Σελίδα 1 από 24 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 235

Θέμα: Project - ΦΘΗΝΟΣ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή Project - ΦΘΗΝΟΣ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

    ΙΣΤΟΡΙΑ

    Πριν από σχεδόν 2 χρόνια που έφτιαξα τον πρώτο μου λάμπατο ενισχυτή ( el34 p-p ) μπορώ να πω πως μου κόλλησε το μικρόβιο της λαμπάς.
    Ήθελα να ξαναφτιάξω πάλι έναν ακόμα ενισχυτή με λυχνίες και μπορώ να πω πως σε αντίθεση με τους περισσότερους (που ο επόμενος ενισχυτής τους είναι ένας μεγαλύτερος και πιο δυνατός ) , εμένα μου είχε κάτσει ο lo-boy του αείμνηστου Κυρίου Σπερτου με τις el84 παράλληλα σε p-p .
    Κατά την διάρκεια όμως αυτών των 2 χρόνων , λάμβανα ( και ακόμα λαμβάνω ) πολλά μηνύματα με ερωτήσεις σχετικά με την κατασκευή του el34 elektor , και σκέφτηκα να κατασκευάσω έναν ενισχυτή , όχι για εμένα , αλλά για τον φουκαριάρη τον αρχάριο ερασιτέχνη , που να συνδυάζει
    Α) απλότητα κατασκευής
    Β) Φθήνια
    Γ) Οσο είναι εφικτό , ποιότητα ήχου
    Δ) Αξιοπρεπής ισχύ εξόδου
    Αυτό θα ήταν για εμένα η δική μου συνεισφορά στο forum μας , μιας και θα στόχευε στην κατασκευή ενός φθηνού και απλού ενισχυτή που θα μπορούσε να τον φτιάξει έστω και ένας που δεν είχε ποτέ σχέση με λυχνίες.
    Την βοήθεια δηλαδή που εισέπραξα και εγώ όταν κατασκεύασα τον el34 , να την ξεπληρώσω με ένα προτζεκτ , ειδικά για diy’δες αρχάριους με τον κόσμο της λυχνίας.
    Ο lo-boy δυστυχώς δεν πληρούσε τα κριτήρια α&β , όποτε ξεκίνησε το διάβασμα και το ψάξιμο στο νετ για την εύρεση του κατάλληλου σχεδίου.
    Την λύση τελικά την έδωσε ένας ‘κινέζος’ , που τροποποιήθηκε μέχρις εσχάτων για την περίσταση.
    Μεχρι να βρεθει το καταλληλο σχεδιο , μπορω να πω πως πεδευτικα παρα πολυ με αλλα σχεδια , που με με καλυψαν...Εδω ορισμενες απο τις αποτυχημενες προσπαθειες..






    Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

    Η πλέον δοκιμασμένη τοπολογία για έναν ενισχυτή p-p είναι η Williamson , αλλά ένεκα φθηνού budget προσπάθησα να στήσω έναν ενισχυτή p-p με μια λιγότερη λυχνία , γιαυτο κατέληξα σε τοπολογία self – split .
    Το νέο ερώτημα ήταν τι είδους self – split θα έφτιαχνα , και δοκίμασα αρκετά σχέδια sprr τα οποία όμως αποδείχθηκαν πολύ θορυβώδες , ιδιαίτερα αυτά που χρησιμοποιούσαν την ecc83.
    Γιαυτο δοκίμασα και την τοπολογία kathodyne
    Aπο το πρώτο σχέδιο μπορώ να πω πως με κέρδισε , με την απλότητα της αλλα και με τον ιδιαίτερα ‘καθαρό’ ήχο που άκουγα όταν δεν είχε σήμα η εισοδος.
    Προενισχυτρια και phase-splitter ( buffer ) η ecc88 .
    Αλλά υπήρχε ένα νέο πρόβλημα.
    Ο ενισχυτής παραμόρφωνε και «ψαλίδιζε» όταν άρχιζε να ανεβαίνει η ένταση.
    και κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την ecc88
    Δοκίμασα δίφορες τιμές σε ανάδραση , buffer , ενίσχυση πρώτου σταδίου , αλλά τα πράγματα γινόντουσαν χειρότερα .
    Τελικά το πρόβλημα λύθηκε αφού κατάλαβα ότι η ecc88 με μέγιστη τάση ανόδου τα 120volt δεν γινόταν να παίξει σε αυτήν την τοπολογία μιας και που η τάση στην πρώτη άνοδο ξεπερνούσε τα 220 volt
    Γιαυτο πήρε την θέση της η 6n1p που έχει μέγιστη τάση ανόδου τα 300 volt
    H κάθε 6n1p καταναλώνει περίπου 10ma έκαστη
    Πάμε τώρα στο p-p κομμάτι του ενισχυτή
    Όπως θα δείτε στο σχηματικό , αντί για αντιστάσεις στις καθόδους , έχω επιλέξει για ρυθμιστικά ρεύματος τα γνωστά σε όλους lm317
    Το προτέρημα του lm317 είναι ότι πλέον δεν χρειάζεται ρύθμιση ρεύμα ηρεμίας της λάμπας , μιας που η αντίσταση μεταξύ out και γης την ρυθμίζει στο να καταναλώνει περίπου τα 30 ma ( τάξη ΑΒ )
    Aν και μπορούμε μεγαλώνοντας την αντίσταση αυτή να ανεβάσουμε και το ρεύμα και κατά συνέπεια τα watt εξόδου , αλλά καλό είναι η λάμπα να ΜΗΝ υπερβεί τα 35 με 40 ma.
    H αντίσταση για την ρύθμιση του BIAS είναι η εξής
    R = 1.25 / 0.030ma = 41.67 Ohms
    Η τιμή των αντιστάσεων θα πρέπει να κυμαίνετε από 39 έως 42 Ω , που αντιπροσωπεύει ρεύμα 29-32ma , ΑΡΚΕΙ να είναι και οι τέσσερις το ίδιο ( δλδ 4*39Ω η 4* 42Ω) ώστε όλες οι λάμπες να έχουν το ίδιο ρεύμα στο bias.
    O μετασχηματιστής εξόδου είναι το τελευταίο και πιο κρίσιμο εξάρτημα του ενισχυτή μας.
    Εκεί έψαξα πάρα πολύ , στο να μπορέσω να βρω κάτι επώνυμο – φθηνό – καλό
    Νομίζω ότι ο Hammond 125e universal push pull είναι ότι πρέπει για την περίπτωση μας αφου είναι επώνυμο προϊόν , είναι πολύ φθηνός ( 25€ το κομμάτι ) και είναι καλούτσικος.
    ΠΡΟΣΟΧΗ , ο μετασχηματιστής αυτός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για hi-fi , η ιδια η Hammond τον κάτασει στους ΜΗ hi-fi , υπάρχουν πολύ καλύτεροι στην αγορά αλλά σε τριπλάσια τιμή…
    Επίσης αντέχει μέχρι 15watt , οπότε είναι ιδανικός για την περίπτωση μας.
    Eαν θέλετε να δείτε άλλους Μ/Σ εξόδου υπάρχουν και οι εξης-
    Hammond 1650F – 70€
    Edcor CXPP25-MS-7.6K – 60 $ ( αλλά πρέπει να έρθει κατευθείαν από usa )


    3 Not allowed! Not allowed!

  2. 23 μέλη ευχαρίστησαν τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    1kostasa50 (03-12-11), abet (14-11-11), αλπινιστης (22-10-12), arismihalos (24-06-11), aser (20-06-11), billisj (13-04-15), Danza (20-06-11), Dimpas (28-11-12), frangsig (13-12-12), ikaros1978 (20-06-11), ironda19 (13-12-12), kentar (20-06-11), KOKAR (20-06-11), lary leon14 (24-06-11), manis13 (20-06-11), Marc (22-06-11), moutoulos (20-06-11), Neuraxia (22-06-11), p.gabr (30-11-11), SIERA (20-06-11), spirakos (15-12-18), sv4lqcnik (21-06-11), thelegr (04-03-12)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

    Στο τροφοδοτικό δεν επιλεκτικάν πολύπλοκα σχέδια , σταθεροποιήσεις και καθυστερήσεις για χάρη της απλότητας , ευκολίας , ασφάλειας και φυσικά κόστους.
    Η καρδιά του τροφοδοτικού είναι ο Τοροιδης Μ/ς του γνωστού σε όλους μας Γιατρα , με την όπως πάντα άψογη ποιότητα και ευκρίνεια του.
    Το δευτερεύων δίνει 2 μόνο τάσεις , όσες δλδ χρειάζεται να δουλέψει ο ενισχυτής μας
    Η υψηλή είναι 220 volt / 300ma..
    Αν υπολογίσουμε το ρεύμα που χρειάζεται ο ενισχυτής μας θα δούμε ότι έχουμε 4Χ30ma = 120 ma για τις el84 και μόλις 10+10 = 20 ma για τις 6n1p
    Το σύνολο είναι 120+40=160 ma το ελάχιστο ρεύμα που θα χρειαστούμε , αλλά επειδή πρέπει να έχουμε οπωσδήποτε 50% πλεόνασμα στο ρεύμα αυτό καλό είναι η υψηλή μας τάση να μπορεί να δώσει 250-300ma .
    Η δεύτερη τάση είναι η 6,3volt που μας χρειάζεται για τα νήματα.
    Το ρεύμα που χρειάζεται για αυτήν την τάση είναι εύκολο να υπολογιστεί από τα χαρακτηριστικά των λυχνιών
    Η κάθε el84 χρειάζεται περίπου 0.8 Α , όποτε 3,2 Αmpere χρειαζόμαστε για τις λυχνίες εξόδου.
    Οι 2 6n1p χρειάζονται 0.6 A x 2 = 1.2 Ampere , όποτε στο σύνολο πάμε στα 3.2+1.2=4.4 Αmpere * 20% ( χρειαζόμαστε τουλάχιστον 20% ανοχή στο ρεύμα που θα πρέπει να δώσει ο Μ/ς ) = ΤΕΛΙΚΟ ΡΕΥΜΑ στα 6,3v είναι στα 5 Ampere.
    Επίσης έχει προβλεφτεί θέση και για τσοκ ( 5-10Mh είναι ότι πρέπει ) αλλά εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
    Όσοι δεν το χρησιμοποιήσουν , απλά γεφυρώστε το.

    ΚΟΥΤΙ

    Στο κουτί είναι καθαρά υποκειμενική η επιλογή του καθενός χρηστή
    Άλλος προτιμάει μέταλλο , άλλος αλουμίνιο η ξύλο , αλλά εγώ θα σας παρουσιάσω την κατασκευή του δικού μου κουτιού μόνο και μόνο για να σας δώσω μια έξτρα ιδέα .
    Ψάχνοντας Μ/ς εξόδου , έπεσε το μάτι μου σε ένα κουτί της Hammond από ξύλο και αλουμίνιο , και αποφάσισα να το αντιγράψω , μιας και που έτοιμο κόστιζε >100€
    Βρήκα τις αλουμινένιες πλάκες ( άνω – κάτω ) να πουλιούνται ξεχωριστά , και αγόρασα 2 ‘ τάβλες πεύκο ΄ από τα πρακτικερ.
    Ένας φίλος μου μαραγκός , μου έκοψε τα ξύλα στις επιθυμητές διαστάσεις , τις κόλλησα όλες μαζί και τις έβαψα με ένα βερνικοχρωμα.
    Μια πολύ απλή διαδικασία που μου κόστισε λιγότερο από τα μισά χρήματα από το έτοιμο της Hammond.
    ΠΡΟΣΟΧΗ…
    Το κουτί της Hammond έχει βάθος περίπου 7cm , στην δικιά μας κατασκευή το βάθος του κουτιού πρέπει να γίνει 10cm.
    Μετά μπήκε η πρόσοψη ( που έχει ένα led λειτουργίας και το ποντεσιομετρο volume ) και η πισωψη με τον ρευματολήπτη , τον διακόπτη on-off , τις μπορνες εξόδου και τα rca εισόδου..
    Σαν πρόσοψη βρήκα ένα κομμάτι inox μεταλλικής πλάκας ( από ένα παλιό φωτιστικό τοιχου ) το οποίο είναι τέλειο για την περίπτωση μας..
    Η πισωψη έγινε από ένα απλό κομμάτι αλουμινίου.






    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billisj (13-04-15), ikaros1978 (20-06-11)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    οχι τωρα πειτε μου! ειναι θεος ο ανθρωπος η δεν ειναι?????
    Μπραβο ! μπραβο! και παλι μπραβο! Για αλλη μια φορα μας εξεπληξες.τωρα να δεις μηνυματα που θα παρεις απο πολλους!!ετοιμασου

    ΥΓ ειχες πει σαββατοκυριακο θα ειναι ετοιμο...στο τσακ προλαβες!!χαχαχαχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    Η κατασκευή του ενισχυτή περιφέρετε γύρω από τις 2 πλακέτες , δλδ τροφοδοτικού και κυρίως ενισχυτή
    Η πλακέτα του τροφοδοτικού δεν έχει κάποια ιδιαιτερότητα , απλά εάν βρείτε μεγαλύτερους σε μf πυκνωτές ηλεκτρολυτικούς , τόσο το καλύτερο θα είναι.
    Εγώ είχα 330 μf και σχεδίασα την πλακέτα με αυτούς
    Η πλακέτα τώρα του ενισχυτή χρειάζεται λιγάκι προσοχή όσο αφορά τις βάσεις των λυχνιών που κολλιούνται από την μεριά του τυπωμένου
    Τα lm 317 λόγο μικρής κατανάλωσης δεν χρειάζονται ψήκτρες και βασικό είναι οι αντιστάσεις (39Ω) από το out στην γη να είναι ακρίβειας..
    Από εκει και πέρα οι πυκνωτές coupling ( 100nf & 470nf ) καλό είναι να είναι MPP η MKP .
    Αφού τελειώσει η τοποθέτηση των υλικών στις πλακέτες κάνουμε έναν τυπικό έλεγχο ( μάτι και πολυμετρο ) για πιθανά λαθη και βραχυκυκλώματα , και συνδέουμε τον ενισχυτή με τους Μ/ς εξόδου και την πλακέτα τροφοδοσίας όπως φαίνεται στο σχήμα.
    Οι τάσεις που φαίνονται στο θεωρητικό κύκλωμα θα πρέπει να υπάρχουν και στα αντίστοιχα σημεία του ενισχυτή ( έστω και με διάφορες μικρές διαφορές ) , και καλό είναι να μετρηθούν.
    Εφόσον όλα πάνε καλά , δίνουμε σήμα στην είσοδο ( από προενισχυτη , mp3 player , κτλ ) και απολαμβάνουμε το αποτέλεσμα.
    Επίσης μεγάλη προσοχή πρέπει να δοθεί στο τρύπημα της πάνω πλάκας στο κουτί , εκεί δλδ που θα στηριχθεί η πλακέτα του ενισχυτή και θα βγουν οι λυχνίες έξω.
    Πρέπει οι τρύπες να ταιριάζουν με θέση των λυχνιών στην πλακέτα , αλλά και με τις βάσεις στήριξης της πλακέτας στην πλάκα.
    Γιαυτο το λόγο θα πρέπει να εκτυπώσετε ( από spring – layout ) την διαφάνεια «πατρόν» όπου έχω ¨ποντάρει¨ με μπλε οπές τις ακριβείς θέσεις που πρέπει να γίνουν οι τρύπες.
    Αφού εκτυπωθεί σε ένα φύλλο Α4 , κολλιέται με ζελοτειπ πάνω στην πλάκα , και με μικρό τριπανακι ( καλύτερα κοβαλτίου για να μην σας ΄φύγει΄ ο οδηγός ) κάνουμε τον οδηγό.
    Οι μεγάλες τρύπες που θα περάσουν οι λυχνίες γίνονται με το ανάλογο ποτυροτρυπανο
    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.Το ποτυροτρυπανο να είναι για ΜΕΤΑΛΟ – όχι για ξύλο , γιατί αλλιώς μάλλον θα χαλάσετε την πλάκα .
    Πιο κάτω φαίνεται η τοπολογία του ενισχυτή μας , και το βασικό χαρακτηριστικό της σχεδίασης είναι το όσο δυνατόν λιγότερα καλώδια .
    Τα καλώδια πρέπει να είναι συστραμενα μεταξύ τους , ιδιαίτερα οσα μεταφέρουν ac τάσεις , και όσο το δυνατόν πιο μακριά από το ομοαξονικό καλώδιο που μεταφέρει το σήμα εισόδου στο ποντεσιομετρο volume .
    Επίσης το καλώδιο ανάδρασης πρέπει να είναι μπλενταζ , με γειωμένη μόνο την μια του άκρη , αυτή που ξεκινάει από την πλακέτα.
    Όλα τα καλώδια που έχουν γείωση καλό θα είναι να πιαστούν όλα μαζί σε ένα σημείο στο σασί.
    Εγώ τα έχω βάλει με έναν σχετικά μεγάλο ακροδέκτη στην κεντρική βίδα του μετασχηματιστή τροφοδοσίας.
    Η κυρίως πλακέτα θα ‘πιάσει’ στο άνω μέρος του κουτιού με αποστάτες βιδών στο ύψος των βάσεων των λυχνιών .
    Μια ακόμα τελευταία αλλά σημαντική λεπτομέρεια έχει να κάνει με την διατομή της πίστας του τυπωμένου που περνάνε τα 6,3 volt για τα νήματα των λυχνιών.
    Επειδή η διατομή τους δεν είναι αρκετά ικανοποιητική , καλό θα είναι να επικαλαχοθουν με μπόλικο καλαι , πράγμα που θα ενισχύσει ικανά την διατομή της πίστας.
    Είναι το μοναδικό σημείο στο τυπωμένο που θα περνάνε αρκετά ampere όποτε καλό είναι να είναι ενισχυμένο.

    Ένα πρόβλημα που προέκυψε κατά την συναρμολόγηση είναι ότι οι μετασχηματιστές εξόδου , είναι τσακωμένοι μεταξύ τους…!!
    Δηλαδή ένεκα φθηνής κατασκευής ΔΕΝ έχουν ικανή ηλεκτρομαγνητική μόνωση με αποτέλεσμα όταν βρίσκονται σε κοντινή απόσταση τα ηλεκτρομαγνητικά τους πεδία να έρχονται σε επαφή και γίνετε ο χαμός…Τρίζουν σαν τις πόρτες στο πύργο του Κόμη Δράκουλα και από τα ηχεια ακούγεται ένας θόρυβος που παραπέμπει σε σειρήνα του Β’ παγκοσμίου..
    ΛΥΣΗ – Μια λύση που εφάρμοσα είναι να τους μονώσω με φύλο χαλκού τον κάθε έναν ξεχωριστά , αλλα και μεταξύ τους με ένα κομμάτι αλουμινίου ( πιασμένο στην γείωση )
    Μια πολύ πιο εύκολη λύση είναι να τοποθετηθεί ο ένας πάνω από την άνω πλάκα εξωτερικά δλδ , και ο άλλος μέσα στο κουτί ( όσο γίνετε πιο μακριά δλδ από τον άλλο Μ/ς εξόδου , αλλά και από τον Μ/ς τροφοδοσίας )




    Οι μονωμένοι Μετασχηματιστες εξοδου..( προσέξτε οτι το φύλλο χαλκού γειώνετε απο τον ακροδέκτη που φέρνει γείωση απο την μπορνα εξόδου )





    Και οι δυο θεσεις που μπορουν να μπουν στο κουτι ( επανω και οι 2 αλλα και ξεχωριστα εαν δεν υπαρχει τροπος να τους μονωσετε )




    1 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billisj (13-04-15), ikaros1978 (20-06-11)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Ορισμένες ακομα φωτο απο την κατασκευή και συναρμολόγηση του ενισχυτη










    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Εδω βλεπετε πως να τρυπήσετε την πανω πλακα για να βγουν οι λαμπίτσες εξω , και να γινει σωστά το τρύπημα ( με το πατρον απο spring layout )


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

    Αν και κράταγα μικρό καλάθι για τις μετρήσεις που θα έπαιρνα από τους Hammond , μπορώ να πω πως ξαφνιάστηκα ευχάριστα.
    Οι καμπύλες στα 1ΚΗz αλλά και στα 10ΚΗz έδειχναν παρά πολύ ομαλές , χωρίς κανένα σημάδι τρεμουλιάσματος η ταλάντωσης , ακόμα και σε μεγάλη μεγενθηση..
    Η μετατόπιση φάσης ήταν εμφανής , αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό και μπορώ να πω αναμενόμενη.
    Ο λόγος της ενίσχυσης στα 0,8v είναι 11.75 φορές και η ταλάντωση ξεκινάει να μπαίνει στην καμπύλη από τα 1,8v , όποτε φαίνεται ο ενισχυτής ότι είναι αρκετά ευαίσθητος στο σήμα εισόδου , πράγμα που τον κάνει ιδανικό να παίζει με σχετικά ‘μικρές’ πήγες σήματος όπως mp3 player και cd.
    Τα τετράγωνα τώρα δεν μπορώ να πω πως σχηματίζονται τέλεια , ιδιαίτερα στα 10KHz που φαίνεται στις αρχές του τετράγωνου ταλάντωση , αλλά και στο τέλος βλέπουμε ένα μικρό ‘overshoot’ , καθώς και λιγο μεγαλύτερη μετατόπιση φάσης ..
    Μετά από αρκετό ψάξιμο στην ανάδραση , ελαχιστοποίησα την αλλοίωση , αλλά δεν κατάφερα να το σχηματίσω πλήρως μιας και που γενικότερα οι λάμπες δεν φημίζονται για την ταχύτητα τους.
    Για τους λάτρεις της τελειότητας οι ακριβείς τιμές του φίλτρου στην ανάδραση είναι 24,7k αντίσταση και 92 pf ο πυκνωτής.
    Πάντως σε γενικές γραμμές , εμένα προσωπικά με καλύπτουν και οι μετρήσεις τετράγωνων ΑΛΛΑ και γενικά όλες οι μετρήσεις .
    Μην ξεχνάμε ότι ο ενισχυτής μας είναι φτιαγμένος με το ελάχιστο δυνατό κόστος ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ‘εξωτικά’ δυσεύρετα υλικά.











    ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Γιώργο kentar που μου δάνεισε τα όργανα του και πολλες απο τις γνώσεις του
    Χωρίς αυτόν δεν θα μπορούσε να γίνει το project - Φθηνος Λαμπατος ....!!!






  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billisj (13-04-15), ikaros1978 (20-06-11), spirakos (15-12-18)

  12. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή






    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

    Ο ήχος του μικρού μας el84 p-p καταρχάς πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι ΔΕΝ είναι δυνατός .
    Οι el84 αποδίδουν περίπου τα 9-10watt , ( 300 Volt / 30 ma ) οπότε αν θα θέλατε να σηκώσετε την γειτονία στο πόδι , καλύτερα κοιτάξτε κάπου αλλού.
    Η αδυναμία του είναι εμφανής όσο δυναμώνει η ένταση , αλλά είναι κάτι το λογικό και αναμενόμενο μιας και που και οι λαμπίτσες δεν έχουν να δώσουν κάτι περισσότερο , αλλά και ο Μ/Σ εξόδου δεν είναι φτιαγμένος για κάτι τέτοιο..
    Απεναντίας ο ήχος του σε λογικές εντάσεις με εξέπληξε με την χροιά που δίνει στην μουσική , και ιδιαίτερα σε φωνές και έγχορδα όργανα
    Θα μπορούσα να πω πως τηρουμένων των αναλογιών έχει ίσως ελαφρά καλύτερο ήχο από τον μεγαλύτερο αδερφό του ( el34 , p-p 30watt elektor )
    Είναι ένας ενισχυτής για μικρούς χώρους και μικρά ευαίσθητα ηχεία ( π.χ ηχεία βιβλιοθήκης ) που μπορεί να έχει όρια στην ένταση , αλλά όχι στην ποιότητα.
    Και εάν από την άλλη σκεφτούμε ότι είναι σχετικά απλός στην κατασκευή , με εύκολα υλικά και πάνω από όλα φθηνός ( όλα τα υλικά , μαζί με υλικά για το κουτί το κοστολόγιο δεν ξεπερνά τα 180 € ) νομίζω ότι είναι μια παρά πολύ καλή κατασκευή ιδιαίτερα για κάποιον που θέλει να μπει στο κόσμο της λυχνίας..
    Εάν θα θέλαμε να ανεβαίναμε σε ισχύ θα έπρεπε να πηγαίναμε για έναν Williamson p-p με περισσότερες λυχνίες και άλλον Μ/Σ εξόδου και τροφοδοσίας ( βλ lo-boy σπερτος - kentar ) , αλλά εκεί πλέον θα μιλάγαμε για 180€ + για ένα μόνο κανάλι , και ένα πολύ πιο πολύπλοκο και απαιτητικό σχέδιο .

    Στο επομενο post θα σας δωσω τις πλακετες , θεωριτικα σχεδια , λιστα υλικών και προμηθευτων , και ολο το ποστ σε word μορφη για να μπορει να εκτυπωθει πιο ευκολα...

    Χιλια ευχαριστώ σε ολους σας παιδια , ιδιετερα στον φιλο μου τον kentar , συγνωμη που αργησα τοσο πολυ να το τελειωσωσ ( σεχδο 3 μηνες ) αλλα ειμαι πολυ πιεσμενος αυτον τον καιρο
    Εύχομαι οσοι απο εσας κατασκευάσετε τον ενισχυτή να τον χαρείτε οσο περισσότερο γίνετε.


    Εδω ειναι τελειωμενος , με τα παντα στην θεση τους





    ΟΥΦΦΦ , κουράστηκα ( γερος ανθρωπας )....
    Πρεπει να παω διακοπες....!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (20-06-11), Neuraxia (20-06-11)

  15. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    ΛΙΣΤΑ ΥΛΙΚΩΝ ( ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ )
    ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

    Τα διάφορα υλικά μπορείτε να τα παραγγείλετε από τοπικά μαγαζιά , αλλά και από το internet σε διάφορα site όπως tube town , mouser , maplin κτλ.

    ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ( ΟΛΕΣ Ό WATT ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΑΛΛΟ )
    330k
    100k
    2 Χ 100 Ω
    2 Χ 1 k
    2 X 1 M
    2 Χ 47 k
    2 X 47 k / 1 watt
    2 X 220 k / 1 watt
    11 k/ 2 watt ( 2 X 22 k παράλληλα / 2 watt )
    2 X 39Ω
    2 X 3k9
    2 X 150Ω/1 watt
    22 k + 2k2 = 24,2 k ( σε σειρά για την ανάδραση )

    ΠΥΚΝΩΤΕΣ
    30 pf styroflex ( tube town )
    100 pf (tube town )
    2 X 100 Nf / 400 volt MPP ( tube town)
    2 X 220 Nf / 63 volt (tube town)
    2 X 1000 μf / 16 volt ηλεκτρολυτικός(tube town)
    100 μf / 385 volt ηλεκτρολυτικός
    470 nf / 400 volt MPP

    ΔΙΑΦΟΡΑ
    47 k log stereo ( ποντεσιομετρο εισόδου )
    HAMMOND 125 E ( Μ/ς ΕΞΟΔΟΥ )
    http://www.tube-town.net/ttstore/pro...Universal.html
    2 Χ LM 317 T
    2 X EL84 – Tube town η e-bay
    6N1P – e-bay
    3 X βάσεις λυχνιών πορσελάνινες B9A - Tube town η e-bay


    ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

    4 Χ 1Ν4007 η BYV 26 ( ΔΙΟΔΟΙ Ανόρθωσης )
    4 Χ 330 Μf / 385 volt ηλεκτρολυτικοί
    150 k / 3 watt
    2 X 100 Ω / 3 watt
    560 Ω
    1 Χ 1Ν4002
    Ασφαλειοθηκη και ασφάλεια 600 Ma ( για πλακέτα )

    Μετασχηματιστής τροφοδοσίας από Γιατρα.
    http://www.giatras.com/

    Πρωτεύων 220 ac
    Δευτερεύων 220 volt / 300 mA
    6,3 volt / 6 A
    Κλεμμενς για πλακέτες ( 3ων και 2 θέσεων )

    ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ

    ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ ΕΞΟΔΟΥ

    Tubeland – custom 67€

    http://www.esl1.de/product_info.php?products_id=35

    Hammond 1650F – 70€

    http://www.tube-town.net/ttstore/pro...ond-1650F.html

    Edcor CXPP25-MS-7.6K – 60 $

    http://www.edcorusa.com/products/426...5-ms-7_6k.aspx

    Είναι και αυτό το site…
    Στελνετε e-mail πρωτα
    http://ae-europe.nl/audio_engels.htm

    Υπάρχει πάντα και η λύση της παραγγελιάς Μ/ς εξόδου από τον Γιατρα…

    Εδω σε φωτο οι δυο πλακετες




    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomhel : 20-06-11 στις 22:13

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (20-06-11)

Σελίδα 1 από 24 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LM 3886 GAINCLONE - ΦΘΗΝΟΣ DIY ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ BHMA-BHMA
    By tomhel in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-21, 22:16
  2. κιθαριστας-λαμπατος ενισχυτης
    By Elixir in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-11, 17:42
  3. ενισχυτης λαμπατος el34 pp (elektor)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 20:35
  4. Λαμπατος Ενισχυτης
    By fbtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 23:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας