Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 108

Θέμα: ΕΛΤΑ - Εκτελωνισμός

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση που μου ερχόταν χρέωση, αν μπορούσα να αρνηθώ να πληρώσω και φυσικά να μην παραλάβω το δέμα;
    Ευχαριστώ.
    Μπορεις να αρνηθεις να πληρωσεις, και χωρις αλλα εξοδα ειναι υποχρεωμενοι να επιστρεψουν το δεμα στον αποστολεα. Μονο που πρεπει να ζητησεις απο το ταχυδρομειο το tracking με το οποιο επιστρεφει, και να ενημερωσεις τον πωλητη, για να εισαι εξασφαλισμενος οτι θα σου επιστραφουν τα χρηματα σου. Σε αλλη περιπτωση, o κινεζος μπορει να κανει τον .....κινεζο, και να πει οτι δεν παρελαβε τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να αρνηθεις να πληρωσεις, και χωρις αλλα εξοδα ειναι υποχρεωμενοι να επιστρεψουν το δεμα στον αποστολεα. Μονο που πρεπει να ζητησεις απο το ταχυδρομειο το tracking με το οποιο επιστρεφει, και να ενημερωσεις τον πωλητη, για να εισαι εξασφαλισμενος οτι θα σου επιστραφουν τα χρηματα σου. Σε αλλη περιπτωση, o κινεζος μπορει να κανει τον .....κινεζο, και να πει οτι δεν παρελαβε τιποτα.
    Πρίν χρόνια αγόρασα κάτι ειδικούς μετασχηματιστές από Αμερική. Αυτοί ήρθαν με DHL μου ζητήσανε ένα τρελό ποσό για να εκτελωνιστούν 200 ευρώ εάν θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και κάποια χρόνια από τότε, τους είπα να τα στείλουν πίσω, αλλά μετά μου ήρθε ένα μήνυμα από τον Αμερικάνο , η DHL ζητάει λεφτά από αυτόν για τα μεταφορικά επιστροφής.
    Όπως καταλαβαίνεται δεν γινόταν αυτός να πληρώσει, άρα έπρεπε εγώ να τα πληρώσω εάν ήθελα να επιστραφούν.
    Σιγά, το επόμενο τηλεφώνημα ήταν να τα κρατήσουν (χάρισμα) Αλλιώς οι μετασχηματιστές από 60 ευρώ θα πήγαιναν 200 στην DHL, ή δε επιστροφή εάν γινόταν με δικά μου έξοδα 60 ευρώ τα υλικά + περίπου 60 ευρώ τα μεταφορικά για να μου κάνει refund ο Αμερικάνος τα 60. Χαμένος ήμουν από την αρχή.
    Από τότε προσέχω τις αγορές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν χρόνια αγόρασα κάτι ειδικούς μετασχηματιστές από Αμερική. Αυτοί ήρθαν με DHL μου ζητήσανε ένα τρελό ποσό για να εκτελωνιστούν 200 ευρώ εάν θυμάμαι, γιατί έχουν περάσει και κάποια χρόνια από τότε, τους είπα να τα στείλουν πίσω, αλλά μετά μου ήρθε ένα μήνυμα από τον Αμερικάνο , η DHL ζητάει λεφτά από αυτόν για τα μεταφορικά επιστροφής.
    Όπως καταλαβαίνεται δεν γινόταν αυτός να πληρώσει, άρα έπρεπε εγώ να τα πληρώσω εάν ήθελα να επιστραφούν.
    Σιγά, το επόμενο τηλεφώνημα ήταν να τα κρατήσουν (χάρισμα) Αλλιώς οι μετασχηματιστές από 60 ευρώ θα πήγαιναν 200 στην DHL, ή δε επιστροφή εάν γινόταν με δικά μου έξοδα 60 ευρώ τα υλικά + περίπου 60 ευρώ τα μεταφορικά για να μου κάνει refund ο Αμερικάνος τα 60. Χαμένος ήμουν από την αρχή.
    Από τότε προσέχω τις αγορές.
    Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα τωρα. Ειτε ειναι ελτα, ειτε ελτα courier, ειτε DHL κλπ, εχουν υποχρεωση να το επιστρεψουν δωρεαν στον αποστολεα, εφ οσον αρνηθεις να το παραλαβεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Εχθές παρέλαβα ένα θερμοπίστολο αέρα αξίας 25 ευρώ με πράσσινο ταμπελάκι "τελωνειακώς ελεύθερο". Το drone που περιμένει όμως στο τελωνείο αεροδρομίου από τις 4 Αυγούστου όμως δεν λέω να το παραλάβω ακόμη.
    Το θέμα μου είναι ότι στις 4 Σεπτεμβρίου λήγει η προθεσμία πληρωμής και αν δεν δηλώσω ότι το παρέλαβα, ο καημένος ο πωλητής ΔΕΝ θα πληρωθεί!
    Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω ότι το παρέλαβα στο χέρι μου. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη jskalitexnis
    Όνομα
    Astatos
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ..............
    Μηνύματα
    192

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές παρέλαβα ένα θερμοπίστολο αέρα αξίας 25 ευρώ με πράσσινο ταμπελάκι "τελωνειακώς ελεύθερο". Το drone που περιμένει όμως στο τελωνείο αεροδρομίου από τις 4 Αυγούστου όμως δεν λέω να το παραλάβω ακόμη.
    Το θέμα μου είναι ότι στις 4 Σεπτεμβρίου λήγει η προθεσμία πληρωμής και αν δεν δηλώσω ότι το παρέλαβα, ο καημένος ο πωλητής ΔΕΝ θα πληρωθεί!
    Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω ότι το παρέλαβα στο χέρι μου. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;
    Δεν πληρώνεται άμεσα ο πωλιτης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    θέλω να παραγγείλω ενα προενισχυτη απο ΕΒΑΥ που κοστιζει γυρω στα 30$ σε μικρο πακετακι 10χ15χ3 διαστασεις οπως το κόβω αλλα φοβαμαι μηπως σκαλώσει σε κανα ελτα και μου φανε 15 ευρω..να πω του πωλητη να δηλωσει τιμη πχ 12.43$ και σαν περιγραφη πχ diy kit η κατι αλλο??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    δεύτερο mobile χωρίς λοιπές χρεώσεις....μέσω ντιειντζ κουριερ.....ο νοείτω.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεύτερο mobile χωρίς λοιπές χρεώσεις....μέσω ντιειντζ κουριερ.....ο νοείτω.....
    τι σημαίνει αυτο?

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σημαίνει αυτο?
    δλδ υπάρχει λύση αυτό εννοώ Κωστή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #80
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές παρέλαβα ένα θερμοπίστολο αέρα αξίας 25 ευρώ με πράσσινο ταμπελάκι "τελωνειακώς ελεύθερο". Το drone που περιμένει όμως στο τελωνείο αεροδρομίου από τις 4 Αυγούστου όμως δεν λέω να το παραλάβω ακόμη.
    Το θέμα μου είναι ότι στις 4 Σεπτεμβρίου λήγει η προθεσμία πληρωμής και αν δεν δηλώσω ότι το παρέλαβα, ο καημένος ο πωλητής ΔΕΝ θα πληρωθεί!
    Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω ότι το παρέλαβα στο χέρι μου. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;
    Ζήτα από τον πωλητή παράταση

    Sent from my Lenovo A3500-H using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΤΑ το Μεγαλείο σου
    By savnik in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 18:25
  2. ΑΘΑΝΑΤΑ ΕΛΤΑ
    By SIERA in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-10, 11:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας