Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Προενισχυτής RIAA με λυχνίες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή Προενισχυτής RIAA με λυχνίες

    Γεια σας φίλοι μου.
    Πρόσφατα ξέθαψα ένα πικάπ απ'την αποθήκη μου που το είχα παροπλίσει καμιά εικοσαετία και όπως ξέρετε οι σημερινοί ενισχυτές δεν έχουν είσοδο phono έτσι είπα να φτιάξω έναν phono preamp με λυχνίες καθότι είχα στο συρτάρι μου διάφορες. Το σχέδιο είναι από το δίκτυο με τις ECC83. Εγώ έβαλα ένα ζευγάρι ECC81 με πάρα πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα. Το μόνο προβληματάκι που προσπαθώ να βρω είναι ένας πολύ μικρός βόμβος των αγαπημένων μας 50Hz στο ένα κανάλι (που θα τη βρω τη μαλακία). Κατά τα άλλα είναι σχεδόν αθόρυβος με κάτω από 2mV χχςςς... θόρυβο στην έξοδο. Το τροφοδοτικό είναι εκτός απ'ότι βλέπετε Ο ήχος του δεν περιγράφεται άνοιξαν τα αυτάκια μου, δε συγκρίνεται με την ψηφιακίλα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  543 Μέγεθος:  75,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  495 Μέγεθος:  57,5 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  617 Μέγεθος:  97,4 KB

    12 Not allowed! Not allowed!

  2. 12 μέλη ευχαρίστησαν τον CLOCKMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (28-11-15), ΠΑΝ (01-12-15), geronimo (01-12-15), johndaf (28-11-15), manolena (28-11-15), Nightkeeper (28-11-15), p.gabr (27-11-15), sakisr (27-11-15), SeAfasia (27-11-15), spirakos (27-11-15), toliis69 (27-11-15), ultra (27-11-15)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Μπραβο Γιωργο!Πολυ καλη κατασκευη αν και εχω μια ενσταση στα χυμα καλωδια που πανε στις λαμπες...ισως καποιο ευθυνεται για το βομβο.Επισης δοκιμασες να αλλαξεις τις λαμπες μεταξυ τους μηπως ο βομβος ειναι απο μια απ' αυτες?
    Γεγονος ειναι για οποιον δε ξερει το ακουσμα δισκου βινυλιου απο λαμπατο μηχανημα, ειναι κατι ξεχωριστο, ειδικα αν υπαρχουν και καλης ποιοτητος ηχεια!Αντε και καλες ακροασεις!

    ΥΓ. Ανεβασε και τα σχηματικα να παρουμε μια ιδεα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sakisr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CLOCKMAN (30-11-15)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη toliis69
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    173

    Προεπιλογή

    Μπράβο, πολύ ωραία κατασκευή !!! Καλά ακούσματα. Περιμένουμε και το σχηματικό και φωτο απο το τροφοδοτικό....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον toliis69 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CLOCKMAN (30-11-15)

  7. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια Γιωργο για την κατασκευή σου, που έχει και πολύ σωστές επιλογές και παρατηρήσεις
    Οπως και να έχει εχεις απόλυτο δίκιο, ο ήχος του βινύλιου είναι άπαιχτος
    Η διαίρεση της κατασκευής είναι μια πολύ καλή επιλογή για απομόνωση των βόμβων δικτύου, τα κουτιά αυτά επίσης πολύ καλή επιλογή, αλλά όμως η μη βαφή τους μειώνει όλο το αισθητικό αποτέλεσμα
    Δεν ξέρω εάν τροφοδοτείς με εναλλασσόμενο η συνεχές τα νήματα ,πάντως εχεις συνδεσμολογία για 12.6 και εάν αυτή ήταν συνεχής ενδεχομένως θα είχες καλύτερα αποτελέσματα. Μπορούσες να βάλεις και αποζευτικους εκεί

    H κατασκευή Σακη είναι θωρακισμένη και δεν είναι απαραίτητα τα μπλενταζ εσωτερικώς ,εξ άλλου οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές
    Επειδη το Ζ εξόδου είναι υψηλό να φροντίσεις για κοντά καλώδια προς τον ενισχυτή

    ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CLOCKMAN (30-11-15)

  9. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    333

    Προεπιλογή

    Βλέπω συνεστραμμένο ζεύγος αγωγών για τα νήματα των λυχνιών ως εκ τούτου να υποθέσω ότι χρησιμοποιείς AC για τα νήματα. Μήπως έχεις από εκεί τον βόμβο των 50Hz ;

    Συχνά στα προενισχυτικά στάδια ακριβώς για αυτό το λόγο δίνουμε DC στα νήματα.


    Edit : Προφανώς γράφαμε ταυτόχρονα το μύνημα με τον p.gabr έτσι εξηγείται η κοινή τοποθέτηση για το DC στα νήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον CybEng για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CLOCKMAN (30-11-15)

  11. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Για το σχηματικό ανατρέξτε στο γουγλε, θα βρείτε πολλά, επέλεξα ένα απλό και το έφτιαξα. Η τάση για τα νήματα είναι DC 12V. Το τροφοδοτικό είναι 2 μτ, ο ένας στα 12V 10W και ο άλλος στα 12V 5W ο οποίος είναι απ τα 12 του πρώτου στα 12 του δεύτερου για να πάρω τα 230 πάλι. Οι λάμπες δεν ευθύνονται για το βόμβο στο 1 κανάλι. Ο βόμβος είναι πολύ μικρός και πρέπει να είναι δυνατά για να ακουστεί απ'το ηχείο. Τα καλώδια σύνδεσης με τον ενισχυτή είναι περίπου 60cm, δεν είναι και τα καλύτερα, Θα φτιάξω όσο ποιο κοντά μπορώ και θα δοκιμάσω μήπως είναι αυτό, γιατί στο παλμογράφο δε βλέπω καμιά σημαντική διαφορά στις εξόδους ώστε να πάρω αυτόν το βόμβο. Το κακό είναι ότι για να λύσω τη πλακέτα έτσι όπως το έχω βάλει (λέμε για να αλλάξω κάτι), πρέπει να ξεκολλήσω τα σύρματα και ξανά πάλι δοκιμή, το έχω κάνει 4 φορές μέχρι τώρα χωρίς αποτέλεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CLOCKMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό είναι ότι για να λύσω τη πλακέτα έτσι όπως το έχω βάλει (λέμε για να αλλάξω κάτι), πρέπει να ξεκολλήσω τα σύρματα και ξανά πάλι δοκιμή, το έχω κάνει 4 φορές μέχρι τώρα χωρίς αποτέλεσμα.

    Το έχω επισημάνει πολλές φορές ότι είναι σοβαρός λόγος που επιβάλει την κατασκευή με κλασικό τρόπο σε κοσσες

    Θα μπορούσες Γιώργο για την μέτρηση του θορύβου να χρησιμοποιησεις και κάποιο software για υπολογιστή που θα σε βοηθούσε πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CLOCKMAN (30-11-15)

  14. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω επισημάνει πολλές φορές ότι είναι σοβαρός λόγος που επιβάλει την κατασκευή με κλασικό τρόπο σε κοσσες
    Σωστά. Και η προσπάθειά μας είναι να κρατήσουμε τους ακροδέκτες των εξαρτημάτων όσο το δυνατό πιο κοντούς χωρίς να μας ενδιαφέρει η ευθυγράμμιση και η "ομορφιά" του κυκλώματος. Πάντως πολλοί "μυστήριοι" βόμβοι οφείλονται σε ground loop. Δοκίμασε να κρατήσεις τα rca εισόδου - εξόδου μονωμένα από το μεταλλικό σασί.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  15. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Δηλαδή καλύτερα να το ξαναφτιάξω με κόσσες? Το κουλό είναι ότι ακούγεται μόνο απ το ένα κανάλι και είπαμε πολύ λίγο όταν η ένταση είναι πολύ μεγάλη. Όταν αποσυνδέω την είσοδο, δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα, το κλασσικό απαλό αεράκι ελάχιστα. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις τιμές των υλικών τα οποία δεν μέτρησα και δεν είναι ταιριασμένα και έχω διαφορές τάσης από κανάλι σε κανάλι. Τώρα όσο για τα rca στο σασσί, δε νομίζω να οφείλεται σε αυτό, δεν θα είχε και το άλλο κανάλι ?
    Μου φαίνεται ότι θα το ξαναφτιάξω απ'την αρχή. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις ιδέες που μου θέσατε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  16. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    κι εγώ το ίδιο θα έλεγα... μονωμένα από το σασί τα RCA.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προενισχυτής με λυχνίες Ελέκτορ τεύχος 56 & 57 (87')
    By GiwrgosTH in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 17:47
  2. Προενισχυτής Phono κινητού μαγνήτη με λυχνίες 6Φ12Π
    By chris73 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-13, 23:51
  3. Προενισχυτής με λυχνίες δύο κανάλια
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 00:29
  4. Προενισχυτής μικροφώνου με λυχνίες ένα κανάλι
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-11, 17:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας