Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Μέτρηση Πυκνωτή 25Kvar

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilispix
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    86

    Προεπιλογή Μέτρηση Πυκνωτή 25Kvar

    Καλησπέρα στην παρεα!
    Μπορείτε να μου πείτε πως μπορω να ,μετρησω εναν τριφασικο πυκνωτη εαν ειναι καλος η οχι??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilispix : 03-09-17 στις 21:22

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    Λογικα πρεπει να σου διχνει κυκλωμα αν μετρισεις με το ωμομετρο και στα 3 καλωδια που βγαινουν.απο πινακα διορθωσης συνημητονου ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilispix
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    86

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα πρεπει να σου διχνει κυκλωμα αν μετρισεις με το ωμομετρο και στα 3 καλωδια που βγαινουν.απο πινακα διορθωσης συνημητονου ειναι?
    Ναι απο πινακα συνημητονου ειναι..Μετρησα μερικους με ωμομετρο αλλα δεν εβγαλα ακρη επερνα διαφορες τιμες π.χ 27ΜΩ σε αλλον 3ΜΩ σε αλλον 120Ω..Κανονικα μηπως οι τιμες που επρεπε να παρω πρεπει να ειναι μηδενικες??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μηδέν δεν θα πρεπει να δεις γιατί θα είχες δει το φως το αληθινό όταν ήταν σε λειτουργιά.
    φυσικά την στιγμή που βάζεις το ωμόμετρο στις άκρες του πυκνωτή θα πρέπει για ελάχιστο χρόνο να βλέπεις μηδέν και μετά να αυξάνετε η ωμική αντίσταση(αυτό γιατί με το όργανο φορτίζεις τον πυκνωτή και όσο φορτίζει τόσο αλλάζει η ένδειξη που βλέπεις). κανονικά θέλει κάποιο όργανο να μετράει χωρητικότητα. από εκεί και πέρα το ότι βλέπεις διαφορετικές μετρήσεις εξαρτάτε από τις πόσες βαθμίδες έχει ο πίνακας (μέχρι πόσο διορθώνει και προσθέτει και αφαιρεί πυκνωτές) οπότε θα έχεις και διαφορετικές χωρητικότητες σε ομάδες (ή έστω και μεμονωμένα κομμάτια). χοντρικά όλα αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Με ωμομετρο δε μετράς πυκνωτή αντιστάθμισης επειδή εχει αντιστάσεις αποφωρτισης,
    .
    Με αμπεροτσιμποδα μετράς την ωρα που δουλεύει, οτι δείξει δια 1,44 και υπολογίζεις kvar

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Δημήτρηςκα για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (06-09-17)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilispix
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    86

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρηςκα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ωμομετρο δε μετράς πυκνωτή αντιστάθμισης επειδή εχει αντιστάσεις αποφωρτισης,
    .
    Με αμπεροτσιμποδα μετράς την ωρα που δουλεύει, οτι δείξει δια 1,44 και υπολογίζεις kvar
    Τον εχω βγάλει από την διάταξη και τον εχω στα χερια μου ο πυκνωτής είναι τριφασικός σε τρίγωνο με στοιχεια 3*165μF 25kvar .με μέτρηση χωρητικότητας L1 με L2 εχω 82μF L1 με L3 165μF..περίπου στην μεση δλδ ..είναι Καμμένος η απλά κουρασμένος?? Να σημειώσω επι φορτίο 400A ανα φαση όταν κουμπωσα της μαχαιρωτες ασφάλειες (100A)και οπλισα το ρελε του πυκνωτή εγινε εναν καλο βραχυκύκλωμα και τις έκαψε

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilispix
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    86

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηδέν δεν θα πρεπει να δεις γιατί θα είχες δει το φως το αληθινό όταν ήταν σε λειτουργιά.
    φυσικά την στιγμή που βάζεις το ωμόμετρο στις άκρες του πυκνωτή θα πρέπει για ελάχιστο χρόνο να βλέπεις μηδέν και μετά να αυξάνετε η ωμική αντίσταση(αυτό γιατί με το όργανο φορτίζεις τον πυκνωτή και όσο φορτίζει τόσο αλλάζει η ένδειξη που βλέπεις). κανονικά θέλει κάποιο όργανο να μετράει χωρητικότητα. από εκεί και πέρα το ότι βλέπεις διαφορετικές μετρήσεις εξαρτάτε από τις πόσες βαθμίδες έχει ο πίνακας (μέχρι πόσο διορθώνει και προσθέτει και αφαιρεί πυκνωτές) οπότε θα έχεις και διαφορετικές χωρητικότητες σε ομάδες (ή έστω και μεμονωμένα κομμάτια). χοντρικά όλα αυτά.
    Τον εχω βγάλει από την διάταξη και τον εχω στα χερια μου ο πυκνωτής είναι τριφασικός σε τρίγωνο με στοιχεια 3*165μF 25kvar .με μέτρηση χωρητικότητας L1 με L2 εχω 82μF L1 με L3 165μF..περίπου στην μεση δλδ ..είναι Καμμένος η απλά κουρασμένος?? Να σημειώσω επι φορτίο 400A ανα φαση όταν κουμπωσα της μαχαιρωτες ασφάλειες (100A)και οπλισα το ρελε του πυκνωτή εγινε εναν καλο βραχυκύκλωμα και τις έκαψε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Ε αμα τις καιει ,παει για ανακυκλωση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Σπάω το κεφάλι μου πως βγήκε η μέτρηση. Κανονικά όλα 82uF έπρεπε να δείχνουν. L2-L3 πόσο βγάζει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Λάθος. Οχι 82,5....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέτρηση πυκνωτή
    By alex1 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 17:01
  2. Μέτρηση μεγάλου πυκνωτή.
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-15, 23:00
  3. Μέτρηση πυκνωτή
    By djastral232 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 11:04
  4. Μέτρηση πυκνωτή..
    By Peristerofolias in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-13, 16:58
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-09, 14:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας