Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 42

Θέμα: Αποχάλκωση με διάλυμα υδροχλωρικού οξέως (aquaforte)

  1. #21
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Nicholson
    Όνομα
    Τασοs
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Και εγω οταν δεν ηξερα εκανα 2 μερεs χαχαχαχαχχ.........


    φιλε μου εχω κανει χιλιαδεs πλακετεs και ολεs ειναι μια χαρα .........να μην τηs βαζω εδω για να στηs δειξω ....Κεζαπ οσο να καλυπτει την πλακετα 2 καπακια Πενιντρολ και 2 καπακια νερο κουνημα για να αναμιχθουν τα υγρα .......και μετα πεταμα την πλακετα μεσα και κουνημα πανω κατω σαν παλιριακο κυμα και σε εξωτερικο χωρο γιατι οι αναθυμιασειs δεν φαινονται ειναι αορατεs και σε 3 το πολυ 5 λεπτα εισαι οκ ........και μετα κατω απο νερο να φυγουν τα υγρα .........με γαντια βεβαια γιατι θα σε ασπρισουν τα χερια απο το δυαλυμα..........

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν ενα χρονο για αποχαλκωση δοκιμασα για πρωτη φορα τριχλωριουχο σιδηρο σε υγρη μορφη
    https://venieris.com/Dremel-Shop/ProductID/38582
    Δεν ειναι τοσο αποδοτικο οσο το υδροχλωρικο με περιδρολ (20 - 30 δευτερολεπτα) αλλα ενα δεκαλεπτακι αν θυμαμαι ειναι αρκετο. Σιγουρα πολυ καλυτερο απο τη σκονη..
    Και εγώ αυτό το προιόν χρησιμοποίησα οσες φορές χρειάστηκε να κάνω τυπωμένο και το βρίσκω πιό χρήσιμο απο ότι άλλο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Έχω να χρησιμοποιήσω την μέθοδο αποχαλκωσεις με υδροχλωρικό –περιτρολ πάνω από 30 χρόνια , είμαι πεπεισμένος ότι αυτό το αποτέλεσμα δεν μπορεί να το δώσει . Παρεμπιπτόντως έγινε και μια δοκιμή αυτής της μεθόδου https://www.youtube.com/watch?v=HBIxvwZ_0og με πλήρη αποτυχία


    IMG_0169.jpgIMG_0170.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    αν είναι σωστό το διάλυμα με το υδροχλωρικό οξύ δεν έχουν πρόβλημα οι πλακέτες. Και στη βιομηχανία το χρησιμοποιούν αυτό το διάλυμμα. Στο πανεπιστήμιο είχα δει πλακέτα με ολοκληρωμένα με pitch 0,5mm και 240pin. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ γιατί έχει πολλές αναθυμιάσεις! Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιώ Sodium Persulfate (η άσπρη σκόνη) που βέβαια είναι μάλλον το ακριβότερο αλλά αυτό με τις λιγότερες αναθυμιάσεις και η ποιότητα της πλακέτας βγαίνει άριστη. Χρόνος αποχάλκωση πρέπει να είναι γύρω στα 10-15 λεπτά με συνεχές κούνημα και το διάλυμα να έχει γίνει με καυτό νερό (από θερμοσύφωνα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 06-08-17 στις 22:44

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Οπως βλέπω το θεμα έχει ήδη καλυφθεί από τα πρώτα #, αλλα ας πώ και εγω τη σκέψη που πάνω στο θεμα αυτό
    Νικο1 δεν συμφωνώ με το συμπερασμά σου, κάτι έχει γίνει λάθος στην διαδικασία.

    Το υδροχλωρικό όξύ είναι το ποιο φτηνό . Μπορεί να δουλέψει και μονο του , χωρίς το περιντρόλ, αλλά θέλει πολλές μα πάρα πολλές ώρες κούνιμα.
    Τη δουλειά λοιπόν την κάνει το περιντρόλ σε μερικά λεπτά. Αναθημιάσεις βέβαια και καυστικό. Αλλά γρήγορο χωρίς ειδικά θέματα ζεστού κρυου νερού κτλ.
    Το πόσο καλή θα βγεί η πλακέτα -θεωρώ ότι χρησιμοποιείται έτοιμη επικαλυμένη πλακέτα- κατα κύριο λόγο οφείλετε στην ποίοτητα εκτύπωσης του φιλμ (τη διαφάνεια που θα χρησιμοποιήσουμε) και τον χρόνο έκθεσης του στη λάμπα . Ο χρόνος έκθεσης έχει να κάνει άμμεσα με την απόσταση της λάμπας από την πλακέτα.
    Από την δική μου εμπειρία : εκτύπωση σε laser (lexmark 450 με τις τυπικές ρυθμίσεις ) σε διαφάνεια 90 γρ (ημιδιαφανές είναι) και χρόνος έκθεσης στα 2,5 λεπτά (η λάμπα να είναι αναμένη για 5 λεπτο το λιγότερο ώστε να ακτινοβολεί ομοιομορφα) 11 watt σε απόσταση 8 εκ από το τζαμι της πλακέτας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Προσωπικά χρησιμοποιώ το χαρτί press n peel με θερμική μεταφορά τονερ έχοντας μετατρέψει όσων αναφορά την θερμοκρασία ένα πλαστικοποιητή και αποχαλκωση με τριχλωριουχο σίδηρο .Εάν θυμάμαι καλά με το μείγμα υδροχλωρικού – περιτρολ δεν μπορούσες να κάνεις παραπάνω από δυο αποχαλκωσεις εν αντιθέσει με τον τριχλωριουχο που θεωρητικά κάνει αποχαλκοση μέχρι να κορεσθει τελείως

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Όλες έχουν γίνει με το ίδιο μείγμα δεν έχει συμπληρωθεί καινούριο
    IMG_0171.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Χωρις περιντρολ αποχάλκωση δεν γίνεται. Το υδροχλωρικο οξυ δεν πιανει τον χαλκο οπως κανει με αλλα μεταλλα. Μην το προσπαθησετε θα χαλασετε την πλακετα σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη AntonisThomas
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια που μου δώσατε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη AntonisThomas
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Τι γάντια πρέπει να χρησιμοποιήσω για να χειριστώ την μέθοδο με το υδροχλωρικό και το peridrol;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για αποχάλκωση
    By spyart in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-13, 22:43
  2. εμφάνιση και αποχάλκωση
    By BooM in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-13, 21:49
  3. Ασυνήθιστη αποχάλκωση!
    By georgemailo in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-08, 22:48
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-08, 23:46
  5. όζα ή οχι ( αποχάλκωση)
    By GALAS in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-06, 18:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας