Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αγορά φορητού δέκτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή Αγορά φορητού δέκτη

    Τι θα προτείνατε για αγορά φορητού ραδιοφωνικού δέκτη (κάτι παραπάνω από ένα απλό τρανζιστοράκι )
    Κάτι σαν το Tecsun PL-680 ή Tecsun PL-880 ή κάτι παρόμοιο;
    Ο γιος μου βρίσκεται τώρα στο Πεκίνο και το βρίσκω καλή ευκαιρία, αν μπορέσει, να μου πάρει κάτι από τη πηγή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Στάθη τον pl-880 τον έχουν εδώ δυο φίλοι μου και είναι πολύ καλό δέκτης.Τον pl-680 δεν τον έχω ακούσει.Τι τιμές τους βρίσκει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Ακόμη δεν του έχω στείλει τι να ψάξει. Απλώς στην ιστοσελίδα των Κινέζων μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν τα συγκεκριμένα μοντέλα καθώς και άλλα που βλέπω εδώ. Δεν ξέρω μήπως έχουν άλλη ονομασία. Βλέπω πχ το PL-600 και όχι το pl-880 και pl-660. ( http://www.tecsun.com.cn/intro/main.htm ). Στη τελευταία στήλη είναι η τιμή σε γουάν (υποθέτω..) Δηλ. 398 που έχει το PL-600 έρχεται γύρω στα 50-55 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Έχω τον 660, και φαντάζομαι και αυτοί είναι παρόμοιοι.
    Είναι καλός, όμως δεν παύει να είναι ένας φορητός, και όπως και σε όλους τους φορητούς μια πτυσσόμενη δεν μπορεί να κάνει μαγικά από τους 100khz έως και τους 137mhz.
    Ότι πρέπει για τους εκτός μπάντας, ειδικά τώρα στις διακοπές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάθη τον pl-880 τον έχουν εδώ δυο φίλοι μου και είναι πολύ καλό δέκτης.Τον pl-680 δεν τον έχω ακούσει.Τι τιμές τους βρίσκει;
    Δυστυχώς στο Πανεπιστήμιο που είναι έχει πολλές ώρες μάθημα και ακόμη δεν έχει καταφέρει να βρει μαγαζί με ηλεκτρονικά. Δεν είναι εύκολο και να ρωτήσει γιατί η συνεννόηση στα αγγλικά είναι σχεδόν αδύνατη. Πάντως το pl-880 σε μαγαζί online που το βρήκε, το είδε στα 160-180 ευρώ, εδώ έχει γύρω στα 210-220. Δηλαδή δε το λες και τζάμπα!!! Πάντως γενικά οι τιμές και σε άλλα είδη δεν είναι και γελοίες, πχ τα επώνυμα ρούχα (adidas, nike puma κλπ) είναι αρκετά ακριβά, σχεδόν όπως εδώ. Βέβαια υπάρχουν και adibas, mike, fuma (όντως έτσι ονομάζονται!!!!) με τιμές χαμηλότερες. Στα fast food μόνο είναι φτηνά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Λογικο ειναι να μην ειναι "φθηνα" τα επωνυμα προϊόντα, πρωτον επειδη δεν απευθυνονται στην τοπικη αγορα της Κινας και δευτερον επειδη ειναι πολιτικη των μεγαλων εταιριων (να μη γινουν ξεφτιλα στον κοσμο και πουλησουν τα προϊόντα τους στην κανονικη τιμη χωρις την υπεραξια "ονοματος").

    Θελω να δω πότε τα κινεζικα θα γινουν "γιαπωνεζικα"!

    Η Ιαπωνία οταν αρχισε να παραγει προϊόντα είχε την ποιότητα που εχουν σήμερα τα κινέζικα, όμως αυτό αλλαξε μετα απο μερικές δεκαετιες. Εχω ακουσει καποιους ηλικιωμένους να αναφερονται σε προϊοντα χαμηλής ποιότητας κατασκευής ως "γιαπωνέζικα" και μου εκανε εντυπωση. Προφανώς το 1960 συνωνυμα υψηλης ποιοτητας ηταν τα Αμερικάνικα και τα Γερμανικα προϊόντα...

    Η Κίνα αυτή τη στιγμή εχει αποκτήσει/αντιγράψει/κλέψει ουσιαστικά την τεχνογνωσία όλου του πλανήτη, αγοράστε όσο είναι "φθηνά" ακόμη!

    (Συγγνωμη για το λίγο "οφ τόπικ").

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικο ειναι να μην ειναι "φθηνα" τα επωνυμα προϊόντα, πρωτον επειδη δεν απευθυνονται στην τοπικη αγορα της Κινας και δευτερον επειδη ειναι πολιτικη των μεγαλων εταιριων (να μη γινουν ξεφτιλα στον κοσμο και πουλησουν τα προϊόντα τους στην κανονικη τιμη χωρις την υπεραξια "ονοματος").

    Θελω να δω πότε τα κινεζικα θα γινουν "γιαπωνεζικα"!

    Η Ιαπωνία οταν αρχισε να παραγει προϊόντα είχε την ποιότητα που εχουν σήμερα τα κινέζικα, όμως αυτό αλλαξε μετα απο μερικές δεκαετιες. Εχω ακουσει καποιους ηλικιωμένους να αναφερονται σε προϊοντα χαμηλής ποιότητας κατασκευής ως "γιαπωνέζικα" και μου εκανε εντυπωση. Προφανώς το 1960 συνωνυμα υψηλης ποιοτητας ηταν τα Αμερικάνικα και τα Γερμανικα προϊόντα...

    Η Κίνα αυτή τη στιγμή εχει αποκτήσει/αντιγράψει/κλέψει ουσιαστικά την τεχνογνωσία όλου του πλανήτη, αγοράστε όσο είναι "φθηνά" ακόμη!

    (Συγγνωμη για το λίγο "οφ τόπικ").
    Την τελευταία εβδομάδα στις διακοπές είχα παρέα και έναν Κινέζο επιχειρηματία που έκανε τουρ για να κλείσει νέες δουλειές.
    Είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε για πολλά πράγματα, και ρώτησε για την εποχή του Περικλή, του Αλέξανδρου, την επανάσταση του 21, το κυπριακό και πολλά άλλα.
    Από την πλευρά μου έμαθα πάρα πολλά για την νεώτερη Κίνα, τις σχέσεις με την Ταιβάν, τις διαφορές βορά νότου, την καθημερινότητα στην Σαγκάι και την επαρχία, την καθημερινή συμπεριφορά των νέων, την ελευθερία στο ίντερνετ, τις καλοκαιρινές άδειες (δεν υπάρχουν), την τιμή αγοράς των 5.000€/τ.μ των διαμερισμάτων στην Σαγκάι, τα μισθά των εργαζομένων, και πολλά άλλα.
    Όλα είναι πολύ σχετικά και μπορεί να αλλάξουν μέρα με τη μέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Επανερχόμενος στο θέμα της αγοράς του ραδιοφώνου από Πεκίνο, μου έκοψε και σκέφτηκα να στείλω email στην Tecsun και να τους ρωτήσω που θα μπορούσε να βρει ραδιόφωνο στο Πεκίνο. Τους είπα σε πιο Πανεπιστήμιο είναι ο γιος μου και ότι σε 3-4 μέρες θα έφευγε.
    Μου απάντησαν σε λιγότερο από 24 ώρες με το πλησιέστερο στο Πανεπιστήμιο σημείο πώλησης όπου θα έβρισκε τον PL-660. Την επομένη πήγε ο γιος μου πήγε και το πήρε, γύρω στα 77 ευρώ. (Αν θυμάμαι καλά εδώ δεν έρχεται πλέον αλλά κάπου το είχα δει 150 ευρώ). Επίσης ο "Ryan" (αυτό το όνομα χρησιμοποίησε ο Κινέζος που μου απάντησε) μου είπε ότι επειδή θα το αγόραζε από Κίνα και δεν θα είχε αγγλικό manual μου το έστειλε στην απάντησή του. Δεν έχω προλάβει ακόμη να το χαζέψω αρκετά, αλλά μου έκανε εντύπωση το μικρό του μέγεθος, και η καλή του (εκ πρώτης όψεως) λήψη. Οψόμεθα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Φορητού Ραδιοφωνικού Δέκτη
    By johnpontios in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 11:08
  2. Αγορά δέκτη wifi έως 70 ευρώ
    By liferange in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-12, 10:46
  3. Ερωτηση.. (για αγορά φορητού πομποδέκτη)
    By nikos-b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-07, 20:59
  4. Αγορά Old - Gold δέκτη με λυχνίες
    By Giannis511 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-06, 23:12
  5. Αγορά δέκτη
    By kostas30 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-05, 16:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας