Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 93

Θέμα: Ηλεκτρική εγκατάσταση με Arduino!

  1. #71
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Σωστά. Γιατί γινόμαστε καχύποπτοι.
    Ολα άυτά τα projects (κοινωνικά δίκτυα, android, smart ευκολίες, πιστεύω ότι απο κάπου χρηματοδοτούνται για το καλό μας. Για να μας κάνουν την ζωή ποιό άνετη.
    Προχθές μου ήρθε στο facebook η φάτσα ενός γνωστού μου που εχω να τον δώ 30 χρόνια. Αν και δεν απόρησα μου την έδωσε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    να και το sonoff έβγαλε συνεργαζόμενα με alexa κλπ μηχάνημα (άρα θα αρχίσει να συνεργάζονται και τα υπόλοιπα εφόσον και αυτό τρέχει σε cloud).
    https://www.banggood.com/SONOFF-RF-B...ion&utmid=1951

    άρα δεν μιλάμε για αυτόνομο "έξυπνο" σπίτι αλλά για κάποιους έξυπνους που διαχειρίζονται το σπίτι σου. με κάθε "μυστικότητα" φυσικά. και έτσι και σου κοπεί το ίντερνετ γυρνάς στην παλαιολιθική εποχή.......
    και σου ηχογραφούν 24/7 τη γίνετε και λες μέσα στο σπίτι σου όπως αποδεικνύει η υπόθεση που αναφέρει.......


    Police have been investigating the death of Victor Collins, which occurred on November 22, 2015, in the home of James Andrew Bates, in Bentonville, Arkansas. Citing privacy concerns, Amazon refused to turn over Echo data to authorities.[47][48] This stand-off was resolved when Bates consented to the release of his personal information that was held by Amazon.[49][50]

    άρα μετά το φατσοβιβλίο που προσφέρουμε εθελοντικά όλα μας τα προσωπικά δεδομένα (που είμαστε, ποιοι είμαστε, τη κάνουμε, συνήθειες, παρέες, απόψεις κλπ) τώρα προσφέρουμε και εθελοντικά να καταγράφονται και όλες μας οι συνήθειες και ο τρόπος ζωής μας ΚΑΙ μέσα στο σπίτι μέχρι και πόση ζέστα θέλουμε να έχουμε , τη ώρα ξυπνάμε και τη ώρα κοιμόμαστε και φυσικά όλα όσα λέμε.

    τελικά πόσο τυχαίο ήταν το Bigbrother που μας μπήκε στην ζωή και τώρα γινόμαστε εμείς χωρίς να μας ενοχλεί παίχτες αλλά χωρίς τέλος.
    δεν γ@μι%$τε θα πατάω τον διακόπτη να ανάψω το φως ......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 29-08-17 στις 13:52
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (30-08-17)

  4. #73
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με λέπουρμαν, προτιμάω την παλαιολιθική εποχή, δεν βαρεθήκατε να γίνονται όλα όλο και πιο πολύπλοκα;
    Είναι θέμα χρόνου πότε θα καταρρεύσει ο πολιτισμός μας λόγω πολυπλοκότητας.

    Την παραπάνω πρόβλεψή μου χαράξτε τη σε πέτρινες πλάκες για να παραμείνει και μετά την κατάρρευση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γ@μι%$τε θα πατάω τον διακόπτη να ανάψω το φως ......
    Αγριάνθρωπος.... Άκουσε εκεί με το χέρι, να γεμίζει και δαχτυλιές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #75
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Πολλές από τις ευκολίες ενός τέτοιου είδους σπιτιού μπορούν να υλοποιηθούν χωρίς hosting σε τρίτους. Αλλά το θέμα είναι κατά πόσο είναι ικανός ο καθένας να συντηρεί ένα τέτοιο σύστημα από μόνος του ή αν έχει να διαθέσει τον απαιτούμενο χρόνο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (29-08-17)

  8. #76
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    το hosting δεν εχει να κανει με την συντηρηση.μην νομίζεις οτι θα ερχεται η alexa να στο συντηρει.
    το θεμα τους ψηφιακούς βοηθούς-καλοθελητες ειναι αναλογο φανταζομαι με τις webcams...βαρεθηκαν φαινεται να εχουν μονο εικόνα θελουν και ηχο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #77
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Εννοείται αυτό, ίσως να μην το εξέφρασα καλά. Η Alexa κάνει αυτό που κάνει. Από εκεί και πέρα το πως θα συνδεθεί με τους αυτοματισμούς στο σπίτι είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο.

    Με την έννοια hosting εννοώ και το που τρέχει η λογική του συστήματος αυτοματισμού. Είναι αυτό που είχα γράψει και παλιότερα με αφορμή αντίστοιχο θέμα.

    Για παράδειγμα έστω ότι θέλουμε κάτι απλό όπως τον έλεγχο ενός διακόπτη από το Internet. Αυτό μπορεί να γίνει με 3 τρόπους
    1. Ο διακόπτης συνδέεται στον server του κατασκευαστή και αναμένει εντολές. Ο χρήστης χρησιμοποιεί το site ή το mobile app του κατασκευαστή και στέλνει εντολές στον server. Αυτήν την πρακτική χρησιμοποιούν πολλές φτηνιάρικες λύσεις από Κίνα.
    2. Ο χρήστης συνδέεται απευθείας στον διακόπτη (μέσω web interface ή mobile app) στο τοπικό δίκτυο. Αν απαιτούνται χειρισμοί από το Internet χρειάζεται ο διακόπτης να είναι ορατός και προσβάσιμος από το Internet (υλοποίηση port forwarding).
    3. Ο διακόπτης επικοινωνεί με τον κεντρικό κόμβο του συστήματος που είναι στο σπίτι. Ο χειρισμός γίνεται με εντολές που στέλνονται στον κεντρικό κόμβο. Επειδή υπάρχει μόνο ένα σημείο που πρέπει να είναι ορατό από το Internet, είναι εύκολο να εφαρμοστούν πολιτικές ασφαλείας, ισχυρή κρυπτογράφηση κλπ


    Προσωπικά θα επέλεγα τον τρίτο τρόπο και μόνο. Έτσι θα είχα πλήρη έλεγχο στο που πάει η πληροφορία.

    Το 2ο έχει τεράστια κενά ασφαλείας και είναι η βασική αιτία που έχει γιγαντωθεί το πρόβλημα των internet connected zombies που χρησιμοποιούνται για Denial of Service attacks. Στο log του firewall μου βλέπω καθημερινά αμέτρητες τέτοιες απόπειρες σύνδεσης από διάφορες IPs. Η πλειοψηφία αυτών όταν τις ψάχνω, είναι καταγραφικά από κάμερες που έχουν μολυνθεί με ιό. Στη συνέχεια το κάθε ένα από αυτά σαρώνει τυχαίες IPs ψάχνοντας να μολύνει και άλλα ίδια συστήματα. Όταν αυτός που χειρίζεται όλα αυτά τα zombies δώσει εντολή, κάνουν οργανωμένη επίθεση στον στόχο που τους δινει.
    Το 99% των εγκαταστάσεων τέτοιων καταγραφικών γίνεται από άτομα που έχουν πλήρη άγνοια από θέματα ασφάλειας πληροφοριακών συστημάτων. Έτσι απλά ανοίγουν μια πόρτα στο router, στήνουν ένα dynamic DNS και πολλές φορές δεν μπαίνουν καν στον κόπο να αλλάξουν τον εργοστασιακό κωδικό της συσκευής.

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (29-08-17)

  11. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    -Δεν ξέρω για σας, όμως εγώ προέβλεψα ότι θα έχουμε βροχή σήμερα χωρίς να ρωτήσω την Αλέκα. Απλά βγήκα στο μπαλκόνι να πιω τον καφέ μου και κοίταξα γύρω μου τον ουρανό.
    Δεν με έννοιαζε ιδιαίτερα βέβαια μιας και δεν είχα απλώσει τραχανά, ούτε τριφύλλι για στέγνωμα. Αν βρέξει καλώς, αν δεν βρέξει επίσης καλοδεχούμενο. Στην πόρτα το αυτοκίνητο έχει και θήκη και ομπρέλα.
    -Τα στόρια δεν τα κατεβάζουμε ποτέ, μιας και θέλουμε το σπίτι να αερίζεται συνεχώς. Σπάνια μόνο στα πολλά κρύα για επιπλέον μόνωση.
    -Στον διάδρομο και στα υπνοδωμάτια έχω βάλει το λαμπάκι νυχτός με τα 4€ απο το Μ.Μ με ένα led και φωτοαντίσταση. Ανάβουν μόνα τους και σβήνουν όταν ξημερώσει. Στα παιδικά έχω φορτιστές USB κινέζικους στα 3Α με 1€ που έχουν ωραίο εσωτερικό φωτισμό σε πορτοκαλί και μπλε.
    Ο φωτισμός είναι ξεκούραστος και τόσος ώστε να βλέπεις αλλά και να μην ενοχλεί.
    -Ο θερμοσίφωνας είναι σχετικά μικρός και ζεσταίνεται σε δέκα λεπτά.
    -Το πρωί όταν σηκωθώ μπορώ να κάνω οτιδήποτε εκτός από το να μιλάω. Και έτσι αντί να ρωτάω την Αλέκα, απλά γυρίζω το βλέμμα μου στο ρολόι του κομοδίνου και βλέπω τι ώρα είναι.

    Δεν ξέρω αν όλα αυτά είναι δικές μου ιδιοτροπίες η απλή καθημερινότητα, όμως για κάποιον που έχει οικογένεια και τρέχει το ένα παιδί στο ένα άθλημα, το άλλο στο άλλο, και για μία ώρα γυρνάει να βρει να παρκάρει η έρχεται σπίτι και ξαναπάει να τα γυρίσει πίσω: το να ανάψει το φως η να δει το ρολόι η να κατεβάσει το στόρι είναι απλά αστείο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Γεια σας το ένα είναι αυτό http://gce-electronics.com/fr/
    και το άλλο αυτό https://denkovi.com/
    Από τα καλύτερα δεν κάνω καμία διαφήμιση αλλά τα έχω κάνει εγκατάσταση και είναι πολύ αξιόπιστα

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #80
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Μια ιδέα για χειρισμό φώτων από διακόπτες αλλά και δυνατότητα χειρισμού από κάποιο έξυπνο σύστημα, είναι καλωδιώνοντας τον διακόπτη σαν να είναι aller-retour με τον δεύτερο διακόπτη να είναι ένα relay εντός του πίνακα.
    Έτσι ακόμα και αν δεν έχει εγκατασταθεί ακόμα ο controller ή αν χαλάσει ή αν τον κάνει κάποιος bypass, οι διακόπτες λειτουργούν κανονικά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρική κλειδαριά vw
    By Gaou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 08:21
  2. Απορίες για Ηλεκτρική Εγκατάσταση ΧΤ
    By undergraduate student in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 20:49
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-11, 21:42
  4. Ηλεκτρική ψησταριά
    By egopiosallos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 23:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας