Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΕΝΩΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ 0,75ΚW 1ΚW

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΕΝΩΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ 0,75ΚW 1ΚW

    Καλισπέρα στην όμαδα θελω να φτιαξω ενα συστημα αυτονομιασ ενωσ δωματιου που το χρειαζεται ενα φιλοσ μου εγω εχω τελιωση ηλεκτρολογια ε.η.ε αλλα δεν εχω προυπηρεσία ο φιλοσ μου θελει αυτονομια ενος δωματιου εχει ενα υπολογιστη σταθερο μια οθονη υπολογιστη κατι λαμπεσ και ενα ειχοσυστημα με ενυσχητη θελει λεει να του βαλω συστημα για 750 watt εγω του λεω θελει λιγο παραπανω θελει 1000 + watt θα του βαλω 3-4 φωτοβολταικα πολλων watt μαζι με μια ανεμογεννητρια επιδη ωταν δεν εχει ηλιο να περνει ενεργεια απο το αερα μου λεει οτι δεν θα λειτουργη ο υπολογιστησ στο μεγιστο ουτε το ειχοσυστημα εγω του ειπα 0.75ΚW δεν φτανουνε του ειχα πει 500 βαττ απο το ηλιο και 500 απο ανεμογενητρια αυτοσ θελει να του βαλω 500 βαττ απο φωτοβολταικα και 250 απο ανεμογενητρια του ειπα εκτοσ απο ανεμογενητρια και φωτοβολτικα θα εχεσ και το κοστοσ απο ινβερτερ και απο τησ μπαταριεσ μπορει να χρειαστης και ενα ups για το ups δεν ειμαι σιγουρος δεν ειμαι εμπειρος αν μπορειτε να με βοηθησεται εχω καταληξη σε τι ειδος φωτοβολταικα θα παρω εχω καταληξει σε αυτα εδω https://www.smart-cover.gr/fotovolta...er-p-3584.html εχουνε καλει αποδοση στην σκιασει στην συνεφια στο φωσ του ξημεροματοσ και στο φωσ του ηλιου πριν νυχτοσει 3 τετοια βγαζουνε 510 watt και κανουνε 525 Ε και σε αυτη εδω τη ανεμογενητρια
    http://www.ideahellas.gr/index.php?o...=2022&Itemid=0 200 βαττ ειναι ολα μαζι βγαζουνε 710 αρα θα χρειαστω 1 ωσ 2 φωτοβολτικα για 750 ωσ 1000 βαττ για ινβερνετ δεν ξερω τη να παρω ουτε για μπαταριες για μπταριες και ινβερνετ επιτε μου τι να παρω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ολη αυτη η φασαρία για εναν υπολογιστη και ενα ηχοσύστημα ; Για να κάνεις εναν σωστο υπολογισμό , πρεπει εκτος απο την μέγιστη ισχυ , να ξερεις και την συνολική ενέργεια που θέλει ο "πελάτης " σου
    Βάλε ενα βατόμετρο και υπολόγισε και τα δύο ακριβώς . Εμένα να καταλάβεις πχ ο υπολογιστής μου αν θυμάμαι καλά ( hp dx6000 ) ( χωρις το monitor ) καταναλώνει 30-50 watt

    Να ξέρεις προκαταβολικά μόνο , πως off grid σύστημα συμφέρει μόνο για αυθαίρετα ! ή τελείως απομονωμένα κτίσματα . Δεν μπορει να τραβήξει ο φίλος σου μια μπαλαντέζα απο κανα γείτωνα
    να βάλει λίγο ρευματάκι στον υπολογιστή του ;
    Κοιτα και το topic ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΟ ΚΡΙΣΗΣ να δεις οτι δεν ειναι ολα τοσο εύκολα , οσο τα υπολογίζουμε

    Αν θέλεις , γράφε πιο μικρές προτάσεις , γίνεσαι κατανοητός καλύτερα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (18-07-17)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Αν έχεις χρόνο, αφιέρωσε λίγο να αναζητήσεις και να διαβάσεις παρόμοια θέματα που έχουν συζητηθεί στο φόρουμ παλιότερα.
    Έτσι θα καταλάβεις τα βασικά και είμαστε εδώ για τις λεπτομέρειες.
    Αν δεν έχεις, αναζήτησε επαγγελματίες ή εταιρείες που θα κάνουν την σχετική μελέτη και θα εγγυηθούν την απόδοση και το αποτέλεσμα.
    Δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...
    Μια συμβουλή για αρχή.... Μακριά από ανεμογεννήτριες, έχουν αμφίβολη απόδοση και χρειάζονται συντήρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Αποψη μου,είναι οτι γiα αυτές τις συσκευές δεν θες και τόσο μεγάλο σύστημα.Με 2 πανελάκια τον 220w εισαι μια χαρα!Οπως είπαν και οι προηγούμενοι πρέπει να λάβεις υπόψην και άλλους παράγοντες.Δεν είναι βάζω 2 πανελ,20σαρα ασφάλεια εναν ρυθμιστη,μια μπαταρια και ολα κομπλε.Ειχα πέσει σε γειτονα που εχει καντινα και μου έλεγε ποσα πανελ να βάλω.Του έλγα οιτ πρέπει να στο μελετήσω.Σιγα ρε σι μου λεει.Το έπαιζε έξυπνος(χωρις να υπονοώ κάτι για σενα),με αγνόησε,έβαλε 2 πάνελ και μετα από 1 μήνα πρόσθεσε άλλα 2(κατάλαβε την μ####ια του αλλα δεν είπε τιποτα!Γιαυτό λοιπών η μελέτη είναι απαραίτητη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγη φωτισμου δωματιου-εργαστηριου
    By smoke0man in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-16, 03:55
  2. ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΦΩΤΑ ΔΩΜΑΤΙΟΥ
    By nikelioum in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 00:06
  3. Προβλημα με Εξωτ.κεραια TV
    By nikos_athina in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 20:00
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-11, 01:14
  5. εξωτ. tv tuner
    By vergis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-05, 01:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας