Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Δημιουργία ασυρμάτου ποντικιού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Δημιουργία ασυρμάτου ποντικιού

    Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο site κ θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να κατασκευάσω εμα δικό μ ασύρματο ποντίκι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Εγώ πιστεύω ότι ούτε ενσύρματο δεν γίνετε. Δεν είναι τόσο απλό όσο πιστεύεις. Θέλει ΓΝΩΣΕΙΣ ηλεκτρονικές, λογισμικού, και φυσικά πως θα φτιάξεις το κέλυφος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Στάθη καλως ήρθες . Αν θέλεις πες μας δυο λόγια για το επίπεδο των γνώσεων σου , και μετα συζητάμε για το πως μπορείς να φτιάξεις κάτι

    Σχετικο με αυτο που ζητας πάντως , θα μπορουσε να ειναι κατι σαν αυτο ( σε επίπεδο προγραμματισμού μόνο , αρχικα , με μικρομπιτ , ενσύρματα )
    https://www.raspberrypi.org/learning...me-controller/

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    γίνεται εύκολα με το arduino leonardo.
    Αλλά πρώτα πες μας τι γνώσεις έχεις από προγραμματισμό και ηλεκτρονικά.
    Αν μπορείς να μας πεις και τι θέλεις να το κάνεις μήπως υπάρχουν πιο εύκολες λύσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Λονδίνο
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση! Οι γνώσεις που έχω επάνω στην ηλεκτρονική είναι ελάχιστες για να είμαι ειλικρινείς!! Είχα κάποτε ασχοληθεί με ψηφιακά κυκλώματα αλλά οι συγκυρίες τότε δεν μ επέτρεψαν να ολοκληρώσω το τμήμα. Ο λόγος που θέλω να κατασκευάσω ένα δικό μ (Mouse) είναι επειδή χρειάζομαι να μπορώ να το μετακινώ σε 10 διαφορετικά συσκευές (mini PC) ταυτόχρονα. Έχω την εντύπωση πως με USB receiver ίσως γίνει η δουλειά μου μα δ είμαι απόλυτος σίγουρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    https://symless.com/synergy Το έχω δει σε διαφήμιση, ίσως είναι αυτό που θέλεις.

    Τα ασύρματα λειτουργούν με Bluetooth, το Bluetooth είναι μόνο για σύνδεση μεταξύ 2 συσκευών (πομπός-δέκτης).
    Η ευκολότερη λύση με hardware σε αυτό που θέλεις είναι όχι να κάνεις mouse ακριβώς αλλά να παρεμβάλεις κάτι ενδιάμεσα.
    Δηλαδή, ένα mouse του εμπορίου θα το συνδέσεις με ένα arduino που διαθέτει USB Host (ebay usb host) είτε ενσύρματα είτε ασύρματα.
    Στην συνέχεια το arduino θα στέλνει την κίνηση του mouse με τρόπο ο οποίος υποστηρίζει πολλαπλούς slave, πχ RF.
    Σε κάθε υπολογιστή θα έχεις ένα arduino Leonardo Pro Micro (που είναι και μικρό/φτηνό) το οποίο θα εμφανίζετε στον υπολογιστή ως HID συσκευή.
    Το κάθε micro θα λαμβάνει τα δεδομένα απ' τον master και θα τα προωθεί στο pc.
    Μπορείς να στέλνεις και κάποιον κωδικό τερματικού έτσι ώστε να αντιδράει μόνο εκείνο το τερματικό ή ένα γενικό κωδικό έτσι ώστε να κινούνται όλα ταυτόχρονα.

    Αν δεν θέλεις "ταυτόχρονη" κίνηση, δηλαδή να το πας αριστερά και πάει σε όλους τους υπολογιστές αριστερά τότε το πρόγραμμα είναι η εύκολη λύση. (Ίσως υποστηρίζει και την ταυτόχρονη κίνηση, δεν γνωρίζω)
    Αν είναι σε δίκτυο μεταξύ τους τότε σίγουρα υπάρχουν και άλλες λύσεις, πχ σε τάξεις ο καθηγητής μπορεί να ελέγξει όποιο pc θέλει.

    Από θέμα συναρμολόγησης δεν είναι κάτι δύσκολο, ο κώδικας όμως είναι δύσκολος για αρχάριο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 28-08-17 στις 05:10

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Γίνεται απλά πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν MCU με USB και να βρεις βιβλιοθήκη Hid . Είναι στάνταρ αυτοι οι drivers

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis8710 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που θέλω να κατασκευάσω ένα δικό μ (Mouse) είναι επειδή χρειάζομαι να μπορώ να το μετακινώ σε 10 διαφορετικά συσκευές (mini PC) ταυτόχρονα. Έχω την εντύπωση πως με USB receiver ίσως γίνει η δουλειά μου μα δ είμαι απόλυτος σίγουρος.
    Θελεις να γινεις λιγο πιο κατανοητος ; Να παίζει ταυτόχρονα σε 10 συσκευες ... , πχ να ανοιγεις μια εφαρμογη στο πρωτο και να ανοιγει σε όλα ΄; ( αυτο θα ηταν ιδανικό για εκπαιδευτικους )

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    αυτο θα ηταν αδυνατο να συμβει για τεχνικους λόγους.
    δεν θα μπορεσει να γινει καλιμπραρισμα ποτε


    υγ το παιρνω πισω ,αν μπορει να υπαρχει δευτερο ποντικι με δικο του βελακι..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Υπάρχει πρόγραμμα που λειτουργείς ποντίκι και πληκτρολόγιο μέσω ιντερνέτ και λαν.
    Δηλαδή είναι συνδεμένο σε ενα PC του δικτύου αλλα μπορείς να χειριστείς και άλλα εντως δικτύου

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επαναμαγνήτιση Ασυρμάτου
    By p.gabr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 22:05
  2. Τοποθέτηση vhf-uhf ασυρμάτου σε opel astra g 3door
    By gianxol in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 11:38
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-13, 21:29
  4. Επικοινωνία ασυρμάτου με pc soundcard
    By lcharal in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 23:32
  5. συγκόληση κεραίας ασυρμάτου, πως??
    By soulhealer in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-11, 11:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας