Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: καλώδιο hdmi και raspberry pi

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή καλώδιο hdmi και raspberry pi

    To raspberry pi εμφανίζει ένα under voltage warning(ένα σύμβολο σαν κεραυνό ή rainbow square στο πάνω δεξί μέρος της οθόνης) αν ανιχνεύσει τάση εισόδου κάτω από 4.63V. Κάτω από αυτή την τάση απενεργοποιούνται οι USB/wifi/ethernet.
    Μέχρι στιγμής έχω κάψει 4 raspberies. Το πρόβλημα που προέκυψε και στα 4 είναι πως εμφανίζουν μόνιμα το under voltage warning χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στην τάση εισόδου. Μετράω επίσης την τάση σε διάφορα σημεία και επαληθεύω τις τιμές με άλλο raspberry που δουλεύει σωστά. Το πρόβλημα είναι σίγουρα σε κάποιο ολοκληρωμένο ή κάποιο άλλο εξάρτημα που ανιχνεύει την χαμηλή τάση. Ως αποτέλεσμα απενεργοποιούνται οι USB, το wifi και η ethernet και το raspberry είναι στην ουσία άχρηστο.

    Δεν έχω καταλήξει τι μπορεί να φταίει αφού χρησιμοποιώ το rapsberry σε δύο σπίτια με διαφορετικά καλώδια αλλά πάντα με τον γνήσιο φορτιστή. Και τις 4 φορές που κάηκε βρισκόταν στο ίδιο σπίτι κάτι που με έχει κάνει να υποπτεύομαι το καλώδιο hdmi που χρησιμοποιώ εκεί.
    Τις τελευταίες μέρες είχα συνδεδεμένο το raspberry με την τηλεόραση αλλά είχα πρόβλημα με το wifi. Ενώ έβρισκε το δίκτυο, πατούσα να συνδεθώ και έβγαζε error, συνδεόταν μετά από λίγη ώρα μόνο του και μετά από ώρες ενώ εμφανιζόταν ως συνδεδεμένο στο δίκτυο δεν μπορούσα να συνδεθώ με ssh ούτε να το ελέγξω μέσω http. Επίσης η ταχύτητα ήταν πολύ χαμηλή (την έλεγξα με iperf και ήταν 2-5Mbps). Όλα αυτά θα μπορούσαν να δικαιολογηθούν αν υπήρχε πρόβλημα με την τροφοδοσία ή αν κάτι άλλο τραβάει ρεύμα από την κάρτα wifi και αυτή υπολειτουργεί. Σήμερα προέκυψε το ίδιο πρόβλημα και στο 4o raspberry (μόνιμο under voltage warning), αχρηστεύοντάς το.

    Το hdmi καλώδιο που χρησιμοποιούσα ήταν Κινέζικο (έψαχνα ένα κοντό και μόνο στο ebay είχα βρει τόσο μικρό). Άνοιξα το βύσμα του από περιέργεια και διαπίστωσα πως δεν υπήρχαν καλώδια σε όλα του τα pins. Σύμφωνα με αυτό το pinout τα καλώδια που λείπουν είναι στα pins:

    2 TMDS Data2 Shield
    5 TMDS Data1 Shield
    8 TMDS Data0 Shield
    11 TMDS Clock Shield
    17 DDC/HEC/CEC Ground

    Άνοιξα άλλα 2 καλώδια από Ελληνικά καταστήματα και μόνο στο 1 υπήρχαν καλώδια σε όλα τα pins.



    Θα μπορούσαν αυτές οι ελλείψεις να καταστρέφουν τα raspberries; Αν όντως φταίει το hdmi τι πρόβλημα είναι αυτό που δημιουργεί στο raspberry που το κάνει να θεωρεί ότι έχει χαμηλή τάση εισόδου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Εγω θα ελεγα να αλλαξεις τροφοδοτικο. Τα καλωδια που λοιπουν δεν επιρεαζουν τη πλακετα.
    Επειδη οταν λειτουργουν ολες οι συσκευες που αναφερες τραβανε αρκετο ρευμα, αν το τροφοδοτικο σου εχει ψυλοχαλασει ή εχει αρκετη κυματωση θα το εχεις το προβλημα.
    Το ειχα δηλ και εγω και εκλεισα το wifi μεχρι που βρηκα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο 2Α
    Μετα αρχισα να χρησιμοποιω κλονους orange pi που δεν εχουν τετοιο θεμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Καλωδιο 50εκ εχει ο burn-out.grστη θεσσαλινικη
    Απο εκει τα περνω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα ελεγα να αλλαξεις τροφοδοτικο. Τα καλωδια που λοιπουν δεν επιρεαζουν τη πλακετα.
    Επειδη οταν λειτουργουν ολες οι συσκευες που αναφερες τραβανε αρκετο ρευμα, αν το τροφοδοτικο σου εχει ψυλοχαλασει ή εχει αρκετη κυματωση θα το εχεις το προβλημα.
    Το ειχα δηλ και εγω και εκλεισα το wifi μεχρι που βρηκα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο 2Α
    Μετα αρχισα να χρησιμοποιω κλονους orange pi που δεν εχουν τετοιο θεμα
    Τις 3 απο τις 4 φορές που προέκυψε το προβλημα είχα διαφορετικό τροφοδοτικό κάθε φορά. Επίσης μόνο τη μία φορά είχα Κινέζικο τροφοδοτικό, τις υπόλοιπες είχα το γνήσιο για το raspberry. Δεν έχω παλμογράφο για να δω πόσο καλό είναι αλλά δεν νομίζω να έπεσα σε 3 ελαττωματικά τροφοδοτικά που μου δημιούργησαν και τις 3 φορές το ίδιο πρόβλημα στο raspberry. Το Κινέζικο τροφοδοτικό το έχω εδώ και μήνες 24/7 σε orange pi και δουλεύει μια χαρά.
    Νομίζω πως κάποιες φορές έβγαλα και έβαλα το hdmi ενω δουλευε η tv και το raspi. Θα μπορούσε σε συνδυασμό με τις γειώσεις που λείπουν από το καλώδιο να δικαιολογήσει τα καμμένα raspberies;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    No
    Μπορεις να βαλεις και να βγαλεις το καλωδιο εν λειτουργια
    Τα καλωδια που λοιπουν ειναι σηματοδοσιας Αν συνδεσεις smart συσκευες για να ανταλλασουν πληροφοριες
    Δοκιμασε να απενεργοποιησεις συσκυες πανω στη καρτα να δεις αν φυγει το μηνυμα
    Και μη περνεις και όρκο για τα τροφοδοτικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Το raspberry το ψυχεις καλα;;; με τις ψυκτρες του και ανεμιστήρα;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Το raspi ψύχεται μια χαρά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με θερμοκρασία.
    Το ξέρω πως μπορώ να το βάλω και να το βγάλω απλά αναρωτιόμουν μήπως δημιουργηθεί κάποιο spike που με την έλλειψη των shields και DDC ground να δικαιολογεί την ζημιά στο raspi.
    Το μήνυμα δεν φεύγει τώρα γιατί έχει γίνει hardware ζημιά στο raspberry. Το είχα ψάξει πάρα πολύ όσες φορές συνέβη και δεν μπόρεσα να βρω πού δημιουργείται το πρόβλημα. Μέτρησα την τάση στο APX803 στα pins 2 και 3 και ήταν 3.0V και 5.2V αντίστοιχα. Νομίζω πως το pin 2 γίνεται low όταν εντοπιστεί χαμηλότερη τάση από 4.63V άρα δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

    Όσες φορές μου "κάηκε" το διαπίστωσα αφού το έβγαλα από τη μία tv για να το συνδέσω αλλού, γι αυτό και μου φαίνεται ύποπτο το hdmi. Είναι τόσες πολλές φορές που μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με διαφορετικά raspberries, διαφορετικά τροφοδοτικά και διαφορετικές microsd που δεν μπορεί να είναι σύμπτωση. Είμαι 99% σίγουρος πως το μόνο κοινό και τις 4 φορές ήταν το hdmi που φωτογράφισα πιο πάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. -Μεταφορά εικόνας HDMI με καλώδιο δικτύου.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 09:15
  2. Μεταφορά σήματος HDMI με καλώδιο δικτύου σε μεγάλη απόσταση σε πάνω 2 σημεία.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-14, 00:56
  3. Καλώδιο HDMI και ΤV
    By info@kalarakis.com in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-14, 23:50
  4. Raspberry Pi και εκπομπή στα FM
    By Spiroslouis in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 22:27
  5. Σύνδεση δυο συσκευών με καλώδιο HDMI
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-12, 00:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας