Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Led και button σε απόσταση απο μΕ

  1. #11
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπετε στο ίδιο καλώδιο να περνάνε διαφορετικές τάσεις! Τα λεγόμενα "ισχυρά" και "ασθενή" κανονικα πρέπει να διαχωρίζονται και σε διαφορετικά κανάλια.

    Λύση 1- Βάλε τροφοδοτικό 12 ή 24V απο την πλευρά του led. και στο μικροελεκτή το κατεβάζεις στα 5 ή ότι τάση έχεις. Δεν ειναι σίγουρο ότι 8α σου λύσει το πρόβλημα.
    Λύση 2- Βάλε στο μικροελεκτή ρελεδάκι στην έξοδο led και αντί για led βάλε ενα μικρό λαμπάκι 230V. Για τον διακόπτη θα βάλεις ένα ρελέ με πηνίο 230V που θα συνδέσεις την επαφή του στην είσοδο του μικροελεκτή. Θα δουλέψει 100% σωστά και αξιόπιστα.

    edit:
    Λύση 3- Αν θες να το κάνεις ακόμα πιο ασφαλές, συνδιαζεις τα δύο παραπάνω με 12 ή 24V dc αντί για 230

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    ΟΚ, το RC φίλτρο το καταλαβαίνω. Ο optocoupler όμως, την ίδια συμπεριφορά δεν θα έχει? Πάλι δεν να ανοίγει/κλείνει όταν το καλώδιο-κεραία "πιάνει" παράσιτα?

    Για την αντικατάσταση των 5V με 12V ήταν και εμένα η πρώτη μου σκέψη. Καθώς και το πως θα αποφύγω τα 220V...

    Ο κώδικας είναι πολύ απλός για την ώρα πατήθηκε το κουμπί? --> Άναψε το λαμπάκι και μείνε εκεί για πάντα. Εχει και ένα delay 150ms για debounce και καλά.... Δοκιμές κάνω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    tom
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    φίλε μου για βάλε ενα πυκνωτάκι παραλληλα στην διοδό σου και πες μας ........

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λες, αν αυτό που φτιάχνεις είναι για εμπορική χρήση, εκτελεί κρίσιμη λειτουργία, ή προορίζεται για θορυβώδες περιβάλλον. Αν κανένα από τα προηγούμενα δεν συντρέχουν, μπορείς άνετα να δοκιμάσεις ποιο απλές υλοποιήσεις.
    Η συγκεκριμένη λειτουργεί δύο χρόνια 24/7 χωρίς κανένα πρόβλημα.
    και εγώ μπορεί να έχω κάνει χειρότερα και να λειτουργεί 24/7 αλλά ειναι χαζό να εκθέτεις τη τροφοδοσία του mcu. Απαγορευεται και ο mcu δεν πρέπει να ποτέ να κρεμάει.
    Και επειδή μπορεί να διαβάζουν και φοιτητές και μελλοντικοί επαγγελματίες ή και ερασιτέχνες που θέλουν να βελτιωθούν καλό ειναι να ανεβάζουμε το επίπεδο και να πρωτείνουμε μία λύση σωστή.
    Οπότε πες τι έχεις κάνει και παραδέξου οτι είναι λάθος, για να μην κάνει το ίδιο αυτός που ρωτάει.
    Δεν ειπαμε να φτιάξει πύραυλο ενα otocoupler ειπα να βάλει και ξεχωριστά τα 220, τα απολύτως βασικά για μια ασφαλή εγκατάσταση.

    ** Οταν ήμουν ακόμα φοιτητής είχα φτιάξει και εγώ μια πλακέτα με ψηφιακό dimming με triac,αν ψάξω θα βρω το thread, ο mcu ανίχνευε το 0 και ντίμαρε, είχα πρόβλημα θορύβου και πραγματικά ο SRF και ο klik μου είπαν τις βασικές αρχές του σχεδιασμού για να μην έχω προβλήματα απο θόρυβο,
    μετά απο κάποια χρόνια σχεδιάζω και εγώ απλές αλλά εμπορικές εφαρμογές. Η βελτίωση είναι το παν

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 24-07-17 στις 13:37

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    ΟΚ, το RC φίλτρο το καταλαβαίνω. Ο optocoupler όμως, την ίδια συμπεριφορά δεν θα έχει? Πάλι δεν να ανοίγει/κλείνει όταν το καλώδιο-κεραία "πιάνει" παράσιτα?

    Για την αντικατάσταση των 5V με 12V ήταν και εμένα η πρώτη μου σκέψη. Καθώς και το πως θα αποφύγω τα 220V...

    Ο κώδικας είναι πολύ απλός για την ώρα πατήθηκε το κουμπί? --> Άναψε το λαμπάκι και μείνε εκεί για πάντα. Εχει και ένα delay 150ms για debounce και καλά.... Δοκιμές κάνω...
    οχι δεν θα μεταφέρει θόρυβο γιατί τα 5volt έχουν ξεχωριστό regulator με αντίστοιχα φίλτρα και πυκνωτές απομόνωσης, οπότε εκεί θα κοπεί ο θόρυβος.
    Δεν αποκλείεται να έχεις πάλι πρόβλημα αλλά αντιμετοπίζεται με άλλους τροπους. Οποτε βάλε 12 και 24volt και δούλεψε το κώδικα σου για το debounce, σίγουρα βάλε το rc φιλτρο αφού δεν το έχεις με το κώδικα τοσο και θα βοηθήσει. Το πιο απλό να κάνεις interrupt ή delay των 10ms και να παίρνεις δείγματα για την κατάσταση της πορτας σε εναν πινακα ή να τα βάζεις σε εναν counter

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Ωραία... ! Αφού "επιμένουμε" θα σου προτείνω κάποιες αλλαγές που θα βοηθήσουν να είσαι "σταθερότερος" ! Από την άλλη θα ήθελα να μάθω προς τι τα 220 (230 μάλλον) και γιατί αυτά δεν αντικαθίστανται πχ με 24 ή 12 έστω και AC! Τι ρεύμα ζητάς από τα 230? Ακολουθεί Μ/Τ ή τα ρίχνεις "καρφί" σε κανένα μοτέρ?

    Όπως και να έχει... δες την "ερασιτεχνική" πρότασή μου για να βελτιωθεί το σύστημά σου!
    Και λέω "ερασιτεχνική" γιατί σε επαγγελματικό επίπεδο θα ήταν αλλοιώς ΑΛΛΑ και με TVS στις όποιες εισόδους ερχόντουσαν σήματα από "έξω κόσμο" !

    Συνημμένο Αρχείο 70338

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία... ! Αφού "επιμένουμε" θα σου προτείνω κάποιες αλλαγές που θα βοηθήσουν να είσαι "σταθερότερος" ! Από την άλλη θα ήθελα να μάθω προς τι τα 220 (230 μάλλον) και γιατί αυτά δεν αντικαθίστανται πχ με 24 ή 12 έστω και AC! Τι ρεύμα ζητάς από τα 230? Ακολουθεί Μ/Τ ή τα ρίχνεις "καρφί" σε κανένα μοτέρ?

    Όπως και να έχει... δες την "ερασιτεχνική" πρότασή μου για να βελτιωθεί το σύστημά σου!
    Και λέω "ερασιτεχνική" γιατί σε επαγγελματικό επίπεδο θα ήταν αλλοιώς ΑΛΛΑ και με TVS στις όποιες εισόδους ερχόντουσαν σήματα από "έξω κόσμο" !

    Συνημμένο Αρχείο 70338
    Γιωργο, δυο παρατηρησεις προς συζητηση:
    1) παραλληλα με τον C1 θα προσθετα εναν ακομη πυκνωτη μεγαλυτερης χωρητικοτητας (πχ 1uF) για να ενισχυθει το debounce.
    2) θα τοποθετουσα ενα πηνιο εν σειρα στην αναχωρηση της απομακρυσμενης τροφοδοσιας των 5V.

    Ισως θα σκεφτομουν και αλλαγη στο σχεδιασμό με τη χρηση διακοπτη τυπου NC απο NO που ειναι τωρα ώστε να υπαρχει μονιμη ισχυρη "πολωση" της εισοδου του mcu.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία... ! Αφού "επιμένουμε" θα σου προτείνω κάποιες αλλαγές που θα βοηθήσουν να είσαι "σταθερότερος" ! Από την άλλη θα ήθελα να μάθω προς τι τα 220 (230 μάλλον) και γιατί αυτά δεν αντικαθίστανται πχ με 24 ή 12 έστω και AC! Τι ρεύμα ζητάς από τα 230? Ακολουθεί Μ/Τ ή τα ρίχνεις "καρφί" σε κανένα μοτέρ?

    Όπως και να έχει... δες την "ερασιτεχνική" πρότασή μου για να βελτιωθεί το σύστημά σου!
    Και λέω "ερασιτεχνική" γιατί σε επαγγελματικό επίπεδο θα ήταν αλλοιώς ΑΛΛΑ και με TVS στις όποιες εισόδους ερχόντουσαν σήματα από "έξω κόσμο" !

    Συνημμένο Αρχείο 70338
    Τα 220 τροφοδοτούν ένα SMPS 12V 40W. Βρίσκετε εκεί που είναι και ο μΕ. Το ζεύγος χρησιμοποιείται ουσιαστικά για να ανάβουν και να σβύνουν την κατασκευή μακρώθεν.
    Απο την αρχή δεν μου άρεσαν εκεί, οπότε θα φύγουν.

    Πριν φύγουν όμως θέλω το κύκλωμα να συμπεριφέρεται σωστά, γιατί φαντάζομαι το καλώδιο στην διαδρομή συναντά και άλλα καλώδια με 220V με τα οποία "ταξιδεύει". Οπότε αφού τα έχω ας τα χρησιμοποιήσω για εξομοίωση...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω απαγορεύονται καλώδια χαμηλής τάσης να "ταξιδεύουν" στον ίδιο σωλήνα (ή χειρότερα στο ίδιο καλώδιο) με καλώδια 230V. Eπιπλέον το UTP δεν έχει επαρκή μόνωση για 230V και μπορεί εύκολα να κάνει σπινθήρα μεταξύ των συννεστραμένων αγωγών και να πάρει φωτιά. Απαραίτητες είναι οι ασφάλειες κοντά στην τροφοδοσία. Ένα βραχυκυκλωμένο UTP αρκετών μέτρων δεν θα ρίξει ποτέ την ασφάλεια του σπιτιού μέχρι να καεί ολόκληρο. ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΝΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ και όλα τα υπόλοιπα προβλήματα είναι δευτερεύοντα.

    ΟΚ. Είδα τώρα ότι δεν είναι UTP αλλά 8χ1mm. Ελπίζω με τάση μόνωσης 500V. Οπότε με καμιά ασφάλεια μπορεί να γλιτώσεις τα πολλά. Πάντως 230V και SMPS είναι άψογες πηγές θορύβου. Δύσκολα τα πράγματα για τον μΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f_chronis : 08-09-17 στις 21:31

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. θόρυβος απο push button
    By picdev in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 09:26
  2. Ελεγχος τελετή απο απόσταση
    By haf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 13:49
  3. παρακολούθηση απο απόσταση
    By vasvit in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-07, 11:10
  4. χειρισμος laptop On/off απο απόσταση
    By BMXakias in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-06, 23:55
  5. χειρισμος Pc On/off απο απόσταση
    By KarlBarks in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 18:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας