Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 68

Θέμα: Αγορά Ψυγείου: ???

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή Αγορά Ψυγείου: ???

    Κύριοι ψάχνω για αγορά νέου ψυγειοκαταψύκτη για το σπίτι και καθώς δεν ξέρω κάποιον που να γνωρίζει ποιες μάρκες είναι καλές, τι βλάβες βγάζουν κτλ, είπα να κάνω εδώ μία ερώτηση.
    Δεν ψάχνω για μεγάλο ψυγείο, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι συσκευή που αλλάζεις κάθε 2-3 χρόνια οπότε θέλω να είναι σοβαρή μάρκα.
    Budget λέω για 500ευρώ, άντε 600 αν κάνει την διαφορά (Α+++ σε κάθε περίπτωση). Βέβαια αν υπάρχει σοβαρός λόγος να ανέβω σκαλοπάτι τιμής (για τα ίδια λίτρα χωρητικότητας), θα το ξανασκεφτώ...

    1ον: Τι μάρκα? Ξέρω ότι Pitsos/Bosch/Siemens είναι ίδια εταιρία αλλά δεν ξέρω τι ψάρια πιάνουν σε σχέση με τις άλλες 32 μάρκες που είδα: Samsung, LG, Indesit, Whirlpool, Electrolux ,Morris, Crown, Candy, χαμός...

    2ον: Αξίζει το inverter ή πχ ότι λεφτά δεν κάψει σε ρεύμα θα τα δώσω στην 5ετία όταν θα τα φτύσει η πλακέτα DC driver του συμπιεστή? Βλέπω τώρα ότι τα μετράνε ανάλογα με τις KWh που καίνε τον χρόνο, αλλά υπάρχουν ψυγεία συμβατικά με πχ 175KWh/χρόνο και inverter με τα ίδια:
    LG Inverter 348lt 174KWh A+++
    Whirlpool 356lt 163KWh A+++
    Bosch 357lt 173KWh A+++
    Άρα υπάρχει ουσιαστικό πλεονέκτημα με το inverter εκτός της κατανάλωσης, όπως πχ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του συμπιεστή ή απλώς προσθέτουμε (πανάκριβες) πλακέτες οδήγησης που θα χαλάσουν πολύ πιο γρήγορα από ότι ένας συμβατικός συμπιεστής???

    3ον: Υπάρχουν κάποιες μάρκες ή κάποια χαρακτηριστικά που πρέπει να αποφύγω κατά την αγορά? Υπάρχουν κάποιες μάρκες που έχουν την φήμη ότι είναι ζημιάρικες?
    Το ξέρω ότι αν ψάξεις στα διάφορα forum θα βρεις ιστορίες με βλάβες για όλες τις μάρκες, αλλά ποντάρω στο ότι εδώ μπορεί να υπάρχουν και άνθρωποι που ασχολούνται με επισκευές σε ψυγεία και ξέρουν κάτι παραπάνω...


    Κάθε βοήθεια και γνώμη δεκτή, σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλησπερα περα για περα .. τωρα σωβαρα και χωρις παρεξηγηση μηπως σε τρωει ? ε ? ο πισινουλης σου , εχεις δει ποσ γυριζει αυτο το κυκλικο δισκακι που εχει το ρολοι της κ. ΔΕΗ ? εδω σε λιγω ετσι οπως μας πανε θα καταργησουμε και τα ψυγεια , παρεπιπτοντως σημερα ειχα μια τετια συζητηση με ενα γνοστο μου και μου ειπε για την πεθερα του που ειχε ενα ψυγειοκαταψυκτη του ηρθε το ρευμα 2000ε μιλαμε υποθεση πριν κανα 3αρι χρονια τωρα ειχε τρελαθει ο ανθροπως και ολα αυτα για τα ψαρια που του εφερνε ο αδερφος του απο το καικι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα περα για περα .. τωρα σωβαρα και χωρις παρεξηγηση μηπως σε τρωει ? ε ? ο πισινουλης σου , εχεις δει ποσ γυριζει αυτο το κυκλικο δισκακι που εχει το ρολοι της κ. ΔΕΗ ? εδω σε λιγω ετσι οπως μας πανε θα καταργησουμε και τα ψυγεια , παρεπιπτοντως σημερα ειχα μια τετια συζητηση με ενα γνοστο μου και μου ειπε για την πεθερα του που ειχε ενα ψυγειοκαταψυκτη του ηρθε το ρευμα 2000ε μιλαμε υποθεση πριν κανα 3αρι χρονια τωρα ειχε τρελαθει ο ανθροπως και ολα αυτα για τα ψαρια που του εφερνε ο αδερφος του απο το καικι

    Η πρότασή σου είναι να μην έχω ψυγείο στο σπίτι (αφού το παλιό δεν την παλεύει)?

    Πολύ καλό από πλευράς οικονομίας όντως, το σωστό να λέγεται, αλλά καθόλου πρακτικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    για σου φιλε Γιαννη δυστιχως και εγω καπωτε την πατησα με μια μαρκα (westpoint) to παλιο ψυγειο ειταν τετια μαρκα , και ετσι πηρα το ιδιο σε πληροφορω καμια σχεση , και ψαχτο παααααρα μα παρα πολυ πριν κανεις το επωμενο βημα , εγω προσοπικα πχ τα ιβερτερ τα φωβαμαι ελλα ομως που ειναι και οικονομικα , αναμεσα στις μαρκες που ψαχνεις θα ελλεγα να εξερεσεις την μποση και γιατι οχι πιτσος ? και τα μορις νωμιζω ελληνικα ειναι , το θεμα ειναι αμα πχ παθει κατι να επισκευαζεται ευκολα φθηνα και να βρεις το ανταλακτικο και συγνωμη που θα πω και κατι ακομα καλο ειναι να τα βλεπουμε απο κοντα Α και να τα ακουμε κιωλας ξεχαστηκα αντε και καλορυζικο το νεο αποκτημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Το προηγούμενο Gibson (=Electrolux ???) την έβγαλε 25 χρόνια, το ξέρω ότι χλωμό να αντέξει τόσο και το επόμενο που θα πάρω, δεν ξέρω αν κρατάνε τόσο ακόμα και αυτά που έχουν 1.000-2.000 ευρώ...
    Το inverter το φοβάμαι κι εγώ, γι' αυτό και ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία και ξέρει.
    Βλέπω και κάτι ψυγειάκια 330lt στα 400e (Α++ όμως) και αναρωτιέμαι αν είναι εντελώς π!πες αυτά με τις KWh που λένε και δώσω 100-200ευρώ παραπάνω χωρίς λόγο...

    Αν όχι Bosch/Pitsos, εσύ τι προτείνεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα στις παρατηρήσεις του 1ου ποστ για τα inverter . Και πράγματι δεν έχουν σημαντική διαφορά στην κατανάλωση . Καθώς και ότι θα ήταν πιο φρόνιμο κανείς να διαλέγει συσκευές με όσο γίνεται απουσία με "παιχνίδια" ηλεκτρονικών πειραμάτων.
    Ίσως το πιο σημαντικό είναι η μειωμένες στροφές του συμπιεστή και άρα μειωμένος θόρυβος , μειωμένες θερμοκρασίες υπερθέρμανσης κτλ
    Αλλά ο κανόνας έχει δείξει ότι τα πρόσθετα ηλεκτρονικά μέρη ζημιώνουν τους αγοραστές πολύ νωρίτερα από όσο πραγματικά αντέχει το μηχανικό μέρος του ψυγείου (π.χ. το απλό ψυγείο χωρίς ηλεκτρονικά έχει παρατηρηθεί και ζωή άνω 25 ετίας και 35 ετίας ) . Ενώ με την προσθήκη ηλεκτρονικών μερών καλό θα ήταν να ανάβεις καθημερινά καντήλια και να προσεύχεσαι να μην χαλάσει .
    Καμία μάρκα πλέον δεν είναι αξιόπιστη γιατί σε παλιότερα μοντέλα τους ήταν πιο αξιόπιστοι στις κατασκευές τους , και τελευταία αν και πολύ παράξενο δεν είναι αξιόπιστοι . (π.χ. σωληνώσεις στα στοιχεία σε παλιά ψυγεία δεν τρυπούσαν ποτέ πριν την 15 ετία και πάνω ) ενώ τελευταία από τις ίδιες εταιρίες βλέπεις να τρυπάνε τα στοιχεία εντός 3 ετίας 5 ετίας !! (εδώ θα έπρεπε και παρέμβαση εισαγγελέα )

    Ή θα σου βάλουν αξιόπιστα ηλεκτρονικά μέρη , αλλά σκοπίμως θα σου βάλουν κάτι άλλο που θα χαλάσει νωρίτερα (π.χ. αδύνατες σωληνώσεις )
    Ή θα σου βάλουν καλές σωληνώσεις και θα σου την φέρουν στο ηλεκτρονικό κομμάτι (π.χ. πλακέτα καμμένη εντός 3 ετίας 5 ετίας ) .... διαλέγεις και παίρνεις .
    Η μόνη άμυνα του αγοραστή είναι η γραπτή εγγύηση του κατασκευαστή και ενυπόγραφη ή οι επεκτάσεις εγγύησης αν φυσικά τον βολεύουν ως προς το χρηματικό ποσό αυτής της εξασφάλισης .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-07-17 στις 03:17

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Boch οχι πιτσος ναι αλλα καλο ειναι να τα δεις και απο κοντα ρωτα και κανεναν πολυ φιλο ψυκτικο που να του εχεις εμπιστοσυνη (δυσκολη λεξη αυτη) εμενα πχ ο συμπιεστης εχει διαροη σε καποιο τυλιγμα .ομως εχω και ενα ιζωλα που δουλευει μια χαρα . πηγενε απο κοντα σε καποιο μαγαζι να τα δεις ενα παιδι μπωρει να απαντησει που ειναι γνωστης εχε λιγο υπομονη , δυστιχως καμια σχεση τα παλια με τα καινουργια , τα εχουνε κανει αναλοσιμα σαν τα σαπουνια ενα πραμα βεβαια ειναι και η φιλοσοφια οτι η ταδε συσκευη λειτουργησε πχ 10000 ωρες αρα τα εβγαλε τα λευτα της και δυστιχως πηγα σε σπιτι που πηρε ενας φιλος και ειχε μολις παρει ενα καινουργιο πλυντυριο και πανω εγραφε 10Α που τα παλια δεν τα προλαβενες . και μου λεει πιο ειναι το νοημα να κατσω να ασχοληθω μαζι του κανενα παω σε καινουργιο και σε πιο οικονομικο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    συνεχιστε κ Πετρο εσας περιμεναμε τα φωτα σας παρακαλω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Και εγώ είμαι της άποψης του ότι τα πάντα έχουν "πλακέτες" μέσα σήμερα και λόγο και αυτού, χαλάνε πιο γρήγορα/τακτικά γιατί η εξτρά πολυπλοκότητα προσθέτει εξτρά ζημιές.
    Πέραν αυτού, σίγουρα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει την αντοχή που είχαν τα παλιά... Όχι μόνο στης ηλεκτρικές συσκευές, ότι και να πιάσεις στο χέρι σου "καινούριο" είναι της πλάκας.

    Απλώς επειδή δεν έχω ιδέα από ψυγεία, είπα να ρωτήσω μήπως πρώτον είναι "ευρέως γνωστό" ότι πχ τα Πίτσος είναι για τα μπάζα σε σχέση με τον μέσο όρο και δεύτερον μήπως κάποιος που τα μαστορεύει ξέρει ότι πχ στα Bosch οι σωλήνες είναι της πλάκας και βγάζουνε "όλα" πρόβλημα ή ότι πχ τα ΧΧΧΧΧΧ είναι μακράν καλύτερα σε ποιότητα κατασκευής και αξίζουν τα 100ευρώ παραπάνω στην τιμή αγοράς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνεχιστε κ Πετρο εσας περιμεναμε τα φωτα σας παρακαλω..
    Τι είδους φώτα ? σαν αυτά?
    https://www.youtube.com/watch?v=15VOMei7awo&t=114s
    Το παραπάνω βίντεο σε κάνει να λες Woooooow!!
    (Αλλά με την αναμενόμενη τρύπα που θα κάνει σε μια 3 ετία περίπου στα στοιχεία του ψυγείου .... τότε θα αρχίσουν οι βρισιές προς τις εταιρίες )

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμπιεστής ψυγείου Ζanussi
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 23:12
  2. Πλακέτα Ψυγείου
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 10:28
  3. Αγορά ψυγείου ~300€
    By Cyberdemon87 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 21:10
  4. Αλλαγή σε θερμοκρασία ψυγείου
    By PanosSo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 06:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας