Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 66

Θέμα: Καίγονται οι λάμπες πυράκτωσης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή Καίγονται οι λάμπες πυράκτωσης

    Καλημέρα. Εχω ένα φωτιστικό οροφής στη κουζίνα που λειτουργεί αρκετές ώρες την ημέρα, το οποίο μου έκαιγε την λάμπα πυράκτωσης (100w) που έχω βάλει αρκετά συχνά. Μάλιστα γινεται κατα το άναμμα της λάμπας σαν μικρή έκρηξη μέσα στην λάμπα και πέφτει ο θερμικός στον πίνακα. Στο φωτιστικό εξ αρχής έβαλα ντουί προσελάνης για την θερμοκρασία. Η σύνδεση στην οροφή γίνεται με κλέμα. Το οποίο μετά το 2ο κάψιμο λάμπας το άλλαξα με άλλο προσελάνης. Πάλι τα ίδια. Πρόσφατα
    έβγαλα και αυτό το ντουί και είδα οτι στα σημεία που βιδώνω τα καλώδια στο ντουί έχουν καεί τα καλώδια και έχει μαυρίσει η μόνωσή τους. Γενικά το καλώδιο είναι λεπτό (μάλλον 0,75mm2 max) διότι πιο χοντρό δεν περνάει μέσα απο την ροζέτα του φωτιστικού και απο το πάνω μέρος του φωτιστικού. Το άλλαξα με λίγο πιο χοντρό καλώδιο, αλλά και τώρα πάλι δεν κάνει καλή επαφή (όταν σπρώχνω την λάμπα εν λειτουργεία προς τα πάνω, κάνει διακοπές που σημαίνει οτι μάλλον πάλι στα καλώδια στο σημείο που βιδώνονται
    στο ντουί υπάρχει θέμα). Πιστεύω οτι τα καλώδια καίγονται λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που αναπτύσει η λάμπα πυράκτωσης στο ντουί, επειδή είναι λεπτά. Ισως αν έβαζα πιο χοντρό καλώδιο θα λυνόταν το πρόβλημα. Θα ήθελα να παραμείνω σε λάμπα πυράκτωσης ή αλογόνου λόγω του οτι μας αρέσει το φως που βγάζουν (η κουζίνα έχει και τα γραφεία εργασίας που δουλεύουμε και διαβάζουμε). LEd δεν θα ήθελα λόγω του οτι έχουμε και μικρό παιδί και έχω διαβάσει
    κάποια πράγματα περι επικνδυνότητας για τα μάτια μικρών παιδίων. Με βάση την παραπάνω περιγραφή του προβλήματος ποια είναι η γνώμη σας για το πως θα το έλυνα? Ειναι μονόδρομος η αλλαγή καλωδίου με πιο χοντρό καλώδιο? Ευχαριστώ.

    υ.γ και σε άλλους χώρους έχω λάμπες πυράκτωσης χωρίς πρόβλημα αλλα λειτουργούν λιγότερη ώρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    το 0,75 σαν διατομη σε καλυπτει.αν θεωρεις οτι γινεται λογω θερμοκρασιας υπαρχει σιλικονης καλωδιο για αυτη την δουλεια.ενδεχεται ομως να εγινε επειδη ηταν λασκα οπως ειπες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.441

    Προεπιλογή

    Δεν είναι τυχαίο ότι σε φωτιστικά προτιμούν να βάζουν διπλά ντουί για Χ2 λάμπες ξέχωρα αλλά με μικρή ισχύ π.χ. 40 - 60W έκαστη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα γινεται κατα το άναμμα της λάμπας σαν μικρή έκρηξη μέσα στην λάμπα και πέφτει ο θερμικός στον πίνακα.
    Μήπως οι λάμπες που παιρνεις είναι ελλατωματικές; Δοκίμασε με κάποια άλλη μάρκα.

    Κάποτε για καμιά έκτακτη ανάγκη έπαιρνα από ένα συνοικιακό μαγαζί αλλά έφερνε μόνο μιας μάρκας (νομίζω leuci αλλά παέι καιρός και ίσως κάνω λάθος). Είχα πάρει συνολικά 2 λαμπτήρες Ε14 για το μπάνιο και οι οποίοι καταστράφηκαν με ακριβώς τον ίδιο τρόπο: Ανατινάχτηκαν εκτοξεύοντας κομμάτια παντού, ευτυχώς κατά το άναμμα, οπότε ήμουν εκτός του χώρου.

    Όταν μετά από καιρό έτυχε να ξαναπάω στο μαγαζί για λάμπα, μου έδωσε ίδιας μάρκας. Όταν του είπα πως δεν την ήθελα και προτιμώ οποιαδήποτε άλλη έχει μου απάντησε το κορυφαίο "γιατί, σου ανατινάζονται ε;" Από τότε δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί του.

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    δεν εχεις dimmer ε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Τι επικινδυνοτητα εχουν οι led για τα μικρα παιδια?
    Ρωταω γιατι πρωτη φορα το ακουω καθως σε προηγουμενη δουλεια μου σε μεγαλη εταιρεια ειχα δωσει χιλιαδες led λαμπες και δεν ειχε αναφερει κανεις κατι τετοιο...

    1 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι επικινδυνοτητα εχουν οι led για τα μικρα παιδια?
    Ρωταω γιατι πρωτη φορα το ακουω καθως σε προηγουμενη δουλεια μου σε μεγαλη εταιρεια ειχα δωσει χιλιαδες led λαμπες και δεν ειχε αναφερει κανεις κατι τετοιο...
    http://www.tovima.gr/science/article/?aid=522240
    διαβασε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ipso
    Όνομα
    ipso
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι επικινδυνοτητα εχουν οι led για τα μικρα παιδια?
    Ρωταω γιατι πρωτη φορα το ακουω καθως σε προηγουμενη δουλεια μου σε μεγαλη εταιρεια ειχα δωσει χιλιαδες led λαμπες και δεν ειχε αναφερει κανεις κατι τετοιο...
    +1000 οι LED δεν δημιουργούν ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, σταμάτα να ανησυχείς άδικα . Επέλεξε ενα χρωματισμό περίπου 4000 kelvin που είναι κοντά στο φυσικό χρώμα του ηλίου.

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα γρηγορα που το διαβασα μιλαει για το μπλε φως των led δηλαδη μιλαμε για λαμπες των 10000 Κelvin οπου συνηθως "μπαινουν" σε χειρουργεια και εργαστηρια οπου θελεις ασπρο φως του παγου και πολυ σπανια σε σπιτια οπου ειναι καθαρα θεμα γουστου του καθενος...
    Επισης γενικα απο τα 4000K και πανω οπου ασπριζει το φως ειναι για να κραταει το ματι ανοιχτο ενω τα 2700-3000Κ οπου ειναι κιτρινο το φως ειναι για χαλαρωσει και φυσικα τα περισσοτερα σπιτια εχουν τετοιο φως...

    1 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Ειναι συνηθισμενο φαινομενο να ανατιναζονται οι λαμπες την στιγμη που παιρνουν πρωτη φορα ταση..
    Ο λογος ειναι οτι οταν το συρμα τους ειναι κρυο εχει πολυ μικροτερη αντισταση απ'οτι ζεστο οποτε περναει πολυ περισσοτερο ρευμα απ'οτι αντεχει το ηδη ταλαιπωρημενο συρμα(λογω χρησης) και τελικα σκαζει μαζι με τυο γυαλι της λαμπας.Οι καλες μαρκες(osram , Philips) εχουν ποιο ανθεκτικο συρμα το οποιο απλως καιγεται χωρις αλλες ιστοριες.
    Οπως σου ειπαν παραπανω η λυση ειναι να βαλεις καλωδιο σιλικονης 0,75 τ.χ και λαμπες απο γνωστες μαρκες.
    Επισης νομιζω στις μαρκες αυτες δεν θα βρεις 100W γιατι εχουν καταργηθει,βαλε το πολυ 75(αν τις βρεις κιαυτες)

    2 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καίγονται LED
    By takis poligenis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 09:12
  2. Όταν έλεγα "μιά χαρά είναι οι λάμπες πυράκτωσης"...
    By Γιώργος Φυσικός in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 20:51
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 11:48
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-10, 18:41
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 16:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας