Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 108

Θέμα: ΕΛΤΑ - Εκτελωνισμός

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν τηλέφωνο στο κινητό από ΕΛΤΑ και μου είπαν για ένα πακέτο που περιμένω από Κίνα να τους στείλω λέει την απόδειξη αγοράς. Απόδειξη αγοράς δεν έχω παρά μόνο τη βεβαίωση παραγγελίας.
    Το αγόρασα από geek.wish.com και κοστίζεί 26 ευρώ. Είναι ένα μικρό drone. Τι πιστεύετε ότι θα μου χρεώσουν για να το παραλάβω;
    ΦΠΑ + 15Ε τέλη εκτελωνισμού από τον ΕΛΤΑ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    θα δώ τι θα πληρώσω στο "χονδρό" πακέτο σε ΦΠΑ+τέλη εκτελωνισμού+φετίχ του τελώνη......χαχαχαχχαααααα..!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν τηλέφωνο στο κινητό από ΕΛΤΑ και μου είπαν για ένα πακέτο που περιμένω από Κίνα να τους στείλω λέει την απόδειξη αγοράς. Απόδειξη αγοράς δεν έχω παρά μόνο τη βεβαίωση παραγγελίας.
    Θα στείλεις αυτήν καθώς και αντίγραφο από την πληρωμή που έκανες (η κίνηση όπως φαίνεται στην πιστωτική σου ή στο paypal)

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Γράφω μερικές πληροφορίες για κάποιον που θέλει να κάνει εισαγωγή, όχι για μικρά δέματα, για μικρά δέματα αναφέρω μόνο ότι ξέρω.

    Για τα μικρά δέματα δεν ξέρω ακριβώς ακριβώς τι παίζει, όμως κατα κανόνα μέχρι πριν αλλάξει πολιτική το ΕΛΤΑ:
    - Δέματα που έρχονται με απλό ταχυδρομείο απο κίνα μέχρι 2 κιλά και μέχρι 1 μέτρο μήκος δεν περνάνε τελωνείο (το οποιό λένε ότι θα αλλάξει τώρα)
    - Δέματα απο κίνα που έρχονται με courrier εταιρίες το τρώνε το τελωνείο. Στα μικρά δέματα όπως με ενημέρωσε ο εκτελωνιστής μου δεν υπολογίζουν το κόστος μεταφορικών που αναγράφει το courrier σαν αξία αλλά 10 ευρώ ανα κιλό (εντολή υπουργείου) οπότε βάλτε ανάλογα στα παρακάτω

    Για μεγαλύτερες μεταφορές που ετυχε να φέρω τελευταία ο εκτελωνισμός στοιχίζει ως εξής:

    Παράδειγμα:

    Κόστος προιόντων 1000 ευρώ
    Μεταφορικά 200 ευρώ

    Δασμός Χ% (έστω 2.6%) γίνεται (1000 + 200 ) * 2.6% = 1231.2

    Σε αυτό το ποσό προσθέτουμε ΦΠΑ 24% = 1526.6

    Μέχρι τώρα έχουμε δασμούς ποσοστιαίους, μετά έρχονται τα πάγια περίπου 80-150 ευρώ και αυτά αναλύονται σε (τα οποία αλλάζουν λίγο με το βάρος/όγκο εισαγωγής).

    Παραστατικά/Αδειες/Ενσημα, Πρακτορειακά δικαιώματα, Δικαιώματα ΟΛΠ/ΔΕΕ/Εργατών/Αποθήκης, Διάφορα έξοδα και τέλος η αμοιβή εκτελωνιστή.

    Μαζί με τα πάγια λοιπόν το ποσό θα πάει κοντά στα 1700 ευρώ.

    Για μικρά πακέτα λοιπόν κάτω απο ένα κυβικό (γιατί κάτω απο κυβικό δεν βάζεις σε πλοίο) όταν κάνω υπολογισμό κόστους πολλαπλασιάζω με 1.8 ότι βλέπω στην κινέζικη τιμή σε ντάλλαρς.



    Απο ότι καταλαβαίνετε για να αξίζει μια μεταφορά πρέπει να είναι μεγάλο το ποσό για το εισαγώμενο προιόν και να πετύχει κάποιος καλή τιμή στα μεταφορικά όπου εμένα με σκίσανε (600 ευρώ για 100 κιλά κάτω απο 1 κυβικό με αργή αεροπορική).

    Πρόσφατα έφερα κάποια δείγματα απο ένα κινέζικο εργοστάσιο και την άκουσα στερεοφωνικά ως αξής:

    Αξία αγαθών 141 ευρώ, όπου ο κινέζος ήταν αρκετάς ξύπνιος και στο τιμολόγιο να αναγράψει αξία 40 ευρώ
    Βάρος αγαθών 8.7 κιλά
    Αξία μεταφορικών 110 ευρώ ΤΝΤ εισαγωγή απο παράλιο κίνας
    Ο εκτελωνιστής παρέκαμψε αυτό το ποσό των 110 για κάποιο λόγο που θα μάθω την άλλη εβδομαδα και έβαλε 87 ευρώ (ήτοι #kgr επι 10 ευρώ) [το οποίο φαίνεται ότι με βολεύει αλλά μπορεί να φέρει κάποιος έναν τόνο πράγματα με 300 ευρώ, τότε τα μεταφορικά λογίζονται σαν 1000? Και πάλι ο εκτελωνιστερμαν, αυτό το άγιο παιδί, μου είπε ότι στα μόνο στα μικρά δέματα δεν λαμβάνουν υπ'οψιν τα μεταφορικά κόστη που δηλώνει η μεταφορική]
    Ο εκτελωνισμός στοίχισε

    110 ευρώ = 29.52 δασμοί, παραστατικά 14.50, πρακτορειακά 30, δικαιώματα ΟΛΠ 14.20, Διάφορα (?) 9.38, Αμοιβή γραφεόιυ 10 ευρώ

    Οπότε η συνολική μαλ_κία στοίχησε 141 ευρώ + 110 μεταφορικά + 110 εκτελωνιστικά.

    Βέβαια σε μια θαλάσσια μεταφορά του ενός κυβικού αν πετύχεις τιμή 300 ευρώ/κυβικό, και μέσα έχεις προιόντα αξίας 5.000, τότε η απόδοση είναι σαφώς καλύτερη λόγω παγιών. Μεγάλο βόθημα θα είναι ο κινέζος να μπορεί να βάλει στο επισυναπτόμενο τιμολόγια χαμηλή τιμή (έστω 1000 ευρώ αντί για 5000 διότι τότε απο 1000 ευρώ ΦΠΑ πέφτεις στα 240) αλλά αυτό μόνο άμα τον εμπιστεύεσαι με τρέλα. Το κινεζικό κράτος δεν τους ελέγχει τα τραπεζικά στις εξαγωγές για να τους βοηθάει να εξάγουν (που τέτοια πράγματα εδώ). Αν πάλι εισπράτεις ΦΠΑ το ζυγίζεις και βλέπεις αν θέλεις να έχεις παθητικό 1000/1500 ευρώ ΦΠΑ)

    Το ενδιαφέρον είναι ότι πέρυσι που ήμουν Γαλλία μου έρχονταν πράγματα με DHL απο κίνα (μιλάω για μικρά δέματα), έτρωγα τελωνείο το οποίο ήταν πάγιο 34 ευρώ (τα παρλεβού μου δεν ήταν καλά ώστε να καταλάβω την ανάλυση των εξόδων).


    Τέσπα υποψιάζομαι ότι όπως πάει το πράγμα ούτε φάκελο δεν θα μπορείς να φέρεις απο κίνα σε λίγο καιρό και γιαυτό υπάρχουν μαγαζία όπως το https://www.omc-stepperonline.com/ που κάνουν ακριβώς αυτή τηνδουλειά, στοκάρουν στην ευρώπη μεγάλες ποσότητες για να μειώνουν τα εκτελωνιστικά, και ΠΑΝΤΑ σε χώρες με χαμηλούτσικο VAT αφού οι δασμοί είναι ίδιοι σε όλη την EU (εκτελωνιστικός δασμός + ΦΠΑ) και το ΦΠΑ αλλάζει απο χώρα σε χώρα, πχ γερμανία 19%

    Αυτο που δεν ξέρω ακριβώς είναι τι γίνεται μεταφορικά, δηλαδή υπάρχει κάποιο πλαφόν; άμα πετύχεις 100 ευρώ για 1 τόνο, τότε τι θα κάνει το τελωνείο, θα υπολογίσει 100 ευρώ για μεταφορικά ή θα βάλει κάποιο μίνιμουμ διότι θεωρεί ότι τους κλέβεις? Οτι γίνεται γίνεται απλά δεν ξέρω τα ισοζύγια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pet : 25-08-17 στις 18:14

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Με έχεις μπερδέψει λίγο με τα μεταφορικά. Αν εκτελωνίζεις φορτίο με παραστατικά από εταιρία σε εταιρία δεν νομίζω να συμμετέχουν τα μεταφορικά στον εκτελωνισμό. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια αλλά μπορώ να ρωτήσω τον λογιστή.

    Όσον αφορά το ΦΠΑ για τις εταιρίες είναι αδιάφορο αφού θα εισπραχθεί κατά την πώληση, μόνο που το προπληρώνεις.

    Υ.Γ.
    Βέβαια σε μια θαλάσσια μεταφορά του ενός κυβικού αν πετύχεις τιμή 300 ευρώ/κυβικό, και μέσα έχεις προιόντα αξίας 5.000, τότε η απόδοση είναι σαφώς καλύτερη λόγω παγιών. Μεγάλο βόθημα θα είναι ο κινέζος να μπορεί να βάλει στο επισυναπτόμενο τιμολόγια χαμηλή τιμή (έστω 1000 ευρώ αντί για 5000 διότι τότε απο 1000 ευρώ ΦΠΑ πέφτεις στα 240) αλλά αυτό μόνο άμα τον εμπιστεύεσαι με τρέλα. Το κινεζικό κράτος δεν τους ελέγχει τα τραπεζικά στις εξαγωγές για να τους βοηθάει να εξάγουν (που τέτοια πράγματα εδώ). Αν πάλι εισπράτεις ΦΠΑ το ζυγίζεις και βλέπεις αν θέλεις να έχεις παθητικό 1000/1500 ευρώ ΦΠΑ)
    Αν κάνεις τέτοιου είδους "κομπίνα" και αγοράσεις κάτι 5000 και το δηλώσεις 1000 μετά την πώληση τα 4000 διαφορά θα εμφανιστούν σαν καθαρό κέρδος και θα πληρώσεις 29% (μινινμουμ) φόρο αντί για 24% φπα που θα το πάρεις και πίσω.

    Προφανώς δεν θα μιλάς για εμπορικές συναλλαγές, αλλά σαν ιδιώτης τι να φέρεις που να ζυγίσει 1 τόνο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 25-08-17 στις 18:51
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Βοήθησε αν μπορείς γιατι την άλλη εβδομάδα πάω στον εκτελωνιστή για πληροφορίες. Σε όλες τις περιπτώσεις μου έχει συνυπολογίσει μεταφορικα στον εκτελωνισμό

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Δώσε κάποιες λεπτομέρειες όσον αφορά την συναλλαγή.
    Εταιρία; Ιδιώτης; για μεταπώληση; νέτη αξία αγαθών; Βάρος; τρόπος μεταφοράς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    1) Εταιρία
    2) Οχι για μεταπώληση, δηλαδή θέλω να πω μπορείς να τα θεωρήσεις εξαρτήματα, μέρη μηχανών, αλλά τι σημασία έχει; αλλάζει κάτι στον εκτελωνισμό?

    Θα σου μιλήσω για συγκεριμένη αγορά/εισαγωγή που έκανα:

    3) Ενα φορτίο 100Kgr , Η TNT μου ζήτησε 600 ευρώ περίπου τα οποία είχαν χαμηλό όγκο (βαρέα αντικείεμνα)
    Αξία αγαθών 1400 δολάρια τράμπ

    Τρόπος μεταφοράς TNT economy express (το φθηνότερο της TNT). Κόστος μεταφορικά 600Ε
    Εκτελωνιστικά 650Ε

    Σου ακούγεται ΟΚ?

    [Το επόμενο θα γίνει θαλάσσια μεταφορά και ελπίζω σε άλλα ποσα]

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις τέτοιου είδους "κομπίνα" και αγοράσεις κάτι 5000 και το δηλώσεις 1000 μετά την πώληση τα 4000 διαφορά θα εμφανιστούν σαν καθαρό κέρδος και θα πληρώσεις 29% (μινινμουμ) φόρο αντί για 24% φπα που θα το πάρεις και πίσω.
    Σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά δεν είναι όλες οι αγορές τύπου παντόφλες που ότι αγοράσεις θα πουλήσεις. Κάποια πράγματα χρησιμοποιήθηκαν για RND ας πούμε. Συμφωνώ ότι έχεις δίκιο εν γένει φυσικά γιαυτό είπα το ζυγίζεις, αλλά:

    Τι είναι οι εμπορικές συναλλαγές, με εταιρικό ΑΦΜ τα έφερα όχι σαν ιδιώτης. Τι αλλάζει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Εταιρία
    2) Οχι για μεταπώληση, δηλαδή θέλω να πω μπορείς να τα θεωρήσεις εξαρτήματα, μέρη μηχανών, αλλά τι σημασία έχει; αλλάζει κάτι στον εκτελωνισμό?
    Σημασία έχει για το ΦΠΑ. Όταν περνάς από το τελωνείο, για μεγάλο φορτίο, το μεγαλύτερο ποσό που πληρώνεις είναι το ΦΠΑ (~ αξία/4) Ακόμη και να μην πουλήσεις τα ίδια τα αγαθά που έφερες αν είσαι εταιρία σε λειτουργία (πουλάς κάτι τις και κάνεις δηλώσεις ΦΠΑ) τότε το ΦΠΑ που πλήρωσες στο τελωνείο το συμψηφίζεις με το ΦΠΑ που έδωσες. Υποθετικά μιλώντας αν δεν κόβεις τιμολόγιο και δεν έχεις εισπραγμένο ΦΠΑ δεν μπορείς να συμψηφίσεις το ΦΠΑ που έδωσες. Όμως αυτό δεν μπορείς να το κάνεις γιατί η εταιρία σου φαίνεται ότι αγοράζει αγαθά χωρίς να πουλάει, ή πρέπει να έχεις αποθήκη τίγκα στα πράγματα που δεν ακούγεται λογικό να αγοράζεις αβέρτα αφού δεν πουλάς, ή να τα αγοράζεις για προσωπική χρήση, οπότε σωστά πληρώνεις ΦΠΑ σαν καταναλωτής, δεν μπορείς να έχεις εταιρία απλά για να μην πληρώνεις ΦΠΑ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου μιλήσω για συγκεριμένη αγορά/εισαγωγή που έκανα:

    3) Ενα φορτίο 100Kgr , Η TNT μου ζήτησε 600 ευρώ περίπου τα οποία είχαν χαμηλό όγκο (βαρέα αντικείεμνα)
    Αξία αγαθών 1400 δολάρια τράμπ

    Τρόπος μεταφοράς TNT economy express (το φθηνότερο της TNT). Κόστος μεταφορικά 600Ε
    Εκτελωνιστικά 650Ε

    Σου ακούγεται ΟΚ?

    [Το επόμενο θα γίνει θαλάσσια μεταφορά και ελπίζω σε άλλα ποσα]
    Τα μεταφορικά ακούγονται λογικά γιατί τέτοια φορτία δεν είναι για Κούριερ. Αν θέλεις ταχύτητα Κούριερ το ξέρεις ότι θα τα χώσεις.
    Αν τα εκτελωνιστικά (650Ε) περιλαμβάνουν το ΦΠΑ από τα 1400$ περίπου 300 ευρώ τότε τα υπόλοιπα 350 είναι δασμοί, τεμπελόσημα, και εκτελωνιστικά έξοδα. Λίγο τσιμπιμένα μου φαίνονται αλλά όχι υπερβολικά.

    Για μικρά φορτία όπως αυτό τα γενικά έξοδα "πέφτουν βαριά". Για να μειώσεις το κόστος μεταφοράς και τα έξοδα τελωνείου πρέπει να κάνεις πιο μεγάλες εισαγωγές.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΤΑ το Μεγαλείο σου
    By savnik in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 18:25
  2. ΑΘΑΝΑΤΑ ΕΛΤΑ
    By SIERA in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-10, 11:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας