Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Κατασκευη Ενισχυτων χαμηλης ισχυος

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή Κατασκευη Ενισχυτων χαμηλης ισχυος

    Καλησπερα σε ολους!

    Αυτες τις μερες θα ηθελα να φτιαξω εναν ενισχυτη ηχου, με ισχυ 20W! Εχω φτιαξει εναν ενισχυτη νομιζω 2W ταξης AB push-pull, του HackTheWeek ή οπως αλλιως ονομαζεται, και δουλεψε τελεια! Ειληκρινα χαρηκα πολυ οταν ειδα εναν ενισχυτη να δουλευει! Βεβαια θα ηθελα να φτιαξω και εναν των 5W, των 7W, 10W, 15W, 20W... Αλλα ολα αυτα νομιζω εχουν σχεση με το τι ειδους τρανζιστορς χρησιμοποιω, την αναλογια τασης/ρευματος, και την αναλογια ρευματος/αντιστασης. Αλλα ειναι πολλα πραγματα που εκκρεμουν, δηλαδη απο τα οποια πραγματα δεν ξερω καθολου. Αυτα ας πουμε ειναι:

    1) Το "gain"
    2) To "hFe"
    3) To "Power Dissipation" (δηλαδη ειναι η ισχυς που χρειαζεται το τρανζιστορ για να λειτουργησει, ή είναι η ισχυς που παραγει?)

    Λοιπον εχω κανει διαφορους υπολογισμους στο πως να παραγω 20W, ή τουλαχιστον αυτο ειναι το σκεπτικο μου. Οι υπολογισμοι μου ηταν απλοι πολλαπλασιασμοι:
    20V*1A=20W
    10V*2A=20W
    5V*4A=20W
    4V*5A=20W
    2V*10A=20W
    1V*20A=20W

    Τωρα εαν κυκλοφορουν τιποτε τροφοδοτικα με καποιο/ποια απο αυτες τις τιμες...
    (Εαν η ισχυς ενος ενισχυτη ΔΕΝ εξαρταται μονον απο την αναλογια τασης ρευματος, θα ημουν πολυ χαρουμενος να μαθω, εαν υπαρχουν και αλλοι παραγοντες οι οποιοι επιρεαζουν την αποδοση ενος ενισχυτη )

    Εχω ενα τροφοδοτικο απο υπολογιστη στο σπιτι μου, βασικα 3 τροφοδοτικα απο υπολογιστη, αλλα ειμαι τοσο μπερδεμενος, που δεν καταλαβαινω καν τι λενε οι ετικετες. Θα προσπαθησω να σας μεταφερω ολα οσα λεει η ετικετα ενος διαθεσιμου μοντελου απο τα τροφοδοτικα που εχω:

    Name: eXcelent Power {Switching Power Supply} Incl. PFC (Power Factor Correction)
    Model: ΙΤ ΑΤΧ 350
    AC Input 230V/6A ~50Hz max: 350W
    +3.3V (orange): 28A
    +5V (red): 35A
    +12V (yellow): 16A
    -5V (white): 0.3A
    -12V (blue): 0.8A
    +5VSB (purple): 2Α

    και καπου λεει αυτο: "Combined Power 3.3V+5V max 200W".

    (Μια ερωτηση ασχετη, πριν μπουμε στο θεμα. Πως γινεται τα 5V να παραγουν 35Α? Ή τα 12V να παραγουν 16Α? Ή τα 3.3V να παραγουν 28Α! Αυτο ειναι πολυ παραξενο! Ποσο μικρη αντισταση πρεπει να εχει κανεις για να παραγει τοσο ρευμα! Συμφωνα με το Νομο του Ωμ, R=V/I => 5V/35A=0,142Ω περιπου, αλλα τετοια αντισταση στο εμποριο δεν υπαρχει! Τοτε ποια ειναι η λογικη εξηγηση σε αυτο? Μηπως η ΔΕΗ παραγει εξαρχης μεγαλο ρευμα πχ 40Α, και το τροφοδοτικο το μονο που κανει ειναι να κατανεμει το ρευμα σε ολο το κυκλωμα? Αφου ο νομος του Κιρκωφ λεει πως το συνολικο ρευμα που εισερχεται σε ενα κυκλωμα ισουται με το συνολικο ρευμα που εξερχεται απο αυτο. Εαν απαντησα στην ερωτηση μου, καληψα την απορρια μου αλλα αν οχι, ποια στο καλο ειναι η εξηγηση?)

    Ωραια και τωρα στο θεμα μας! Εαν χρησιμοποιησω ας πουμε τα 12V 16Α (εαν αληθεια παραγει τοσα αμπερ), πως θα το κανω 10V/2A? Ποια/ες αντισταση/εις θα χρειαστω για να εχω αυτη τη αναλογια τασης/ρευματος? (Εαν υπαρχει καλυτερη λυση μπορειτε να την μοιραστειτε).

    Και τελος εαν εχετε κανενα ενισχυτη ηχου 20W, θα μπορουσατε να στειλετε καποιο σχεδιο? Εχω δοκιμασει, παρα πολλα σχεδια ενισχυτων, αλλα εχω συγχαθει
    τοσο πολυ, που δεν μπορω αλλο! Εχω ξοδεψει πολλα λευτα, αγοραζοντας εξαρτηματα, οπως τρανζιστορ, πυκνωτες, αντιστασεις, πηνια, κ.α.! Ειληκρινα θα ηθελα να φτιαξω ενα λειτουργικο ενισχυτη ανω των 10W για μια φορα στη ζωη μου τουλαχιστον!

    Σας ευχαριστω πολυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Παύλε,
    είναι φανερό ότι σου λείπουν βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Πολύ πιο βασικές από τα gain, hfe, Power Dissipation. Τα ηλεκτρονικά είναι πολύ δύσκολο χόμπι γιατί απαιτούνται πολλές γνώσεις ανάλογα με το επίπεδο (βάθος) στο οποίο θα υπεισέλθεις.

    Έγραψες πολλά και ασύνδετα μεταξύ τους πράγματα. Αν έχεις σιχαθεί να αγοράζεις εξαρτήματα (πόσο μάλλον εξοπλισμό) καλύτερα άλλαξε χόμπι από τώρα. Όλα τα χόμπι απαιτούν να βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

    Υπολογισμούς δεν χρειάζεται να κάνεις αφού το να σχεδιάζεις μόνος σου το κύκλωμα του ενισχυτή, σε αυτό το στάδιο είναι τελείως απίθανο. Για ενισχυτή θα σου πρότεινα να κάνεις κάτι με κάποιο κατάλληλο έτοιμο ολοκληρωμένο γιατί με τα τρανζίστορ έχει πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξεις πράγμα αρκετά δύσκολο για ξεκίνημα.

    Θα σου γράψω λίγα (γενικά) πράγματα για τα τροφοδοτικά ώστε να κάνεις ένα πρώτο βήμα.
    Τα τροφοδοτικά δεν παράγουν τάση ούτε και ρεύμα. Η ΔΕΗ παρέχει εναλλασσόμενη τάση, οι συσκευές ως φορτία τραβούν το αντίστοιχο ρεύμα (σύμφωνα με το νόμο του ΩΜ αν είναι καθαρά ωμικά ή αν είναι σύνθετα φορτία όπως οι κινητήρες ο υπολογισμός είναι πιο περίπλοκος).Τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα και οι συσκευές γενικότερα συνήθως χρειάζονται για να λειτουργήσουν συνεχή τάση και τραβούν κάποιο ρεύμα. Μια εύκολη πηγή για χαμηλή συνεχή τάση είναι οι μπαταρίες. Επειδή όμως οι μπαταρίες εξαντλούνται και θέλουν αλλαγή (= διαρκές κόστος) έρχονται τα τροφοδοτικά να επιλύσουν το πρόβλημα, δηλαδή ο ρόλος τους είναι να μετασχηματίσουν την τάση από εναλλασσόμενη σε συνεχή να την υποβιβάσουν σε χαμηλό επίπεδο και να παρέχουν το κατάλληλο ρεύμα. Προσοχή το να παρέχουν το κατάλληλο ρεύμα δεν σημαίνει ότι το παράγουν, από την ΔΕΗ το παίρνουν απλά σημαίνει ότι πρέπει να είναι κατάλληλα ώστε να αντέχουν να λειτουργούν σε αυτό το ρεύμα ή και περισσότερο.

    Ένα γενικό διάγραμμα τροφοδοτικού αποτελείται από το μετασχηματιστή, (μπαίνει πρώτα ο μετασχηματιστής γιατί το εναλλασσόμενο μετατρέπεται πιο εύκολα με ένα απλό μετασχηματιστή) την γέφυρα ανόρθωσης που το μετατρέπει σε συνεχές ( στην πραγματικότητα το μετατρέπει σε μια κυματομορφή που δεν έχει αρνητικό μέρος) και την εξομάλυνση όπου με κατάλληλους πυκνωτές η τάση μετατρέπεται σε συνεχή συγκεκριμένης τιμής. Στην πραγματικότητα υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα που πρέπει να προσέξεις κάνοντας ένα τροφοδοτικό αλλά είναι πολύ χρονοβόρο και περίπλοκο για σένα να επεκταθώ περισσότερο. Αυτού του τύπου το τροφοδοτικό ονομάζεται γραμμικό και δεν έχει καμία σχέση με το τροφοδοτικό του υπολογιστή το οποίο είναι switching. Αυτά τα τροφοδοτικά για να αποφύγουν την συμμετοχή ενός αρκετά μεγάλου και ακριβού μετασχηματιστή μετασχηματίζουν την τάση με πιο πολύπλοκο τρόπο περνώντας την απαιτούμενη ισχύ από έναν πολύ μικρότερο μετασχηματιστή φερίτη χρησιμοποιώντας πολύ υψηλότερη συχνότητα από αυτή του δικτύου ΔΕΗ (50Ηz) που λειτουργούν οι απλοί μετασχηματιστές. Τα τροφοδοτικά αυτά δεν συνιστώνται για ενισχυτικές διατάξεις.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (14-08-17), manolena (13-08-17)

  4. #3
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Παύλε,
    είναι φανερό ότι σου λείπουν βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Πολύ πιο βασικές από τα gain, hfe, Power Dissipation. Τα ηλεκτρονικά είναι πολύ δύσκολο χόμπι γιατί απαιτούνται πολλές γνώσεις ανάλογα με το επίπεδο (βάθος) στο οποίο θα υπεισέλθεις.

    Έγραψες πολλά και ασύνδετα μεταξύ τους πράγματα. Αν έχεις σιχαθεί να αγοράζεις εξαρτήματα (πόσο μάλλον εξοπλισμό) καλύτερα άλλαξε χόμπι από τώρα. Όλα τα χόμπι απαιτούν να βάζεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

    Υπολογισμούς δεν χρειάζεται να κάνεις αφού το να σχεδιάζεις μόνος σου το κύκλωμα του ενισχυτή, σε αυτό το στάδιο είναι τελείως απίθανο. Για ενισχυτή θα σου πρότεινα να κάνεις κάτι με κάποιο κατάλληλο έτοιμο ολοκληρωμένο γιατί με τα τρανζίστορ έχει πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξεις πράγμα αρκετά δύσκολο για ξεκίνημα.

    Θα σου γράψω λίγα (γενικά) πράγματα για τα τροφοδοτικά ώστε να κάνεις ένα πρώτο βήμα.
    Τα τροφοδοτικά δεν παράγουν τάση ούτε και ρεύμα. Η ΔΕΗ παρέχει εναλλασσόμενη τάση, οι συσκευές ως φορτία τραβούν το αντίστοιχο ρεύμα (σύμφωνα με το νόμο του ΩΜ αν είναι καθαρά ωμικά ή αν είναι σύνθετα φορτία όπως οι κινητήρες ο υπολογισμός είναι πιο περίπλοκος).Τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα και οι συσκευές γενικότερα συνήθως χρειάζονται για να λειτουργήσουν συνεχή τάση και τραβούν κάποιο ρεύμα. Μια εύκολη πηγή για χαμηλή συνεχή τάση είναι οι μπαταρίες. Επειδή όμως οι μπαταρίες εξαντλούνται και θέλουν αλλαγή (= διαρκές κόστος) έρχονται τα τροφοδοτικά να επιλύσουν το πρόβλημα, δηλαδή ο ρόλος τους είναι να μετασχηματίσουν την τάση από εναλλασσόμενη σε συνεχή να την υποβιβάσουν σε χαμηλό επίπεδο και να παρέχουν το κατάλληλο ρεύμα. Προσοχή το να παρέχουν το κατάλληλο ρεύμα δεν σημαίνει ότι το παράγουν, από την ΔΕΗ το παίρνουν απλά σημαίνει ότι πρέπει να είναι κατάλληλα ώστε να αντέχουν να λειτουργούν σε αυτό το ρεύμα ή και περισσότερο.

    Ένα γενικό διάγραμμα τροφοδοτικού αποτελείται από το μετασχηματιστή, (μπαίνει πρώτα ο μετασχηματιστής γιατί το εναλλασσόμενο μετατρέπεται πιο εύκολα με ένα απλό μετασχηματιστή) την γέφυρα ανόρθωσης που το μετατρέπει σε συνεχές ( στην πραγματικότητα το μετατρέπει σε μια κυματομορφή που δεν έχει αρνητικό μέρος) και την εξομάλυνση όπου με κατάλληλους πυκνωτές η τάση μετατρέπεται σε συνεχή συγκεκριμένης τιμής. Στην πραγματικότητα υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα που πρέπει να προσέξεις κάνοντας ένα τροφοδοτικό αλλά είναι πολύ χρονοβόρο και περίπλοκο για σένα να επεκταθώ περισσότερο. Αυτού του τύπου το τροφοδοτικό ονομάζεται γραμμικό και δεν έχει καμία σχέση με το τροφοδοτικό του υπολογιστή το οποίο είναι switching. Αυτά τα τροφοδοτικά για να αποφύγουν την συμμετοχή ενός αρκετά μεγάλου και ακριβού μετασχηματιστή μετασχηματίζουν την τάση με πιο πολύπλοκο τρόπο περνώντας την απαιτούμενη ισχύ από έναν πολύ μικρότερο μετασχηματιστή φερίτη χρησιμοποιώντας πολύ υψηλότερη συχνότητα από αυτή του δικτύου ΔΕΗ (50Ηz) που λειτουργούν οι απλοί μετασχηματιστές. Τα τροφοδοτικά αυτά δεν συνιστώνται για ενισχυτικές διατάξεις.
    Σας ευχαριστω πολυ για τα ολα πραγματα που μου εξηγησατε! Οσον αφορα το θεμα με το "σιχαινομαι", (και συγνωμη που δεν ανεφερα τη συγκεκριμενη λεπτομερεια), δεν σιχαινομαι τα ηλεκτρονικα ή να αγωραζω εξοπλησμο! Αντιθετα τα λατρευω τα ηλεκτρονικα! Μου αρεσει πολυ να κατασκευαζω ηλεκτρονικα κυκλωματα και ιδιως μου αρεσει πολυ οταν βλεπω να λειτουργουν ετσι οπως θελω! Ειναι το αγαπημενο μου χομπι! Με αυτο ασχολουμαι απο την 1η Γυμνασιου! Ομως σιχαινομαι απο το γεγονος, στο να βλεπω ηλεκτρονικα κυκλωματα, τα οποια γκουγκλαρωντας τα, και κανοντας αντιγραφη σε καποιο ραστερ, να μην δουλευουν καν! Ετσι οταν στο τελος παω στις σελιδες οπου βρισκονται τα κυκλωματα, στα σχολια βλεπω οτι παραπανω απο τους μισους λενε αυτο που σκεφτομαι! Σε κανεναν δεν αρεσει οταν τον δουλευουν! Μακαρι να μπορουσα να φτιαξω δικα μου σχεδια, αλλα ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο αυτο! Χρειαζομαι γνωσεις που ξεπερνουν ακομη και τις δυνατοτητες μου! Οποτε ισως θα παω σιγα σιγα και με σταθερο ρυθμο, αρχιζοντας μαλλον απο τις αντιστασεις, υστερα θα αρχησω να κανω δοκιμες να ενωσω αντιστασεις με αλλα εξαρτηματα οπως πυκνωτες κ.α. και φυσικα να μην ξεχναμε τις μετρησεις με το πολυμετρο! Το γεγονος ομως οτι εχω μονο πολυμετρο, και χρειαζομαι παλμογραφο, γεννητρια συχνοτητων κ.α., ειναι το πιο δυσκολο εμποδιο για μενα! Θα προσπαθησω καπως να τα αποκτησω! Μπορει ισως να καταφερω αυτο που αναζητω!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PaulEngineer : 13-08-17 στις 18:45

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Κάποτε υπήρχε ένα επώνυμο περιοδικο επ'ονόματι Ελεκτορ. Οτιδήποτε έχω φτιάξει από εκεί έχει δουλέψει. Εδώ στο φόρουμ υπάρχει κάπου και ηλεκτρονική μορφή!

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω πολυ για τα ολα πραγματα που μου εξηγησατε! Οσον αφορα το θεμα με το "σιχαινομαι", (και συγνωμη που δεν ανεφερα τη συγκεκριμενη λεπτομερεια), δεν σιχαινομαι τα ηλεκτρονικα ή να αγωραζω εξοπλησμο! Αντιθετα τα λατρευω τα ηλεκτρονικα! Μου αρεσει πολυ να κατασκευαζω ηλεκτρονικα κυκλωματα και ιδιως μου αρεσει πολυ οταν βλεπω να λειτουργουν ετσι οπως θελω! Ειναι το αγαπημενο μου χομπι! Με αυτο ασχολουμαι απο την 1η Γυμνασιου! Ομως σιχαινομαι απο το γεγονος, στο να βλεπω ηλεκτρονικα κυκλωματα, τα οποια γκουγκλαρωντας τα, και κανοντας αντιγραφη σε καποιο ραστερ, να μην δουλευουν καν! Ετσι οταν στο τελος παω στις σελιδες οπου βρισκονται τα κυκλωματα, στα σχολια βλεπω οτι παραπανω απο τους μισους λενε αυτο που σκεφτομαι! Σε κανεναν δεν αρεσει οταν τον δουλευουν! Μακαρι να μπορουσα να φτιαξω δικα μου σχεδια, αλλα ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο αυτο! Χρειαζομαι γνωσεις που ξεπερνουν ακομη και τις δυνατοτητες μου! Οποτε ισως θα παω σιγα σιγα και με σταθερο ρυθμο, αρχιζοντας μαλλον απο τις αντιστασεις, υστερα θα αρχησω να κανω δοκιμες να ενωσω αντιστασεις με αλλα εξαρτηματα οπως πυκνωτες κ.α. και φυσικα να μην ξεχναμε τις μετρησεις με το πολυμετρο! Το γεγονος ομως οτι εχω μονο πολυμετρο, και χρειαζομαι παλμογραφο, γεννητρια συχνοτητων κ.α., ειναι το πιο δυσκολο εμποδιο για μενα! Θα προσπαθησω καπως να τα αποκτησω! Μπορει ισως να καταφερω αυτο που αναζητω!
    Αν έστω και ένας το έχει κάνει και λειτουργεί σημαίνει ότι το κύκλωμα λειτουργεί. Το αν δεν λειτουργεί για πολλούς δεν σημαίνει ότι δεν είναι σωστό το κύκλωμα. Όταν ξεκίνησα τα ηλεκτρονικά σαν χόμπι πριν ακόμη από τις σπουδές μου χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις στα ηλεκτρονικά λειτουργούσα ακριβώς όπως και εσύ τώρα, δηλαδή έκανα μια κατασκευή την τροφοδοτούσα και περίμενα να δω αν θα δουλέψει ή (συνήθως) όχι. Είναι πολύ εύκολο να μην λειτουργήσει το κύκλωμα ακόμη και με ένα πολύ μικρό λάθος. Ένα λάθος υλικό ένα λάθος στο τυπωμένο λάθος τροφοδοσία ένα διοδάκι ανάποδα είναι ικανά να καταστρέψουν την λειτουργία του κυκλώματος. Σιγά σιγά με τον καιρό και προσπάθεια έμαθα να ψάχνω το κύκλωμα και να βρίσκω το πρόβλημα που δεν άφηνε το κύκλωμα να λειτουργήσει. Μόνο με πειραματισμούς δεν μπορείς να αποκτήσεις τις απαραίτητες γνώσεις. Χρειάζεσαι και βιβλία, πάνε στις αγγελίες στο νήμα ΕΛΕΚΤΟΡ και ζήτα το λινκ. Εκεί θα βρεις αρκετά πράγματα για διάβασμα. Προς το παρών το πολύμετρο είναι υπέρ αρκετό (εμείς τότε δεν το είχαμε ούτε αυτό στα πρώτα βήματα), τι να τον κάνεις άλλωστε τον παλμογράφο αφού δεν θα ξέρεις να τον δουλέψεις. Μάθε πρώτα μερικά βασικά, μάθε να κάνεις πλακέτες, κάνε τα κυκλώματα να δουλεύουν ξεκινώντας από τα πιο απλά και αργότερα όταν και άμα έρθει ανάγκη για περισσότερο εξοπλισμό αγοράζεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-08-17)

  8. #6
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ο ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σας! Αλλα τι ειναι αυτο το Elector?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σας! Αλλα τι ειναι αυτο το Elector?
    Είπαμε: περιοδικό
    .....

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σας! Αλλα τι ειναι αυτο το Elector?
    Είναι περιοδικό πληροφορικής παλαιότερης εποχής (1982-2008 η Ελληνική έκδοση) αλλά στο λινκ που λέω θα βρεις πολύ περισσότερα πράγματα για διάβασμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #9
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    37 χρονων περιοδικο πωπω! Εντυπωσιακό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    37???
    χρονων περιοδικο πωπω! Εντυπωσιακό!
    Όσον αφορά το σχεδιασμό και υπολογισμό εξαρτημάτων σε ένα κύκλωμα, είναι πολύ δύσκολα, πρέπει να ξεκινήσεις από πολύ απλά πράγματα, όπως π.χ. Αφαίρεση


    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια με κατασκευη ενισχυτη μικρης ισχυος
    By Nikol@s in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-13, 16:26
  2. Σχεδια Ενισχυτων και Προενισχυτων Ηχου.
    By hlsat in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-12, 22:08
  3. βοηθεια για κατασκευη ενισχυτων...
    By ibanezbass in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 14:54
  4. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΙΣΧΥΟΣ
    By sakis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 13:59
  5. Κατασκευη κεραιας Yagi χαμηλης ισχυος
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-09, 12:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας