Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Κανονισμός Πολυκατοικίας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή Κανονισμός Πολυκατοικίας

    Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά..Στην πολυκατοικια που μενω ειμαι ιδιοκτητης ενος διαρισματος , θελουνε να ρίξουνε τσιμέντο στο παρκινγκ που εχουν 5 ιδιοκτητες και μεχρι τωρα ήταν με χαλίκια.Εγω διαφωνω αφενως γιατι δεν εχω λεφτα όντας ανεργος το τελευταιο διαστημα και δυσκολα τα βγαζω περα,αφετερου γιατι δεν το θεωρω σημαντικο μονο για αισθητικους λογους γινεται.Είμαι υποχρεωμένος δηλαδη επειδη ο άλλος θέλει παρκέ να αραζει τη μερσεντές του να πληρώσω και εγω στα κοινοχρηστα για την εργασία αυτη???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maouna : 20-08-17 στις 17:03

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Στο συμβόλαιο αγοράς του διαμερίσματος, πιθανόν να περιλαμβάνεται και ο κανονισμός της πολυκατοικίας.
    Δες δυο σχετικά θέματα:
    http://www.diaxeiristis.com/forum/vi...hp?f=39&t=3144
    http://www.diaxeiristis.com/forum/vi...hp?f=39&t=2503

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    O κανονισμός προβλέπει τέτοια θέματα και λέει ότι εφόσον πάνω από το 35% συμφωνούν περνάει η απόφαση για το κάθε εργο. Τωρα επειδή το θέμα ειναι μικρού κόστους αλλά φυσικά δέχομαι και κατανοώ ότι είναι δύσκολο οικονομικώς για κάποιους, ο νόμος προβλέπει οτι αν έστω ένας διαφωνεί το εργο γίνεται αλλά χωρίς την οικονομική ισχύ του αδυνάτου ενοίκου ή γίνεται μαι εσωτερική ρύθμιση να τα δίνει με μικρές δόσεις όποτε μπορεί. Ημουν διαχειριστής για πάνω από 12 χρόνια και τον κανονισμό και τον γενικό και τον ειδικό (αφορά καθε πολυκατοικία ξεχωριστά) τον γνωρίζω καλά. βεβαια οι γνώσεις και η εμπειρία μου είναι παλιά προς δεκαετίας τα παρέδωσα, και δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά δεν χάνεις τίποτα να πας στο πρωτοδικίο να πάρεις αντίγραφο του νεόυ κανονισμού, και εκεί θα τα βρεις όλα

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κάθε οικοδομή έχει τον δικό της κανονισμό και δεν συνεπάγεται ότι είναι ίδιος με κάποιον άλλον.
    Η βάση βέβαια είναι περίπου η ίδια. Πλειοψηφία 35% δεν πιστεύω να παίρνει αποφάσεις , εκτός φυσικά από την περίπτωση του σημερινού Ελληνικού κοινοβουλίου.
    Στην δική μου που ήμουν για πάνω από δεκαετία χρειαζόταν το 50% +1 ψήφος. Η καταμέτρηση γίνεται βάσει του αριθμού των ψήφων του κάθε διαμερίσματος και όχι ατομικά. Δηλαδή εγώ με τα 90τ.μ έχω π.χ 14%, ο άλλος με τα 40τμ 6% και πάει λέγοντας. Σύνολο όλων 100.

    Στην περίπτωσή σου όμως βλέπω ότι συγχέεις δύο πράγματα: την αδυναμία, και το αν είναι σωστό να γίνει. Λόγω αδυναμίας δείχνεις οτι προσπαθείς να πεισθείς πως είναι περιττό.
    Αν πρέπει να γίνει (που μου φαίνεται λογικό) εσύ θα πεις τη γνώμη σου με την ψήφο σου και παράλληλα εφόσον δεν συμφωνείς θα καταθέσεις και την αδυναμία σου λόγω ανεργίας. Αν παρθεί θετική, είτε θα ζητήσεις διευκόλυνση είτε θα έρθεις αντιμέτωπος (το γνωστό κίνημα : δεν πληρώνω, το οποίο επικροτεί και η κυβέρνηση), με τις όποιες συνέπειες. Εφόσον είναι γνωστή η κατάστασή σου και ήσουν μέχρι τώρα συνεπής, φαντάζομαι θα υπάρξει κατανόηση.
    Άρα πρέπει να διαβάσεις (που έπρεπε ήδη να το είχες κάνει) τον κανονισμό για να ξέρεις ακριβώς.

    Τέλος, χωρίς βέβαια να υπαινίσσομαι τίποτα για σένα, θα πω και κάτι που είχα πει παλαιότερα σε συγγενικό μου πρόσωπο που ήταν άνεργος (εκ πεποιθήσεως), και πλήρωναν αλβανό να κουρεύει το γκαζόν όπως και αντίστοιχα για την καθαριότητα: ως τεχνικός, αν πιάνουν τα χέρια σου, γιατί δεν αναλαμβάνεις να το κάνεις εσύ και αφενός να γλυτώσεις την συμμετοχή σου, αφετέρου να βγάλεις και μεροκάματο; Υπάρχουν εταιρίες που νοικιάζουν εργαλεία!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    ως τεχνικός, αν πιάνουν τα χέρια σου, γιατί δεν αναλαμβάνεις να το κάνεις εσύ και αφενός να γλυτώσεις την συμμετοχή σου, αφετέρου να βγάλεις και μεροκάματο; Υπάρχουν εταιρίες που νοικιάζουν εργαλεία!
    Σωστό σαν σκέψη, αλλά έχει μερικά προβληματάκια:
    1. αυτοί που θα πληρώσουν θέλουν επαγγελματία μπετατζή κι όχι απλά 'κάποιον που πιάνουν τα χέρια του'.
    2. θέλουν απόδειξη.

    Αν δεν ισχύουν αυτά, τότε μια χαρά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 20-08-17 στις 19:28
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά..Στην πολυκατοικια που μενω ειμαι ιδιοκτητης ενος διαρισματος , θελουνε να ρίξουνε τσιμέντο στο παρκινγκ που εχουν 5 ιδιοκτητες και μεχρι τωρα ήταν με χαλίκια.Εγω διαφωνω αφενως γιατι δεν εχω λεφτα όντας ανεργος το τελευταιο διαστημα και δυσκολα τα βγαζω περα,αφετερου γιατι δεν το θεωρω σημαντικο μονο για αισθητικους λογους γινεται.Είμαι υποχρεωμένος δηλαδη επειδη ο άλλος θέλει παρκέ να αραζει τη μερσεντές του να πληρώσω και εγω στα κοινοχρηστα για την εργασία αυτη???
    ειναι parking ή πυλωτη που εχουν δικαιωμα χρησης καποιοι ιδιοκτητες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Βασίλη εχεις δίκιο για τα χιλιοστά οριζοντίου ιδιοκτησίας καθώς και για το ότι εναι λοιπόν το 50+1% της επιφάνειας ιδιοκτησίας έκανα λάθος αλλά είχα πιει κατι τσίπουρα εκείνη την ώρα και μίλαγε το οινόπνευμα. Ευχαριστώ για την επισήμανση

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    έχουν υπολογίσει το κόστος έκδοση οικοδομικής άδειας (νομίζω απαιτείται για να ρίξεις τσιμέντο) και το ΙΚΑ? Τα σχέδια της πολυκατοικόιας τι λένε για την διαμόρφωση των εξωτερικών χώρων? Για μίλησέ τους γι αυτά μήπως αλλάξουν γνώμη...

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.458

    Προεπιλογή

    Αφορά το πραγματικό κοινόχρηστο τμήμα, ή την ιδιωτική θέση στάθμευσης του καθενός?? Προσοχή αν πρόκειται περί θέσεις σε πυλωτή (χαλίκι σε πυλωτη? μάλλον όχι) να έχει γίνει σωστή σύσταση ιδιοκτησίας. Πρέπει ο καθένας να πληρώσει την δική του θέση και το μέρος από τον κοινόχρηστο χώρο που του αναλογεί. Μήπως θα μπορούσε να εξαιρεθεί η δική σου θέση? (Δύσκολο να το δεχτούν οι άλλοι....).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Συμβουλεύσου έναν έμπειρο πολιτικό μηχανικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμός σε είσοδο πολυκατοικίας
    By pig in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 08:49
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 09:38
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-14, 11:02
  4. Σήμα Διαμερίσματος Πολυκατοικίας
    By ioannistsi in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 16:33
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-06, 00:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας