Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Καλώδιο NYY - Χώμα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως οι κανονισμοί λένε για μεταφορά καλωδίου υπογείως υποχρεωτικά πρέπει να βάλεις φρεάτια πλαστικά ή χτιστά ένα στην αρχή ένα στο τέλος και αν υπάρχει γωνία μεταξύ αυτών να μπει και άλλο φρεάτιο. Βάθος από 40 έως 70 εκατοστά σωλήνα πλαστική PVC και μέσα το καλώδιο. Σκέπασμα με άμμο και από πάνω σπασμένα τούβλα για να καταλάβει κάποιος ότι υπάρχει από κάτω κάτι. Τώρα το τι καλώδιο θα βάλεις είναι ανάλογα το έδαφος πόσο υγρό ή όξινο είναι. Για την διατομή του ανάλογα τα φορτία που θα χρησιμοποιηθούν. Τώρα εσύ μπορείς να επιλέξεις το τι θα βάλεις και το τι θα πράξεις από όλα αυτά.
    Η επιλογή είναι δική σου.
    Καλή επιτυχία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον apilot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    audakias (31-07-17)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και η ερώτηση μου είναι σχετική με του φίλου μας.

    Είμαι και εγώ σε μια μελέτη σχεδίου για 100 μέτρα υπόγειο καλώδιο σε κήπο. Για πρίζες, περιμετρικό φωτισμό με μια επιστροφή, ηλεκτρική πόρτα και θυροτηλέφωνο (ξεχωριστό καλώδιο μέσα στην ίδια σωλήνα).
    Για σωλήνα θα περάσω Φ50 στους 40 πόντους βάθος με φρεάτια σε κάθε γωνία, αρχή και τέλος. https://www.kouvidis.gr/el/products/...plastic_pipes/.

    Για τα καλώδια έχω θέμα με το κόστος και για να το μειώσω σκέφτηκα να περάσω για τα ισχυρά ρεύματα ένα 7*2,50 ΝΥΥ εξωτερικού χώρου, γιατί θέλω τρις φάσεις άρα και τρις ουδέτερους, ένα ζευγάρι για κάθε κατανάλωση και περισσεύει μια γείωση.

    Θα μπορούσα να κάνω την γείωση επιστροφή; (Φυσικά με σήμανση σε κάθε τις σύνδεση σε περίπτωσή που βάλει κάποιος άλλος χέρι, αν και είναι για το εξοχικό μου.
    Και να τραβήξω ξεχωριστή γείωση 1*4 ΝΥΥ που μου βρίσκετε στην αποθήκη για όλα μαζί; χύμα στην σωλήνα μέσα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 01-08-17 στις 09:13

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    απο αποψη διατομης με το 7* 2,5 εισαι καλυμμένος.την γειωση θα την αφησεις ως την κατασκευασανε (γειωση).
    Καλυτερα ομως να ριξεις αυτο που προβλεπεται .αν τα θεωρεις πολλα τα λεφτα βαλε μια πριζα στην γραμμη φωτισμου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Η παροχη στο σπιτι σου ειναι μονοφασικη ή τριφασικη;Αν ειναι τριφασικη δεν χρειαζεσαι τρεις ουδετερους αλλα μονο εναν.
    Επισης: Αν τελικα εχεις μονοφασικο γιατι να μην κανεις το 4αρι που εχεις ηδη ουδετερο και με τα υπολοιπα απο το 7*2.5 να κανεις οτι θελεις;Σιγουρα το 4αρι σε υπερκαλυπτει οτι καταναλωσεις και να εχεις..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παροχη στο σπιτι σου ειναι μονοφασικη ή τριφασικη;Αν ειναι τριφασικη δεν χρειαζεσαι τρεις ουδετερους αλλα μονο εναν.
    Επισης: Αν τελικα εχεις μονοφασικο γιατι να μην κανεις το 4αρι που εχεις ηδη ουδετερο και με τα υπολοιπα απο το 7*2.5 να κανεις οτι θελεις;Σιγουρα το 4αρι σε υπερκαλυπτει οτι καταναλωσεις και να εχεις..

    Η παροχή είναι τριφασική.

    Κάθε φάση θα έχει και τον ουδέτερο τις γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες και σε περίπτωση που μελλοντικά προσθέσω κάτι ακόμα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    Και σε περίπτωση βλάβης θα να είναι πιο εύκολη η εύρεση τις, από την πτώση του RCD.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω και μεγαλύτερη γείωση γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες και θέλω να ξέρω ότι αν περάσω το 1X4 ΝΥΥ για γείωση που έχω, χύμα μέσα στην σωλήνα θα αντέξει στους -6 τον χειμώνα και το καλοκαίρι, υπόψιν θα είναι 40 πόντους κάτω από το χώμα και μέσα σε KOUVIDIS Geonflex Φ50, αλλά και την γείωση που περισσεύει από το 7Χ2,5 ΝΥΥ να την κάνω επιστροφή.

    Επειδή πάντα θέλω να είμαι σωστός πιστεύω ότι με την σωστή σήμανση του καλωδίου με κόκκινο θερμοσυστελλόμενο και σήμανση με ταμπελάκι στα σημεία που θα γίνει η σύνδεση θα είμαι σωστός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ NYY δεν τρώγεται από τα τρωκτικά ούτε κινδυνεύει από τις ρίζες ούτε έχει θέμα με την υγρασία, μπορείς να το βάλεις άνετα χωρίς σωλήνα στα 80 εκατοστά βάθος και αν θέλεις από πάνω του ρίχνεις και λίγη άμμο ώστε αν ξανά σκάψει να μπορείς να το βρεις.
    Συμφωνώ και εγώ , ειδικά αν η άμμος είναι ποταμίσια (λεπτόκοκκη) μπαίνει και στην μύτη των τρωκτικών και τα ενοχλεί και φεύγουν χωρίς να το καταστρέψουν. Έτσι έκανα σε διάφορα φωτοβολταϊκά πάρκα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Θα σκάψεις δηλαδή 80 πόντους χ 80 μέτρα σκάμα και θα πετάξεις το καλώδιο χύμα και θα το μπαζώσεις ξανά!!!!

    Σε περίπτωση βλάβης τι θα κάνεις θα ξανά σκάψεις και θα πεις τι μ@λ@κια που έκανα και δεν το πέρασα σε σωλήνα με φρεάτια όμορφα και ωραία ή αν χρειαστεί επέκταση τις εγκατάστασης να λες πάλι τα ίδια ή το ότι οι ρίζες δεν θα το πνίξουν να σκίσουν την μόνωση και να γίνει το κακό.

    Η σωλήνες για αυτόν τον σκοπό έχουν δοκιμαστή σε αντοχή υπό πίεση βάρους για τέτοιους λόγου.
    Κανένα καλώδιο δεν μπορεί να είναι εκτεθειμένο και πουθενά, ιδιαίτερα υπόγειο, αν δεν πληρεί τις προδιαγραφές για αυτόν τον σκοπό, διαφορετικά περνιέται σε ιδική σωλήνα μέσα.

    Σκέψου τα παιδάκια που θα παίζουν επάνω στο χώμα δίπλα στο μεγάλο δέντρο με τις μεγάλες ρίζες αν θα γνωρίζουν σε τι κατάσταση είναι το χύμα καλώδιο που έπνιξαν οι ρίζες του δέντρου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Έχω μια ένσταση για το καλώδιο 7Χ2.5

    Στην περίπτωση διαφορετικών κυκλωμάτων που θα ασφαλίζονται με ξεχωριστή ασφάλεια στον πίνακα, οι γραμμές τους δεν θα πρέπει να τοποθετούνται στην ίδια σωλήνα ή περικλείονται στην ίδια μόνωση (περίβλημα) καλωδίου για ευνόητους λόγους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (01-08-17)

  11. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λυση ειναι οπως ειπωθηκε πλαστικη pvc 10 η 6 atm με φρεατια ανα διαστηματα να ειναι επισκεψιμο το καλωδιο και ιδιαιτερα αν προκειται για παροχη.
    Περνας και αφηνεις και οδηγο για μελλοντικα προσθετα περασματα καλωδιων .
    Η pvc min Φ63
    Τα φρεατια πλαστικα η χτιστα.
    Εχω κανει παρομοια δουλεια με χτιστα φρεατια 100μ pvc Φ 90 ΝΥΥ 5Χ16. Και προσθετη pvc Φ50 για ασθενη θυροτηλεφωνα. τηλεφωνα
    Παλαιο θέμα αλλα με τι τα έχτισες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Parhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλαιο θέμα αλλα με τι τα έχτισες;
    Mε τούβλα (αλλά μπορείς και με τσιμεντόλιθους μεσοτοιχίας ώστε να χτίζεις λιγότερα κομμάτια) και επάνω στην κορυφή μαντεμένιο πλαίσιο για το επίσης μαντεμένιο καπάκι 40Χ40cm. Προσοχή! ΟΧΙ πλαστικό ακόμα και βαρέως τύπου θα στραβώσει με το χρόνο την έπαθα παλιότερα σε άλλη δουλειά και τα αντικατέστησα στο 2ο χρόνο.
    Η διάσταση που αναφέρω είναι μονόδρομος όταν έχεις περιθώριο να τοποθετήσεις τις σωληνώσεις τουλάχιστον 70 εκ. βάθος. Σε μικρότερο δεν μπορείς να δουλέψεις εύκολα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδιο
    By Follow Security in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 23:30
  2. Καλώδιο ΤV
    By Dr_Giwrgos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 16:08
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 18:40
  4. Τι καλώδιο?
    By drPanos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 00:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας