Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Πομπός Βραχέων - Ερώτηση

  1. #11
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948


    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    εγω δεν καταλαβαινω το σκεπτικο μερικων μελων,,
    εαν δηλαδη καποιος ρωταγε πως θα μετατρεψει ενα αυτοκινητο να μπορει να τρεχει με 200 χιλιομετρα θα επρεπε οι μισοι να τον ρωτησουν αν εχει διπλωμα και οι υπολοιποι αν θα τρεχει πανω απο 130 που ειναι το οριο ταχυτητας στην ελλαδα;


    εκτος αν το λενε καποιοι κανονες του φορουμ τους οποιους βεβαια δεν τους εχω διαβασει γιατι ειναι με ψιλα γραμματα και εχω μυωπια

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν καταλαβαινω το σκεπτικο μερικων μελων,,
    εαν δηλαδη καποιος ρωταγε πως θα μετατρεψει ενα αυτοκινητο να μπορει να τρεχει με 200 χιλιομετρα θα επρεπε οι μισοι να τον ρωτησουν αν εχει διπλωμα και οι υπολοιποι αν θα τρεχει πανω απο 130 που ειναι το οριο ταχυτητας στην ελλαδα;


    εκτος αν το λενε καποιοι κανονες του φορουμ τους οποιους βεβαια δεν τους εχω διαβασει γιατι ειναι με ψιλα γραμματα και εχω μυωπια
    θα του έστρεφα το ενδιαφέρον στοκ κώδικα οδικής κυκλοφορίας,για μένα το ίδιο είναι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werther Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θέλω ένα καλό μηχανάκι βραχέων, να το βλέπω να Γουστάρω και να στοχάζομαι, εσύ γιατί αγχώνεσαι, τι είσαι ο χωροφύλακας του forum?
    Έπειτα από αυτές τις εξηγήσεις, κάνε υπομονή, σε λίγο θα μπει στο φόρουμ ο Τάκης ο Πετούγιας από τους Γαργαλιάνους, αυτός είναι διάολος σε κάτι τέτοια. Πες τ ου ότι σε ξέρει ο Μήτσος ο Στέλθ απ' το Αγρίνιο.

    Και αν θες καλό τροφοδοτικό, φτιάχνουν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ:

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Η εκπομπή υπόκειται στη νομοθεσία και μια υπενθύμιση ή ενημέρωση δεν βλάπτει, ιδιαίτερα αν ο ερωτών δεν είναι καλός γνώστης του θέματος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από werther Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Φίλοι!
    Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εκπομπή στα βραχέα και συγκεκριμένα στην μπάντα των 16m. Η ερώτηση είναι διπλή, υπάρχει δυνατότητα μετατροπής πομπού μεσαίων σε βραχέα; σε ένα μηχάνημα (μεσαίων) με 4χ807 που είχα αγοράσει δεν βρέθηκε κανείς να το μετατρέψει!
    Η Δεύτερη ερώτηση είναι αν γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να κατασκεύασει μηχάνημα βραχέων (τραντζιστορικό ή λαμπάτο) 10 με 20 watt?
    Ευχαριστώ
    Καλησπέρα.

    Για το τεχνικό μέρος:

    Ναι, υπάχει δυνατότητα μετατροπής ενός πομπού σαν αυτόν που αναφέρεις για να εκπέμπει στα βραχέα. Το πρόβλημα είναι ότι η τυπική ταλάντωση (VFO) που μάλλον έχει, 6L6 ή κάτι τέτοιο, θα είναι ασταθής σε αυτές τις συχνότητες και για το λόγο αυτό θα χρειαστεί κάποια άλλη προσέγγιση (PLL ή DDS). Με λίγα λόγια, θα απαιτηθεί ουσιαστική ανακατασκευή του μηχανήματος.
    Με τις δυνατότητες που υπάρχουν πλέον ένα μηχάνημα 10 έως 20 W με διαμόρφωση ΑΜ είναι πολύ εύκολο να κατασκευαστεί σε οποιαδήποτε συχνότητα στη περιοχή των βραχέων. Να διευκρινήσω βέβαια ότι προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για μια τέτοια κατασκευή.

    Για το δεοντολογικό μέρος:

    Η περιοχή συχνοτήτων που αναφέρεις προορίζεται για ευρυεκπομπή, δηλαδή για ραδιοφωνία. Ανεξάρτητα από το ότι τα 10 - 20 βαττάκια είναι ψίχουλα μπροστά στα κιλοβάτ που εκπέμπουν οι κρατικοί σταθμοί, η εκπομπή σε αυτήν την περιοχή έστω και για πειραματικούς σκοπούς δεν επιτρέπεται.

    Για το τυπικό και ουσιαστικό μέρος:

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Για το τεχνικό μέρος:

    Ναι, υπάχει δυνατότητα μετατροπής ενός πομπού σαν αυτόν που αναφέρεις για να εκπέμπει στα βραχέα. Το πρόβλημα είναι ότι η τυπική ταλάντωση (VFO) που μάλλον έχει, 6L6 ή κάτι τέτοιο, θα είναι ασταθής σε αυτές τις συχνότητες και για το λόγο αυτό θα χρειαστεί κάποια άλλη προσέγγιση (PLL ή DDS). Με λίγα λόγια, θα απαιτηθεί ουσιαστική ανακατασκευή του μηχανήματος.
    Με τις δυνατότητες που υπάρχουν πλέον ένα μηχάνημα 10 έως 20 W με διαμόρφωση ΑΜ είναι πολύ εύκολο να κατασκευαστεί σε οποιαδήποτε συχνότητα στη περιοχή των βραχέων. Να διευκρινήσω βέβαια ότι προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για μια τέτοια κατασκευή.

    Για το δεοντολογικό μέρος:

    Η περιοχή συχνοτήτων που αναφέρεις προορίζεται για ευρυεκπομπή, δηλαδή για ραδιοφωνία. Ανεξάρτητα από το ότι τα 10 - 20 βαττάκια είναι ψίχουλα μπροστά στα κιλοβάτ που εκπέμπουν οι κρατικοί σταθμοί, η εκπομπή σε αυτήν την περιοχή έστω και για πειραματικούς σκοπούς δεν επιτρέπεται.

    Για το τυπικό και ουσιαστικό μέρος:

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Μπραβο φιλε Γιωργο..αυτη ειναι απαντηση στην ερωτηση του νεου μαs μελουs,και νομιζω οτι καλυψεs ολεs τιs απορειεs και οχι να τον αρπαξουμε τον ανθρωπο απο τα μουτρα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Είναι δεδομένο ότι δεν πρόκειται για ερασιτεχνική χρήση οπότε τα περί εξετάσεων και αδειών που λέτε δεν έχουν σχέση. Όμως, λόγω της ιδιαιτερότητας του ποια θα είναι ακριβώς η χρήση του εφόσον εκεί δεν υπάρχει ακροατήριο; Εκτός αν προορίζεται για κάτι άλλο π.χ τηλεχειρισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους 17MHz ΔΕΝ υπάρχει ζώνη συχνοτήτων για ραδιοερασιτεχνική χρήση. Εφόσον κάποιος θέλει να κάνει χρήση τέτοιων συχνοτήτων, η διαδικασία είναι η εξής: Βρίσκει ένα σύλλογο ραδιοερασιτεχνών της αρεσκείας του (κατά προτίμηση κοντινό), παρακολουθεί μαθήματα και προετοιμάζεται για τις εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών. Αφού περάσει με επιτυχία, παίρνει άδεια ραδιοερασιτέχνη και το διακριτικό του (της μορφής SV1-2-3...XYZ), εξοπλίζεται με κατάλληλο εξοπλισμό και εκπέμπει νόμιμα, τηρώντας τους κανονισμούς. Και, όχι, ένας παλιός πειρατικός πομπός μεσαίων κυμάτων δεν μετατρέπεται σωστά για εκπομπή στη δεκαπλάσια συχνότητα για την οποία κατασκευάστηκε, ούτε χρησιμοποιείται πλέον διαμόρφωση πλάτους στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες.
    Πέραν των υπολοίπων που ουσιαστικά ΔΕΝ έχουν και σχέση με το ερώτημα του νηματοθέτη, αφού ΔΕΝ ζήτησε να του πείτε ΠΟΥ & ΠΩΣ θα μπορέσει να πραγματοποιήσει "εκπομπές"... με άδεια κρατική... εγώ δεν ήξερα ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ ή χρήση ΑΜ σε ραδιοερασιτεχνικές ζώνες!!! Με εκπλήσσεις!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θέλεις να μεταφέρεις τις παράνομες εκπομπές σου από τα ΑΜ στα βραχέα, σε ζώνη εκτός ρ/ε μπάντας όπου απαγορεύεται η εκπομπή;
    Τι είσαι ακριβώς εσύ? Πήρες άδεια προ ολίγων ετών και καλα καλά δεν έσκασες από το αυγό σου... έγινες και ο επικριτικός ραδιομπάτσος άλλων?


    Και γιατί επειδή εσύ ΕΤΣΙ υποθέτεις, έτσι και θα είναι?
    Δηλαδή από ΠΟΤΕ εσύ θα επαναφέρεις μόνος σου την απαγόρευση απλής κατοχής... που ΔΕΝ έζησες κιόλας... μιάς συσκευής?

    Έχω πομπούς σε ΚΑΘΕ ΔΥΝΑΤΗ ΜΠΑΝΤΑ τόσο εντός... όσο ΚΑΙ εκτός των ραδιοερασιτεχνικών... !
    Τους έχω στο σαλόνι μου σαν ντεκόρ... και τους ανάβω κατά το δοκούν... ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!
    Εσένα ΤΙ λόγος σου πεφτει?
    ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ που θα μας κάνεις ΕΣΥ μάθημα & υποδείξεις νομιμότητας ή μη!

    Και για να στο απλοποιήσω... αντί να σου πω ένα "σάλτα & γ...σου", σου λέω, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ... ότι επίσης στο σαλόνι μου έχω και αρκετά ΤΕΧΝΗΤΑ ΦΟΡΤΙΑ, που τον χειμώνα μου προσφέρουν παράλληλα με το ωραίο τεχνολογικό μου ντεκόρ από πομπούς, και θέρμανση του χώρου!!!

    5 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαμορφώσεις Βραχέων
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-15, 23:42
  2. Πομπός Βραχέων
    By Tsalapis in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-08, 21:42
  3. Πηνίο Ταλαντώσεως Βραχέων
    By phoenix_2007 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-06, 13:58
  4. κεραία πομπού για βραχέων,δέκτη βραχέων
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 13:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας