Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Τοποθέτηση αλεξικέραυνου (εργασία χωρίς υλικά)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να εχεις υποψην σου οτι μερικες δουλειες δεν τις κλεινεις μονο με τις εργατοωρες. Αυτο ειναι το ελαχιστο που θα πρεπει να κοστολογησεις για να μπεις "μεσα" και για να βγαλεις το μεροκαματο σου. Η χρονικη στιγμη, η αναγκαιοτητα, το "καλο ονομα" στην πιατσα και δυστυχως και η αγνοια του πελατη (ισχυει σε ολα τα τεχνικα επαγγελματα) ειναι παραμετροι που καθοριζουν την τελικη τιμη. Ολα αυτα θα πρεπει να τα ζυγιζεις μεταξυ τους σε καθε περιπτωση χωριστα για να κρατας μια ισορροπια (πχ η εκμεταλλευση της αγνοιας του πελατη ερχεται σε αντιθεση με το καλο ονομα στην πιατσα).

    Απο τα χειροτερα σεναρια ειναι να θες "ευγενικα" να ξεφορτωθεις καποιον λεγοντας του "καραβισια τιμη" κι οτι θα ηταν καλυτερα να βρει καποιον αλλο κι αυτος να επιμενει να το κανεις εσυ.
    Το τελευταίο που αναφέρεις μου έχει συμβεί στο παρελθόν και σε δουλειά πισίνας.
    Δύο γραφεία μάλωναν ποιος θα συνεργαστεί μαζί μου (ο πελάτης ήδη με γνώριζε και περίμενε το αποτέλεσμα)
    Ενα ζευγάρι Εγγλέζων εκεί ψηλά στο βουνό αποφάσισαν να φέρουν τη θάλασσα κοντά τους....
    Μεγάλο πακέτο τότε γιατί περιλάμβανε και εξωτερικό φωτισμό πέριξ της πισίνας, χειρισμούς φώτων και φώτων πισίνας από πολλαπλά σημεία και πολλά άλλα.
    Τελικά τη δουλειά την έδωσα στο γραφείο εκείνο που οι μηχανικοί θα γνώριζαν καλά αγγλικά και θα ήταν συνεπείς στα ραντεβού τους (πολύ σημαντικό για μένα) Από κατασκευαστικής και δημιουργικής φαντασίας καλά και τα δύο προτίμησα αρχιτέκτονα μια κυρία Κύπρια που είχε καλές ιδέες και μιλούσε καλά την αγγλικήν.
    Όλα πήγαν μια χαρά, αλλά όλα αυτά προ κρίσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Ειναι λιγο πολυπλοκο το συστημα της αντικεραυνικης προστασιας ειδικα σε βιομηχανια, εχει το συλλεκτηριο συστημα, τους αγωγους και το συστημα γειωσης οπου ολα αυτα αν θυμαμαι καλα εχουν καμια 10ρια διαφορετικους τροπους συνδεσης,βεβαια αυτο εξαρταται απ τη μελετη που εχει γινει η οποια βοηθαει παρα πολυ...

    Αντωνη λαβε υποψιν σου και τη δυσκολια της δουλεια καθως πρεπει να συνδεσεις παρα πολλα εξαρτηματα στα οποια θα εισαι σε υψος και φυσικα να τα στερεωσεις στο κτηριο που σημαινει θες και τρυπες...

    Εκτος αν ειναι μια πιο ευκολη εγκατασταση με πολυ λιγοτερα εξαρτηματα και δουλεια...

    Επισης στη μελετη υπαρχει και πινακας με τα αναλογα υλικα για την αποσβεση του ρευματος για να μην επιστρεψει μεσα στην εγκατασταση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fixxxer : 18-08-17 στις 10:20
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λιγο πολυπλοκο το συστημα της αντικεραυνικης προστασιας ειδικα σε βιομηχανια, εχει το συλλεκτηριο συστημα, τους αγωγους και το συστημα γειωσης οπου ολα αυτα αν θυμαμαι καλα εχουν καμια 10ρια διαφορετικους τροπους συνδεσης,βεβαια αυτο εξαρταται απ τη μελετη που εχει γινει η οποια βοηθαει παρα πολυ...

    Αντωνη λαβε υποψιν σου και τη δυσκολια της δουλεια καθως πρεπει να συνδεσεις παρα πολλα εξαρτηματα στα οποια θα εισαι σε υψος και φυσικα να τα στερεωσεις στο κτηριο που σημαινει θες και τρυπες...

    Εκτος αν ειναι μια πιο ευκολη εγκατασταση με πολυ λιγοτερα εξαρτηματα και δουλεια...

    Επισης στη μελετη υπαρχει και πινακας με τα αναλογα υλικα για την αποσβεση του ρευματος για να μην επιστρεψει μεσα στην εγκατασταση?
    Nαι έχει πολλούς απαγωγείς υπέρτασης!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Τελικά πήρα και πραγματοποίησα ένα κομμάτι της δουλειάς εν μέρη την αγγαρεία.
    Το λέω αυτό γιατί τη δουλειά την πήρε άλλος αλλά καθυστέρησε να την κάνει. Στο μεσοδιάστημα λοιπόν έσπασαν τη δολειά στη μέση.
    Εγώ πήρα το κομμάτι της τοποθέτησης των ηλεκτροδίων 2 γραμμών προς τη θάλασσα με 2 πλάκες 500Χ500Χ4mm και σε απόσταση 15 μέτρων μεταξύ τους.
    Την ευθύνη για την τιμή της αντίστασης γείωσης την πήρα εγώ και το άλλο κομμάτι του αλεξικέραυνου την πήρε ο άλλος.
    Για το δικό μου κομμάτι είμαι ευχαριστημένος με τιμή που μου έδωσαν 0.32Ωμ.
    Το υπόλοιπο κομμάτι πραγματοποιήθηκε ήδη και δεν μπορώ να πω πως εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα παρόλη την καθυστέρηση λόγω κάποιων υλικών και άλλων αιτιών.
    Οι φωτό που θα ανεβάσω κάποια στιγμή θα επιβεβαιώσουν τα λεγόμενά μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    δυο κατεβασιες εχει μονο το κτιριο σε δυο γειωσεις?ανα 7μθελει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυο κατεβασιες εχει μονο το κτιριο σε δυο γειωσεις?ανα 7μθελει.
    Άσε δεν ανακατεύτηκα γιατί θα γίνω κακός! Αυτές τις οδηγίες πήρε ο άλλος εργολάβος.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    και μετα σου λεει ,ησουν ακριβος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Τοποθέτηση κουδουνιού
    By Amanteous in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-19, 14:31
  2. Ιδιοκατασκευή αλεξικέραυνου
    By Nyva in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 07:45
  3. τοποθέτηση TO-3
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 22:18
  4. Γείωση αλεξικέραυνου
    By robotakias in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-12, 22:08
  5. Σύμβολο Αλεξικέραυνου
    By vaggelis25 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-11, 12:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας