Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Thumbs Up - Thumbs Down: Γιατί γίνεται ωραία, ή άσχημη η εμφάνισή τους;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή Thumbs Up - Thumbs Down: Γιατί γίνεται ωραία, ή άσχημη η εμφάνισή τους;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Costis Ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί έγινε εδώ; Βαζουμε thumbs down σε όποιον δε συμφωνει;;;; πάμε καλά καθόλου;;;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα σιγά εδώ ο άλλος μου βάζει επειδή έχει φάει ban. Κατά τα άλλα στα @@ του όπως λέει ο ίδιος.
    Κι όμως Παίδες... Υπάρχει πρόβλημα, και όχι μόνο ένα!
    Δεν ξέρω ποιός έβαλε στο Internet και στις Σελίδες τα 'Thumbs Up - Thumbs Down'... Έκανε σε πρώτο λόγο το εξής σφάλμα: To Thumbs Down, παραπέμπει υποσυνείδητα στην αντίστοιχη χειρονομία των Καισάρων στις Αρένες.... 'Εις Θάνατον!'
    Το κόκκινο χρώμα έχει ανακηρυχθεί παγκοσμίως ως το χρώμα του κινδύνου, του αίματος, κλπ. Φαντάζεστε λοιπόν, πού παραπέμπει υποσυνείδητα, ένα κόκκινο 'Thumbs Down'!!
    Αντίθετα το Thumbs Up παραπέμπει στη χειρονομία απονομής χάριτος από τους Καίσαρες, το δε πράσινο χρώμα είναι το παγκόσιο χρώμα της ηρεμίας, της γαλήνης, κλπ. Φαντάζεστε λοιπόν, ανάλογα, πού παραπέμπει υποσυνείδητα, ένα πράσινο 'Thumbs Up'!!

    Για παράδειγμα, αν τα χρώματα ήταν γαλάζιο και κίτρινο (επίσης 'αρνητικά' χρώματα) τα δε 'Thumbs Up - Thumbs Down', αντικαθίσταντο από στρογγυλοποιημένα βέλη προς τα επάνω και προς τα κάτω, τότε τα πράγματα/χρήση τους -μάλλον- θα έπαιρναν άλλη τροπή.

    -5 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    μην το παίρνεις τόσο σοαβαρά....δεν νομίζω ότι αξίζει να πω κάτι παραπάνω....αφορά τη διάθεση της στιγμής (σαν να κάνεις like στο γνωστό fb) δεν είναι κάτι που προσωπικά το αξιολογώ με σοβαρότητα.....απλά εχει πλάκα......

    2 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....μην το παίρνεις τόσο σοαβαρά....δεν νομίζω ότι αξίζει να πω κάτι παραπάνω.....
    Φίλε Άγι, όπως βλέπεις στον σύνδεσμον αυτόν
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα σιγά εδώ ο άλλος μου βάζει επειδή έχει φάει ban. Κατά τα άλλα στα @@ του όπως λέει ο ίδιος.
    του Κωνσταντίνου, ο 'άλλος' το χρησιμοποιεί ως ενός είδους όπλο εναντίον του (Κωνσταντίνου).
    Σ' εμένα προσωπικά έτυχαν πρόσφατα δύο, ως προειδοποιητικά.. Αμέσως χαρακτηρίζομαι, απλώς, από τον φίλο-μέλος ως 'α π α ρ ά δ ε κ τ ο ς'. Μετά από πρόσκλησή μου έγραψε κάποια ελάχιστα ως -κατά την άποψή του- τεκμηρίωση του 'α π α ρ ά δ ε κ τ ο ς', χωρίς φυσικά να συνεχίσει κάποιον διάλογο. Ήταν, απλώς, κατήγορος!
    Πιστεύω, ότι πολλοί είναι αυτοί, οι οποίοι δεν θεωρούν ειδικά το 'κόκκινο Thumbs Down', ως ένα απλό: "έχω διαφορετική άποψη!"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (σαν να κάνεις like στο γνωστό fb) δεν είναι κάτι που προσωπικά το αξιολογώ με σοβαρότητα.....απλά εχει πλάκα....
    Ακόμα και το Like στο FB έχει χρώμα ψυχρό μπλέ, ενώ αντίθετα δεν έχουν δημιουργήσει αντίστοιχο 'Dis-Like'... Λες να είναι τυχαίο, ή συμπτωματικό (για το FB);

    -2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Πολυ επικινδυνο το παρουσιαζεις. Μηπως υπερβαλεις λιγο;

    -1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Και μένα νομίζω μου έχεις ρίξει thumbs down.

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    -2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Ωπ! Εδώ είναι το θέμα που μαζεύουμε σωρηδόν Thumbs DOWN?
    Γράφεις και τσουπ... thumbs DOWN?

    Ένα σε κοκκινάκη παρακαλώ!

    -4 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπ! Εδώ είναι το θέμα που μαζεύουμε σωρηδόν Thumbs DOWN?
    Γράφεις και τσουπ... thumbs DOWN?

    Ένα σε κοκκινάκη παρακαλώ!
    Έφτασε!!!!!!

    -1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Kernel Panic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (18-07-17)

  9. #8
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    ω ρε παίδες, έφαγα thumbs down! Πως θα φάω τώρα το μεσημεριανό μου; Πως θα κοιμηθώ το βράδι; Τουλάχιστον μπορείτε να αλλάξετε το χρώμα γιατί δεν μπορώ τα αίματα;

    -1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μένα νομίζω μου έχεις ρίξει thumbs down....
    Όντως...Και επ'ευκαιρία ζητώ Συγγνώμη γι'αυτό. Ήταν μια παγίδα στην οποία είχα πέσει σαν τον κρετίνο. Πριν από αρκετόν καιρό, σε έντονες πολιτικές αντιπαραθέσεις, στο "Πάμε για Εκλογές".
    Κατά τα άλλα, όταν έχω ακόμα και αντίθετη (όχι απλώς άλλη) άποψη από τον χ-φίλο μου εδωμέσα (αλλά και γενικότερα) θα του εξξηγήσω ξεκάθαρα ότι π.χ. "Έχω αντίθετη άποψη, διότι αυτό, αυτό, αυτό και αυτό!" Έτσι, πιστεύω, ξεκινάει να χτίζεται ένας εποικοδομητικός διάλογος, απ'όπου θα βγούμε όλοι κερδισμένοι, καθώς αποκομίσαμε κάτι περισσότερο.

    Για παράδειγμα, στο πολύ (κατ'εμέ) ευαίσθητο Θέμα περί (Εκκλησίας), το οποίο με τη μία εξαπλώθηκε και σε περί (Θρησκείας). Εκεί γράφω ξανά και ξανά ότι τα γραφόμενά μου συνιστούν/είναι καθαρά απόψεις μου και τίποτα περισσότερο, Αρκετές φορές έχω ζητήσει Συγγνώμη αν, με τις απόψεις μου αυτές ή κάπως αλλιώς, έχω στενοχωρήσει κάποιον φίλο εδωμέσα. Εννοείται ότι θα ζητήσω και από τον φίλο μου Κωνσταντίνο τη δική του Συγγνώμη, αν με κάποιον τρόπο τον στενοχώρησα, ή το θύμωσα, καθώς δεν μου διέφυγαν τα ΄κοκκινίσματά' του.

    Παίδες, προσωπική μου αίσθηση είναι αυτή: Μπορεί να καλαμπουρίζουμε "Ένα κοκκινισματάκι παρακαλώ!"...."Έφταασε!". Πλην όμως, αν το κοιτάξουμε λίγο περισσότερο στατιστικά, το κοκκινισματάκι κρύβει ίσως κάποιαν οργή, ή ακόμα και κάποια στενοχώρια. Μπορεί να είναι, καθαρά και μόνο, δική μου αίσθηση..... Μακάρι!

    -2 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Τουλάχιστον μπορείτε να αλλάξετε το χρώμα γιατί δεν μπορώ τα αίματα;
    Όπως γράφω λίγο πιο μετά, το ίδιο χρώμα εμφανίζεταιι κι εδώ:, , , , . Είναι, άραγε, σύμπτωση;

    -2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-14, 17:17
  2. Τι γίνεται με αυτούς τους πυκνωτές στα τροφοδοτικά;
    By dialogikos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 12:44
  3. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-11, 10:20
  4. Μια ωραία λυχνία εκπομπής
    By itta-vitta in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 11:51
  5. Ωραία Σελίδα
    By Επιστήμων in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-07, 02:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας