Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Windows 10 Δεν ξεκινάει το λειτουργικό χωρίς τον 2ο δίσκο.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή Windows 10 Δεν ξεκινάει το λειτουργικό χωρίς τον 2ο δίσκο.

    Καλησπέρα σας.
    όπως λέει και ο τίτλος δεν ξεκινάει χωρίς να υπάρχει ο 2ος δίσκος. Δεν είναι RAID, έψαξα στην microsoft support και είδα "εδω" αλλά στο δικό μου PC δεν έχω αυτές τις επιλογές, σε μένα όταν κάνω κλικ στον 20 δίσκο να δω την "χρήση χώρου αποθήκευσης" εκεί δεν έχω κάποια επιλογή από αυτές που αναφέρονται στη σελίδα της microsoft αλλά μόνο να κάνω κλικ επάνω στους φακέλους με τα αρχεία που υπάρχουν στον δίσκο. Κάνοντας κλικ στα ¨Στοιχεία συστήματος και δεσμευμένα στοιχεία" η μόνη επιλογή που έχω είναι η "Διαχείριση επαναφοράς συστήματος" που εκεί μέσα δεν έχει κάτι που να μπορεί να αποδεσμεύσει τον δίσκο.
    Έχω μεταφέρει όλα τα αρχεία που μου χρειάζονται σε εξωτερικό δίσκο και έχουν μείνει μόνο αυτά τα αρχεία που πιστεύω ότι για αυτά δεν ξεκινάει με τον κύριο δίσκο το PC.
    Θέλω να αφαιρέσω τον δίσκο γιατί σε λίγο θα παραδώσει ψυχή.
    Κάποια βοήθεια παρακαλώ για να ξεκινάει το PC με τον κύριο δίσκο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Θελει επανεγκατασταση το λειτουργικο γιατι εχει φτιαξει το εκκινησιμο στο δευτερο δισκο.
    Ο εκκινησιμος τομεας στα win10 ειναι ενα κομματι 500Mb και αναφερεται ως system.

    Αν θελεις να αποφυγεις την εγκατασταση του λειτουργικου + οτι αλλο χρειαζεται μετα, πρεπει:
    Να βρεις ενα προγραμμα partition manager ωστε να αφισεις στο πρωτο δισκο απο την αρχη του ελευθερο 1Gb. Σε αυτο θα αντιγραψεις με ενα προγραμμα π.χ το hdclone το πρωτο partition του δευτερου δισκου στον ελευθερο χωρο που εφτιαξες στο πρωτο δισκο.
    Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα εχει τη φασαρια του και θελει αρκετο χρονο, ειδικα αν ο πρωτος δισκος εχει πολλα δεδομενα.
    Ο φακελος windows σε πιο δισκο βρισκεται. Αν ειναι στο δευτερο, ο ενεργος δισκος ειναι ο δευτερος και ο πρωτος λετουργει ως αποθυκευτικος χωρος.
    Για να δεις ππου ειναι ο ενεργος φακελος των windows στη.γραμμη εκτελεσης γραψε Cmd και πατα το εντερ. Στο μαυρο παραθυρο γραψε set και πατα το εντερ Στις γραμμες που θα κυλισουν δες σε πιο δισκο αναφερεται οτι ειναι το windows.
    Αν αποφασισεις νεα εγκατασταση, να αποσυνδεσεις πρωτα το δευτερο δισκο για να μη φτιαξεις παλι την εκκινηση στο δευτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη σε ευχαριστώ για την βοήθεια, ήδη έχω δημιουργήσει το partition 1GB, μένει τώρα να βρω πρόγραμμα να κλβνοποιήσω μόνο το πρώτο partition του δεύτερου δίσκου.
    Με το Acronis που έχω δεν μου δίνει επιλογή για
    partition αλλά μόνο για ολόκληρο δίσκο, κατέβασα και το hdclone αλλά και αυτό το ίδιο δεν μου δίνει επιλογή γιαpartition μόνο.
    Θα δω πως μπορώ να το κάνω και θα ενημερώσω.
    και πάλι ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Τελικά έκανα δουλειά με το EaseUS Partition Master στη freware έκδοση του.
    Αύριο θα δοκιμάσω να να το κλωνοποιήσω σε έναν SSG δίσκο με το Acronis, λογικά δεν θα έχω πρόβλημα.
    Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια, ήταν πολύ σημαντική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Δοκιμασε πρωτα να δεις δουλευει μοναχος του ο δισκος. Και μετα κλωνοποιεις.παντως το hdclone το εχει partition to disk. To εχω αγοραστο δεν ξερω αν το free το κανει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Ναι δουλεύει μοναχός ο δίσκος. Να τον κλωνοποιήσω δεν μπορώ, ούτε με το hdclone, ούτε με το Acronis.
    Δοκίμασα να κλωνοποιήσω ένα ένα τα
    partition με το EaseUS Partition (με αυτό έχω την επιλογή ένα ένα partition) αλλά όπως ήταν αναμενόμενο δεν δούλεψε. Συνπλικά το μέγεθος όλων των partition είναι 60Gb περίπου. ο SSD έίναι 128Gb αλλά μου λέει ότι δεν αρκεί ο χώρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    ποσος ειναι ο πρωτος δισκος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Ο πρώτος δίσκος με το λειτουργικό και ο μόνος πλέον είναι 250Gb αλλά το μέγεθος όλων των partition είναι 60Gb περίπου που σημαίνει ότι χωράνε άνετα στον SSD 120Gb. Στο δικό μου laptop έκανα κλώνο από δίσκο 750Gb με δύο partition σε SSD 240Gb χωρίς κανένα πρόβλημα, το Acronis μου υπολόγισε αυτόματα και χώρισε σε ανάλογα partition τον SSD.
    Σε αυτό το μηχάνημα επιλέγω τον δίσκο 250Gb που θέλω να κλωνοποιήσω αλλά δεν μου δίνει επιλογή να κλικάρω τον καινούργιο δίσκο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    αυτό το κάνει μάλλον γιατι οι θέσεις των partition ειναι προς το τέλος του δίκσου και όχι στην αρχή.
    Μπες στο easypartition και μετέφερε όλα τα παρτιιτιον αριστερά το κενό κομμάτι πρέπει να είναι δεξιά

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Αν εννοείς το άσπρο χρώμα από την μπάρα του κάθε partition ναι είναι δεξιά το μπλε χρώμα της μπάρας του κάθε partition είναι αριστερά. Πρώτο partition είναι το C;\ και μετά τα άλλα. Να μετακινήσω τα άλλα partition αριστερά πριν από το C;\:\ δεν ξέρω πως γίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 22:38
  2. Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 17:24
  3. Δεν ξεκινάει το laptop με τον SSD
    By elektronio in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 00:16
  4. Mls Destinator 4800A δεν ξεκινάει
    By tzo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 13:49
  5. Μικροελεγκτής pic δεν ξεκινάει
    By georgz in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 21:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας