Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ, Ο ΔΑΡΒΙΝΟΣ ΚΑΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ, Ο ΔΑΡΒΙΝΟΣ ΚΑΙ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ

    Ο Δαρβίνος είναι σε όλους μας γνωστό ότι υποστήριξε την εξέλιξη των ειδών, μέσα σε αυτά συμπεριέλαβε και τον άνθρωπο. Στη συνέχεια ορισμένοι ανθρωπολόγοι. αυτοαποκαλούμενοι επιστήμονες, υποστήριξαν ότι ο άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο. Είναι σωστή αυτή η ΘΕΩΡΊΑ; Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λανθασμένη διότι εάν ήταν σωστή έπρεπε και σήμερα ένας πίθηκος να γίνει άνθρωπος. Και μη μου πει κανείς ότι αυτό δεν έγινε σε μια μέρα. Τότε θα σας απαντήσω ότι η ζωή πάνω στη γη είναι ένας κύκλος και ότι ξαναέγινε πυρηνικός πόλεμος και φτού και από την αρχή.
    Η Εκκλησία μας υποστηρίζει πως ο άνθρωπος προυπήρξε των ζώων και είναι δημιούργημα του Θεού κατ΄εικόνα και καθομείωσή του. Εγώ που είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και πιστεύω ότι υπάρχει Θεός ασπάζομαι αυτή την άποψη. Εσείς αλήθεια τι πιστεύετε; και μη μου πει κανένας "προοδευτικός" ότι δεν υπάρχει ΘΕΟΣ και ότι το Σύμπαν δημιουργήθηκε από την ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΡΗΞΗ όπως τόσοι και τόσοι ανισόρροποι Επιστήμονες, γιατί θα του απαντήσω με την ερώτηση του ποιός έδωσε αυτή την ενέργεια για να γίνει αυτή η έκρηξη. Μήπως ο κανένας;
    Οι αρχαίοι Έλληνες πρόγονοί μας πάνω κάτω τα ίδια με την Εκκλησία μας πίστευαν. Εάν διαβάσει κανείς την ΘΕΟΓΟΝΊΑ του Ησιόδου θα δεί πως αρχικά υπήρξε το Σκότος, η Γαία (Γήινη ύλη) και ο Έρεβος. Σύμφωνα με την αρχαία ελληνική μυθολογία που μάθαμε στο Δημοτικό, θα δει ότι πίστευαν στον πόλεμο Τιτάνων και Γιγάντων. Το γεγονός ότι προυπήρξαν μεγαλόσωμοι άντρες, υπερφυσικοί, είναι και αυτό πραγματικότητα. Αυτοί οι άνθρωποι έζησαν την ίδια χρονική περίοδο με τους Δεινόσαυρους και μετά εξαφανίστηκαν μαζί τους. Αυτό εξηγήται επιστημονικά διότι εκείνη τη χρονική περίοδο το φεγγάρι που είναι ο δορυφόρος της γης απομακρύνθηκε περισσότερο από τη γή και άλλαξε η βαρυτική της έλξη. Δηλαδή έγινε μεγαλύτερη η επιτάχυνση της βαρύτητας (γ). Έτσι σύμφωνα με τον τύπο της φυσικής του γυμνασίου Βάρος= Μάζα Χ επιτάχυνση της βαρύτητας, μεγάλωσε και η μάζα του ανθρώπου. Θέλω να πω τελικά ότι και η ελληνική μυθολογία ήταν τελικά πραγματικότητα, όπως πραγματικότητα ήταν και ότι οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στον ένα και μοναδικό Θεό μας που τους έκανε το κάλεσμα της πίστης στον Χριστό μας
    ο Απόστολος Παύλος στον Ιερό βράχο της Ακρόπολης στην Πνύκα. Κλείνοντας αυτή την ενότητα θέλω να ευχηθώ σε όλους καλό Δεκαπενταύγουστο και η Μεγαλόχαρη Παναγία να είναι κοντά μας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dmnds (13-08-17)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη osek
    Όνομα
    Σωκράτης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Αν δεν είναι τρολ ... καλύτερα να είναι.
    Ο θεός ας φωτίζει όσους εγκαταλείπουν την επιστήμη για κάποια θρησκεία.

    4 Not allowed! Not allowed!
    ...'Θα σε ξεχνάω κάθε μέρα'...

  4. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Και ο θεός που μας λες... πως ή ποιος τον δημιούργησε; Ο ΚΑΝΕΝΑΣ..... και μη μας πεις οτι υπήρχε πάντα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    " Θέλω να πω τελικά ότι και η ελληνική μυθολογία ήταν τελικά πραγματικότητα, όπως πραγματικότητα ήταν και ότι οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στον ένα και μοναδικό Θεό μας που τους έκανε το κάλεσμα της πίστης στον Χριστό μας
    ο Απόστολος Παύλος στον Ιερό βράχο της Ακρόπολης στην Πνύκα. Κλείνοντας αυτή την ενότητα θέλω να ευχηθώ σε όλους καλό Δεκαπενταύγουστο και η Μεγαλόχαρη Παναγία να είναι κοντά μας."

    o Απόστολος Παύλος σε τι κοινό κήρυξε τα καλά νέα για τον Ιησού Χριστό,μονοθειστικό ή πολυθειστικό;
    Αυτά είναι αλήθεια;Επίσης ο αποστατικός Χριστιανισμός τι σημαίνει γνωρίζεις Παλαίμαχε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SeAfasia : 13-08-17 στις 22:52

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Ανοιξες που ανοιξες μια νεα συζητηση δεν εβαζες καλυτερα κατι για την "ελευθερη ενεργεια" τουλαχιστον θα βλεπαμε και κανενα βιντεο.
    Μετραω αντιστροφα μεχρι να αναλαβουν οι απο πανω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    επιτελους ενα σοβαρο θεμα σε αυτο το φορουμ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πω τελικά ότι και η ελληνική μυθολογία ήταν τελικά πραγματικότητα,

    ξερεις μονο ποιο ειναι το μονο σοβαρο θεμα;;
    οτι οι ελληνες εχουν μυθολογια και οι εβραιοι ιστορια

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Δαρβίνος είναι σε όλους μας γνωστό ότι υποστήριξε την εξέλιξη των ειδών, μέσα σε αυτά συμπεριέλαβε και τον άνθρωπο. Στη συνέχεια ορισμένοι ανθρωπολόγοι. αυτοαποκαλούμενοι επιστήμονες, υποστήριξαν ότι ο άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο. Είναι σωστή αυτή η ΘΕΩΡΊΑ; Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λανθασμένη διότι εάν ήταν σωστή έπρεπε και σήμερα ένας πίθηκος να γίνει άνθρωπος. Και μη μου πει κανείς ότι αυτό δεν έγινε σε μια μέρα. Τότε θα σας απαντήσω ότι η ζωή πάνω στη γη είναι ένας κύκλος και ότι ξαναέγινε πυρηνικός πόλεμος και φτού και από την αρχή.
    Η Εκκλησία μας υποστηρίζει πως ο άνθρωπος προυπήρξε των ζώων και είναι δημιούργημα του Θεού κατ΄εικόνα και καθομείωσή του. Εγώ που είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και πιστεύω ότι υπάρχει Θεός ασπάζομαι αυτή την άποψη. Εσείς αλήθεια τι πιστεύετε; και μη μου πει κανένας "προοδευτικός" ότι δεν υπάρχει ΘΕΟΣ και ότι το Σύμπαν δημιουργήθηκε από την ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΡΗΞΗ όπως τόσοι και τόσοι ανισόρροποι Επιστήμονες, γιατί θα του απαντήσω με την ερώτηση του ποιός έδωσε αυτή την ενέργεια για να γίνει αυτή η έκρηξη. Μήπως ο κανένας;
    Οι αρχαίοι Έλληνες πρόγονοί μας πάνω κάτω τα ίδια με την Εκκλησία μας πίστευαν. Εάν διαβάσει κανείς την ΘΕΟΓΟΝΊΑ του Ησιόδου θα δεί πως αρχικά υπήρξε το Σκότος, η Γαία (Γήινη ύλη) και ο Έρεβος. Σύμφωνα με την αρχαία ελληνική μυθολογία που μάθαμε στο Δημοτικό, θα δει ότι πίστευαν στον πόλεμο Τιτάνων και Γιγάντων. Το γεγονός ότι προυπήρξαν μεγαλόσωμοι άντρες, υπερφυσικοί, είναι και αυτό πραγματικότητα. Αυτοί οι άνθρωποι έζησαν την ίδια χρονική περίοδο με τους Δεινόσαυρους και μετά εξαφανίστηκαν μαζί τους. Αυτό εξηγήται επιστημονικά διότι εκείνη τη χρονική περίοδο το φεγγάρι που είναι ο δορυφόρος της γης απομακρύνθηκε περισσότερο από τη γή και άλλαξε η βαρυτική της έλξη. Δηλαδή έγινε μεγαλύτερη η επιτάχυνση της βαρύτητας (γ). Έτσι σύμφωνα με τον τύπο της φυσικής του γυμνασίου Βάρος= Μάζα Χ επιτάχυνση της βαρύτητας, μεγάλωσε και η μάζα του ανθρώπου. Θέλω να πω τελικά ότι και η ελληνική μυθολογία ήταν τελικά πραγματικότητα, όπως πραγματικότητα ήταν και ότι οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στον ένα και μοναδικό Θεό μας που τους έκανε το κάλεσμα της πίστης στον Χριστό μας
    ο Απόστολος Παύλος στον Ιερό βράχο της Ακρόπολης στην Πνύκα. Κλείνοντας αυτή την ενότητα θέλω να ευχηθώ σε όλους καλό Δεκαπενταύγουστο και η Μεγαλόχαρη Παναγία να είναι κοντά μας.
    στις εκλογές τι ψήφισες ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερεις μονο ποιο ειναι το μονο σοβαρο θεμα;;
    οτι οι ελληνες εχουν μυθολογια και οι εβραιοι ιστορια
    και τούμπαλιν....

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψυχοτεχνικές εξετάσεις για την εγγραφή στο forum, επαναλαμβάνω ακάθεκτος.
    Πρέπει να το κάνουμε κίνημα...
    Αφού έτσι κ' αλλιώς (αν ισχύει ακόμα) η εγγραφή θέλει έγκριση από admin, ας βάλουμε ένα ερωτηματολόγιο στο google forms να τα κοιτάει μαζί.

    3 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστες εξοδου..μπορουμε και μονοι μας?
    By ikaros1978 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-13, 22:02
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-09, 03:22
  3. ΨΗΦΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΑΓΑΝΕ.....!!!!!
    By GREG in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 15:41
  4. Ολο και πιο κοντά μας το wireless usb
    By aeonios in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-07, 12:08
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-06, 01:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας