Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: Κινητήρας "εκτός" από PTC

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα μήπως υπάρχει πέρίπτωση η να μην κάθεται καλά ο ρότορας μέσα στην περιέλιξη η να έχει βραχυκυκλωσει ο ρότορας. το έχω ξαναδεί να γίνεται και όντως ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς να βλέπεις ιδιαίτερη αλλαγή στο ρεύμα.
    Ο ρότορας είναι βραχυκυκλωμένος από το εργοστάσιο, έχω την αίσθηση πως κάτι συμβαίνει με τα στεφάνια του τους τομείς του.
    Σα να έχουν χαλαρώσει κάποια στεφάνια λίγο και να έχουν κάποια κενά με τα πιρτσίνια.

    Δεν έχω βγαλει φωτο πήγα σε μια άλλη βλάβη κάηκε ένα τροφοδοτικό ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία ο κινητήρας στάλθηκε στον κατασκευαστή του για έλεγχο και επισκευή του ρότορα.
    Το πρόβλημα εντοπίζεται σε δημιουργία μαγνητικής αντίστασης (έλξης) στο ρότορα σε σχέση με το στάτη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας στο σώμα του ρότορα και τη μετάδοσή της στα τυλίγματα του επαγώγιμου.
    Ο λόγος για τον οποίο ενεργοποιούσε το θερμίστορ.
    Ο κατασκευαστής του βέβαια θα μας ενημερώσει με λεπτομέρειες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Καλό θα ήταν να ενημέρωνες όταν θα έχεις νέα για το πρόβλημα, γιατί αυτές είναι πολύ ύπουλες βλάβες και εάν δεν τις έχεις συναντήσει, δύσκολα τις φαντάζεσαι. Πάντως εγώ έχω συναντήσει το εξής πρόβλημα, να υπάρχουν κομμένες ορισμένες από τις μπάρες του δρομέα ακριβώς στο στεφάνι που τις βραχυκυκλώνει. Δεν ξέρω εάν γίνεται αντιληπτό αυτό που λέω; Ο κινητήρας εκκινούσε, γυρνούσε την μηχανή χωρίς φορτίο, αλλά όταν ερχόταν να λειτουργήσει υπό φορτίο το μηχάνημα, χαμήλωνε στροφές και μετά έριχνε θερμομαγνητικό. Μηχανικό πρόβλημα υπό φορτίο, χαλαρές συσφίξεις επαφών, πληγωμένα καλώδια που σε άσχετα χρονικά σημεία βραχυκύκλωναν; Από θεωρίες άλλο τίποτα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 27-08-17 στις 01:51
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό θα ήταν να ενημέρωνες όταν θα έχεις νέα για το πρόβλημα, γιατί αυτές είναι πολύ ύπουλες βλάβες και εάν δεν τις έχεις συναντήσει δύσκολα τις φαντάζεσαι. Πάντως εγώ συναντήσει το εξής πρόβλημα, να υπάρχουν κομμένες ορισμένες από τις μπάρες του δρομέα ακριβώς στο στεφάνι που τις βραχυκυκλώνει. Δεν ξέρω εάν γίνεται αντιληπτό αυτό που λέω; Ο κινητήρας εκκινούσε, γυρνούσε την μηχανή χωρίς φορτίο, αλλά όταν ερχόταν να λειτουργήσει υπό φορτίο το μηχάνημα, χαμήλωνε στροφές και μετά έριχνε θερμομαγνητικό. Μηχανικό πρόβλημα υπό φορτίο, χαλαρές συσφίξεις επαφών, πληγωμένα καλώδια που σε άσχετα χρονικά σημεία βραχυκύκλωναν; Από θεωρίες άλλο τίποτα...
    Δημήτρη είναι "λεπτού" τύπου ιδιαίτερες βλάβες αυτές δεν έχω συναντήσει παρόμοιες όπως και αυτή που αναφέρεις , έχω δει κατά καιρούς πολλούς τύπους ρότορα με διάφορες επεμβάσεις για την ζυγοστάθμιση/ευθυγράμμισή τους, αυτό διαφέρει!
    Οπωσδήποτε θα ενημερώσω από οποιαδήποτε πληροφορία πάρω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nickmanak
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Β. ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Γνωρίζει κανείς μηχανουργείο στην Αθήνα που να επιδιορθώνει ρότορες βραχυκυκλωμένου δρομέα;
    Νομίζω ότι είναι εξειδικευμένη επισκευή και δεν γνωρίζω την ύπαρξη τέτοιου συνεργείου στην Ελλάδα. Αναφέρομαι σε αποσυναρμολόγηση όλων των φύλλων του πυρηνα, restacking, τορνάρισμα, βάψιμο, οπως κανουν παρακάτω. Αν η βλάβη απαιτεί απλή ζυγοστάθμιση και συγκόλλησεις αλουμινίου θα τα καταφέρει η αντιπροσωπία εδω.

    http://www.electricalapparatus.net/gallery.php

    Η μόνωση κλάσης F αφορά μονωτικά υλικά που αντέχουν 155 βαθμούς μέγιστη θερμοκρασία ενώ το χαλκινο πηνιόσυρμα είναι 200 βαθμών κελσίου.
    Τα θερμίστορ PTC έχουν χρωματικό κώδικα που αφορά τα χρώματα των 2 τελικών καλωδίων που καταλήγουν στο κιβώτιο του ηλεκτροκινητήρα. Με βάση τον πίνακα αυτό πρεπει για 140 βαθμους να εχεις ενα μπλε και ενα ασπρο καλώδιο.

    Thermistor%u00252Bcolor%u00252Bcode.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nickmanak : 28-08-17 στις 23:46

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Nickmanak για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (30-08-17), mikemtb (01-09-17)

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nickmanak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς μηχανουργείο στην Αθήνα που να επιδιορθώνει ρότορες βραχυκυκλωμένου δρομέα;
    Νομίζω ότι είναι εξειδικευμένη επισκευή και δεν γνωρίζω την ύπαρξη τέτοιου συνεργείου στην Ελλάδα. Αναφέρομαι σε αποσυναρμολόγηση όλων των φύλλων του πυρηνα, restacking, τορνάρισμα, βάψιμο, οπως κανουν παρακάτω. Αν η βλάβη απαιτεί απλή ζυγοστάθμιση και συγκόλλησεις αλουμινίου θα τα καταφέρει η αντιπροσωπία εδω.

    http://www.electricalapparatus.net/gallery.php

    Η μόνωση κλάσης F αφορά μονωτικά υλικά που αντέχουν 155 βαθμούς μέγιστη θερμοκρασία ενώ το χαλκινο πηνιόσυρμα είναι 200 βαθμών κελσίου.
    Τα θερμίστορ PTC έχουν χρωματικό κώδικα που αφορά τα χρώματα των 2 τελικών καλωδίων που καταλήγουν στο κιβώτιο του ηλεκτροκινητήρα. Με βάση τον πίνακα αυτό πρεπει για 140 βαθμους να εχεις ενα μπλε και ενα ασπρο καλώδιο.

    Thermistor%u00252Bcolor%u00252Bcode.png
    http://www.ioannourepairs.gr/#intro

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον george Mp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (09-09-17)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 18:31
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας