Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Εποπτεία του τοπικού μου δικτύου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή Εποπτεία του τοπικού μου δικτύου

    Καλημέρα σε όλους.
    Στο σπίτι μας σχεδόν όλοι έχουμε ένα router για ιντερνετ ωστόσο δεν κάνει μονο αυτή την δουλειά
    μπορούμε να συνδεθούν παραπάνω απο μια συσκευές στο router υπολογιστές κινητά κλπ.
    Λόγω κάποιων προβλημάτων που έχουνε προκύψει κύριως στην διαχείρηση που κάνουνε οι χρήστες του δικτυου
    θα ήθελα να σας ρωτήσω πως γίνεται να έχω πλήρη εποπτεία του δικτύου μου απο διαλόγους μεχρι και site που
    γίνεται η επισκεψη. Μιλάμε ΜΟΝΟ για το δικτύο το δικό μου τον δικό μου router την δικιά μου σύνδεση.
    Το router που χρησιμοποιώ είναι τo Zy Xel της w.i.n.d

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Στο σπίτι μας σχεδόν όλοι έχουμε ένα router για ιντερνετ ωστόσο δεν κάνει μονο αυτή την δουλειά
    μπορούμε να συνδεθούν παραπάνω απο μια συσκευές στο router υπολογιστές κινητά κλπ.
    Λόγω κάποιων προβλημάτων που έχουνε προκύψει κύριως στην διαχείρηση που κάνουνε οι χρήστες του δικτυου
    θα ήθελα να σας ρωτήσω πως γίνεται να έχω πλήρη εποπτεία του δικτύου μου απο διαλόγους μεχρι και site που
    γίνεται η επισκεψη. Μιλάμε ΜΟΝΟ για το δικτύο το δικό μου τον δικό μου router την δικιά μου σύνδεση.
    Το router που χρησιμοποιώ είναι τo Zy Xel της w.i.n.d
    Αυτό που ζητάς είναι δύσκολο με οικιακά ρούτερ και η παρακολούθηση διαλόγων και μηνυμάτων δε γίνεται έτσι απλά.
    Αυτό που μπορείς να δεις είναι η IP addresses που "μιλάνε" οι υπολογιστές και να κρατήσεις κάποιο Log.

    Τα μηνύματα πλέον (facebook, hangouts, skype, messenger κτλ) είναι κρυπτογραφημένα και δεν εμφανίζονται σαν plain text έτσι ώστε να μπορείς απλά να τα διαβάσεις με ένα capture των πακέτων.

    Με τα ρουτεράκια που δίνουν οι πάροχοι δε μπορείς να κάνεις τίποτε από τα παραπάνω. Μπορείς απλά να ενημερώσεις τους χρήστες του δικτύου σου για το τι θεωρείς σωστή χρήση και τι πρέπει να κάνουν ή αν είναι κάτι πιο επικινδύνο να ενημερώσεις τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος (αυτοί μπορούν να τα παρακολουθήσουν όλα).

    Υποθέτω ότι νοιάζεσαι σαν γονιός κι όχι για κακόβουλους λόγους.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Αν ενδιαφέρεσαι για "οικογενειακή" παρακολούθηση, υπάρχουν πολλά και καλά προγράμματα τα οποία μπορείς να διαχειρίζεσαι από οποιαδήποτε συσκευή, για να παρακολουθείς τα πάντα. Και όχι μόνο οτι είναι στο τοπικό σου δίκτυο, αλλά και όπου πάνε αυτές οι συσκευές.
    Εγώ έχω εγκαταστήσει το qustodio.com με κόστος κάπου 30 ευρώ / έτος για έως 5 συσκευές (και είναι επεκτάσιμο). Ετσι, μπορείς να παρακολουθείς τα κινητά των παιδιών, ένα κοινόχρηστο PC, ένα tablet, κλπ. Απολύτως παραμετροποιήσιμα όλα.
    Χρονικά όρια, block σε sites και τηλέφωνα, ανάγνωση μηνυμάτων, location tracking, panic button, και πολλά άλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (06-09-17)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υποθέτω ότι νοιάζεσαι σαν γονιός κι όχι για κακόβουλους λόγους.

    Φιλε μου δεν ειμαι γονιός προς το παρόν ουτε έχω και κακοβουλες προθέσεις επείδη ομως χρησιμοποιουνε μικρα παιδια το δικτυο καλο είναι να υπάρχει ένας ελεγχος.

    Θελώ να κάνω επιτήρηση δεδομενων του οικιακου μου δικτύου κάθαρα για λόγους προληψης και άμυνας.

    Τώρα για χακερας θέλει δουλίτσα οπως και να χει το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Δηλαδη κανω setup το προγραμμα που λες στον υπολογιστη μου και αυτο είναι όλο ή θέλεi και ρυθμίσεις στο firmware του router ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Δεν θα δουλέψει με τον τρόπο που θέλεις. Με τα προγράμματα παρακολούθησης οικογένειας / συζύγου κλπ εγκαθιστάς μυστικά ένα πολύ μικρό πρόγραμμα σε κάθε συσκευή που θέλεις να ελέγχεις, και ο έλεγχος γίνεται από οποιοδήποτε υπολογιστή / smartphone / tablet θέλεις σε όλο τον πλανήτη.
    Ο έλεγχος δηλαδή γίνεται ανά συσκευή κι όχι ανά δίκτυο. Γι αυτό το σκοπό θέλεις κάποιο πρόγραμμα "ρουφιάνο" επαγγελματικών δικτύων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Πέρα από την τεχνική δυνατότητα να μπορεί κανείς να ελέγχει αυτά που θέλει που μπορεί να γίνεται ή να μην γίνεται... νομίζω οτι εκτός από φαινομενικά εύκολος τρόπος είναι και ΛΑΘΟΣ τρόπος. Ο καλύτερος μακράν τρόπος πρόληψης είναι τα παιδιά να μάθουν να χρησιμοποιούν σωστά το διαδίκτυο και να έχουν ειλικρινή σχέση με τους γονείς τους. Αν απαγορεύσεις κάτι εντός σπιτιού θα πάνε να το βρούνε αλλού. Άσε που θα αρρωστήσεις προσπαθώντας να ελέγξεις κάτι τέτοιο σε καθημερινή βάση...

    Το με ποιόν μιλάει ο καθένας και τι λέει δεν νομίζω να μπορεί να ελεγχθεί δικτυακά... Απο εκεί και πέρα... απο τσοντοσελίδες κανείς μας δεν έπαθε κάτι!! XD

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Αρχικά να πω ότι για έλεγχο παιδιών κλπ οι αποτελεσματικότετοι τρόποι είναι αυτοί που αναφέρθηκαν και παραπάνω. Από εκεί και πέρα απλά για λόγους πληρότητας θα αναφέρω τι ισχύει για τον έλεγχο σε επίπεδο δικτύου.

    Για να πετύχεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχεις έναν router που να υποστηρίζει deep packet inspection. Αυτό δεν πρόκειται να το βρεις σε κανένα οικιακό router, παρά μονο σε ακριβές λύσεις που προορίζονται για μεγάλα δίκτυα.

    Αλλά ακόμα και ένα τέτοιο να εγκαταστήσεις, δεν θα μπορεί έτσι απλά να παρακολουθεί αυτές τις επικοινωνίες καθώς πλέον η συντιπτική πλειοψηφία των εφαρμογών υποστηρίζει end-to-end encryption (πχ HTTPS). Για να μπορεί αυτό να γίνει και χωρίς οι χρήστες να βλέπουν μηνύματα για invalid certificates, θα πρέπει να εγκαταστήσεις τα δικά σου πιστοποιητικά ασφαλείας σε κάθε μια συσκευή και εφαρμογή που χρησιμοποιούν (αν τα δέχονται, γιατί μερικές μπορεί να μην σου δίνουν την επιλογή).

    Τότε και μόνο τότε θα μπορεί το firewall να κάνει deep packet inspection και να εφαρμόσεις πολιτικές για web filtering, application control, έλεγχο εφαρμογών κλπ. Αλλά ακόμα και τότε μην περιμένεις να βρεις μια λύση που να μπορείς έτσι απλά με το πάτημα μερικών πλήκτρων να διαβάζεις συνομιλίες και να βλέπεις το περιεχόμενο σελίδων. Οι λύσεις που ειναι διαθέσιμες προσανατολίζονται στο να έχεις έλεγχο στο τι επιτρέπεται να χρησιμοποιείται μέσω του δικτύου σου και όχι στο να παρακολουθείς ενέργειες χρηστών.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Οντως ετσι ειναι και σωστά τα λέτε για να δούμε τι θα γίνει.....Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας. Ειναι θεμα φιλοσοφικο και σταση ζωης εν τέλη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Εχει αλλοιωθει το χρωμα του Developer μου
    By Data_Panik in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 19:48
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 03:07
  3. Ωρα λειτουργιας του νυχτερινου (μου)
    By allos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-13, 19:49
  4. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 11:18
  5. Εποπτεία χώρου από απόσταση.
    By petros10 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-05, 13:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας