Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Γενικός πίνακα: διπολικός ή μονοπολικός διακόπτης;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Γενικός πίνακα: διπολικός ή μονοπολικός διακόπτης;

    Έστω πολυκατοικία κατασκευής του 1980 περιοχή Βριλήσσια Αττικής. Μονοφασικό ρεύμα.
    Να έχει ΤΤ γείωση; Δεν ξέρω.
    Τί επιλογή έχω στον πίνακα;

    Ο διπολικός (φάση+ουδέτερο) σε γενικό διακόπτη ή και ρελέ φορτίου πάνω στη γραμμή του γενικού
    - επιβάλλεται ;
    - απαγορεύεται ;
    - δεν χρειάζεται ;

    Είμαι της άποψης ότι για συγκεκριμένους λόγους προτιμότερος ένας μονοπολικός στη φάση,
    αν και ξέρω τα ισχύοντα από τον ΕΛΟΤ κατά περίπτωση.

    Θα ήθελα όμως και να ακούσω γνώμες κατά πόσο εδώ συγκεκριμένα μπορεί να επιβάλλεται και να προτείνεται διπολικός.

    (ΥΓ: Αν μου επιτρέπεται μια ενδιαφέρουσα παραπομπή
    http://www.electrologos.gr/news/699)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    σε γενικές γραμμές η όλη ιστορία αναφέρετε στο ότι μπορεί κατά την ενεργοποίηση ενός διπολικού διακόπτη μπορεί να μην πετύχεις (έστω και για κλάσματα του δευτερολέπτου) την ταυτόχρονη ενεργοποίηση τον επαφών τις φάσης και του ουδετέρου (αν και πρώτα θα πρέπει να ενεργοποιείτε ο ουδέτερος) και αυτό μπορεί να επιφέρει βλάβη στις συσκευές (βασικά αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε τριφασικό ρεύμα).
    φυσικά τα σύγχρονα εξαρτήματα πίνακα που διακόπτουν και ουδέτερο και έχουν συγκεκριμένη θέση που συνδέεται επάνω τους(συνήθως αναφέρονται σαν L+N ή 3L+N υλικά και μπορεί να είναι ασφάλειες αλλά έτσι είναι και τα ΔΔΕ) εσωτερικά και κατά την απενεργοποίηση και κατά την ενεργοποίηση ο ουδέτερος διακόπτετε τελευταίος και ενεργοποιείτε πρώτος για να αποφευχθεί αυτός ο κίνδυνος. μάλιστα σε αυτά τα υλικά (κυρίως σε ασφάλειες) ο πόλους του ουδετέρου δεν συνοδεύετε από θερμομαγνητικά παρελκόμενα και είναι μόνο διακόπτης.
    σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος χρήσης τους και ο μόνος λόγος μη χρήσης τους είναι μόνο το κόστος που είναι μεγαλύτερο. στους διπολικούς διακόπτες δεν ξέρω και δεν θυμάμαι να έχω δει να έχουν αυτή την δυνατότητα (δεν αναγράφουν και πουθενά τον Ν ) οπότε εκεί θα μπορούσες να πεις ότι σε μονοφασική παροχή δεν θα υπάρξει πρόβλημα αλλά σε κάποια τριφασική ίσως να μπορούσε να δημιουργηθεί.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Κοίταξε, η δική μου σκέψη ήταν πως όταν εισάγεις μια διάταξη που απομονώνει τον ουδέτερο (ακόμα και ταυτόχρονα με τη φάση)
    εισάγεις και έναν παράγοντα κινδύνου
    με την έννοια πως εκεί που είχες μια σταθερή σύνδεση τώρα βάζεις ένα βαθμό ελευθερίας η σύνδεση με τον ουδέτερο να διακόπτεται.

    Και αν ο διπολικός διακόπτης δυσλειτουργήσει στο σκέλος του ουδετέρου,
    τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα όχι τόσο για την εγκατάσταση αλλά για την ασφάλεια των χρηστών.


    Όσο για τους L +N να σου πω την αλήθεια,
    τους είχα περισσότερο για την περίπτωση που θες να υποκαταστήσεις ένα διπολικό και έναν μονοπολικό αυτόματο σε σειρά,
    στην ουσία του δικού μου ερωτήματος δε νομίζω ότι διαφέρουν, αφού πάλι διπολικός είναι στο σκέλος του διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-16, 19:04
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 15:49
  3. Μονοπολικός ή Διπολικός διακόπτης;
    By kazas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-14, 15:02
  4. Διακόπτης για πίνακα
    By Crisis2050 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-13, 22:11
  5. Γενικές πληροφορίες
    By ceidas in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-11, 12:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας