Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 68

Θέμα: Αγορά Ψυγείου: ???

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    ζηλαδη (που λεγαμε και στο σχολειο) γιατι να γινει τρυπα στα στοιχεια ? και 1τον πολυ ωραιο βιντεακι οτι κανει ο τυπος και ανεβοκατεβαζει τις στροφες με το μεταβλητο μ/τ το κανει το ινβερτερ ετσι? αυτο ομως συγνωμη που θα το πω , δεν χαλαει το μοτερ του συμπιεστη? λογο αλαγης τασης εντασης και συχνωτητος ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Στο video κάτι λέει για λίπανση σε διαφορετικές στροφές, μήπως θέλει να πει ότι η αντλία λαδιού που είναι μέσα στο κέλυφος του συμπιεστή και είναι κομπλαρισμένη πάνω του, δεν μπορεί να δώσει την απαραίτητη ποσότητα όταν κόβεις στροφές στον συμπιεστή?
    Φαντάζομαι ότι στις λιγότερες στροφές δεν θα χρειάζεται και η ίδια ποσότητα λαδιού όπως στις μέγιστες, αλλά μπορεί ο συμπιεστής στις πχ. 50% στροφές να θέλει το 80% της πλήρης παροχής λαδιού ή η κατασκευή της αντλίας λαδιού να είναι τέτοια που αν κόψεις στο 50% τις στροφές να μειώνεται στο 25% η παροχή λαδιού, δεν έχω ιδέα

    Πάντως δεν είδα πολύ λάδι να κυκλοφορεί, ένα βίντεο που θυμάμαι ότι είχα δει κάποτε έδειχνε το λάδι να το πετάει μισό μέτρο στον αέρα!

    Αυτό που κατάλαβα πάντως είναι ότι το inverter δεν είναι και τόσο καλή ιδέα.

    ΥΓ. Όλοι αϋπνίες έχουμε σήμερα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiomario
    Όνομα
    Mαριοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Γλυφαδα-Αθηνα
    Μηνύματα
    200

    Προεπιλογή

    candy από εμένα , εχω 2 ενα στην αθήνα ενα στό εξοχικό τά εχω 6 χρόνια κανένα πρόβλημα ,μόνο κάνει λίγο θόρυβο τό μοτέρ...αλλά τό συνήθισα ,
    αυτό ειδικά πού ειναι στην επαρχία ,εκεί κάνει πολλές διακοπές ρευματος η δεη ,αλλά μέχρι τώρα ολα εντάξει...τού εχω βάλει μιά προστασία 220 volt μπροστά κ ισως νά τό προστατεύει κ αυτό... (οχι σταθεροποιητή ρεύματος )

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Πάντως το ότι με τα ηλεκτρονικά βγάζουν περισσότερες βλάβες δεν νομίζω να συνέβη 'κατά λάθος'.
    Εταιρείες που ψάχνουν να βρουν γωνία στο δεκάρικο, που το ψειρίζουν από δω, το ψειρίζουν από κει, το ερευνάνε από μπρος, από πίσω από πάνω και από κάτω, δεν μειώνουν τη διάρκεια ζωής των προιόντων τους 'κατά λάθος'.
    Τέτοια λάθη δεν γίνονται.

    Με τα ινβέρτερ έχεις κάποια μείωση κατανάλωσης που τελικά την πληρώνεις με βλάβη(πολύ ακριβότερα από όποια εξοικονόμηση ρεύματος).

    Όμως οι εταιρείες σου πουλάνε 'μειωμένη κατανάλωση'. Και λένε αλήθεια.
    Απλώς δεν λένε ότι θα χαλάσει λίγο μετά τη λήξη της εγγύησης.

    Εν πάσι περιπτώσει, πάρε γνώμες και τελικά αγόρασε αυτό που θα σου πει ο Πέτρος (Κυριακίδης) .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Σέβομαι και συμμερίζομαι εν πολλοις την άποψη του Πέτρου οτι τα πολλά ηλεκτρονικά χαλάνε γρηγορότερα , αλλά μηπως δεν πρεπει να είμαστε απόλυτοι ?
    Οι παλιοι θερμοστάτες πχ στα ψυγεια χαλάγανε και ηθελες 30 - 50 ευρω ανταλλακτικό , τωρα χαλάει ναι μεν μια πλακέττα των 100 ευρω
    αλλα αμα εισαι τυχερός και αλλάξεις κανα δυο πυκνωτες με 1 ευρω εισαι ΟΚ για αλλα 10 χρονια .

    Για τον ινβερτερ στο ψυγειο δεν εχω αποψη , αλλα βλεπω οτι τωρα διαφημιζουν οτι κρατανε φρουτα χωρις να ξεραίνονται για αρκετο καιρό ,
    ισως βοηθαει και κει λίγο . Πάντως αυτά με τον ινβερτερ , νομίζω λενε 10 χρονια εγγυηση για τον ινβερερ , δεν εχω παρει να δω τα ψηλά γράμματα
    Και ο θόρυβος , αμα δουλευει το μοτερ σε λιγότερες στροφές , δεν ειναι λιγο πράγμα ...


    Οσο για τη ΔΕΗ , ενα καλο μεγαλο ψυγειο Α+++ τι ρευμα να κάψει , νομιζω εχουν φτασει μεση ωριαία ισχυ τα 15W !!! τιποτα ( 360 Wh τη μέρα , 1 Kwh σε 3 μέρες για 350 λτ ψυγεια )
    εκτος αν λένε ψέματα σαν την VW ...

    Αυτοι που λενε οτι τους κλεβει η ΔΕΗ , μηπως εχουν την κουζινα και το θερμοσιφωνο ανοιχτα ολη μερα ? Ενα παλιο ψυγείο καιει τουλάχιστον τα διπλά ... μη πω τριπλα +

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 14-07-17 στις 17:04

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σέβομαι την άποψη του Πέτρου οτι τα πολλά ηλεκτρονικά χαλάνε γρηγορότερα , αλλά μηπως δεν πρεπει να είμαστε απόλυτοι ?
    Οι παλιοι θερμοστάτες πχ στα ψυγεια χαλάγανε και ηθελες 30 - 50 ευρω ανταλλακτικό , τωρα χαλάει ναι μεν μια πλακέττα των 100 ευρω
    αλλα αμα αλλάξεις κανα δυο πυκνωτες με 1 ευρω εισαι ΟΚ .

    Οσο για τη ΔΕΗ , ενα καλο ψυγειο Α+++ τι ρευμα να κάψει , νομιζω εχουν φτασει μεση ωριαία ισχυ τα 15W ( 360 Wh τη μέρα , 1 Kwh σε 3 μέρες )
    Αυτοι που λενε οτι τους κλεβει η ΔΕΗ , μηπως εχουν την κουζινα και το θερμοσιφωνο ανοιχτα ολη μερα ? Ενα παλιο ψυγείο καιει τουλάχιστον τα διπλά ... μη πω τριπλα +
    Δεν είναι όλοι ηλεκτρονικοί για να μπορούν να αλλάξουν κατι στην πλακέτα του ψυγείου που χάλασε
    Θα πρέπει να ξέρεις ότι εάν φωνάξεις τεχνικό για ψυγείο με πλακέτα το πρώτο πράγμα που θα σου πει ότι θέλει άλλαγμα είναι η πλακέτα με κόστος συνήθως απαγορευτικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τη ΔΕΗ , ενα καλο μεγαλο ψυγειο Α+++ τι ρευμα να κάψει , νομιζω εχουν φτασει μεση ωριαία ισχυ τα 15W !!! τιποτα ( 360 Wh τη μέρα , 1 Kwh σε 3 μέρες για 350 λτ ψυγεια )
    εκτος αν λένε ψέματα σαν την VW ...+
    Βρες δυο παραδείγματα συγκρίσιμα, ένα με ινβέρτερ και ένα χωρίς, για να κάνουμε σύγκριση (σε κατανάλωση και λοιπά), για να μιλάμε συγκεκριμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εν πάσι περιπτώσει, πάρε γνώμες και τελικά αγόρασε αυτό που θα σου πει ο Πέτρος (Κυριακίδης) ....
    Προφανώς υπάρχει κάτι που δεν ξέρω εδώ, γιατί βαραίνει τόσο η γνώμη του Κ.Πέτρου?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες δυο παραδείγματα συγκρίσιμα, ένα με ινβέρτερ και ένα χωρίς, για να κάνουμε σύγκριση (σε κατανάλωση και λοιπά), για να μιλάμε συγκεκριμένα.
    Στο πρώτο ποστ έχω βάλει ακριβώς αυτό: ένα LG Inverter χωρητικότητας 348lt με κατανάλωση 174KWh/έτος και δύο με συμβατικούς συμπιεστές: Whirlpool 356lt @ 163KWh/έτος και Bosch 357lt @ 173KWh/έτος.
    Όλα Α+++, όλα ~350lt και όλα ~170KWh/έτος...
    Από την αρχή πίστευα ότι το inverter θα έχει πρόβλημα με τις "πλακέτες", και από ότι κατάλαβα έχω δίκιο οπότε θα πάρω με νορμάλ συμπιεστή.


    Όσο γι' αυτό που ανέφερε ο aktis για τις βλάβες που επισκευάζονται "με δύο πυκνωτές", συμφωνώ με τον nikosp:
    Για τους απλούς θνητούς το "έκαψε πλακέτα το ψυγείο" που θα τους πει ο ψυκτικός σημαίνει πολλές φορές "ασύμφορη η επισκευή" γιατί κανείς δεν επισκευάσει πια πλακέτες, μόνο αλλάζει με καινούργια!
    Τώρα μπορεί μερικοί να έχουν την δυνατότητα να επισκευάσουν μόνοι τους την ζημιά, αλλά αυτό είναι σαν να μου λες ότι αν χάσει φρέον και είσαι ψυκτικός δεν σε νοιάζει γιατί το ξαναγεμίζεις μόνος σου ή αν το αμάξι είναι ελαττωματικό και τρώει τα κουζινέτα στροφάλου κάθε 20.000χλμ, δεν σε νοιάζει αν είσαι μηχανικός αυτοκινήτων γιατί μπορείς να κάτσεις να λύσεις την μηχανή μόνος σου...
    Δεν είναι το θέμα το αν κάποιος έχει γνώσεις να μαστορέψει μόνος του την συσκευή αντί να φωνάξει τεχνικό, το θέμα είναι να μην βγάζει η συσκευή βλάβες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 14-07-17 στις 16:26

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    νομιζω οτι το θεμα inverter στο ψυγειο ειναι υπερβολικο.ο ογκος που απαιτείται να ψυξει το μοτέρ ειναι συγκεκριμένος (σε σχεση με τον κλιματισμο) οποτε μπορουν με μεγαλη ακριβεια να υπολογίσουν το μεγεθος του κινητηρα.
    για την μεγαλυτερη διαρκεια πιστευω πιο πολυ παιζει η σωστη θερμοκρασια σε ολο τον ογκο του ψυγειου παρα η μικρη διακυμανση.
    τελος στην οικονομια μεγαλυτερη βαση πρεπει βα δωθει στην σωστη μονωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Αν κάνεις τις διαιρέσεις πάντως, 170KWh τον χρόνο σημαίνει ότι μάλλον έχεις μοτεράκι από μίξερ χειρός για φραπέ...
    Τόσο πολύ ΔΕΝ έχει προχωρήσει η τεχνολογία των συμπιεστών (αλλιώς θα υπήρχε αντίστοιχη βελτίωση και στα κλιματιστικά χώρου πχ), οπότε η καλύτερη μόνωση/λάστιχα κάνουν την διαφορά?
    Πάντως εγώ το έχω σίγουρο ότι δίνουν και υπεραισιόδοξες μετρήσεις, όπως πχ κάνουν στην κατανάλωση των αυτοκινήτων, βλέπε ιδανικές συνθήκες/φορτίο/ανάδρομος Ερμής κατά τις μετρήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμπιεστής ψυγείου Ζanussi
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 22:12
  2. Πλακέτα Ψυγείου
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 09:28
  3. Αγορά ψυγείου ~300€
    By Cyberdemon87 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 20:10
  4. Αλλαγή σε θερμοκρασία ψυγείου
    By PanosSo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 05:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας