Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 93

Θέμα: Ηλεκτρική εγκατάσταση με Arduino!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    Εάν δεν έχεις φτιάξει ακόμη πίνακα και δεν έχεις ρίξει γραμές, μπορείς σε συνεννόηση με τον ηλεκτρολόγο σου να βάλεις σε όλα τα φώτα, ρολά κλπ ρελέ ράγας ή ντίμερ. Να μεγαλώσεις τον πίνακα για να έχεις χώρο για την μονάδα αυτοματισμών(arduino, plc,pi, knx ή ότι άλλο θες) και μετά να ψαχτείς για τα ηλεκτρονικά. Σε κάθε περίπτωση σου πρωτείνω να βάλεις στις εξόδους διακόπτες μεταγωγικούς (μία θέση για τα ηλεκτρονικά και μία για bybass) μετά από 4-5 χρόνια δεν ξέρεις τι γίνεται.
    Προσοπικά είχα φτιάξει με rpi αυτοματισμό για τον θερμοσίφωνά μου. λόγο wifi αντιμετόπιζα προβλήματα, άλλαζα ρούτερ ξαναπρογραμμάτιζα, κάθε 2-3 μήνες ψιλοκόλαγε.
    Πήρα ένα τέτοιο
    http://www.ebay.com/itm/Sonoff-WiFi-...YAAOSwnF9Y7Ktu
    και ησύχασα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Την εγκατάσταση θα την φτιάξω ο ίδιος είδη έχω σκάψει και ετοιμάζομαι για σωληνώσεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη αυτό με το sonof το έχω δει και εγώ και πρέπει να είναι καλό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από κολας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Δημήτρη αυτό με το sonof το έχω δει και εγώ και πρέπει να είναι καλό!
    Ναι προς το παρρών (1 μήνα) δεν με έχει απογοητεύσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    και υπάρχει και αυτό με 4 κανάλια!!!

    http://www.ebay.com/itm/4CH-4-Gang-W...4AAOSw3yxZmQMf

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ωραίο το έξυπνο σπίτι, όμως νομίζω οτι είναι απλά ένα παιχνίδι για επίδειξη και εντυπωσιασμό η για το know how αν είναι diy.
    Δηλαδή φτάνω στο σπίτι και απο το ασανσέρ βγάζω το κινητό, βάζω πιν η αποτύπωμα, ψάχνω την εφαρμογή, κοιτάω αν συνδέθηκε στο wifi κλπ για να ανάψω το φώς της εισόδου, αντί απλά να πατήσω τον διακόπτη;
    Η σηκώνομαι απο το σαλόνι για την κρεβατοκάμαρα και ψάχνω την εφαρμογή για να ανάψω τα φώτα στο διάδρομο;
    Από όλα ούτε ένα στα δέκα δεν χρειάζεται πραγματικά.
    -Ο ποιο παλιός αυτοματισμός που υπάρχει μέσα στο σπίτι είναι το 0->1 η 1->0 στην ηλεκτρική κουζίνα και το A/C. Πόσοι τα χρησιμοποιούν;
    Υπάρχει νοικοκυρά που θα αφήσει το φαγητό μόνο να βράζει για άλλη μία ώρα και να πάει στη δουλειά;

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (08-06-23)

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    το sonoff απο οσα ξερω δεν εχει σεναρια και δεν δεχεται εντολες.
    το εξυπνο σπιτι βασικα δεν ειναι για εντολες του τυπου:βαριεμαι να σηκωθω,θα αναψω το φως απο το android μου.
    απλες καθημερινες εντολες που λύνουν τα χερια(ισως οχι σε ενα διαμερισμα με πεντε λαμπες αλλα σε ενα μεγαλυτερο σπιτι).μπορει να σου κατεβαζει/μαζευει τις τεντες,να μην σκιστουν απο τον αερα.αν εχεις ηλεκ. ρολα να τα κατεβασει οταν ερθει η ωρα(αυτοματα),να ανάψει θερμοσιφωνο η θερμανση αν δεν εχει ζεστό νερο.περιμετρικο φωτισμο το βραδυ,σβησιμο το πρωι η την νυχτα να τον μειωνει και να αφηνει ενα δυο λαμπες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vampiris (24-08-17)

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Ετσι είναι.Απο οτι είδα και εγώ το sonoff έχει κάποια default σενάρια με χρονοδιακόπτες!Κυρίως στα ρολά και της τέντες ο αυτοματισμός πιστεύω οτι σου λύνει τα χέρια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχουν "έξυπνα σπίτια", υπάρχουν "εύχρηστα σπίτια"! Αυτό είναι το τελικό μου συμπέρασμα μετά από 2,5 χρόνια διαμονής σε οικία που χρησιμοποιεί τεχνολογία "έξυπνου σπιτιού". Αυτή είναι και η συμβουλή που δίνω σε συγγενείς, φίλους, και αυτή είναι και η συμβουλή που δίνω σε εσένα, φίλε. Για να καταλάβεις, τώρα πλέον δίνω φωνητικές εντολές σε ένα Echo Dot (των 50 ευρώ), "Alexa, turn on living room lights", "Alexa, set bedroom lights to 25%", "Alexa, open kitchen shutter" κτλ.. Θα έλεγα ότι πλέον στις 100 φορές μόνο τις 10 θα πατήσω κάποιον διακόπτη, και μπορεί να λέω και πολλές. Τα πάντα γίνονται μέσω φωνητικών εντολών, όχι επειδή είναι μαγκιά, αλλά γιατί είναι πιο εύχρηστο - εύκολο να δώσεις μια φωνητική εντολή, από το να σηκωθείς, να πας στον διακόπτη και να πατήσεις το γαμώ+κουμπί. Ή ακόμη και από το ανοίξεις την εφαρμογή του "έξυπνου σπιτιού", ακόμη και εάν έχεις 24 ώρες το 24αρο ανοικτό το wifi, που δεν πρόκειται να το έχεις.

    Για εμένα υπάρχουν 5 βασικά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν και τα οποία θα οδηγήσουν τον καθένα σε μια σωστή επιλογή:

    1) Τι θέλω να κάνω; Όταν λέω τι θέλω να κάνω εννοώ συγκεκριμένα, συνειδητοποιημένα, μετά από χιλιάδες ώρες σοβαρής σκέψης. Και όχι σκέφτομαι να ανάβω κανένα φως με arduino, καλό είναι και το sonoff, κάποιος στο γαλατάδικο της γειτονιάς μου είπε και για το banana pi και ούτω καθεξής. Ποια φώτα, πόσα φώτα, θα ντιμμάρονται, θα υπάρχουν ταινίες led, θα είναι απλές ή rgb, θα ελέγξω την θέρμανση του χώρου, θα ελέγξω στοράκια, θα έχω διάφορα σενάρια (π.χ. Φεύγω, TV κλπ.), θέλω να τα ελέγχω από κάποια εφαρμογή από το κινητό μου και τα λοιπά, και τα λοιπά, και τα λοιπά. Πίστεψε με, όσα καλά και να τα σκεφτείς, όταν θα αρχίσεις να ζεις σε ένα έξυπνο σπίτι, τότε σίγουρα θα χρειαστείς δεκάδες πράγματα, που μέχρι πριν δεν τα είχες σκεφτεί.

    Δώσε βάση στο παρακάτω πραγματικό παράδειγμα. Κρεβατοκάμαρα με μπάνιο δικό της, μπουτόν για το φως της κρεβατοκάμαρας, μπουτόν για το φως του μπάνιου. Τέλεια θα πει κάποιος! Έλα όμως που αφού άρχισα να μένω στο σπίτι, κατάλαβα ότι θα με βόλευε να πατάω το ίδιο το μπουτόν του μπάνιου για να ελέγχω και τα δύο φωτιστικά σημεία. Καλώδια δεν μπορώ να ρίξω για να προσθέσω δεύτερο μπουτόν, αλλά και να μπορούσα το σύστημά μου δεν έχει άλλες διαθέσιμες εισόδους. Ευτυχώς το software του "έξυπνου σπιτιού" διαθέτει την επιλογή double click, δηλαδή βάζω ένα function block μπροστά από την είσοδο (μπουτόν μπάνιου), ορίζω τον χρόνο καθυστέρησης και τον χρόνο για τον οποίον παραμένει ενεργοποιημένη η έξοδος. Για παράδειγμα χρόνος καθυστέρησης 0,5 sec, δηλαδή από το πρώτο πάτημα αρχίζει να μετρά ο χρόνος, εάν μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα πατηθεί και πάλι η είσοδος θα ενεργοποιηθεί η έξοδος Q2, αλλιώς θα θεωρηθεί απλό πάτημα και θα ενεργοποιηθεί η έξοδος Q1 του function block. Για έμενα αυτή η αλλαγή δεν κράτησε πάνω από 5 λεπτά. Και έστω ότι μια τέτοια αλλαγή είναι εύκολη ακόμη στο πρόγραμμα ενός arduino, μπορώ να σου πω και εκατοντάδες άλλες περιπτώσεις, καθώς έστησα "έξυπνο σπίτι" και σε φίλο. Διαφορετικό άνθρωποι, διαφορετικός τρόπος σκέψης, διαφορετικές ανάγκες.

    2) Πως γίνεται το Νο1; Αφού τα έχουμε αναλύσει όσα είπα παραπάνω, και μερικές χιλιάδες ακόμη που δεν ανέφερα, τότε και μόνο τότε μπορούμε να επιλέξουμε τον τρόπο υλοποίησης των όσων διεξοδικά αποφασίσαμε ότι θέλουμε να ελέγξουμε. Τώρα υπάρχει το Α, το Β και το Γ για να ελέγξουμε τα παραπάνω. Αλλά εγώ επιλέγω το Γ για κάποιους συγκεκριμένους λόγους και όχι επειδή κάποιος μαλάκας μου το είπε στο hlektronika.gr. Γνωρίζω (όχι νομίζω) τι θέλω να κάνω, γνωρίζω όλους τους διαθέσιμους τρόπους για να το υλοποιήσω και επιλέγω συνειδητοποιημένα έναν εξ αυτών. Επιλέγω τον συγκεκριμένο γιατί πληρεί τις ανάγκες μου σήμερα, αλλά και επειδή, αφού τα σκέφτηκα σχεδόν όλα, θα μπορέσει να με εξυπηρετήσει και στο μέλλον, που θα προσθέσω και άλλα πράγματα, τα οποία τα σκέφτηκα, όπως είπαμε στο Νο1.

    3) Τι γνώσεις έχω; Τι γνώσεις έχω για υποστηρίξω αυτό το σύστημα που επέλεξα; Μιλάς για arduino, αλλά πόσο καλός είσαι στον προγραμματισμό, πόσο μακριά μπορείς να φτάσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, πόσο χρόνο είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις και λοιπά. Να σκεφτείς ότι για το καθετί, θα πρέπει να το προγραμματίσεις μόνος σου.

    Φαντάσου ότι το παράδειγμα που ανέφερα στο Νο1 ότι ήταν κάτι πιο σύνθετο. Κάτι που θα επηρέαζε μεγάλο μέρος του κώδικα. Θα ήσουν σε θέση να εντοπίσεις το καθετί που χρειάζεται αλλαγή; Πόση ώρα θα σου έπαιρνε και τελικά θα είχες το επιθυμητό αποτέλεσμα; Μπορεί μια αλλαγή στο πρόγραμμα να έβγαζε εκτός το "έξυπνο σπίτι" και να χρειαζόταν 2-3 ώρες για να το επαναφέρεις. Έχεις σκεφτεί ότι για αυτές τις ώρες θα ήταν σαν να έχεις διακοπή ρεύματος;

    Εγώ μετά από πολλή σκέψη κατάλαβα ότι χρειάζομαι ένα έτοιμο σύστημα. Υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνονται για να προγραμματίζουν και εγώ παίρνω την αναβάθμιση του software και της εφαρμογής για το κινητό έτοιμα. Στο configuration program ήμασταν στην έκδοση 3.5 και τώρα τρέχουμε στην 8.3.0.2. Υπάρχουν beta testers που τρέχουν την καινούρια έκδοση, βρίσκουν bugs, τα αναφέρουν πίσω στους προγραμματιστές, λύνονται τα προβλήματα και εγώ παίρνω μια σταθερή έκδοση.

    4) Τι θα κοστίσει; Στις μέρες μας υπάρχουν πολλές επιλογές, σε λογικές τιμές, έτοιμων συστημάτων. Μπορεί μετά τα όσα σου είπα, να το σκεφτείς και να καταλήξεις ότι μια έτοιμη λύση μέσα στα οικονομικά σου περιθώρια, θα ήταν καλύτερη από κάτι σε φάση DIY. Για αυτό ξεκινάμε από το πολύ βασικό τι θέλω να κάνω;

    5) Τι θα κάνω σε περίπτωση που κάτι συμβεί; Κινητό αλλάζεις κάθε χρόνο ή κάθε 3 χρόνια, αλλά κάποια στιγμή θα αλλάξεις. Αυτοκίνητο μπορεί να αλλάξεις στα 15 ή 20 χρόνια, αλλά κάποια στιγμή θα αλλάξεις. Σπίτι δεν πρόκειται να αλλάξεις, εάν είναι ιδιόκτητο, και μπορεί να το κληρονομήσουν και τα παιδιά σου. Τα arduino μόδα είναι και μπορεί να περάσει, οπότε τι θα γίνει τότε; Η εταιρεία που επέλεξα εγώ, θα υπάρχει μετά από 5 ή 10 χρόνια; Ένας κεραυνός έπεσε και έκαψε τα πάντα στον κεντρικό σου πίνακα; Εσύ χρειάζεσαι θέρμανση για τα παιδιά σου άμεσα, πόσο εύκολο και γρήγορο είναι να επιστρέψει το σπίτι σου σε κατάσταση πλήρους λειτουργίας;

    Θα μπορούσα να γράφω για ώρες, να σας έλεγα ιστορίες για το πως έστησα το δικό μου σπίτι, πως στήσαμε το σπίτι του φίλου μου, για το πως δεν με άκουσε σε ορισμένα πράγματα και τώρα μετανιώνει γιατί απαιτείται χρήμα και δουλειά για να τα διορθώσουμε, για το πως εξελίχθηκε ο τρόπος σκέψης μου πάνω σε αυτό το ζήτημα και χιλιάδες άλλα ζητήματα.

    Προσωπική μου άποψη είναι να καθίσεις να το σκεφτείς καλά για να καταλήξεις στην καλύτερη επιλογή. Βλέπω ότι δεν έχεις αποφασίσει τι θέλεις να κάνεις και το πιο πιθανό είναι να κάνεις μαλακία ή θα καταλήξεις σε κάτι που δεν θα πληρεί τις ανάγκες σου.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 24-08-17 στις 23:37
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο το έξυπνο σπίτι, όμως νομίζω οτι είναι απλά ένα παιχνίδι για επίδειξη και εντυπωσιασμό η για το know how αν είναι diy.
    Δηλαδή φτάνω στο σπίτι και απο το ασανσέρ βγάζω το κινητό, βάζω πιν η αποτύπωμα, ψάχνω την εφαρμογή, κοιτάω αν συνδέθηκε στο wifi κλπ για να ανάψω το φώς της εισόδου, αντί απλά να πατήσω τον διακόπτη;
    Η σηκώνομαι απο το σαλόνι για την κρεβατοκάμαρα και ψάχνω την εφαρμογή για να ανάψω τα φώτα στο διάδρομο;
    Από όλα ούτε ένα στα δέκα δεν χρειάζεται πραγματικά.
    -Ο ποιο παλιός αυτοματισμός που υπάρχει μέσα στο σπίτι είναι το 0->1 η 1->0 στην ηλεκτρική κουζίνα και το A/C. Πόσοι τα χρησιμοποιούν;
    Υπάρχει νοικοκυρά που θα αφήσει το φαγητό μόνο να βράζει για άλλη μία ώρα και να πάει στη δουλειά;
    Όχι έτσι ακριβώς, φτάνεις σπίτι και εάν έχεις ανοικτό το wifi, με το που συνδεθεί στο wifi του σπιτιού σου, τότε ενεργοποιείται το σενάριο "Επέστρεψα". Το τι θα ενεργοποιηθεί από εκεί και πέρα είναι θέμα αναγκών και φαντασίας του καθενός. Επίσης, μπορεί να γίνει μέσω bluetooth ή και geofencing. Ή μέσω ενός 1-wire button, με αμελητέο κόστος.

    Σηκώνεσαι από το σαλόνι και υπάρχει ένας ανιχνευτής κίνησης, που ενεργοποιεί ενεργοποιεί τα φώτα του διαδρόμου. Ο ίδιος ανιχνευτής ενεργοποιεί τα ίδια φώτα, και περισσότερα, και το βράδυ που θα σηκωθείς για να πας τουαλέτα, αλλά αυτή την φορά στο χαμηλότερο επίπεδο έντασης φωτισμού, για να μην στραβωθείς ή για να μην ξυπνήσουν οι υπόλοιποι που μπορεί να έχουν κάποια πόρτα ανοικτή.

    Για να τα συνδέσω όλα αυτά με τα όσα γράφω, μου θυμίζεις την μητέρα του φίλου μου που αναφέρω στο μήνυμα #29. Τα ίδια έλεγε πάνω κάτω. Τέλος πάντων, αφού στήσαμε το "έξυπνο σπίτι", άρχισαν οι αλλαγές, θέλω κάτι που δεν βάλαμε, κάτι που βάλαμε δεν το χρησιμοποιούμε, να το βγάλουμε και λοιπά. Σε κάποια στιγμή με παίρνει ο φίλος και μου λέει να κάνουμε κάποιες αλλαγές και πάνω στην συζήτηση μου λέει: "Άσε έμαθε και η μάνα μου!". "Τι έμαθε, ρε;", του λέω. "Η γυναίκα μου δουλεύει, αυτή προσέχει το παιδί, λίγο πριν σχολάσει η γυναίκα μου ανεβαίνει να φέρει το παιδί, πάει εκεί πατάει διπλό κλικ για ανοίξουν τα στοράκια κουζίνας - καθιστικού, πατάει το άλλο κουμπί για να γυρίσει η θέρμανση από την κατάσταση "Λείπω" (ας πούμε 19 βαθμούς σε όλους τους χώρους), στην κατάσταση "Επέστρεψα" (όπου κάθε χώρος θερμαίνεται βάσει εβδομαδιαίου προγράμματος)." και πολλά άλλα να μην σας κουράζω. Και τότε του λέω: "Καλά, ρε, αυτή δεν μας έλεγε πεταμένα λεφτά και να κοιτάξτε πόσα γρήγορα πάω και πατάω τον διακόπτη και τέτοια;". Και εκεί δίνει την θεϊκή απάντηση: "Άσε, αυτή ξέρει καλύτερα πως δουλεύει το σύστημα από εμάς." και εκεί έπεσε το γέλιο τις αρκούδας.

    Εγώ είμαι γεννημένος τις αρχές τις δεκαετίας του 80 και ο πιο μικρός μου αδερφός στα μέσα του 90. Αυτός έπιασε smartphone στα χέρια του πιο γρήγορα από εμένα. Εάν του το πάρεις και του δώσεις ένα Nokia 3310, το πιο πιθανό είναι να σε σπάσει στο ξύλο για να πάρει πίσω το κινητό του. Δεν πρόκειται να αντέξει μια μέρα χωρίς αυτό, γιατί έτσι έμαθε. Εγώ εάν δεν είχα το έξυπνο σπίτι, το πιο πιθανό είναι να μην είχα smartphone. Το 85 με 90 τοις εκατό των εφαρμογών που έχω, έχουν σχέση με το σύστημα που έχω στήσει. Κάποιος που είναι σε ένα μέρος του κόσμου και δεν έχει πιάσει στα χέρια του smartphone, δεν έχει καμιά σχέση με κάποιον που έχει μάθει να ζει με αυτό. Έτσι είναι και με αυτά που ονομάζω "εύχρηστα σπίτια". Κάποιος που δεν έχει ζήσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον, δεν μπορεί να καταλάβει πως είναι και αυτό είναι απολύτως λογικό.

    Προχθές που ξύπνησα, λέω "Alexa, what time it is?" και μου απαντά η μαλακία ότι δεν έχει σύνδεση με το ίντερνετ. Μόνο που δεν πήδηξα από το κρεβάτι να τα διαλύσω όλα, γιατί η επόμενη κίνηση ήταν να μου δώσει την πρόγνωση του καιρού και μετά θα της ζητούσα να ανάψει το φως στο μπάνιο. Θα μου πει κάποιος γιατί δεν πάτησες το κουμπί στο κινητό σου να δεις τι ώρα είναι, μετά να βάλεις το pin να το ξεκλειδώσεις, μετά να ανοίξεις το ίντερνετ, μετά την εφαρμογή για τον καιρό, μετά την εφαρμογή για το έξυπνο σπίτι και τα λοιπά; Γιατί πολύ απλά για εμένα αυτό πλέον είναι μια συνήθεια, μια ευκολία με την οποία έμαθα να ζω, δεν ξέρω πως να σας το εξηγήσω. Δεν είναι μαγκιά, είναι καθημερινότητα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 25-08-17 στις 00:48
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρική κλειδαριά vw
    By Gaou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 08:21
  2. Απορίες για Ηλεκτρική Εγκατάσταση ΧΤ
    By undergraduate student in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 20:49
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-11, 21:42
  4. Ηλεκτρική ψησταριά
    By egopiosallos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 23:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας