Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Πρόβλημα λήψης vhf

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αντ Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Σημερα θα δοκιμασω με το φορητο ενος φιλου που έχει δοκιμαστεί με την ιδια κεραία και λαμβανει κανονικα και μαλλον αυριο θα βαλω ενα βασης να τσεκαρω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αντ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται πως θα μπεί μηχάνημα βάσης στο σπίτι,απλά προσπαθω να τσεκάρω την εγκατάσταση μου με αυτα που εχω τώρα.
    Πιθανολογώ πως λέγοντας μηχάνημα βάσης εννοείς πομποδέκτη αυτοκινήτου.
    Όπως και αν έχει είναι πολύ καλύτερο από το φορητό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παιδια το θεμα λύθηκε.Δοκιμασα ενα φορητο ΤΥΤ ΤΗ-F8 και λαμβανω κανονικοτατα.
    Ηταν θεμα μηχανημάτων και ευαισθησιας δεκτη τελικα.
    Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το TH-F7 έψαξα και δεν βρήκα τίποτα.

    Για δώσε τα φώτα σου , κάτι θα έχεις ανακαλύψει δεν μπορεί.
    Δεν το έχω πρόχειρο αλλά αν θυμάμαι σωστά πατάς το F και ένα από τα πλαϊνά κουμπιά, νομίζω το κάτω πλαϊνό είναι.

    Επίσης να μην είστε χαρούμενοι αν το φορητό σας ακούει με εξωτερική βάσεως καλά γιατί το πιθανότερο είναι να έχει σκληρό δέκτη και να είναι κουφό σε αδύναμα σήματα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω πρόχειρο αλλά αν θυμάμαι σωστά πατάς το F και ένα από τα πλαϊνά κουμπιά, νομίζω το κάτω πλαϊνό είναι.

    Επίσης να μην είστε χαρούμενοι αν το φορητό σας ακούει με εξωτερική βάσεως καλά γιατί το πιθανότερο είναι να έχει σκληρό δέκτη και να είναι κουφό σε αδύναμα σήματα.

    Αυτό που λες Γιάννη είναι το attenuator που υποβιβάζει το εισερχόμενο σήμα κατά 20db και δεν βοηθά σε τίποτα διότι ενεργεί σε όλα τα εισερχόμενα σήματα.

    Η λύση για όλα τα φορητά και ειδικά για τα χαμηλού κόστους είναι ένα φίλτρο band pass (ιδανικό) η band reject (καλά αποτελέσματα ) μεταξύ κεραίας και φορητού.

    Η πιθανότερη αιτία είναι η περιοχή 88-108 που είναι κοντά στο μήκος της κεραίας vhf/uhf.

    Η γνώμη μου είναι ένα φίλτρο band reject για την περιοχή 88-108 το οποίο σαν κατασκευή είναι απλό , οι πυκνωτές είναι κοινοί δηλ 50V (και για εκπομπή μέχρι 10W) είναι μια χαρά και λίγο προσοχή στα πηνία .

    Όσο για τους δέκτες ναι υπάρχουν σκληροί και μαλακοί αλλά μη φαντάζεσαι καμία τεράστια διαφορά , όλοι παίζουν μεταξύ 10 και 18 μV

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimnaf : 12-08-17 στις 02:33

  6. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αντ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια το θεμα λύθηκε.Δοκιμασα ενα φορητο ΤΥΤ ΤΗ-F8 και λαμβανω κανονικοτατα.
    Ηταν θεμα μηχανημάτων και ευαισθησιας δεκτη τελικα.
    Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!
    αν μπορεις κανε μια συγκριση των δυο bao και ty t με τα δικα τους ραμπερ σε tx rx

    θα εχει ενδιαφερον να μας πεις τα αποτελεσματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αντ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Οι συνδεσεις (connectors) εχουν διπλοελεγχθει και μετρηθει με πολυμετρο μετα τις κολησεις,πριν μπουν σε κεραια και μηχανημα.
    Αντώνη, έκανες έλεγχο στον θηλυκό κονέκτορα της κεραίας στην βάση της να δεις εάν βραχυκυκλώνει η κεραία αυτή καθ΄αυτή; Εάν όχι, κάνε και αυτό τον έλεγχο. Μου έχει τύχει παλιότερα σε καινούργια Χ-510 της DIAMOND να μην κάνει καλή επαφή ο πυκνωτής που έχει στο πηνίο της βάσης από "Ψυχρή" κόλληση. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις για την απόκτηση του διπλώματος. Εννοείται ότι είμαι και εγώ πτυχιούχος ραδιοερασιτέχνης με το Χαρακτηριστικό κλήσης SV1-MLX.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντώνη, έκανες έλεγχο στον θηλυκό κονέκτορα της κεραίας στην βάση της να δεις εάν βραχυκυκλώνει η κεραία αυτή καθ΄αυτή; Εάν όχι, κάνε και αυτό τον έλεγχο. Μου έχει τύχει παλιότερα σε καινούργια Χ-510 της DIAMOND να μην κάνει καλή επαφή ο πυκνωτής που έχει στο πηνίο της βάσης από "Ψυχρή" κόλληση. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις για την απόκτηση του διπλώματος. Εννοείται ότι είμαι και εγώ πτυχιούχος ραδιοερασιτέχνης με το Χαρακτηριστικό κλήσης SV1-MLX.
    το θεμα εχει ηδη λυθει μερικες μερες πριν.

    10-08-17, 22:21

    post #22


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αντ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια το θεμα λύθηκε...
    Ηταν θεμα μηχανημάτων και ευαισθησιας δεκτη τελικα.
    Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες Γιάννη είναι το attenuator που υποβιβάζει το εισερχόμενο σήμα κατά 20db και δεν βοηθά σε τίποτα διότι ενεργεί σε όλα τα εισερχόμενα σήματα.

    Η λύση για όλα τα φορητά και ειδικά για τα χαμηλού κόστους είναι ένα φίλτρο band pass (ιδανικό) η band reject (καλά αποτελέσματα ) μεταξύ κεραίας και φορητού.

    Η πιθανότερη αιτία είναι η περιοχή 88-108 που είναι κοντά στο μήκος της κεραίας vhf/uhf.

    Η γνώμη μου είναι ένα φίλτρο band reject για την περιοχή 88-108 το οποίο σαν κατασκευή είναι απλό , οι πυκνωτές είναι κοινοί δηλ 50V (και για εκπομπή μέχρι 10W) είναι μια χαρά και λίγο προσοχή στα πηνία .

    Όσο για τους δέκτες ναι υπάρχουν σκληροί και μαλακοί αλλά μη φαντάζεσαι καμία τεράστια διαφορά , όλοι παίζουν μεταξύ 10 και 18 μV
    Απλά ως υποσημείωση.
    Στα 10 - 18μV όχι απλά παίζουν... αλλά είναι ήδη σε κορεσμό (μπούκωμα)! Ειδικά στα 18!!!
    Αν χρειάζονται 10 ή χειρότερα ακόμα, 18μV για να λαμβανουν... τότε δεν είναι απλά "σκληροί" αλλά βρίσκονται πιά σε "νεκρική σκλήρυνση" !!!
    Οι ραδιοερασιτεχνικοί Π/Δ σε VHF/UHF είναι ευαίσθητοι και λόγο χρήσεως "στενής ζώνης" επίσης! Τυπικά, στα 0.35μV έχουν ήδη 12db SINAD! Τα FT-23 του 89-94 είχαν 12dbSINAD @ ~0.27μV !

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά ως υποσημείωση.
    Στα 10 - 18μV όχι απλά παίζουν... αλλά είναι ήδη σε κορεσμό (μπούκωμα)! Ειδικά στα 18!!!
    Αν χρειάζονται 10 ή χειρότερα ακόμα, 18μV για να λαμβανουν... τότε δεν είναι απλά "σκληροί" αλλά βρίσκονται πιά σε "νεκρική σκλήρυνση" !!!
    Οι ραδιοερασιτεχνικοί Π/Δ σε VHF/UHF είναι ευαίσθητοι και λόγο χρήσεως "στενής ζώνης" επίσης! Τυπικά, στα 0.35μV έχουν ήδη 12db SINAD! Τα FT-23 του 89-94 είχαν 12dbSINAD @ ~0.27μV !

    Έχεις απόλυτο δίκιο ο δαίμων του τυπογραφείου.
    Εσύ όμως έπρεπε να το καταλάβεις αμέσως ότι ήταν τυπολάθικο γράφος

    0,10 ώς 0,18 μV περίπου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-14, 18:15
  2. πρόβλημα λήψης ασύρματης κάμερας!
    By jean in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 18:07
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 20:39
  4. Πρόβλημα λήψης ALPHA από PC
    By lastid in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-10, 03:40
  5. Πρόβλημα λήψης απο εξωτερική κεραία σε φορητό δέκτη.
    By Gillete 13b-msp in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-06, 11:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας