Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Αγορά laptop μέχρι 900 ευρώ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή Αγορά laptop μέχρι 900 ευρώ

    Ενδιαφέρομαι για προτάσεις αγοράς ενός καλού laptop για χρήση απο φοιτητή μαθηματικό.
    Με προτεινόμενη τιμή 800 και ταβάνι τα 900 ευρώ.
    Ψήνομαι και για πρόταση με macbook.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Να παρεις σταθερο καλυτερα!

    Αν χρειαστει να τρεχει βαρια μαθηματικα προγραμματα οποιοδηποτε laptop θα αποδειχθει "λιγο".

    Με τα 900€ παιρνεις εναν πολυ καλο σταθερο κι ενα μεσαιας κατηγοριας laptop οποτε σκεψου το...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    @Παναγιώτη σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ο λεβέντης μας δεν συζητά καν για σταθερό αλλιώς θα του έδινα το δικό μου που είναι αρκετά δυνατός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Γιαννη, οι σοβαρες δουλειες δυστυχως δε γινονται με λαπτοπ εκτος κι αν εχεις διαθεση να δωσεις 2-3 χιλιαρικα. Αν προτιμα να δουλευει σε 17αρα αντι για 24αρα οθονη ή να βαζει το μηχανημα στο ψυγειο για να τρεξει μια προσωμοιωση τι να πω.

    Ο καθενας κρινει πρωτα απο την τσεπη του. Δικαιολογιες του τυπου "το λαπτοπ θα το παιρνω και μαζι μου στην Κοζανη για να διαβαζω, μην τις πιστευεις"!

    Ας δουμε τι θα πουν και οι συναδελφοι... Επιμενω παντως οτι καλυτερα να δωσεις 600€ για σταθερο και 300€ για φθηνο λαπτοπ!

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Με δεδομένο ότι πάμε μόνο για λαπτοπ, υπάρχει καμιά καλή αξιόλογης μάρκας και επιδόσεων πρόταση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, Γιάννη!
    15 και πλέον χρόνια δουλεύω με laptop αλλά έχοντας πάντα ένα desktop
    Από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά λαπτόπια και πολύ λιγότερα desktop καθαρά για λόγους επιδόσεων και αξιοπιστίας.
    Ας περάσουμε στο προκείμενο....
    Macbook... με 800-900 είναι σαν να λέμε θέλω δεν έχω λεφτά να πάρω παπούτσια αλλά το Σαββατόβραδο θέλω να πάω στην disco με Mercedes A class....
    Θέλω να πω για την καθημερινότητα ενός απλού ανθρώπου φοιτητή είναι αρκετά ακριβό χωρίς να προσφέρει τίποτε το ιδιαίτερο, αντιθέτως αν συζητούσαμε για ένα budget 1500-2000€ ο οποίος παράλληλα θα έχει στην κατοχή του και άλλες συσκευές Apple τότε το αποτέλεσμα μάλλον θα ήταν διαφορετικό.
    Στα laptop τώρα...
    Τώρα δουλεύω με ένα Lenovo ThinkPad T450s έκανε περίπου 1200€ προ ενάμιση χρόνο
    http://www3.lenovo.com/us/en/laptops...-series/t450s/
    Από άποψη ποιότητας κατασκευής και αντοχής χμ... έτσι κι έτσι... αν είσαι λίγο άτσαλος κάτι θα σου σπάσει δεν υπάρχει περίπτωση!
    Από άποψη επιδόσεων... okay αρκετά καλό για laptop.
    Γενικότερα βλέπω μια φτήνια στην κατασκευή / αντοχή των νέων laptop σε όσα είναι κοντά στο χιλιάρικο.
    Προσωπικά, αν ήμουν φοιτητής (όπως έκανε και ο αδερφός μου) θα έπαιρνα ένα οικονομικό laptop με 400-600€ και τα υπόλοιπα σιγά σιγά θα έχτιζα και ένα desktop.

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Googlis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    misterno (20-08-17)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Όσους φοιτητές ξέρω που δεν τους έτρεχαν τα χρήματα απ' τα μπατζάκια είχαν ένα δυνατό σταθερό για τα προγράμματα, τα παιχνίδια κλπ και μερικοί ένα μέτριο-παλιό λάπτοπ που ζήτημα να χρειάστηκε 3 φορές στην σχολή, έφερνε 1 απ' την παρέα και ο λόγος γιατί δεν είχαν office στην σχολή. (Με εξαίρεση παλιούς φοιτητές που δεν υπήρχαν επαρκείς μονάδες για αυτούς και χρειαζόντουσαν λαπτοπ σε εργαστήρια που χρωστούσαν πάρα πολλοί φοιτητές)

    Το αυξημένο κόστος υλικών + το λειτουργικό (που οι φοιτητές έχουν δωρεάν) για αυτά που προσφέρει δεν πιστεύω πως αξίζει διότι και οι σχολές λειτουργούν έτσι ώστε να μην χρειάζεται να έχουν οι φοιτητές λαπτοπ αξίας. Και σίγουρα θα χρειαστεί ποντίκι πληκτρολόγιο οθόνη. PDF με σημειώσεις, καμιά 10αριά καρτέλες με snippet κώδικα στο mathematica και καμιά 10αριά καρτέλες με αποτελέσματα σε 17" με touch-pad είναι άθλος.
    Προβλήματα του τύπου θέλω να διαβάζω στην Κοζάνη λύνονται με 1 εξωτερικό σκληρό εφόσον υπάρχει pc.

    Δεν έχω να σου προτείνω κάτι γιατί ποτέ δεν έψαξα για δυνατό λάπτοπ αλλά άσε τα mac, δεν είναι για τέτοιες δουλειές, το mathematica τρέχει αλλά ποιος ξέρει τι άλλα προγράμματα θα χρειαστεί. Εγώ χρειάστηκα μέχρι και msdos για 3 προγράμματα!!!...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι στο θέμα για να σας πω ότι έγινε κάποιος "συμβιβασμός" ως προς τα χαρακτηριστικά. Μιλάμε πλέον για i5, 8GB ram, SSD 128GB, 13-15 inch οθόνη. Παρακαλώ τις προτάσεις σας για κάτι που να κρατήσει τουλάχιστον 2 χρόνια. Λέμε τώρα...!

    Υ.Σ. Η σκέψη να αγοράσω μια πλακέτα για να επισκευάσω το χαλασμένο του laptop HP 15 με mobo LA-LA992P και με ενσωματωμένο τσιπ CPU-GPU τύπου SR1BE τι σας λέει ως σκέψη; Αξίζει ή τσάμπα ο κόπος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    skroutz it https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m...l-Core-i5.html
    εριξα μια ματια σε dell καθοτι τους θεωρω αρκετα αξιοπιστους.
    Εδω 'ειδικους' να προτεινουν καποιο συγκεκριμενο που θα κανει τα παντα και θα ειναι φτηνος κλπ δεν θα βρεις.
    Απο προσωπικη εμπειρια παντως αναφερω οτι:
    φορητος με shared καρτα γραφικων ειναι μισος υπολογιστης.
    φορητος με καρτα γραφικων ειναι υπολογιστης (για μικρο χρονικο διαστημα) αλλα δεν ειναι φορητος.(απο αυτονομια,θερμοκρασια κλπ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Γιάννη έχω πάρει εδώ και 4 μήνες, αυτό:

    https://www.skroutz.gr/s/9522235/HP-...4Q07EA#reviews


    Το είχα πάρει σε προσφορά απο το eshop κάπου στα 570€.

    Έχει τα χαρακτηριστικά που έβαλες ... αλλά δεν παίζω ποτέ παιχνίδια σε Laptop, για να το testάρω.
    Αρκετά καλό και τίμιο. Απλά η ποιότητά του είναι λίγο "παιδική". Μάλλον απευθύνεται σε άτομα
    (σαν εμένα) που δεν καταστρέφουν ποτέ τις συσκευές που έχουν. Αν είναι "τσαπατσούλης" μάλλον
    δεν θα την βγάλει για πολύ καιρό "καθαρή" το Laptop. Να πω επίσης οτι έχει Αγγλικό πληκτρολόγιο
    αλλά σίγουρα αυτό δεν θα είναι θέμα. Απλά το αναφέρω ...

    Έχε υπόψιν σου οτι έχω και δυο Desktop εκ των οποίων το ένα δυνατό. Εκεί κάνω ότι έχει σχέση
    με δουλειά. Το Laptop μου εκτελεί πάντα καθήκοντα εφεδρικού/φορητού και ποτέ κύριου ...

    Αν θες να ρωτήσεις κάτι μου λες, απλά να ξέρεις είμαι διακοπές και θα σου απαντήσω όταν μπώ
    ή όταν μπορέσω γενικότερα.


    Να'σαι καλά

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    misterno (22-08-17)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά Laptop
    By ALAMAN in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 02:42
  2. Αγορά laptop
    By tasos94 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 20:21
  3. Αγορά δέκτη wifi έως 70 ευρώ
    By liferange in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-12, 10:46
  4. Αγορά laptop
    By manos_3 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 23:38
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-07, 09:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας