Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Κυκλωμα Πομπου Ασυρματου Μικροφωνου

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή Κυκλωμα Πομπου Ασυρματου Μικροφωνου

    Γεια σας!

    Θα ηθελα να αναφερω ενα μικρο περιστατικο, το οποιο δεν καταλαβαινω πολυ καλα. Σας παρακαλω μπορειτε να μου το εξηγησετε?

    Λοιπον αυτες τις μερες αποφασισα να φτιαξω ενα κυκλωμα πομπου για ασυρματο μικροφωνο για συχνοτητες FM, του οποιου το κυκλωμα αναφερεται παρακατω:

    http://www.hobby-hour.com/electronic...icrophone1.png

    Λοιπον, αγορασα ολα τα υλικα που χρειαζομουν, εκτος ενος κοινου καλωδιου που χρειαζοταν ως κεραια! Πηγα να αγορασω το καλωδιο, αλλα ο πωλητης μου εδωσε ενα καλωδιο το οποιο ειναι για κεραια, αλλα εχει δυο στρωματα, το ενα το κεντρικο το καλωδιο, και απο εξω εχει κατι μεταλλικες τριχες, που ειναι ουσιαστικα η γειωση! Ναι ομως στο κυκλωμα μου εδω η κεραια δεν γειωνεται! Τι κανω σε αυτην την περιπτωση? Να χρησιμοποιησω την γειωση, ή δεν χρειαζεται? Γινεται να χρησιμοποιησω μονο το κεντρικο καλωδιο?

    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον PaulEngineer για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ThanosGr (04-09-17)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Το καλώδιο που περιγράφεις είναι ομοαξονικό και χρησιμοποιείται για να συνδέει πομπό ή δέκτη με εξωτερική κεραία, το εξωτερικό στρώμα ή πλέγμα - οι τρίχες που περιγράφεις - είναι η θωράκιση και εμποδίζει την ενέργεια που μεταφέρεται στο εσωτερικό να ακτινοβοληθεί στο χώρο. Για την εφαρμογή που θέλεις πρέπει να αφαιρέσεις το πλέγμα και να συνδέσεις μόνο το εσωτερικό - την ψύχα - αρκεί να είναι αρκετά σκληρή ή μονόκλωνη για να μην πέφτει. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μονόκλωνο σύρμα πάχους γύρω στο 1,5 χιλιοστό, στο κατάλληλο μήκος για τη συχνότητα που θα εκπέμψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ωωω ευχαριστω πολυ! Το κυκλωμα εδω αναφερει συχνοτητες 87-108ΜΗz, και ενα καλωδιο μηκους 75-150cm για συχνοτητες 89-90MHz! Δηλαδη εδω το παχος της κεραιας δεν παιζει ρολο? Εαν οχι, τοτε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PaulEngineer : 25-08-17 στις 11:33

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    ενα απλο καλωδιο να βάλεις θα παίξει , ετσι και αλλιώς πας για αποστάσεις σπιτιου , όχι πόλης
    Το δύσκολο θα ειναι να βρεις πού θα εκπέμπει ... γιατι για το LC κύκλωμα θα πας λιγο ψάχνοντας
    Μην απογοητευτεις με τις πρώτες δυσκολίες και συνέχισε , καλή τύχη

    Βρηκα τυχαια και στο ebay ένα κιτ , πιο εύκολο , με ενα τρανσιστορ και τυπωμένο πηνιο πανω στο pcb , για οποιον δεν εχει κοντα μαγαζι με ηλεκτρονικά
    http://www.ebay.com/itm/FM-Frequency...-/112449391901

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    PaulEngineer (10-09-17)

  7. #5
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ε παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο? Εδώ μου αναφέρει να χρησιμοποιήσω πηνίο αέρος, το οποίο να έχει τα εξής χαρακτηριστηκά:
    Ν=5
    d=0.61mm
    D=3mm
    και δουλευει σε συχνοτητα των 90MHz.
    Τα ζητούμενα εδώ είναι:
    1) Πόσα μΗ πρέπει να είναι το πηνίο;
    2) Πόσο πρέπει να είναι το συνολικό μήκος του πηνίου; (Η θεωρία μου είναι ότι αν πολλαπλασιάσουμε το πάχος του καλωδίου d=0.61 επι τις περιεληξεις Ν=5, θεωρητικά μας βγάζει l=0.61 * 5 = 3.05mm. Θεωρητικα το σκευτηκα! Νομίζω εμπλεκεται και το "π=3,14". Νομιζω βγαζει μαζι με το "π" l=9,577mm!)
    3) Εαν το πηνιο εχει 3.05mm, και το αλλαξω στα 3mm ποση θα ειναι η νεα συχνοτητα;

    Βλεπετε, εψαξα ολα τα βιβλια που εχω, ολες τις ιστοσελιδες τις εχω χτενισει (αν και σε καποιες ιστοσελιδες ανεφερναν ενα σωρο τυπους, που για τις γνωσεις μου, μου φαινοταν κινεζικα, αλλα απο οτι καταλαβα, μαλλον για καθε τυπο πηνιου ηταν), αλλα δεν βρικα κατι που θα με βοηθουσε στο παραπανω προβλημα μου. Μηπως εχετε καμιά πηγη-ιστοσελιδα, που θα μπορουσε να βοηθησει να λυσω το παραπανω προβλημα?

    Ευχαριστω πολυ!


    Υ.Γ Μια ερωτηση εκτος θεματος! Γίνεται να βαλω GIF εικονα στο προφιλ μου? Μου αρεσουν πολυ τα μηχανικα και τα ηλεκτρονικα, και ετσι σκεφτηκα να βαλω μια στο προφιλ μου! Εαν δεν γινεται, καλως, θα ζησω και χωρις αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PaulEngineer : 10-09-17 στις 17:02

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο? Εδώ μου αναφέρει να χρησιμοποιήσω πηνίο αέρος, το οποίο να έχει τα εξής χαρακτηριστηκά:
    Ν=5
    d=0.61mm
    D=3mm
    και δουλευει σε συχνοτητα των 90MHz.
    Τα ζητούμενα εδώ είναι:
    1) Πόσα μΗ πρέπει να είναι το πηνίο;
    2) Πόσο πρέπει να είναι το συνολικό μήκος του πηνίου; (Η θεωρία μου είναι ότι αν πολλαπλασιάσουμε το πάχος του καλωδίου d=0.61 επι τις περιεληξεις Ν=5, θεωρητικά μας βγάζει l=0.61 * 5 = 3.05mm. Θεωρητικα το σκευτηκα! Νομίζω εμπλεκεται και το "π=3,14". Νομιζω βγαζει μαζι με το "π" l=9,577mm!)
    3) Εαν το πηνιο εχει 3.05mm, και το αλλαξω στα 3mm ποση θα ειναι η νεα συχνοτητα;

    Βλεπετε, εψαξα ολα τα βιβλια που εχω, ολες τις ιστοσελιδες τις εχω χτενισει (αν και σε καποιες ιστοσελιδες ανεφερναν ενα σωρο τυπους, που για τις γνωσεις μου, μου φαινοταν κινεζικα, αλλα απο οτι καταλαβα, μαλλον για καθε τυπο πηνιου ηταν), αλλα δεν βρικα κατι που θα με βοηθουσε στο παραπανω προβλημα μου. Μηπως εχετε καμιά πηγη-ιστοσελιδα, που θα μπορουσε να βοηθησει να λυσω το παραπανω προβλημα?

    Ευχαριστω πολυ!


    Υ.Γ Μια ερωτηση εκτος θεματος! Γίνεται να βαλω GIF εικονα στο προφιλ μου? Μου αρεσουν πολυ τα μηχανικα και τα ηλεκτρονικα, και ετσι σκεφτηκα να βαλω μια στο προφιλ μου! Εαν δεν γινεται, καλως, θα ζησω και χωρις αυτο
    Αν κατάλαβα καλά, αναφέρει πηνίο με 5 σπείρες σε διάμετρο τούμπο 3χιλ. με σύρμα 0.61 χιλ. μικρότερη διάμετρος = μεγαλύτερη συχνότητα.

    Διόρθωση:
    Στη θέση του C4 θα δοκίμαζα να βάλω ένα πολύ μικρό τριμεράκι (μεταβλητό πυκνωτή) 10-40pF με βίδα και ρυθμίζοντας τον να προσπαθούσα να ακούσω το σήμα του στον δέκτη FM.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misterno : 11-09-17 στις 13:55

  9. #7
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Ok αυτο ηταν οντως σκετο μπερδεμα! Βεβαια καταλαβα οτι με τη μικροτερη διαμετρο υπαρχει μεγαλυτερη συχνοτητα, λογω των μαγνητικων γραμμων, αλλα δεν καταλαβα και τιποτε! Τα πηνια αερος μπορουν να φτασουν εως και 1GHz, αλλα εγω το θελω στα 90ΜΗz, διοτι ειναι κλειστος σταθμος. Ομως με το μικροτερη διαμετρο=μεγαλυτερη συχνοτητα δεν ειναι κατι που θα το καταλαβω. Συνηθως καταλαβαινω ευκολοτερα με εναν τυπο. Το εχω φτιαξει το κυκλωμα, αλλα για καποιο λογο δεν μου δουλευει, και δεν ξερω καν και σε ποια συχνοτητα εκπεμπει! Για αυτο χρειαζομαι τυπο. Θα ειναι δυσκολη μερα φαινεται...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PaulEngineer : 10-09-17 στις 20:07

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-14, 17:22
  2. Κυκλωμα συνδεσης μικροφωνου σε ηχειο. Help
    By doupiaki_ole in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-10, 00:33
  3. υπαρχει καποιο κυκλωμα πομπου am?
    By KALODIAKIAS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 22:35
  4. Αντικατασταση μικροφωνου απο κυκλωμα
    By Kling_Klong in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-09, 13:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας