Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Τηλεφωνικός βομβητής

  1. #1
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή Τηλεφωνικός βομβητής

    Φίλοι μου σας παρουσιάζω μια πρόσφατη κατασκευή η οποία προέκυψε μετά από την αναβάθμιση μιας παλιάς τηλεφωνικής σύνδεσης σε διαδικτυακή και ευρυζωνική. Επειδή η σύνδεση είναι σε εξοχική κατοικία με κήπο, το πρόβλημα που προέκυψε ήταν ότι ο κωδωνισμός του τηλεφώνου έπαψε να ακούγεται έξω από το σπίτι. Αυτό συνέβη για δύο λόγους: α) διότι το πλάτος του σήματος κωδωνισμού μειώθηκε και β) διότι εξαιτίας της μειωμένης στάθμης του σήματος κωδωνισμού έπαψε να λειτουργεί το πρόσθετο εξωτερικό κουδούνι. Έτσι, ο Τρελός Επιστήμονας ανέλαβε δράση! Έψαξε στο ντουλάπι με τα υλικά, βρήκε ό,τι χρειάζεται και, αξιοποιώντας παλιά και νέα εξαρτήματα, έδωσε τη λύση!

    Η κατασκευή έχει ως εξής: Ένα 555 παράγει μια συχνότητα 25Hz και τροφοδοτεί με παλμικό σήμα ένα πιεζοηλεκτρικό βομβητή 12V. Ο σκοπός είναι να παραχθεί ένας ήχος που δεν μοιάζει με το διαπεραστικό σφύριγμα του βομβητή αλλά να προσεγγίζει περισσότερο το κουδούνισμα του τηλεφώνου. Με τη βοήθεια ενός οπτοζεύκτη ανιχνεύεται η τάση κωδωνισμού και ενεργοποιείται το 555 μέσω του ακροδέκτη επανατοποθέτησης (reset). Ένας μετασχηματιστής 2Χ12V βγαλμένος από παλιά καφετιέρα με χρονοδιακόπτη παρέχει την απαιτούμενη τάση λειτουργίας του κυκλώματος. Ο οπτοζεύκτης εξασφαλίζει την απομόνωση της τηλεφωνικής γραμμής από το υπόλοιπο κύκλωμα.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Buzzer-pic.jpg Εμφανίσεις:  607 Μέγεθος:  151,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Buzzer-sch.jpg Εμφανίσεις:  558 Μέγεθος:  157,8 KB  

    15 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Lord Vek (11-08-17)

  3. #2
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Η κατασκευή έγινε σε διάτρητη πλακέτα βακελίτη και τοποθετήθηκε σε ήδη υπάρχον πλαστικό κουτί. Υπάρχουν τρία καλώδια σύνδεσης: α) το καλώδιο τροφοδοσίας, β) το τηλεφωνικό καλώδιο που συνδέεται παράλληλα με την τηλεφωνική γραμμη και γ) το καλώδιο που συνδέεται με το βομβητή. Ο βομβητής τοποθετήθηκε στη βεράντα του σπιτιού.

    Κάποιες διευκρινίσεις για το κύκλωμα: Το ρεύμα ηρεμίας είναι περίπου 20mA (555+LED). Το ρεύμα του βομβητή δεν ξεπερνά τα 100mA, οπότε ένας μετασχηματιστής 12V/3W αρκεί για την τροφοδοσία. Η zener 24V εξασφαλίζει το απαραίτητο κατώφλι τάσης ώστε το κύκλώμα να μην ενεργοποιείται από το σήμα ομιλίας που είναι πολύ χαμηλότερο. Η τάση κωδωνισμού στην τηλεφωνική γραμμή μετρήθηκε στα 55Vrms περίπου. Η αντίσταση 2,2kΩ και ο πυκνωτής 10μF αποτελούν το φίλτρο το οποίο κρατά περίπου σταθερή την τάση reset κοντά στα 15V ώστε, όσο διαρκεί το σήμα κωδωνισμού, το 555 να είναι ενεργοποιημένο. Η αντίσταση 100Ω προστατεύει το opto από το μεγάλο ρεύμα αρχικής φόρτισης του πυκνωτή 10μF.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 11-08-17 στις 12:41
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Νομίζω οτι μου αρέσει πολύ!! Μπορεί να το φτιάξω!! Να είσαι καλά!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία κατασκευή Δημήτρη!
    Μια απλούστερη λύση θα ήταν το πρωτεύον (220v) του μετ/τή να συνδεθεί στη γραμμή ΟΤΕ μέσω πυκνωτή 1 μF εν σειρά. Στο δευτερεύον (12 v) να συνδεθεί ο βομβητής με γέφυρα ανόρθωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1AIA

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Έχω προσπαθήσει να φτιάξω κ εγώ κάτι παρόμοιο... κατέληξα οτι μια τέτοια κατασκευή θα ήταν αρκετά πιο εύχρηστη αν μπορούσε να είναι αυτοτροφοδοτούμενη απο το ring του τηλεφώνου...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Κώστα Γαληνίτη, σκόπιμα δεν θέλησα να κάνω την κατασκευή αυτοτροφοδοτούμενη. Πρώτα-πρώτα η διαθέσιμη ενέργεια από το modem για κωδωνισμό είναι πλέον πολύ μικρή (αν σκεφτείς ότι δεν χτυπά πια το παλιό μηχανικό κουδούνι) και επίσης σε αυτήν μπορείς να συνδεθεί βομβητής με κατανάλωση ρεύματος έως 200mA, όση και η δυνατότητα παροχής του 555. Η επιβάρυνση ισχύος είναι της τάξης του 5% επιπιλέον της ισχύος τροφοδοσίας του wi-fi modem, η οποία (ισχύς modem) είναι περίπου 7W.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 12-08-17 στις 12:41
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    greg
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Κορινθια
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Aγαπητε φιλε πολυ ωραια κατασκευη,μπραβο σου.Ενα παρομοιο κ πολυ δυνατο κυκλωμα ηταν η παλια σηρηνα της Central κ ρυθμιζομενη αν τη θυμασαι.Παρεπιμτοντως μηπως υπαρχει κανα σχεδιο κ για αυτη?Συγχαρητηρια κ παλι

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνικές Πρίζες κ Internet
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 13:08
  2. Βομβητής για φλάς μοτοσυκλέτας
    By burgmanAN650 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-09, 00:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας