Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 68 από 68

Θέμα: Αγορά Ψυγείου: ???

  1. #61
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Στα πρωτα 4 χρονια λειτουργιας του πλυντηριου καηκε η κεντρικη πλακετα και την αντικατεστησα ! Τωρα μετα απο εναμιση χρονο καιγεται και η δευτερη πλακετα !
    Από εδώ.
    Δεν νομίζω παλιό πλυντήριο να έχει βγάλει βλάβη στα 4 χρόνια (εκτός από εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις. Αντιθέτως συμβαίνει πολύ συχνά στα καινούρια(=με τις πολλές πλακέτες), νομίζω).
    Και δεύτερη στα 5,5.

    Νομίζω κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα ψυγεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εδώ γίνεται μια προσπάθεια να δείξουν με εικονικό τρόπο την διαφορά συμβατικού Vs Inverter .
    http://www.embraco.com/Default.aspx?tabid=185
    Προσωπικά η εικονική παρουσίαση σε δήθεν "ζωντανό χρόνο" και με τις σχετικές διαφορές σε W . Με βάζει σε κλάματα (από το γέλιο) ...
    Σε αυτό το "βίντεο" φαίνεται και ο inverter συμπιεστής να σταματάει! Το λέω γιατί έβαλα το power meter στο ψυγείο για να δω τι κάνει και είδα ότι σταματάει οπότε είπα ότι δεν είναι inverter, αυτά δεν σταματάνε...
    Τώρα για την παρουσίαση, εντάξει είναι τα ίδια χαζά που βλέπουμε παντού και είναι μέσα στα πλαίσια της "διαφήμισης" οπότε κυριολεκτικά "σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες", το ξέρεις αυτό από πριν...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Μάλλον εννοεί ότι ΑΝ χρησιμοποιηθεί inverter με αυτό τον συμπιεστή, ο inverter πρέπει να είναι VCC INVERTER ΤΗΣ EECON και κανείς άλλος.
    ΑΝ χρησιμοποιηθεί inverter, άρα μπορεί να δουλέψει και χωρίς inverter...
    Παναγιώτη δεν νομίζω ότι το "shall only be used with VCC" μεταφράζεται σε "μπορείς με VCC, μπορείς και χωρίς", εγώ το μεταφράζω σε "μόνο με VCC".


    Τώρα, έβαλα όπως είπα το power meter επάνω και είδα να τραβάει από 54W μέχρι και 107W, με power factor (cosφ) 0.53-0.83
    Δεν ξέρω τι σόι οδήγηση έχουν τα inverter, αλλά 0.53 μου φαίνεται απίστευτα χαμηλό για SMPS AC/DC υψηλής τάσης, τουλάχιστον από τα λίγα που ξέρω από SMPS κυρίως τροφοδοτικών PC. Φυσικά μπορεί να κάνω 100% λάθος!
    Επίσης δύο φορές το πέτυχα να είναι σταματημένο το μοτέρ (μηδέν κατανάλωση), και αρχίζω και το σκέφτομαι αν έχω τα φόντα να φτιάξω κάτι πρόχειρα με arduino που να μετράει τον κύκλο on/off που κάνει ο συμπιεστής, έτσι για να μου φύγει η απορία (το power meter έχει έξοδο κάτι παλμούς αλλά δεν το έχω ψάξει καλά).

    Τι να πω, όλα τα manual, οι διαφημίσεις/καταχωρήσεις σε προσπέκτους, το ίδιο το site της Bosch λέει δεν είναι inverter, η εταιρία που φτιάχνει τον συμπιεστή όμως έχει το μοντέλο αυτό σαν "variable compressor" δηλαδή "μεταβλητό συμπιεστή"...
    Ότι είναι, είναι, το αγόρασα, δουλεύει, αν είναι inverter ΟΚ δεν θα το πάω πίσω ας πούμε, αλλά γιατί ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΝΕΙΣ δεν λέει ότι είναι inverter και όταν κοιτάς το hardware έχει inverter εξαρτήματα ???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 21-07-17 στις 23:57

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    γιατι ισως και οι ιδιοι οι πωλητες να μην το γνωριζουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Τώρα, έβαλα όπως είπα το power meter επάνω και είδα να τραβάει από 54W μέχρι και 107W, με power factor (cosφ) 0.53-0.83
    Επίσης δύο φορές το πέτυχα να είναι σταματημένο το μοτέρ (μηδέν κατανάλωση),

    Για το 2ο για πόσες συνολικά ώρες ? (και για πόσο η χρονική διάρκεια της κάθε παύσης?)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ισως και οι ιδιοι οι πωλητες να μην το γνωριζουν
    Πιθανόν, αλλά τι στο καλό το "inverter" είναι από τα χαρακτηριστικά που διαφημίζουν, που γράφουν με μεγάλα γράμματα στο προσπέκτους γιατί είναι ένα "προσόν", selling point...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 2ο για πόσες συνολικά ώρες ? (και για πόσο η χρονική διάρκεια της κάθε παύσης?)[/COLOR]
    Μία χτές το βράδυ και μία σήμερα το πρωί, δεν μπορώ να είμαι και όλη μέρα στην κουζίνα να κοιτάω το ψυγείο και ο συμπιεστής είναι πολύ αθόρυβος ο άτιμος, ακόμα και με τέρμα ησυχία δεν τον ακούς αν δεν είσαι στο ένα μέτρο από το ψυγείο. Γι' αυτό και σκεφτόμουνα πως θα γινόταν να βάλω ένα Arduino να μετράει πότε και για πόσο λειτουργεί το μοτέρ και πότε όχι, πιο πολύ για την δική μου περιέργεια (το παλιό ήταν 9/10 του χρόνου ON τώρα με τις ζέστες που δεν μου ακούγεται σαν νορμάλ λειτουργία).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία χτές το βράδυ και μία σήμερα το πρωί,.
    Αν υποθέσουμε στο περίπου αυτές τις 2 χρονικές παύσεις από 30 λεπτά ? Συμφωνούμε ότι δουλεύει 23 ώρες το 24 ώρο? (για τα συμβατικά λέμε πάνω κάτω τις μισές στο 24 ωρο , δηλαδή κάπου 12 ώρες ) άρα είναι αυτό που λέω ότι τα inverter δουλεύουν για διπλάσιο χρόνο σε σχέση με τα συμβατικά . Το παλεύουμε και λίγο με την προϋπόθεση ότι το inverter λειτουργεί (με 54W διαλέγω την μικρότερη κατανάλωση ) και για το συμβατικό επιλέγω τα διπλάσια π.χ. 100W ? . Που είναι οι διαφορές στην οικονομία ? Περίπου ισοπαλία το βγάζω έστω και με ανορθόδοξο τρόπο.
    Οπότε είχες δίκιο στο 1ο ποστ για την παρατήρηση με 2 ψυγεία (ίδια λίτρα / ίδιες καταναλώσεις / αλλά το μεν inverter / και το άλλο συμβατικό). Και δεν είναι ψέμα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 22-07-17 στις 01:50

  7. #67
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υποθέσουμε στο περίπου αυτές τις 2 χρονικές παύσεις από 30 λεπτά ? Συμφωνούμε ότι δουλεύει 23 ώρες το 24 ώρο? (για τα συμβατικά λέμε πάνω κάτω τις μισές στο 24 ωρο , δηλαδή κάπου 12 ώρες ) άρα είναι αυτό που λέω ότι τα inverter δουλεύουν για διπλάσιο χρόνο σε σχέση με τα συμβατικά . Το παλεύουμε και λίγο με την προϋπόθεση ότι το inverter λειτουργεί (με 54W διαλέγω την μικρότερη κατανάλωση ) και για το συμβατικό επιλέγω τα διπλάσια π.χ. 100W ? . Που είναι οι διαφορές στην οικονομία ? Περίπου ισοπαλία το βγάζω έστω και με ανορθόδοξο τρόπο.
    Κοίτα αν δεχτούμε ότι οι "KWh/χρόνο" που δίνουν οι κατασκευαστές είναι αληθινές ή έστω "μαγειρεμένες" όλες στον ίδιο βαθμό, τότε σίγουρα δεν υπάρχει διαφορά, το έγραψα στο πρώτο ποστ με παραδείγματα συμβατικών συμπιεστών vs inverter που είχαν τις ίδιες ~175KWh/year για τα ίδια λίτρα χωρητικότητας. Όπως έγραψα ότι κι εγώ αν καίνε το ίδιο, προτιμώ αυτό με τα λιγότερα εξαρτήματα για την ίδια δουλειά/απόδοση.

    Το πρωί έβαλα και ένα ελεεινό, της πλάκας μεν αλλά με μνήμη lowest/highest ηλεκτρονικό "μετεωρολογικό σταθμό" στην συντήρηση για να δω min/max θερμοκρασίες και έχει 4.1min και 8.5max που μου φαίνονται πολλοί (οι 8.5c) αλλά μπορεί κάλλιστα να μετράει πχ +3 βαθμούς το μαραφέτι οπότε να είναι πιο κοντά στο 1 με 5 βαθμούς. Νομίζω ότι θα είχε και ένδειξη "alarm" αν η θερμοκρασία έφτανε τόσο ψηλά. Την συντήρηση την έχω στους 4 βαθμούς και την κατάψυξη στους -20 και η τελευταία φτάνει εκεί όσο μπορώ να δω με ένα φτηνό αναλογικό θερμόμετρο ψυγείου που κατεβαίνει μέχρι τους -30.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμπιεστής ψυγείου Ζanussi
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 23:12
  2. Πλακέτα Ψυγείου
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 10:28
  3. Αγορά ψυγείου ~300€
    By Cyberdemon87 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 21:10
  4. Αλλαγή σε θερμοκρασία ψυγείου
    By PanosSo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 06:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας