Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Μετασχηματιστης 24vac/3a μονωση στα τυλίγματα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή Μετασχηματιστης 24vac/3a μονωση στα τυλίγματα

    Καλημερα .. εχω τον παραπάνω μετασχηματιστη σε ενα τροφοδοτικο ρυθμιζόμενο που εχω φτιάξει το γνωστο ρυθμιζόμενο με lm317 το εχω κοντα 7 χρονια ολα καλα αλλα εχτες το απογευμα εβαλα να φορτισω μια μπαταρια αυτοκινήτου και το αφησα ολο το βραδυ το πρωι μυριζα καμενο και αυτο γιατι η μπαταρια επαθε προβλημα και τραβουσε 4-5 αμπερ και δεν φωρτιζε γιατι οταν την εβγαλα απο πανω το πρωί η ταση της ηταν 8 βολτ αυτα οσο αφορα την παλιο μπαταρια που επαθε προβλημα .. αλλα επειδη δούλευε ολο το βραδυ ετσι ο μετσχηματιστης αρπαξαβ οι μονώσεις στα τυλιγματα δεν εχει βραχυκύκλωμα ακομα αλλα τον φοβαμαι μπορω να κανω κατι να τον μονώσω η παμε για καινούργιο 30€??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Καλά μύρισε το βερνίκι δεν είναι σίγουρο ότι έχει πάθει βλάβη. Αστο να κρυώσει και βλέπεις. Αν δεν κάηκε δεν τον αντικαθιστάς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Chipakos δεν μυρισε μονο το βερνίκι αλλα και αυτη την ταινία που βαζουν γυρω απο το τυλιγμα ελιωσε .. το τροφοδοτικο το βρηκα να δουλευει κανονικα το πρωι και το δευτερεύον εβγαζε την ταση που πρεπει .. λες να καθαρισω την καμενη ταινια και να το βαψω μέχρι εκει που βλεπω με βερνίκι παλι??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Μπα θα βάψεις μόνο εξωτερικά οπότε δεν αξίζει αλλά ταινιούλα μπορείς να βάλεις για να κρατήσεις όσο γίνεται το εξωτερικό (στρώμα) τύλιγμα σφιχτά.Λογικά η ταινία που έλιωσε πρέπει να ήταν κάτι απλό γιατί η υφασμάτινη δεν παθαίνει τίποτε. Πάντως ο M/Σ αν δεν καεί να σταματήσει να δουλεύει τον χρησιμοποιείς κανονικότατα.Μου έχει τύχει σε παρόμοια περίπτωση να μην πιάνεται ο M/Σ αλλά δεν έπαθε τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ThanosGr (04-09-17)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Ναι με γάντια για φούρνο τον επιανα το πρωι οκ θα βγαλω τα καμενα θα παρω βερνίκι και μπορεί αντι για ταινια να βαλω κολλα δυο συστατικων θα κανει δουλεια?? Για βερνίκι τι χρησιμοποιείς?? Για τα νυχια η κατι αλλο απο χρωματα ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Υπάρχει βερνίκι ειδικό για μετασχηματιστές αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις και σε τι ποσότητα θα είναι οπότε και δεν θα σε συμφέρει να το αγοράσεις κάνε αναζήτηση "βερνίκι μετασχηματιστών".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ elektronio!! Απλα ελεγα να μην αγορασω κατι που δεν μπορω να βρω ευκολα εδω που ειμαι!! Το απλο βερνικι για ξυλο ας πουμε δεν κανει με τιποτα ε η το βερνίκι νυχιων ?? Λεο εγω τωρα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peiperakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ elektronio!! Απλα ελεγα να μην αγορασω κατι που δεν μπορω να βρω ευκολα εδω που ειμαι!! Το απλο βερνικι για ξυλο ας πουμε δεν κανει με τιποτα ε η το βερνίκι νυχιων ?? Λεο εγω τωρα ?
    Οχι βρε τι βερνίκι νυχιών και βερνίκι για ξύλο ...???Κάνε μία αναζήτηση όπως σου είπε ο Μάρκος κι αν δεν βρεις μην βάλεις τίποτα.Θα δω αν μπορώ να βρω εγώ τίποτα και θα σου πω.

    Edit:Δες εδώ που υπάρχει ανάλογο θέμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48697

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Παιδια ευχαριστω αλλα μόλις επέστρεψε σπιτι απο το πρωι και τωρα που κρυοσαι στο πρωτεύον μετραω 32ωμ αντίσταση μου φαίνεται νορμαλ αλλα στο δευτερεύον καθαρο βραχυκύκλωμα !! Οπότε πακέτο!!! Ευχαριστω και παλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peiperakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ευχαριστω αλλα μόλις επέστρεψε σπιτι απο το πρωι και τωρα που κρυοσαι στο πρωτεύον μετραω 32ωμ αντίσταση μου φαίνεται νορμαλ αλλα στο δευτερεύον καθαρο βραχυκύκλωμα !! Οπότε πακέτο!!! Ευχαριστω και παλι
    Δεν είναι σίγουρο ότι έχει πρόβλημα. Βάλ' τον στην πρίζα και μέτρησε τάση στο δευτερεύον.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (29-08-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ
    By Apostolh in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 22:57
  2. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  3. μονωση ακροδεκτων μετασχηματιστων
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-12, 23:12
  4. Μετασχηματιστης
    By george_007 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-07, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας