Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 108

Θέμα: ΕΛΤΑ - Εκτελωνισμός

  1. #61
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν ανοιγει τα δεματα, αυτο δεν ειναι παραβιαση του απορρητου της αλληλογραφιας? το οποιο ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο!
    Το τελωνείο έχει δικαίωμα να ανοίξει και να ελέγξει οτιδήποτε μπαίνει στην χώρα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υπηρεσία εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ αεροδρομίου είναι για κλάμματα.
    Το τηλέφωνο 210 35 38 104 που υποτίθεται είναι για εξυπηρέτηση πελατών ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΠΟΤΕ!
    Έστειλα με email την απόδειξη αγοράς ενός drone που έγραφε 26 ευρώ εδώ και 10 μέρες και δεν έλαβα
    ούτε απάντηση ούτε και βεβαίωση ότι την παρέλαβαν.
    Αν κάνουν αυτά σε μένα για μια άσχετη αγορά λίγων δεκάδων ευρώ, προσπαθώ να καταλάβω τι κάνουν
    σε επαγγελματίες για εισαγωγές χιλιάδων!
    Βάλτε ρε παιδιά κόσμο να δουλέψει μπας και λειτουργήσει η υπηρεσία.
    Δεν δουλεύουν με ελτα οι επαγγελματίες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά έκανα δύο παραγγελίες με κόστος της μιας σχεδόν 3ευρω και της άλλης 15ευρω, και οι δυο πέρασαν από τελωνείο χωρίς "πρόβλημα". και στα δυο είχα καθυστέρηση δυο εβδομάδες απο την στιγμή που μπήκαν Ελλάδα μέχρι να φτάσουν σπίτι μου.και ένα καπελάκι 3 ευρω στο καθένα γιατί πέρασε τελωνείο!!!!δηλαδή.... έρχεσαι για έλεγχο, τον κάνεις(και πολύ καλά κάνεις), με καθυστερείς, και στο τέλος αφού με βρίσκεις καθαρό με χρεώνεις!!!!Αν και με ενοχλεί να με χρεώνουν όσο είμαι "καθαρός"(κλασική τακτική της Ελλάδος), θα προτιμούσα να τα άνοιγαν όλα τα δέματα και να ξέραμε οτι υπάρχει πάγιο 3 ευρω σε οποιαδήποτε αγορά από το εξωτερικό ή να υπάρξει μια καθαρή επιβάρυνση(Ένας πίνακας τιμών δημοσιοποιημένος απο το Κράτος) με βάση το κόστος αγοράς να ξέρουμε το τελικό ποσό που θα δώσουμε και αν δεν αξίζει να προχωρήσουμε στην εγχώρια αγορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BLACKANGEL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..................θα προτιμούσα να τα άνοιγαν όλα τα δέματα και να ξέραμε οτι υπάρχει πάγιο 3 ευρω σε οποιαδήποτε αγορά από το εξωτερικό ή να υπάρξει μια καθαρή επιβάρυνση(Ένας πίνακας τιμών δημοσιοποιημένος απο το Κράτος) με βάση το κόστος αγοράς να ξέρουμε το τελικό ποσό που θα δώσουμε και αν δεν αξίζει να προχωρήσουμε στην εγχώρια αγορά.
    Μόλις συμβεί αυτό θα εκτιμήσεις το καθεστώς της σημερινής κατάστασης (έλεγχος ελαχίστων δεμάτων). Ή θα σταματήσεις να αγοράζεις από Κίνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BLACKANGEL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ή να υπάρξει μια καθαρή επιβάρυνση(Ένας πίνακας τιμών δημοσιοποιημένος απο το Κράτος) με βάση το κόστος αγοράς να ξέρουμε το τελικό ποσό που θα δώσουμε και αν δεν αξίζει να προχωρήσουμε στην εγχώρια αγορά.
    Τα τέλη επιβάρυνσης έχουν δημοσιευτεί και υπάρχουν παραπομπές αν θέλεις να τα δεις. Αν όμως εννοείς τιμοκατάλογο για τα χιλιάδες προϊόντα που εισάγονται μάλλον είναι αδύνατο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  6. #66
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Μόλις συμβεί αυτό θα εκτιμήσεις το καθεστώς της σημερινής κατάστασης (έλεγχος ελαχίστων δεμάτων). Ή θα σταματήσεις να αγοράζεις από Κίνα.
    Η οθόνη απο Ελλάδα έκανε 50ευρω απο κίνα 15, και το πλακετάκι απο Ελλάδα έκανε 15 ευρω ενώ εγώ το πήρα 3ευρω, εαν προσθέσεις τα 3 ευρώ του τελωνείου πάλι συμφέρει να το πάρεις απο Κίνα.Θα εκτιμούσα να υπήρχε έλεγχος χωρίς επιβάρυνση!
    Τα τέλη επιβάρυνσης έχουν δημοσιευτεί και υπάρχουν παραπομπές αν θέλεις να τα δεις. Αν όμως εννοείς τιμοκατάλογο για τα χιλιάδες προϊόντα που εισάγονται μάλλον είναι αδύνατο.
    Τότε πως είναι δυνατόν να κοστολογούν την επιβάρυνση για το άγνωστο μέσα στα χιλιάδες προϊόν που έχουν στα χέρια τους και μου το γνωστοποιούν μετέπειτα, δηλαδή δεν μου δίνουν την δυνατότητα της ανάκλησης αγοράς μου ή έστω την επιλογή αγοράς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Πάντως χθες παρέλαβα από ΕΛΤΑ αποστολή από AliBaba (AliExpress) καθαρής αξίας $16 με συστημένο πακετάκι χωρίς διαδικασίες (ούτε τα 3 ευρώ).

    0 Not allowed! Not allowed!


  8. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Μην προσπαθείτε να βρείτε λογική στις χρεώσεις τελωνείου από χώρες εκτός ΕΕ. Πριν 2 βδομάδες παρέλαβα αυτό το άνοιξαν και δεν χρέωσαν τπτ ούτε 3 ευρώ ενώ πριν ένα μήνα κάποιος έλληνας αγοραστής διαμαρτύρεται γιατί πλήρωσε δασμούς $22 για το ίδιο προϊόν. Αγόρασα αυτό και μου χρέωσαν το τέλος παρακολούθησης δέματος €3,00 και δεν είναι η μόνη περίπτωση. Προσωπικά περιόρισα τις αγορές από aliexpress κλπ μετά από διάφορες τέτοιες απαράδεκτες κινήσεις του τελωνείου.

    charger.jpeg

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. #69
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά περιόρισα τις αγορές από aliexpress κλπ μετά από διάφορες τέτοιες απαράδεκτες κινήσεις του τελωνείου.
    Άρα ο σκοπός επετεύχθη.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Κι εγώ εχθές παρέλαβα δεματάκι από GearBest με ημερομηνία αγοράς 4 Αυγούστου 2017 καθαρής αξίας 8,41 ευρώ χωρίς να πληρώσω μία, χωρίς να έχει ανοιχτεί και μου το έφερε και στο σπίτι ο ταχυδρόμος των ΕΛΤΑ!

    Η αλήθεια είναι ότι είχα αγχωθεί μήπως χρεωθώ 15 ευρώ, όπως αναγράφουν τα ΕΛΤΑ για δέματα αξίας έως 150 ευρώ, αλλά τελικά όλα καλά.

    Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση που μου ερχόταν χρέωση, αν μπορούσα να αρνηθώ να πληρώσω και φυσικά να μην παραλάβω το δέμα;
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΛΤΑ το Μεγαλείο σου
    By savnik in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 18:25
  2. ΑΘΑΝΑΤΑ ΕΛΤΑ
    By SIERA in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-10, 11:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας