Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ερώτηση για ηχεία

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tesla005
    Όνομα
    Ραφαήλ
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή Ερώτηση για ηχεία

    Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να συνδεθούν ηχεία με recommended amplifier power 25w - 100w σε ενισχυτή 20w. Σχεδόν όλα τα ηχεία που έχω δει (Focal Chorus 705, B&W 686 S2, κλπ) θέλουν ενισχυτή τουλάχιστον 25w αλλά εγώ έχω ενισχυτή 20w. Θα υπάρξει πρόβλημα αν βάλω αυτά τα ηχεία στον ενισχυτή μου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις απλά τα ηχεία σου να παίζουν μουσική,μόνο σε σχετικά χαμηλές εντάσεις (δηλαδή μέχρι τις στάθμες όπου ο ενισχυτής σου δεν θα κλιπάρει-παραμορφώνει και βέβαια με την όποια απόδοση μπορεί να έχουν τα ηχεία σου σε αυτές τις στάθμες), όχι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
    Αν προσπαθήσεις όμως να ακούσεις σε υψηλές εντάσεις μουσική, το πιθανότερο είναι να αρχίζει να παραμορφώνει ο ενισχυτής σου και αυτό αυτομάτως γίνεται επικίνδυνο για τα ηχεία σου (δηλαδή με την παραμόρφωση, λόγω κλιπαρίσματος, του ενισχυτή είναι πολύ πιθανό να γίνει σοβαρή ζημιά στα ηχεία σου π.χ. να καούν μεγάφωνα των ηχείων σου) .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Το πρώτο πράγμα που θα κοιτάξεις είναι η συμβατότητα σε Ohm. Αφού σε πρώτη φάση έχεις προσαρμογή... ότι λέει ο ezizu

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tesla005
    Όνομα
    Ραφαήλ
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Εγώ αυτή τη στιγμή έχω κάτι ηχεία τα οποία δεν είναι μάρκας (είναι ότι να 'ναι) και το μόνο που ξέρω γι' αυτά είναι πως έχουν impedance 8 ohm (το μέτρησα με πολύμετρο). Ούτε sensitivity ούτε watt ξέρω. Παρ' όλα αυτά το ποτενσιόμετρο στον ενισχυτή για την ένταση του ήχου (το οποίο έχει 10 βαθμίδες) δεν το ανεβάζω ποτέ πάνω από το 5. Πιστεύετε πως αν συνδέσω τα Focal Chorus 705, τα οποία έχουν σχετικά μεγάλο sensitivity (89dB), θα έχω πρόβλημα με την ένταση του ήχου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tesla005 : 10-08-17 στις 19:16

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    για να μη μπερδευεσαι παρε ενα ανεξιτηλο μαρκαδορο και ΣΒΗΣΕ οπου λεει WATT σε ολες τις συσκευες audio!
    Μοναδικη εξαιρεση που οντως σε ενδιαφερουν και χρειαζεται να τα γνωριζεις ειναι αν θες να διαμορφωσεις κανενα πομπο AM απο ανοδο
    89db δε το λες και τεραστιο sensitivity.
    Τωρα οσον αφορα τα ηχεια σου, γενικα δεν ειμαι των μικροσκοπικων ηχειων βιβλιοθηκης αλλα γουστα ειν αυτα, δε νομιζω παντως να χουν θεμα να οδηγηθουν κοιτα απλα να παρεις -η να φτιαξεις τεσπα... δε ξερω τι ακριβως θες- μηχανημα που να σου αρεσει και να μην εχει θεμα με την προσαρμογη (η εμπεδιση ειναι θεμα που σε ενδιαφερει).
    Σε γενικες γραμμες αυτα που γραφουν οι ενισχυτες για τα watt τους ειναι ψιλομπουρδες, αλλοι γραφουν για 10% παραμορφωση, αλλοι για max ισχυ ανεξαρτητου παραμορφωσης και παει λεγοντας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικρά ηχεία για PC
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-13, 21:41
  2. Ερώτηση για ηχεία creative
    By midakos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 12:34
  3. Καινούρια αρχεία για κατέβασμα
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-12, 00:26
  4. Ερώτηση για ενισχυτή + ηχεία
    By makatas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-10, 22:44
  5. Ερώτηση για ηχεία
    By pas2007 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 18:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας