Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: Ηλιέλαιο στο αυτοκίνητο

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    6000 rpm diesel? και η υπερβολή πρεπει να εχει κάποιο όριο.οσο για το ηλιέλαιο ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΟ.πρεπει να γινει διαδικασία ωςτε να βγει αυτο το κομμάτι του μείγματος που στα ελαιόλαδα το κάνουμε σαπούνι ( εστεροποιηση κλπ).δειτε κανενα βιντεο στο YouTube πριν φτάσετε στην πόρτα του μηχανικού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε γιατι ενας κοινος diesel αυτοκινητου εχει προσδοκιμο πολλαπλασιο απο εναν βενζινης;
    Δεν είπα ότι δεν έχει παραπάνω χρόνο ζωής αλλά με τα σημερινά στάνταρ στη ρύπανση έχουν προβλήματα .
    Η ίδια μουργα βγαίνει με ένα αμάξι που καίει υγραέριο η φυσικό αέριο

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-07-17 στις 23:34

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παντως αυτο το βιοντηζελ πολυ το κακο του... πριν κανα μηνα εβαλα σε ενα αλουμινενιο κατσαρολακι κατι λουκετα που μου περισεβανε , προχτες που τα χρειαστηκα ενα πραγμα σαν κολα ηχαν πανω τους που εφυγε μονο με βενζινη .Και η σκεψη μου ειναι αν σε λουκετα γινεται αυτο σε τεποζιτα και αντλιες πετρελαιου τι παιζει?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    6000 rpm diesel? και η υπερβολή πρεπει να εχει κάποιο όριο.οσο για το ηλιέλαιο ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΟ.πρεπει να γινει διαδικασία ωςτε να βγει αυτο το κομμάτι του μείγματος που στα ελαιόλαδα το κάνουμε σαπούνι ( εστεροποιηση κλπ).δειτε κανενα βιντεο στο YouTube πριν φτάσετε στην πόρτα του μηχανικού.
    Νεκταριε ντροπη.
    εχεις και βενζιναδικο.στο diesel παντα θα προτεινεις στους πελάτες σου και χρηση μηκυτοκτονου.

    Βασιλη
    αν εχεις κατι να πεις,είμαστε στην ευχαριστη θεση να το διαβασουμε.Προσωπικα δεν ειχα/εχω diesel.εχω δει που εχουν στροφομετρο στις 6000,λογου χαρην λοιπόν το εγραψα.επρεπε να ψαξω να βρω τεχνικα χαρακτηριστικά;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Εχω εδω και οχτώ χρονια ντίζελ,λοιπον αν φτάνει η κουβέντα που κάναμε πιτσιρίκια με την τελική που έγραφε το κοντέρ στα αυτοκίνητο οκ,παω πάσο.το δικό μου εχει 260 αρα μιλαμε για πύραυλο εδάφους εδάφους.απο εκει και πέρα αφου παραδέχεσαι οτι γράφεις κατι χωρις να το ψάξεις εμενα με κάλυψες απολυτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilis1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (30-07-17)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    απο περιεργια εριξα μια ματια στο auto triti
    επιμελως εχουν κρυψει τις μεγιστες στροφες λειτουργιας οι οποιες εχουν αντικατασταθει με στροφες μεγιστης ροπης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Το βιοντίζελ δεν έχει καμία σχέση με το αυτούσιο ηλιέλαιο. Για να χρησιμοποιηθεί το ηλιέλαιο η οποιοδήποτε άλλο έλαιο ως βιοντίζελ, σαν προϋπόθεση απαιτείται να γίνει επεξεργασία με αλκοόλη δηλαδή εστεροποίηση και κατόπιν διατίθεται, αλλά και πάλι σε αναλογία 20% αναμεμιγμένο με πετροντίζελ.
    Το ότι πιάνει ο καθένας μία λέξη και βγάζει δική του εφεύρεση είναι τραγικό. Όπως και κατά καιρούς με το υδρογόνο που όλοι συμπέραναν ότι θα καίνε νερό.
    Αν από την άλλη επιμένει κάποιος να καίει το ηλιέλαιο (σαν τους εφευρέτες στο επαλ) στην αγορά έχει διπλάσια τιμή απο το πετρονίζελ και κατώτερη απόδοση, ας το κάνουν.
    Το ότι μία ανοησία βγαίνει στο yοutube η γενικότερα στο internet δεν σημαίνει ότι αυτόματα επαληθεύεται και νομιμοποιείται κιόλας.
    Στην τελική, μιας και είσαι νότιο αιγαίο, γιατί δεν φουλάρεις θάλασσα να σου βγαίνει και τζάμπα; Τόσες αναφορές και παρουσιάσεις έγιναν για τα αυτοκίνητα που καίνε νερό.

    - Όσο υπήρχε χρήμα στην παλιά πλούσια Ελλάδα, δεν γίνονταν καμία αναφορά σε τέτοια θέματα εξοικονόμησης πόρων. Τώρα που έφτασε το αυγό στον κώλο βγήκαν οι αεριτζήδες στην επιφάνεια και άρχισαν να καίνε νερό, εφημερίδες στις σόμπες, σπορέλαια, τιγανέλαια, παλέτες, μελαμίνες, νεκρούς και οτιδήποτε άλλο περίεργο.
    Έλεος με το youtube, είναι ακατάλληλο και επικίνδυνο για τους άσχετους!

    4 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (29-07-17), vasilllis (29-07-17)

  9. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παίδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με έχετε κατατοπίσει σε μεγάλο βαθμό.


    Tώρα, MacGyver τι ειρωνεία είναι αυτή?? ( <<Στην τελική, μιας και είσαι νότιο αιγαίο, γιατί δεν φουλάρεις θάλασσα να σου βγαίνει και τζάμπα; Τόσες αναφορές και παρουσιάσεις έγιναν για τα αυτοκίνητα που καίνε νερό>>.) Όταν είδα αυτό το βίντεο, που τυχαία ψάχνοντας κάτι άλλο ήταν σαν προτεινόμενο, μου κίνησε την περιέργεια γιατί θέλω το καθετί που βλέπω να μαθαίνω γιατί γίνεται, αν με κοροϊδεύουν, αν αυτό μπορώ να το κάνω και εγώ, αν αυτό που κάνουν οι άλλοι μπορώ να το βελτιώσω με τον δικό μου τρόπο για να μου γίνει ακόμα πιο χρήσιμο, αν.. αν.. αν.. και να μήν επαναπαύομαι στο ότι (στην περίπτωση του ηλιέλαιου) <<Έλα μωρέ, τι μας δείχνουν αυτό απλά δεν γίνεται. Δεν στέκει. Ο κινητήρας είναι φτιαγμένος μόνο για πετρέλαιο και όχι για να καίει λάδια>>.

    Εγώ θέλω το βράδυ που πρίν κοιμηθω να πρέπει να μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση <<Τι καινούριο έμαθα σήμερα?>> Άν δεν μπορώ να την απαντήσω έχει πάει το 90% της μέρας μου χαμένο.

    Και στο κάτω κάτω ας πούμε ότι δέν το καίει.: Πρέπει να μάθουμε (και όχι να μισομάθουμε) κάποια πράγματα όπως: γιατί δεν το καίει, τι ζημιά θα προκαλέσει, πως αυτή η ζημιά θα δημηουργηθεί, πως αυτή η ζημιά θα διωρθωθει κ.ά.........


    Για την παρακάτω πρόταση που έγραψες ( <<- Όσο υπήρχε χρήμα στην παλιά πλούσια Ελλάδα, δεν γίνονταν καμία αναφορά σε τέτοια θέματα εξοικονόμησης πόρων. Τώρα που έφτασε το αυγό στον κώλο βγήκαν οι αεριτζήδες στην επιφάνεια και άρχισαν να καίνε νερό, εφημερίδες στις σόμπες, σπορέλαια, τιγανέλαια, παλέτες, μελαμίνες, νεκρούς και οτιδήποτε άλλο περίεργο.
    Έλεος με το youtube, είναι ακατάλληλο και επικίνδυνο για τους άσχετους! >> ). Ένας 20χρονος περπατάει άνετα, πάει πεζοπορείες, κάνει βόλτες στους δρόμους, τρέχει κλπ.. Όταν όμως αυτός φτάσει και γίνει 60 χρονών άρχίζουν να τον πονάνε τα πόδια του και πέφτουν τα κουράγια του γι αυτό θα πάει να πάρει ένα μπαστούνι - μια μαγγούρα - για να περπατάει πιό άνετα στον δρόμο και γενικά όπου θέλει να πάει. Το μπαστούνι, όταν ήταν 20 χρονών, ούτε που του παιρνούσε από το μυαλό ότι θα το κρατούσε ποτε..... νά όμως τώρα που είναι 60 χρονών, και του συμβαίνουν όλα αυτά, το έπιασε.

    Ακόμα και το σώμα σου όταν δεν τρώς καθόλου αρχίζει και καταναλώνει το λίπος που πρίν δεν το κατανάλωνε.

    Με λίγα λόγια θέλω να σου πώ πως το να ψάχνει κανείς εναλλακτικούς τρόπους ( εφημερίδες στις σόμπες, σπορέλαια, παλλέτες, μελαμίνες κλπ..) ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ γιατί πολύ απλά δεν έχει πιά το χρήμα στην τσέπη. Όταν κάποτε το είχε δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό του ότι θα κάνει τέτοια πράγματα αλλά τώρα τα κάνει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    - Αν θα είσαι στο φόρουμ εννέα χρόνια, έστω και όχι πολύ τακτικός, θα καταλάβεις ότι δεν είναι ειρωνεία αλλά πραγματικότητα. Κάθε βδομάδα γράφονται δυο τρεις και ξεκινάνε συζητήσεις με αεικίνητα, υδροκίνητα και αεροκίνητα!
    - Η γνώση είναι ότι το καλύτερο, αλλά όχι μόνο όσα βλέπει η πεθερά. Και εγώ δεν γνωρίζω για τα βιοκαύσιμα. Όταν πήρα το ερέθισμα από σένα, αν και ήμουν σίγουρος ότι είναι ένα τίποτα (πολύ εύκολο για να είναι αληθινό), αν και δεν με ενδιέφερε προσωπικά, κάθισα και διάβασα 5-6 σάιτ από μία Α4 σελίδα το καθένα, για το τί είναι αυτό το πράγμα, πώς γίνεται , ποια τα υπέρ, ποια τα κατά. Έκανα έρευνα για την τιμή, διάβασα για την θερμογόνο δύναμη, την εστεροποίηση, τον αριθμό κετανίου και άλλα πολλά. Εσύ φαντάζομαι δεν το έκανες, γιατί αν το είχες κάνει θα σου είχαν λυθεί οι απορίες. Απλά είδες τυχαία ένα βίντεο από κάποιους που λίγο η πολύ προτρέπουν να πας στο ελαιοτριβείο (βενζινάδικο) της ΜΙΝΕΡΒΑ και να πεις:
    - βάλε μου 40 λίτρα σπορέλαιο, κοίτα και τον αέρα στα λάστιχα!
    - ηλιέλαιο η αραβοσιτέλαιο;
    - ηλιέλαιο ... απλό
    - να σας βάλω αραβοσιτέλαιο super που αυτή τη βδομάδα είναι σε χαμηλή τιμή, βγάζει και περισσότερα χιλιόμετρα; (διάλογος στη shell για την 100)

    Επί της ευκαιρίας: τίποτα δεν είναι τυχαίο στο google και στο youtube, επειδή κάποιος μηχανισμός φροντίζει να βλέπεις αυτό που θέλεις να δεις!
    Αυτά τα λίγα, περισσότερο για να προβληματιζόμαστε με ότι βλέπουμε γύρω μας και όχι να μας προσβάλει η αντίθετη και κάπως εμπεριστατωμένη άποψη κάποιου άλλου.

    Γρήγορα - γρήγορα με τον καφέ, μιας και φεύγουμε σήμερα για την άδεια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (30-07-17)

  12. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Οι περισσότεροι αυτό κάνουν Steve. Χωρίς να έχουν την γνώση και ακόμη χειρότερα χωρίς να το ψάξουν καθόλου ότι και να είναι αυτό. Το Ιντερνέτ είναι πολύ καλό αρκεί να το χρησιμοποιείς όπως πρέπει. Να αφιερώνεις κάποιο χρόνο για γνώση και όχι για σκουπίδια.
    Ακόμη και εδώ στο hlektronika.gr αν θέλει κάτι κανένας χωρίς να ψάξει αυτό που θέλει ανοίγει ένα θέμα αν και υπάρχουν θέματα σαν αυτό και όπου βγάλει η συζήτηση.
    Τέλος πάντων. Χωρίς παρεξήγηση από κάποιους για τα γραφόμενα μου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  13. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω εδω και οχτώ χρονια ντίζελ,λοιπον αν φτάνει η κουβέντα που κάναμε πιτσιρίκια με την τελική που έγραφε το κοντέρ στα αυτοκίνητο οκ,παω πάσο.το δικό μου εχει 260 αρα μιλαμε για πύραυλο εδάφους εδάφους.απο εκει και πέρα αφου παραδέχεσαι οτι γράφεις κατι χωρις να το ψάξεις εμενα με κάλυψες απολυτα
    χτυπαω και παλαμακια .με ρουμπωσες,αφου συζηταμε τι καναμε μικροι.
    επι το προκειμενω διαφωνεις σε κατι,η απλα μπηκες να μας την πεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβολάκια στο αυτοκίνητο!
    By jean in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-15, 15:29
  2. mp3 στο αυτοκίνητο
    By draco1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-13, 16:26
  3. Σύνδεση κεραίας στο αυτοκίνητο
    By DjoRDjeVIc in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 13:43
  4. Ρεύμα ηρεμίας στο αυτοκίνητο
    By Zener_ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 16:12
  5. MP3 στο αυτοκίνητο
    By babisko in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 18:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας