Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Κατασκευη Ενισχυτων χαμηλης ισχυος

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    παντως τη σημερον ημερα που το ίντερνετ σου φερνει τα παντα μπροστα σε μια οθονη πιστευω οτι μπορεις να κανεις τα παντα .
    Με λιγο επιμελες ψαξιμο εχεις οτι χρειαστεις με λιγα κλικ.
    και εξηγω:
    http://m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=am...=amplifier+20w
    αναζητηση για 20w.
    κανεις μια έρευνα και διαλεγεις καποιον .ας πουμε αυτον
    http://m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=am...=amplifier+20w
    που βασιζεται στο lm1875
    εδω https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...C9XeNemTHCiPRw
    βρισκεται το datasheet/manual της εταιρίας που το κατασκευάζει.εχει σχεδιο να φτιαξεις τον ενισχυτη σου που 1000% θα λειτουργει.αν κανεις και μια αναζητηση για αυτο το ολοκληρωμενο θα ακουσεις γνωμες αν αξιζει η οχι ωστε να αποφασισεις αν θα προχωρησεις με αυτον η με καποιον αλλο ολοκληρωμενο ,λαμπατο και δεν ξερω τι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αφού δεν μπορείς να αγοράζεις τα εξαρτήματα με τον κουβά, γιατί δεν μαθαίνεις κάποιο simulator να τα δοκιμάζεις εκεί? Ότι εξάρτημα θες το κατεβάζεις, βάζεις το σχέδιο και το τρέχεις και έχεις και βολτόμετρα, αμπερόμετρα, παλμογράφους γεννήτριες και διάφορα άλλα για να το κάνεις εικόνα.

    Οι αναζητήσεις στο google έχουν ως εξής: Αν είναι κάτι υπερβολικά βασικό (555) ότι και να βρεις θα είναι μια χαρά. Αν είναι κάτι λίγο ποιο εξειδικευμένο είτε θα το έχει κάνει κάποιος που γνωρίζει καλά το αντικείμενο και έκανε κάτι απλό είτε κάποιος που δεν γνωρίζει το αντικείμενο και με πολύ προσπάθεια έκανε κάτι που δουλεύει στοιχειωδώς. Φυσικά με το φαινόμενο DIY κλπ μερικές κατηγορίες όπως οι ενισχυτές χαμηλών watt έχουν γεμίσει από σχέδια της 2ης κατηγορίας, και εσύ άμα κάνεις κάτι πχ θα το ανεβάσεις εδώ και θα το βρει κάποιος άλλος. +Το ότι μερικά σχέδια είναι προβληματικά, έχουν ανεβεί για να ρωτήσουν κάτι σε ένα φόρουμ και όχι για να κατασκευαστούν...
    Στην αρχή κάνε μια αναζήτηση στο να βρεις αξιόπιστες πηγές (το diyaudio νομίζω είναι μια καλή αρχή) και φυσικά ρώτα και εδώ, πολύ πρόσφατα κάποιος ρώτησε για >25w και αν και δεν ξέρω από ήχο απ' ότι κατάλαβα του δώσανε σχεδιάρα.

    Όσα χρόνια όμως και αν κάνεις αυτήν την διαδικασία δεν θα γίνεις ποτέ ηλεκτρονικός, θα είσαι συναρμολογητής και τίποτα παραπάνω.
    Αν θέλεις να φτάσεις κάπου ο δρόμος είναι πολύ απλός: Μαθαίνεις κάτι -> το εφαρμόζεις -> μαθαίνεις το επόμενο
    Εφόσον δεν έχεις ιδέα απ' το 90% ενός ενισχυτή το επόμενο βήμα δεν είναι να κάνεις έναν ενισχυτή και αφού χαλάσεις 100€ να μην μάθεις τίποτα, το επόμενο βήμα είναι να μάθεις τα επιμέρους τμήματα, να χαλάσεις 2€ σε κάθε τμήμα αλλά να τα μάθεις, όταν μαζέψεις το 100% του πως λειτουργεί ο ενισχυτής κάθεσαι και τον φτιάχνεις. Οτιδήποτε χαλάς εάν γνωρίζεις γιατί χάλασε ή γιατί δεν δούλεψε είναι κέρδος, οτιδήποτε χαλάς και κατηγορείς το google είναι πεταμένα λεφτά και χρόνος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Θα το λαβω αυτο! Καλη συμβουλη! Οσον αφορα τον ενισχυτη, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΔΙΑΡΑ! ΠΩΠΩΠΩ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ! Συγνωμη για τα caps, απλα ενθουσιαζομαι ευκολα! Δεν εχω φτιαξει ποτε ενισχυτη παραπανω απο 5W! Ετσι ισως αυτο θα ειναι καλη αρχη να συγκρινω αυτον, με τον δικο μου τον 2W! Και οσον αφορα το simulator που λες, εχω δοκιμασει σχετικα πολλα, αλλα κανενα δεν μου εφερε ικανοποιηση! Το πρωτο simulator που δοκιμασα ηταν μια Android εφαρμογη EveryCircuit, μια εφαρμογη που σου επιτρεπει να δοκιμαζεις πολλα κυκλωματα! Αλλα δεν μου εφερε ικανοποιηση! Ηταν η χειροτερη εφαρμογη! Στο μονο πραγμα που φερνει ικανοποιηση και αυτο με το ζορι, ειναι ο υπολογισμος αντιστασεων σε σειρα και παραλληλα! Ο παλμογραφος εκει ειναι για σκοτωμα! Το βολτομετρο και το πολυμετρο, αλλος ενας θανατος για μενα! Μονο συνεχες ρευμα μετρανε! Εναλλασσομενο... πρεπει να το κανει ο θεος αυτό! Οσο για τη τριγωνικη ή την square κυματομορφη, δεν θελω να μιλαω για αυτο! Παμε στο επομενο. Δοκιμασα την εφαρμογη, παλι της Android, την εφαρμογη DroidTesla, η οποια εχει τα ιδια χαρακτιριστικα με την προηγουμενη, με τη διαφορα ομως οτι υπαρχουν περισσοτερα εξαρτηματα, και σε αφηνει να φτιαξεις το δικο σου ολοκληρωμενο κυκλωμα! Ομως και αυτη το ιδιο χαλια ειναι με την προηγουμενη. Πηγα να δοκιμασω το κυκλωμα του HacktheWeek εναν ενυσχιτη ταξης ΑΒ push-pull, και οταν πηγα να συνδεσω τους δυο παλμογραφους εισοδου και εξοδου, στην εισοδο ειχε κυματομορφη, αλλα στην εξοδο ειχε (ασε μην βριζω τωρα). Ειναι λες και οι προγραματηστες βαζουν οι ιδιοι τα κυκλωματα απο default, αν ειναι δυνατον... Δεν υπαρχει κανενα προγραμμα, το οποιο απλα να σου διχνει τη ροη του ρευματος, ή την κυματομορφη, ξερω γω οποιοδηποτε αλλο κυκλωμα με βαση καποιων απλων νομων? Τελος παντων! Στο PC εχω κατεβασει το προγραμμα γνωστο σε ολους το Edison αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μου το τρεχει! Ενω στους αλλους τρεχει μια χαρα, σε εμενα ο χωρος εργασιας εχει προβληματα! Εχει ενα εντονο ροζ χρωμα, που σημαινει σφαλμα, κατι που σημαινει οτι δεν μπορω να δω τα εξαρτηματα που βαζω, και απο μεγαλη λυπη, αποφασισα να το διαγραψω, ομως ηταν τοσο καλο! Το επομενο ειναι σε ολους γνωστο το ΤΙΝΑ, ενα προγραμμα, εκμαθησης ηλεκτρονικων κυκλωματων, και ειναι το δευτερο κυριως αγαπημενο μου, αλλα με το που το τρεχω, το προγραμμα γινεται καπως ασπρο, και στο τελος λεει "Το προγραμμα δεν ανταποκρινεται.. και κατι με τα Windows, πως θα γινει λεει αναγκαστικη διακοπη του προγραμματος και κατι αλλα.." Ειληκρινα θα ηθελα εναν καλο λειτουργηκο simulator. Πες μου πως το simulator που μου ανεφερες, δεν ειναι απο τα προγραμματα που ανεφερα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PaulEngineer : 14-08-17 στις 19:05

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.944

    Προεπιλογή

    Είσαι και ανυπόμονος. Σου έστειλα το link με ΠΜ. Στον αρχικό φάκελο θα βρεις το ELECTRINIC PRINCIPLES το οποίο μπορείς να μελετήσεις και να μάθεις πολλά από αυτό. Στο φάκελο fakelos+ θα βρεις βιβλία από το talking electronics με πολλά εύκολα κυκλώματα για εμπειρία και στον ίδιο φάκελο θα βρεις βιβλίο με 5000 ολοκληρωμένα για κατασκευές Audio. Καθώς επίσης και πολλά - πολλά ακόμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Με λίγα λόγια έχεις δοκιμάσει προγράμματα για gameboy και το Tina δεν σου τρέχει... Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
    Δοκίμασε LTspice ή δες τι πρόβλημα έχει το Tina.
    Και εννοείτε δεν περιμένεις να τα κάνει όλα μόνο του, πρέπει να το μάθεις, ούτε περιμένεις άψογο αποτέλεσμα ενώ δεν έχεις άψογα μοντέλα, το χρησιμοποιήσεις ως εργαλείο εκμάθησης για να μην καις τα IC σου.

    2 μέρες έχει που ανέβηκε, μάθε να ψάχνεις.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=89778

    Και δες και αυτά https://www.youtube.com/channel/UClH...oJ3jpeAqWZX7WA

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ειληκρινα σας ευχαριστω πολυ για ολα! Ευχαριστω πολυ για το λινκ κυριε electronio, και για το λινκ του ενισχυτη fire dodger! Σας ευχαριστω πολυ ολους εσας!

    P.S. Με ολα αυτα τα θεματα, νομιζω οτι το παρατραβαω! Πρεπει μαλλον να εχω και λιγο το στομα μου κλειστο! Το καταλαβαινω σε κανεναν δεν αρεσει, να βλεπει στο hlektronika.gr ανθρωπους τοσο τακτικους οπως εγω! Ειναι που ειμαι διακρητικος τυπος, και δεν θελω να νομιζετε οτι σας χαλαω την μερα σας με ολα τουτα τα θεματα που στελνω! Αρχιζω να νομιζω οτι ειμαι υπερβολικα τακτικος στα σχολια, κατι που νομιζω οτι δεν θα σας αρεσει! Οποτε θα κρατησω το στομα μου κλειστο, και θα στελνω θεμα, οταν υπαρχει πραγματικη αναγκη! Και νομιζω οτι πραγματικη αναγκη εχω παρα πολυ σπανια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Όχι, δεν μας έβαλε κανείς να το κάνουμε με το ζόρι, αλλά για να πάρεις σωστές και πολλές απαντήσεις θέλεις μια σωστή δομή.
    Τι πρέπει να περιέχει ένα θέμα:
    Καταρχήν τι θες? Να μάθεις κάτι, να φτιάξεις κάτι ή έχεις πρόβλημα κάπου?
    Αν θέλεις να μάθεις κάτι πρώτα κάνεις αναζήτηση μήπως το βρεις σε παλιό θέμα και στο google, αν δεν το βρεις ή δεν καταλάβεις κάτι ρωτάς αυτό που σε δυσκολεύει. Αν κάποιος ρωτήσει πως λειτουργεί ένα τροφοδοτικό δεν θα του αναλύσει κανείς πως λειτουργεί, θα σου απαντήσουν τα ποιο βασικά σε 5-10 γραμμές. Αν η απάντηση είναι το πρώτο αποτέλεσμα στο google φαίνεται άσχημο και δίνει την εντύπωση πως αφού βαρέθηκες να το πατήσεις στο google ότι και να σου γράψουμε δεν θα πιάσει τόπο, οπότε οι απαντήσεις είναι ένα ξερό link. Αν κάνεις μια συγκεκριμένη ερώτηση θα πάρεις και μια πλήρη συγκεκριμένη απάντηση και ίσως κάτι έξτρα που κολλάει ή είναι σημαντικό κλπ.

    Αν θέλεις να φτιάξεις κάτι πάλι κάνεις μια αναζήτηση στις αξιόπιστες πηγές που έχεις συλλέξει. πχ το diyaudio στο είπα γιατί έχω δει σε πολλά θέματα να το αναφέρουν.
    Ότι μάζεψες το βάζεις και ρωτάς "θέλω να κάνω αυτό, τι γνώμη έχετε για αυτά που βρήκα?" ή "Τι προτείνεται για αυτό?"
    Αν έχεις ανεβάσει σαβούρα θα σου πουν πως είναι σαβούρα και θα σου δείξουν κάτι αξιόλογο. Αν είναι κάτι δύσκολο θα σου πούνε ότι δεν είναι για σένα.

    Αν έχεις πρόβλημα κάπου γράφεις όλες τις πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημα, φωτογραφίες κλπ. Αν χρειαστεί κάτι ακόμα θα στο πούνε.

    Το θέμα κουράζει όταν υπάρχει άχρηστη πληροφορία! Δεν γράφεις βιβλίο, δεν χρειάζονται ούτε σάλτσες ούτε να μας πεις τι έφαγες χθες.
    Για παράδειγμα!
    Spoiler: 
    Το πρωτο simulator που δοκιμασα ηταν μια Android εφαρμογη EveryCircuit, μια εφαρμογη που σου επιτρεπει να δοκιμαζεις πολλα κυκλωματα! Αλλα δεν μου εφερε ικανοποιηση! Ηταν η χειροτερη εφαρμογη! Στο μονο πραγμα που φερνει ικανοποιηση και αυτο με το ζορι, ειναι ο υπολογισμος αντιστασεων σε σειρα και παραλληλα! Ο παλμογραφος εκει ειναι για σκοτωμα! Το βολτομετρο και το πολυμετρο, αλλος ενας θανατος για μενα! Μονο συνεχες ρευμα μετρανε! Εναλλασσομενο... πρεπει να το κανει ο θεος αυτό! Οσο για τη τριγωνικη ή την square κυματομορφη, δεν θελω να μιλαω για αυτο! Παμε στο επομενο. Δοκιμασα την εφαρμογη, παλι της Android, την εφαρμογη DroidTesla, η οποια εχει τα ιδια χαρακτιριστικα με την προηγουμενη, με τη διαφορα ομως οτι υπαρχουν περισσοτερα εξαρτηματα, και σε αφηνει να φτιαξεις το δικο σου ολοκληρωμενο κυκλωμα! Ομως και αυτη το ιδιο χαλια ειναι με την προηγουμενη. Πηγα να δοκιμασω το κυκλωμα του HacktheWeek εναν ενυσχιτη ταξης ΑΒ push-pull, και οταν πηγα να συνδεσω τους δυο παλμογραφους εισοδου και εξοδου, στην εισοδο ειχε κυματομορφη, αλλα στην εξοδο ειχε (ασε μην βριζω τωρα). Ειναι λες και οι προγραματηστες βαζουν οι ιδιοι τα κυκλωματα απο default, αν ειναι δυνατον... Δεν υπαρχει κανενα προγραμμα, το οποιο απλα να σου διχνει τη ροη του ρευματος, ή την κυματομορφη, ξερω γω οποιοδηποτε αλλο κυκλωμα με βαση καποιων απλων νομων? Τελος παντων! Στο PC εχω κατεβασει το προγραμμα γνωστο σε ολους το Edison αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μου το τρεχει! Ενω στους αλλους τρεχει μια χαρα, σε εμενα ο χωρος εργασιας εχει προβληματα! Εχει ενα εντονο ροζ χρωμα, που σημαινει σφαλμα, κατι που σημαινει οτι δεν μπορω να δω τα εξαρτηματα που βαζω, και απο μεγαλη λυπη, αποφασισα να το διαγραψω, ομως ηταν τοσο καλο! Το επομενο ειναι σε ολους γνωστο το ΤΙΝΑ, ενα προγραμμα, εκμαθησης ηλεκτρονικων κυκλωματων, και ειναι το δευτερο κυριως αγαπημενο μου, αλλα με το που το τρεχω, το προγραμμα γινεται καπως ασπρο, και στο τελος λεει "Το προγραμμα δεν ανταποκρινεται.. και κατι με τα Windows, πως θα γινει λεει αναγκαστικη διακοπη του προγραμματος και κατι αλλα.." Ειληκρινα θα ηθελα εναν καλο λειτουργηκο simulator. Πες μου πως το simulator που μου ανεφερες, δεν ειναι απο τα προγραμματα που ανεφερα....


    Αν δείξεις πως μπορείς να υποστηρίξεις αυτό που θέλεις να κάνεις ή μπορείς να κατανοήσεις αυτό που ρωτάς τότε είναι πιθανότερο να κάτσει ο άλλος να σου απαντήσει ή να ψάξει τις πηγές του. Και μια συγκεκριμένη ερώτηση έχει συνήθως σύντομη απάντηση. Όσο θες ρώτα, το πολύ πολύ να μην σου απαντήσει κάποιος, αλλά ρώτα σωστά αλλιώς ούτε θα διαβάζουν τα θέματά σου μετά από λίγο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (15-08-17)

  9. #18
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    οκ το 'πιασα! Θα προσπαθησω να κανω ολα οσα ειπες. Σε ευχαριστω πολυ! Και καλη νυχτα σε ολους, και καλη ξεκουραση! Αχ, μακαρι να μπορουσα να σας ανταποδοσω κατι καλο... (Δεν ειναι απαραιτητο να σχολιασετε, ειναι ενταξει )

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον PaulEngineer για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-08-17)

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη tesla005
    Όνομα
    Ραφαήλ
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ πρόσφατα κάποιος ρώτησε για >25w και αν και δεν ξέρω από ήχο απ' ότι κατάλαβα του δώσανε σχεδιάρα.
    Ναι, πράγματι, το symasym είναι πολύ καλό σχέδιο. Ίσως είναι και το καλύτερο απ'όλα για class a/b amps, και πολύ εύκολο στην κατασκευή. Λογικό είναι αφού το συζητάν συνεχώς στο diyaudio...

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    100W στα 4Ω και 60W στα 8Ω??? Πωωω το παιχνιδι ακουγεται διασκεδαστικοτατο! Κι οντως το σχεδιο ειναι τελεια διατυπωμενο! Ωραιο σχεδιο! Και μου αρεσει οτι ειναι πολυ ευκολα κατανοητο! Ενα πραγμα που μου αρεσει στα σχεδια αυτου του ειδους!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια με κατασκευη ενισχυτη μικρης ισχυος
    By Nikol@s in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-13, 15:26
  2. Σχεδια Ενισχυτων και Προενισχυτων Ηχου.
    By hlsat in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-12, 21:08
  3. βοηθεια για κατασκευη ενισχυτων...
    By ibanezbass in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 13:54
  4. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΙΣΧΥΟΣ
    By sakis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 12:59
  5. Κατασκευη κεραιας Yagi χαμηλης ισχυος
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-09, 11:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας