Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: unifi Ubiquiti και web interface

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Adopting.jpg

    Από εδώ είδα τον κωδικό και στον είπα.
    Τέλος πάν τον αφού παίζει και δεν το έκανες φριζμπί

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Έχει κάποια καλά , όπως ότι φτιάχνεις χάρτη και βάζεις πολλά τέτοια και τα ρυθμίζεις μέσα από το ίδιο πρόγραμμα , έχω βάζεις διάφορους κανόνες .
    Είναι και cloud αλλά κάποιος μλκς το έβαλε σε ένα ξενοδοχείο χωρίς να χρειάζονται όλα αυτά , ότι να ναι πραγματικά

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Εδώ και μια εβδομάδα ασχολούμαι με δύο unifi ac mesh, για το στήσιμο ενός hotspot σε συνεργασία με ένα mikrotik, και η πρώτη εντύπωση που είχα μετά από μια ώρα ασχολίας με αυτά, ήταν ποιος μ@λ@κ@ς σκέφτηκε αυτή την ιδέα. Φυσικά στο παρελθόν είχα ασχοληθεί πολλές φορές και είχα αρκετή εμπειρία στο στήσιμο P2P συνδέσεων με μηχανάκια της Ubiquiti. Δεν ήμουν κανένας άσχετος. Με την εμπειρία όμως που έχω αποκτήσει όλη αυτή την εβδομάδα, έχω αλλάξει αρκετά την γνώμη μου.

    Καταρχήν αν έχεις στήσει τον unifi controller στο ίδιο subnet, δεν χρειάζεσαι κανένα tool για να σου πει ποια δυναμική διεύθυνση έχει πάρει. Όμως για να εντοπίσει ο unifi controller την συσκευή, θα πρέπει το led της συσκευής να είναι λευκό και όχι μπλέ! Δηλαδή να είναι καθαρή η συσκευή και να μην έχει γίνει adoption από άλλον controller, αλλιώς πρέπει να κάνουμε reset στην συσκευή. Όταν την δει ο controller δεν κάνει αυτόματα adoption αλλά περιμένει να πάρει εντολή από εμάς. Μετά ο controller περνάει στη φάση provisioning, δηλαδή μεταφέρει στην συσκευή το setup που έχουμε κάνει ήδη στον controller.

    Αν τώρα θέλεις να έχεις τον controller σε ιντερνετικό μηχάνημα για να υπάρχει πρόσβαση από παντού, υπάρχει η λύση του L3 adoption που απαιτεί όμως μια περισσότερη γνώση, όπως για παράδειγμα σύνδεση SSL και χειρισμός του PuTTY.

    Επίσης να ενημερώσω ότι ο controller δουλεύει άψογα στο raspberry, στη περίπτωση που θέλουμε να έχουμε online συνεχώς τον controller, για να συλλέγει στατιστικά στοιχεία. Επίσης σε ένα μηχάνημα server στο internet που έτρεχε debian, μου έκατσε άψογα ο controller.

    Φυσικά αυτό που θέλω να τονίσω τελειώνοντας, είναι πως τα unifi ΔΕΝ είναι για τον απλό κόσμο, αλλά για μια πιο επαγγελματική χρήση, μιας και απαιτούν πιο εξειδικευμένη γνώση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Τι να το κάνω να φάω 2 μέρες όπως ρυθμίζεται , εκτός αν θες να κάνεις κάτι συγκεκριμένο. χάσιμο χρόνου και χρήματος

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. arduino web server και text
    By info@kalarakis.com in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 13:02
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 19:14
  3. IP Web Camera και ηλιακός φορτιστής
    By Stl09 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-11, 13:15
  4. Serial Interface και PIC
    By apressas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 22:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας