Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: Απορια για λογαριασμο Δεη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυριδουλα
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    9

    Lightbulb Απορια για λογαριασμο Δεη

    Καλησπερα σας.Πριν 3 1/2 μηνες μετακομισα σε ενα σπιτι 65τμ.Ανακαινισμενο πληρως (ειδικα τα ηλεκτρολογικα) το φως του μπανιου με φωτοκυτταρο θερμοσιφωνας ηλιακος θερμανση με aircondition επαγγελματικο οροφης inventor με κασετες καθως και ολα τα φωτα αλλαγμενα με led.Σε συζητηση μαλιστα με τον ιδιοκτητη που ειναι κ γνωστος μου κ με ηλεκτρολογο που ηρθε για να εκδοσει πιστοποιητικο το σπιτι ειναι ακρως οικονομικο.Λοιπον να σας δωσω μια ιδεα για την καταναλωση.Ειμαστε 2 ατομα.Φευγουμε κ οι 2 τις 9 το πρωι.Το μονο που μπορει ν χρησιμοποιηθει τοτε ειναι το ματι της κουζινας.Γυρναμε στις 9 το βραδυ,τοτε αναβουμε aircondition κ καποιες φορες το αφηνουμε σχεδον ολο το βραδυ(αυτο φεβρουαριο-μαρτιο).Θερμοσιφωνα εχουμε αναψει γυρω στις 8-10 φορες ολο αυτο το διαστημα,φουρνο το ιδιο γιατι επι το πλειστον χρησιμοποιω φουρνακι ρομποτ με λαμπες αλογονου.Πλυντηρια 4 περιπου την εβδομαδα.Να μην σας τα πολυλογω μου ερχεται ενα εναντι στις 19 ημερες(αλλαξα τον λογαριασμο στο ονομα μου) κ ειναι 30 ευρω.Κ μου ερχεται ο εκκαθαριστικος για 80 ημερες 540 ευρω.2200 KWH καταναλωση.Ρωταω τον ιδιοκτητη κ μ δειχνει τους προηγουμενου ςλογαριασμους 160ε σχεδον ολοι οι εκκαθαριστικοι.Σας φαινεται φυσιολογικο?Κ μαλιστα εκανα μονη μου ενα τσεκ κ δειχνει απο την ημερα της μετρησης μεχρι σημερα δηλαδη 8 ημερες να εχω καταναλωσει 140 kbh να τονισω χωρις aircondition μονο το βραδυ μονο 2-3 ωρες την ημερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dona89 : 23-04-19 στις 16:16

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    έχετε ξεχωριστό μετρητή σωστά ?

    δυο πράγματα μπορείτε να δοκιμάσετε για να δείτε αν κάτι δεν πάει καλά,,, το ένα είναι

    να συνδέσετε μια κατανάλωση μεσώ ενός μετρητή Watt σαν αυτους = https://www.skroutz.gr/c/1613/Metrit...-Reymatos.html

    και να τσεκάρετε αν η κατανάλωση στον μετρητή και η κατανάλωση στον μετρητή της ΔΕΗ είναι τα ίδια,,

    ο δεύτερος τρόπος ειναι να σβήσετε τα πάντα και να δείτε αν ''γυρίζει το ρολόι''

    αν σε καποια απο τις δυο περιπτωσεις αντηληφθητε οτι κατι δεν παει καλα θα απευθηνθητε στην δεη για ελενχο και αντικατασταση μετρητη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυριδουλα
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Ναι ειναι ενα σπιτι ισογειο.Κ στον 1ο οροφο δυο διαμερισματα ενα το δικο μου κ διπλα το νοικιαζει αλλος.Εμεις στον πανω οροφο εχουμε δυο ρολογια διπλανα τα υπολοιπα του κατω ειναι σε αλλη μερια.Η αληθεια ειναι πρωτη φορα μενω μονη μου κ ειναι ο πρωτος λογαριασμος που μου ερχεται οποτε ψιλοπελαγωσα .Π.χ χτες μετρησα 9 kwh καταναλωση απο τις 12 το βραδυ μεχρι σημερα τις 11 το πρωι κ απορω να εχω κατι που καει τοσο κ δν τ εχω σκεφτει?τωρα πριν φυγω τα εβγαλα ολα απο τις πριζες κ θα δω το βραδυ.Να ρωτησω κατι ποση ωρα περιπου πρεπει να εχω το γενικο κατεβασμενο για να δω αν υπαρχει καταναλωση στο ρολοι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    9 kwh σε 11 ώρες σημαίνει ότι κάτι με ισχύ (9kwh /11h=) 0.81kW, 810Watt δηλαδή, δουλεύει αυτές τις 11 ώρες.
    Ίσως το αιρκοντίσιον; (αν και απ' ότι λες είναι καινούριο, δεν ξέρω, δεν αποκλείεται)

    Αμέσως μόλις κατεβάσεις τον γενικό, το ρολόι πρέπει να σταματήσει να γυρνάει εντελώς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυριδουλα
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    το a/c ηταν αναμμενο για 2 ωρες μονο κ μιση ωρα το πρωι το μικρο ματι της κουζινας.Μπορει να ειναι απο αυτο μονο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    κανε τις δοκιμες που ειπαμε και αν δεν σε ''κλεβουν'' τοτε αρχισε να ψαχνεις τι καταναλωνει περισσοτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυριδουλα
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    οκ θα το ψαξω σημερα κ αν δεν βρω κατι επανερχομαι!Ευχαριστω για την βοηθεια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    να κανεις και την δοκιμη με το wattομετρο γιατι ενας εξυπνος τροπος
    να σε κλεψουν
    ειναι να ενεργοποιηται ενας ρελε οταν εχεις εσυ κατανάλωση, να περνούν και αλλοι ρεύμα που πληρώνεις και
    οταν τα σβυσεις ολα να μην φαίνεται τίποτα.

    έτσι μόνο αν μετρήσεις την κατανάλωση σου θα ξερεις οτι δεν ''τρώει'' αλλος το ρεύμα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dona89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας.θερμοσιφωνας ηλιακος
    Ο ηλιακός έχει και αντίσταση συνδεδεμένη στο ρεύμα; γιατί αν έχει κλάψτα, αποσύνδεσε την ή κατέβασε την ασφάλειά της.Κανείς δεν φαντάζεται ότι καίει συνέχεια ειδικά αν δεν του έχουν κάνει συντήρηση και π.χ. δεν έχει καθόλου υγρά.Έτσι καίει συνέχεια η αντίσταση του ηλιακού και ο άλλος νομίζει ότι είναι ο ήλιος.Επίσης είναι καλό να βλέπεις πόσο καταγράφει το ρολόι της δεη κάθε μέρα και θα βρεις ποια είναι η ενεργοβόρος συσκευή ανοίγοντας κλείνοντας συσκευές το βλέπεις να τρελαίνεται στο γύρισμα.Καμιά σόμπα αλογόνου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυριδουλα
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Οχι τιποτα εξτρα για θερμανση εκτος απο το ac το οποιο ειναι κ Α+.Τωρα η αληθεια ειναι πως ειμαι λιγο ασχετη με αυτα οποτε πως θα το καταλαβω αυτο με την αντισταση του θερμοσιφωνα?Δεν ξερω αν βοηθαει οτι τις μερες που δεν εχει ηλιο οντως δεν υπαρχει ζεστο νερο..Δεν κανουμε σε τιποτα ιδιατερη χρηση για αυτο κ μενα μ κανει εντυπωση πως γινεται 2200 kwh σε 80 ημερες οταν ολη μερα λειπουμε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dona89 : 23-04-19 στις 19:31

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για λογαριασμό της ΔΕΗ
    By ssdsd in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-13, 23:04
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-13, 09:55
  3. Διόρθωση συνημιτόνου για μείωση λογαριασμού ΔΕΗ
    By Γαληνίτης in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 15:33
  4. Σχέδιο κάτοψης για ΔΕΗ
    By nikospatra in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-10, 21:32
  5. Σχέδιο κάτοψης για ΔΕΗ
    By nikospatra in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-10, 21:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας