Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 93

Θέμα: Ηλεκτρική εγκατάσταση με Arduino!

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    το sonoff απο οσα ξερω δεν εχει σεναρια και δεν δεχεται εντολες..
    Βασίλη , το sonoff ξεκίνησε απο το kickstarter ή indiegogo, δεν θυμάμαι , και το καλύτερο πράγμα που κάνανε ... ειναι οτι δημοσιευσανε τα σχεδια του .
    Βασίζεται στο best seller , esp8266 , αυτο τα λέει όλα ...
    Αποτέλεσμα , σήμερα εχει πολλή καλή υποστήριξη απο όλες τις πλατφόρμες domotics με πειραγμένα firmware ,
    και εννοείται οτι δεν εχει ανταγωνισμο ... στα 10 usd !

    Υποστηρίζει σαφώς σενάρια , MQTT , NodeRed , Alexa , IFTTT , OTA update κλπ



    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Βέβαια , αν έχεις πελάτη με τρίπατη μαιζονέτα προτείνεις και αυτοματισμό > 10 000 ευρω !
    Αυτά ( sonoff ) είιναι για πιο φτωχούς !


    @Δημήτρη ( vampiris ) , αν επιτρέπεται , ποιά πλατφόρμα χρησιμοποιείς ;

    Και εδώ ένας που προσάρμοσε ασύρματο θερμόμετρο , I2C και SPI RF receiver και έφτιαξε μετεωρολογικό σταθμό
    και έλεγχο θέρμανσης !


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 25-08-17 στις 18:40

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    @aktis, δεν θα ήθελα να το αναφέρω αυτή την στιγμή, γιατί θα πρέπει μετά να εξηγήσω πως από τα 5 ερωτήματα, που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα, κατέληξα σε αυτή την επιλογή, τα πλεονεκτήματά του, τα μειονεκτήματά του, πως έχει εξελιχθεί στα 5 χρόνια που το παρακολουθώ και λοιπά. Εάν κάποια στιγμή στο μέλλον κάποιος το εντοπίσει και ζητήσει περισσότερες πληροφορίες, τότε θα μπω να πω την γνώμη μου πιο εκτεταμένα και με περισσότερες λεπτομέρειες.

    Πάντως να πω ένα δύο λόγια, έτσι για να μπούμε και στο οικονομικό ζήτημα και να γίνουμε πιο πρακτικοί για αυτούς που παρακολουθούν το νήμα και μπορεί να ψάχνονται. Για όλα τα υλικά του πίνακα, σύστημα έξυπνου σπιτιού, ντίμμερ ράγας, ρελεδάκια, τροφοδοτικά και λοιπά, υπολογίζω 1400 με (βαριά - βαριά) 1600 ευρώ για το σπίτι του φίλου μου. Εκεί ελέγχουμε 6 ρολλά (πάνω-κάτω), 15 φωτιστικά σημεία απλά (άναμμα - σβήσιμο), 4 φωτιστικά σημεία ντιμμαριζόμενα, 6 εντολές για θέρμανση (εντολή καυστήρα και 5 ηλεκτροβαλβίδες) και συλλέγουμε θερμοκρασίες από 5 χώρους. Οι θερμοκρασίες είναι είσοδοι στο σύστημα, αλλά τις αναφέρω επειδή προσθέτουν στον λογαριασμό 170 ευρώ. Εάν προσθέσουμε όλα τα ανωτέρω (εισόδους και εξόδους) μας δίνουν τον αριθμό 42, τα στοράκια επί 2 μάγκες. Εάν θεωρήσουμε ότι μας στοίχισε 1500 ευρώ, τότε βγαίνει κάπου στα 35,7 ευρώ ο έλεγχος του οτιδήποτε. Ως ποσό "ανά σημείο ελέγχου" δεν είναι κάτι το φθηνό, αλλά ούτε και κάτι το πολύ ακριβό. Για παράδειγμα σήμερα έβλεπα ότι ο πιο φθηνός actouator τεχνολογίας Enocean για στοράκια, έχει κάπου στα 55 ευρώ (πάνω/κάτω κίνηση), ενώ κάποιοι επώνυμοι φθάνουν στα 70 ή και τα 90 ευρώ. Κάπου εκεί, στα 55 ευρώ, κυμαίνονται και κάτι τεχνολογίας z-wave (βλέπε Fibaro). Το καλύτερο κομμάτι όμως είναι ότι εάν χρειαστεί να προσθέσω άλλα τέσσερα στοράκια στο δικό μου σύστημα (κίνηση πάνω-κάτω), αυτό θα μου στοιχίσει 50 ευρώ στο σύνολο για όλα, ενώ για τις αντίστοιχες τεχνολογίες έξυπνου σπιτιού που προανέφερα, ο λογαριασμός βγαίνει 4 Χ 55 = 220 ευρώ. Δηλαδή όσο προσθέτεις στο σύστημα που επέλεξα, τόσο το κόστος ανά σημείο ελέγχου κατεβαίνει. Βεβαίως όλα τα ανωτέρω σίγουρα θα δημιουργήσουν πολλές απορίες, καθώς δεν δίνω πληροφορίες για το ποιο σύστημα έχω επιλέξω, απλώς τα αναφέρω για να δώσω μια ιδέα ως προς το οικονομικό κομμάτι σε όλους εσάς που δείχνετε ενδιαφέρον για αυτό το θέμα.

    Πάντως φανταστείτε ένα κωλόζωο που δίνει 600, 800 ή 1000 ευρώ, μπορεί και κάθε χρόνο, για να αγοράζει το τελευταίο μοντέλο κινητού της επώνυμης μάρκας, και ένα άλλο κωλόζωο που έδωσε 1500 ευρώ και έχει ένα έξυπνο σπίτι για τα επόμενα 20 ή 30 χρόνια, και το οποίο το ελέγχει μέσω φωνητικών εντολών και μέσω ενός κινητού των 100 ευρώ. Αυτό το τελευταίο το λέω γιατί πολλοί μας λένε ότι είναι πεταμένα λεφτά και αχρείαστα τα έξυπνα σπίτια, ενώ το δίνεις ένα σκασμό λεφτά σε κινητά κάθε χρόνο, επειδή είναι της μόδας και το κάνουν όλοι, είναι κάτι φυσιολογικό. Όπως φυσιολογικό ήταν πριν κάτι χρόνια τα ηχοσυστήματα που έβαζαν οι κάγκουρες στα αυτοκίνητα. Βλήμα με αυτοκίνητο αξίας 2000 ευρώ και ηχοσύστημα 4000 και 5000.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 26-08-17 στις 17:39
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Δημήτρη βάλε ένα βίντεο να πάρουμε μια ιδέα!!Με τι το έκανες με plc?Απόψεις ανταλλάζουμε!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    ΟΙ γνώσεις μου δεν είναι τόσο δυνατές σε αρντουινο και γενικά σε προγραμματισμό αλλά ξέρω αρκετά πράγματα γιατι έχω αφιερώσει πολύ χρόνο.Απο plc έχω γνώσεις αλλά δεν συμφέρει οικονομικά.Αντίθετα στο ηλεκτρολογικό κομμάτι δεν θα αντιμετοπίσω κάποιο πρόβλημα γιατί είναι και ο τομέας μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ που είχα spare πολλά καλώδια και πολλή τρέλα, όταν έκανα ανακαίνιση τα εφερα όλα ανεξάρτητα στον πίνακα. ΟΛΑ.
    Και από εκεί παίζω μπάλα με ρελεδια για φώτα-ρολά- wifi να κλείνουν όταν κοιμάσαι/λείπεις... Κλπ,κλπ, φαντασία να έχεις

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk
    Σκέψου πόση ώρα θες να ελέγξεις έναν πίνακα που κάτι πάει στραβά και έχει μόνο ασφάλειες.Τώρα σκέψου να κάνεις τον έλεγχο βράδυ χωρίς ρεύμα και να έχεις και ρελέδια και να έχει γίνει μια διαρροή νερού από την αποχέτευση του πάνω διαμερίσματος.Τώρα αν βάλεις και arduino?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέψου πόση ώρα θες να ελέγξεις έναν πίνακα που κάτι πάει στραβά και έχει μόνο ασφάλειες.Τώρα σκέψου να κάνεις τον έλεγχο βράδυ χωρίς ρεύμα και να έχεις και ρελέδια και να έχει γίνει μια διαρροή νερού από την αποχέτευση του πάνω διαμερίσματος.Τώρα αν βάλεις και arduino?????
    Το βράδυ λοιπόν που δεν θα έχει ρεύμα και θέλω να ελέγξω την διαρροή του πάνω διαμερισματος θα κάνω ότι έκανα χωρίς τα ρελεδακια ,και χωρίς arduino(που δεν έχω έτσι και αλλιώς) και χωρίς τις πολλές ασφάλειες. Θα πάρω ένα φακό, θα χτυπήσω το κουδούνι του πάνω,θα του πω να κλείσει ότι βρύση έχει και θα πάω στο ρολόι του νερού αν γυρνάει θα το κλείσω. Όταν με το καλό έρθει το ρεύμα τότε θα ασχοληθώ περαιτέρω!
    Απλά τα πράγματα καμιά καταστροφή.....
    Edit:δε πρόσεξα το "αποχέτευση"

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από κολας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη βάλε ένα βίντεο να πάρουμε μια ιδέα!!Με τι το έκανες με plc?Απόψεις ανταλλάζουμε!!
    Αδερφέ, εάν δεν γράψεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, δεν έχω την όρεξη και ούτε μπορώ να σε βοηθήσω. Τι πάει να πει απόψεις ανταλλάσσουμε; Θα έδινες συμβουλές για σύστημα "έξυπνου αυτοκινήτου" σε κάποιον που το μόνο που γνωρίζει είναι το φρένο και το γκάζι; Είδες μερικές μαλακίες στο youtube, όπως έκανα και εγώ όταν πρωτοσκέφτηκα να στήσω ένα τέτοιο σύστημα, καύλωσες, όπως και εγώ κάποτε, τώρα ακολούθησε τα βήματα που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα και μπορεί να καταλήξεις κάπου, και με την δικιά μας βοήθεια. Δεν μας έχεις πει τι θέλεις να κάνεις επακριβώς. Εάν πρόκειται για μερικά φώτα, πάρε μερικές λάμπες με έλεγχο μέσω wifi, να παίζεις να περνάει η ώρα. Ρίξε και ένα sonoff μέσα στον πίνακα να ανοιγοκλείνεις με ένα ρελέ τον θερμοσίφωνα και έχεις ένα "άλλο έξυπνο σπίτι". Τελικά χρειάζεσαι "έξυπνο σπίτι" ή ένα "άλλο έξυπνο σπίτι"; Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα δύο και μάλιστα τεράστια.

    Τι σκέφτεσαι να κάνεις, θέλεις να μου πεις; Τα έχεις γράψει σε ένα χαρτί, όχι για εμάς, για εσένα; Να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις. Έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα επακριβώς τι ελέγχουμε σε σπίτι φίλου. Συστήματα σκίασης, θέρμανση, φωτισμό. Έγραψα για σενάρια στα ρολλά και στην θέρμανση, βλέπε εκεί που λέω την ιστορία με την μητέρα του, έγραψα για φωνητικές εντολές, στην δική μου περίπτωση, έγραψα για σενάρια φωτισμού. Τα χρειάζεσαι αυτά; Τι θέλω, ΕΡΩΤΗΜΑ ΝΟ1!!! Εκείνο το κατεβατό, σε προηγούμενο μήνυμα, νομίζεις για πλάκα το έγραψα;

    Βιντάκια, εάν θέλεις, υπάρχουν χιλιάδες στο youtube.

    Φιλικά, τα γράφω και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 26-08-17 στις 17:45
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη κολας
    Όνομα
    Οδυσσεας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να κάνω και τρελλά πράγματα!
    1)έλεγχος ρολων τοπικά και κεντρικά με μαστερ το οποίο θα είναι κοντά στον πίνακα!Επιπλέων δηνατότητα ελέγχου και απο κινητο-ταμπλετ(όπου θα έχω feedback για το αν οντος έχουν κλείσει ανοίξει!Επίσης δηνατότητα να ανόιγουν και να κλείνουν μόνα τους καθιερωμένη ώρα.
    2)Ανοιγμα θερμοσύφωνα είτε από τον πίνακα είτε απο κινητο-ταμπλετ.Με δυνατότητα χρόνου λειτουργίας πχ 20 λεπτα.
    3)Ανοιγμα τέντας αυτόματα όταν έχει ηλιοφάνια(εκτός αν έχει πολυ αέρα) και κλείσιμο στο σκοτάδι.
    4)Ανοιγμα φωτιστικών είτε με φυσικά buttons είτε απο κινητο-ταμπλετ.
    5)Σίγουρα κάμερα που θα εστιάζει στην αυλή του σπιτιού!
    Δίπλα στην κεντρική πόρτα μαζεί με το πληκτρολόγιο του συναγερμού θα έχω τοποθετιμένο 1 ταμπλετ το οποίο θα ελέγχει όλα αυτά που είπα.

    Προς το παρών αυτά έχω σκεφτεί να κάνω γιαυτό και ούτος η άλλος θα περάσω ανεξάρτητα καλόδια για να έχω δηνατότητες επέκτασης!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    οραια ολα αυτα που λες ολα γινονται και ειναι δικαιωμα σου να τα θες στο σπιτι σου. δοκιμασε να παρεις ενα arduino και ενα wifi module δοκιμασε να αναψεις ενα λεντ και μετα μας λες αν αξιζει ολη αυτη η διαδικασια που θες να μπεις γτ μονο ευκολη δεν ειναι.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρική κλειδαριά vw
    By Gaou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 08:21
  2. Απορίες για Ηλεκτρική Εγκατάσταση ΧΤ
    By undergraduate student in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 20:49
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-11, 21:42
  4. Ηλεκτρική ψησταριά
    By egopiosallos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 23:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας