Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ηλεκτρικη μηχανη για βαρκα - (γυρναει αναποδα) - ερωτηση

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή Ηλεκτρικη μηχανη για βαρκα - (γυρναει αναποδα) - ερωτηση

    Καλησπερα,

    εχω μια μικρη φουσκωτη βαρκα η οποια κινειται με μια ηλεκτρικη μηχανη για βαρκες (electric trolling motors λεγονται) και μια μπαταρια 12V 100Αh. Η μηχανη μου ειναι 36lbs ωση με 5 ταχυτητες για μπροστα και 3 για πισω (αναποδα) και την εχω παρει μεταχειρισμενη.

    Ωστοσο παρατηρησα το εξης περιεργο: Οταν την συνεδεσα οπως επρεπε, δηλαδη το κοκκινο καλωδιο στον θετικο πολο της μπαταριας και το μαυρο στον αρνητικο και εδωσα "γκαζι", η προπελα πηγαινε αναποδα, δηλαδη με πηγαινε οπισθεν.
    Δοκιμασα να βαλω τις οπισθεν ταχυτητες και διαπιστωσα οτι πηγαινε μπροστα! Αμεσως αλλαξα τα καλωδια και συνεδεσα το κοκκινο στο αρνητικο της μπαταριας και το μαυρο στο θετικο (την συνεδεσα αναποδα δηλαδη). Τοτε, η μηχανη δουλεψε κανονικα!

    Οντας περιεργος, ανοιξα το πλαστικο καπακι της ηλεκτρικης μηχανης να ριξω μια ματια μηπως ειχε αλλαξει ο προηγουμενος χρηστης τιποτα, αλλα ειδα οτι το κοκκινο πηγαινε στο συν και το μαυρο στο πλην! Επισης παρατηρησα χθες που εκανα μια βολτα για 1 ωριτσα στην παραλια οτι μετα, ο κινητηρας ηταν πολυ ζεστος (μπορει ετσι να πρεπει να ειναι, δε ξερω).

    Θελω να ρωτησω λοιπον, για ποιο λογο η μηχανη μου πρεπει να συνδεθει αναποδα για να λειτουργησει σωστα? Ειναι επικινδυνο αυτο οσον αφορα τη μηχανη μου (ή την μπαταρια), τι να κανω, τι να κοιταξω, ποια η γνωμη σας γενικα.

    Ευχαριστω πολυ και καλο απογευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    εχω μια μικρη φουσκωτη βαρκα η οποια κινειται με μια ηλεκτρικη μηχανη για βαρκες (electric trolling motors λεγονται) και μια μπαταρια 12V 100Αh. Η μηχανη μου ειναι 36lbs ωση με 5 ταχυτητες για μπροστα και 3 για πισω (αναποδα) και την εχω παρει μεταχειρισμενη.

    Ωστοσο παρατηρησα το εξης περιεργο: Οταν την συνεδεσα οπως επρεπε, δηλαδη το κοκκινο καλωδιο στον θετικο πολο της μπαταριας και το μαυρο στον αρνητικο και εδωσα "γκαζι", η προπελα πηγαινε αναποδα, δηλαδη με πηγαινε οπισθεν.
    Δοκιμασα να βαλω τις οπισθεν ταχυτητες και διαπιστωσα οτι πηγαινε μπροστα! Αμεσως αλλαξα τα καλωδια και συνεδεσα το κοκκινο στο αρνητικο της μπαταριας και το μαυρο στο θετικο (την συνεδεσα αναποδα δηλαδη). Τοτε, η μηχανη δουλεψε κανονικα!

    Οντας περιεργος, ανοιξα το πλαστικο καπακι της ηλεκτρικης μηχανης να ριξω μια ματια μηπως ειχε αλλαξει ο προηγουμενος χρηστης τιποτα, αλλα ειδα οτι το κοκκινο πηγαινε στο συν και το μαυρο στο πλην! Επισης παρατηρησα χθες που εκανα μια βολτα για 1 ωριτσα στην παραλια οτι μετα, ο κινητηρας ηταν πολυ ζεστος (μπορει ετσι να πρεπει να ειναι, δε ξερω).

    Θελω να ρωτησω λοιπον, για ποιο λογο η μηχανη μου πρεπει να συνδεθει αναποδα για να λειτουργησει σωστα? Ειναι επικινδυνο αυτο οσον αφορα τη μηχανη μου (ή την μπαταρια), τι να κανω, τι να κοιταξω, ποια η γνωμη σας γενικα.

    Ευχαριστω πολυ και καλο απογευμα.

    Υποθέτω ότι (με τα έντονα γράμματα) εννοείς το μοτέρ. Υποθέτω επίσης ότι η λάθος σύνδεση θα έχει γίνει στις συνδέσεις του διακόπτη ταχυτήτων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    αυτοί οι ηλεκτρικοί κινητήρες ειναι δύο τύπων με ενσωματωμένη αντλί νερού για ψύξη και χωρις (εδικά αυτοι λιγων βατ) μαλλον η δική σου για να έχει τόσες ταχύτητες θα βγάζει πολλά Βατ οπότε θα έχει ανάγκη υδραντλίας...δες μήπως είναι μουκωμένη ή ξεκομμενη απο τη καλωδίωση

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παιδια οχι, δε μιλουσα για τα καλωδια στο μοτερ, μιλαω για τα καλωδια στους διακοπτες. Εκει, στους διακοπτες πανε ολα εκει που πρεπει. Το μοτερ δε το εχω ανοιξει και δε ξερω πως ανοιγει, δεν εχει κατι που να βλεπω οτι μπορει καποιος να το ανοιξει.. Τι λετε να φταιει? Επισης πειραζει να την συνδεω αναποδα για να κανω τη δουλεια μου? (δηλαδη το - στο + της μπαταριας και το + στο - της μπαταριας)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Αν έχει ηλεκτρικο αντλιάκι για την ψύξη, και συνδέσεις ανάποδα πόλους, τότε θα δουλεύει ανάποδα και το αντλιάκι. Άρα δεν θα ψυχει. Με τον πωλητή επικοινώνησες?

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    μεταχειρισμενη την ειχα παρει, δεν ειναι καινουρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    επειδή είχα μια αμερικάνικη που εβγαζε 3,5 ίππους είχε αντλία κανονικά οπότε παίζει αυτό που ανέφερε ο Παύλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Την καλησπέρα μου!
    Μιλάμε γι αυτήν εδώ να υποθέσω...
    index.jpg

    Το οτι δουλεύει ανάποδα δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ... έχω επισκευάσει μερικές τέτοιες...
    Δεν μπορώ να σου πω πολλά για το πρόβλημά σου... ακούγεται περίεργο αλλά αφού δουλεύει φυσιολογικά και ανάποδα μην το παιδεύεις πολύ...
    Να ρισκάρω να πω οτι μπορεί να είναι συνδεδεμένο ανάποδα το μοτέρ... πιθανό να είναι και μπαρούφα.

    Δυο πραγματάκια γι αυτή τη μηχανή που έχω δει:

    1) Δεν διαβάζει σωστά την τάση της μπαταρίας και πολλές φορές κόβει στα 12V και σου λέει οτι είναι άδεια... Μην δίνεις πολύ σημασία στις ενδείξεις της, καλύτερα να βάλεις ένα βολτόμετρο! Στα 11V την βάζεις πάλι για φόρτιση.

    2) Το μοτέρ που βρίσκεται στο κάτω μέρος είναι εκεί μαζί με το κύκλωμα ισχύος. Όλα μαζί ψύχονται από το μεταλλικό κέλυφος όταν είναι κάτω απο το νερό. Για λόγους ασφαλείας η μηχανή αν την βάλεις να δουλέψει έξω απο το νερό μετά από μερικά δευτερόλεπτα σταματάει. Είναι φυσιολογικό!


    Υ.Γ. Ήθελε κότσια να δοκιμάσεις να την συνδέσεις ανάποδα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eximnos : 06-09-17 στις 17:22

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    τωρα τι να κανω εν τελει εγω? να συνεχιζω να την συνδεω αναποδα στην μπαταρια ωστε να λειτουργουν σωστα οι ταχυτητες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Ε αφού την δούλεψες μια ωρίτσα έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα! Εγώ θα έλεγα ναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτονομο φωτοβολταικο σε βαρκα
    By peiperakos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-16, 13:33
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 17:44
  3. ερωτηση βασικου ηλεκτρισμου για κυκλωμα σε μηχανη αργκον
    By BeetleJuice in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 20:26
  4. Επεφτε βροχή βαρια....
    By ntakas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-11, 18:50
  5. Κυματομορφες αναποδα στο PSpice 9.1
    By teos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 20:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας