Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 66

Θέμα: Καίγονται οι λάμπες πυράκτωσης

  1. #31
    Banned
    Όνομα
    Κανένας
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    Πουθενά
    Μηνύματα
    268

    Προεπιλογή

    Εγω εδω στη Δραμα που μενω, υπαρχει μαγαζι που πουλαει ηλεκτρολογικα εξαρτηματα, και φυσικα... λαμπες. Οταν ημουν 8 χρονων, πειραμε 4 λαμπες LED με κυκλωμα μετατροπης συνεχους ρευματος (ηταν και ακριβες οι ατιμες, οχι πως σημερα δεν ειναι αλλα τεσπα). Εχουμε αλλαξει 4 φορες 4 απο τις λαμπες ΔΗΘΕΝ οικονομιας (στην τσεπη), που ειχαμε, οι οποιες κρατανε 15000-18000 ωρες η μια, απ' οσο διαβασα, συνολο 60000-108000 ωρες συνολικα δηλαδη. Τις αλλαξαμε με LED των 2 βατ. Περασανε απο τοτε 11 με 12 χρονια, (ο δωδεκατος ειναι χρονος που ακολουθει, ο 2018 δηλαδη), και αυτες ακομη αναβουνε! Τι φαση? Εαν ερθετε στο σπιτι μου θα δειτε τις ιδιες λαμπες που βαλαμε πριν 11 χρονια, να αναβουνε ακομη. Δεν εχει αλαχθει καμια τους. Για αυτο σας συμβουλευω, ΒΑΛΤΕ LED ΤΩΡΑ!!! (Αχαχαχα μην ανισυχειτε πλακα κανω για το "ΒΑΛΤΕ LED ΤΩΡΑ"! Χαβαλε ηθελα να κανω)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PaulEngineer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εδω στη Δραμα που μενω, υπαρχει μαγαζι που πουλαει ηλεκτρολογικα εξαρτηματα, και φυσικα... λαμπες. Οταν ημουν 8 χρονων, πειραμε 4 λαμπες LED με κυκλωμα μετατροπης συνεχους ρευματος (ηταν και ακριβες οι ατιμες, οχι πως σημερα δεν ειναι αλλα τεσπα). Εχουμε αλλαξει 4 φορες 4 απο τις λαμπες ΔΗΘΕΝ οικονομιας (στην τσεπη), που ειχαμε, οι οποιες κρατανε 15000-18000 ωρες η μια, απ' οσο διαβασα, συνολο 60000-108000 ωρες συνολικα δηλαδη. Τις αλλαξαμε με LED των 2 βατ. Περασανε απο τοτε 11 με 12 χρονια, (ο δωδεκατος ειναι χρονος που ακολουθει, ο 2018 δηλαδη), και αυτες ακομη αναβουνε! Τι φαση? Εαν ερθετε στο σπιτι μου θα δειτε τις ιδιες λαμπες που βαλαμε πριν 11 χρονια, να αναβουνε ακομη. Δεν εχει αλαχθει καμια τους. Για αυτο σας συμβουλευω, ΒΑΛΤΕ LED ΤΩΡΑ!!! (Αχαχαχα μην ανισυχειτε πλακα κανω για το "ΒΑΛΤΕ LED ΤΩΡΑ"! Χαβαλε ηθελα να κανω)
    Και εγώ έχω μια λάμπα PHILIPS SOFTONE η οποία ανάβει ακόμα μετά από 30 χρόνια! Νομίζω είναι 100W ! Την είχα σε όλα μου τα φοιτητικά χρόνια... και τώρα κειμήλιο στο πατρικό! Την κρατούσα γιατί έβγαζε ωραίο ξεκούραστο φως. Είναι σαν "τετράγωνη" αυτή: https://www.youtube.com/watch?v=sVLRgWkbh_Y
    Τώρα με τις ηλεκτρονικές και τις φθορίου και τις οικονομικές, χαλάμε τα μάτια μας. Αλλά άλλο 100w και άλλο 10w όμως.. Οι led είναι το μέλλον αρκεί να τις τελειοποιήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raitelis : 21-10-17 στις 19:26

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Εγω παντως ξερω οτι οσο πιο υψηλη η συχνότητα τοσο πιο 'αορατο' στο ματι.για να γινει ορατο πρεπει να ειναι κατω απο 100hz .αυτες υποτιθεται τροφοδοτούνται με dc.
    Για τις ωρες λειτουργιας να δειτε καμια σοβαρη εταιρια ποσο δινει (osram,philips κλπ).παντως και οι αντιστοιχες οικονομιας δεν πετυχαινουν περισσότερες ωρες λειτουργιας.το μυστικο βέβαια κρυβεται στην εξοικονόμηση ενέργειας ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αγοράσει περίπου 30 λάμπες led. Κάθε μήνα επιστρέφω κάποια από τις 30 πίσω λόγω προβλήματος. Ούτε κατά διάνοια να πιάσουν τα 3 χρόνια εγγύηση που δίνουν.
    Καλά είσαι. Σε τρία χρόνια έβαλα ~100 λάμπες σε 4-5 σημεία (σπιτια 2, πατρικό - εξοχικό - εταιρεία) από αυτές πάνω από 30 χαιρέτησαν με καμένο "κατι " από το κύκλωμα τροφοδοσίας - οδήγησης. Ούτε ενα LED καμένο όμως. Από ένα σημειο και μετά βαρέθηκα να της γυρίζω για εγγύηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά είσαι. Σε τρία χρόνια έβαλα ~100 λάμπες σε 4-5 σημεία (σπιτια 2, πατρικό - εξοχικό - εταιρεία) από αυτές πάνω από 30 χαιρέτησαν με καμένο "κατι " από το κύκλωμα τροφοδοσίας - οδήγησης. Ούτε ενα LED καμένο όμως. Από ένα σημειο και μετά βαρέθηκα να της γυρίζω για εγγύηση.
    Έχεις δίκιο. Αρχίζω και κουράζομαι και εγώ. Το κακό είναι ότι έβαλα και σέ φίλους τέτοιες λάμπες και δεν μπορώ να το δικαιολογήσω.
    Αφιλοκερδώς, αλλά τώρα όμως τρέχω εγώ και τους αλλάζω τις ελλαττωματικές, λόγο εγγυήσεις, τρώγοντας τον χρόνο μου.
    Πιστεύω ότι οι επώνυμες ακριβές δεν έχουν τέτοια προβλήματα, μόνο οι φτηνές κινέζικες έχουν προβλήματα. Στις καινούργιες που μου δίνουν σημειώνω με μαρκαδόρο πότε τοποθετήθηκαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Μόνο που η δικές μου δεν ήταν κινέζικες, και αγορασμένες από φίλο εισαγωγέα . Αλλάξαμε σε V-tac και κάπως μαζεύτηκε το πράμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Άρα, την όποια εξοικονόμηση στην κατανάλωση ρεύματος την δίνεις για την αγορά των λεντ.
    Ένα ενδιαφέρον λινκ σχετικά με την αντικατάσταση με λεντ.
    Κι άλλο ένα που συγκρίνει τις LED με τις υπόλοιπες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 22-10-17 στις 17:25
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που η δικές μου δεν ήταν κινέζικες, και αγορασμένες από φίλο εισαγωγέα . Αλλάξαμε σε V-tac και κάπως μαζεύτηκε το πράμα
    Μάλλον δεν το είπα καθαρά. Οι δικές μου είναι από μεγάλο κατάστημα του χώρου με λάμπες Led στήν Αθήνα . Επώνυμες είναι, αλλά όχι σαν osram, philips, samsung κ.λ.π.


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Ολα σχετικα ειναι.στο μπανιο μου καιγοντουσαν συνεχεια οι αλογονου 12v,το ιδιο και οι led που εβαλα.οταν αλλαξα ολο το spot πανε δυο τρια χρονια τωρα απροβληματιστα.
    Καμενα αλογονου σε πολυφωτo,ειδικα οταν ειχε το ντιμερ.δοκιμαζα led μεχρι που βρηκα τα καταλληλα που δυο χρονια τωρα δουλευουν απροβληματιστα.ειναι και ντιμαριζομενα, χωρις να τα εχω δοκιμασει .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα σχετικα ειναι.στο μπανιο μου καιγοντουσαν συνεχεια οι αλογονου 12v,το ιδιο και οι led που εβαλα.οταν αλλαξα ολο το spot πανε δυο τρια χρονια τωρα απροβληματιστα.
    Καμενα αλογονου σε πολυφωτo,ειδικα οταν ειχε το ντιμερ.δοκιμαζα led μεχρι που βρηκα τα καταλληλα που δυο χρονια τωρα δουλευουν απροβληματιστα.ειναι και ντιμαριζομενα, χωρις να τα εχω δοκιμασει .
    Έχετε υπόψιν οτι οι ηλεκτρολόγοι ΔΕΝ ΣΦΙΓΚΟΥΝ καλά τα καλώδια στα βύσματα γιατί βαριούνται... Για αυτό ίσως όταν άλλαξες όλο το σποτ και επειδη ηταν δικό σου τα εσφιξες καλά δουλεύει σωστά. Αρα οταν βλέπετε τετοιες μλκιες τσεκάρετε πρωτα τις ενώσεις. Εχω ακούσει και για συντήρηση πίνακα ηλεκτρολογικού , που μετα απο χρόνια ξεσφίγκονται οι βιδες και ο απλά τις ξανασφίγκουν, σε σοβαρές εταιρίες αυτά.. Ισως υπερβολή αλλά στέκει. Εχω δεί πολλά εγκλήματα απο τους ηλεκτρολόγους... μεχρι και μπουάτ εξωτερικών φώτων κατευθέιαν απο παροχή πριν τον πίνακα, και 17 ετων τότε με κατεβασμένο γενικό και βγαλμένες ασφάλειες είχα ρεύμα! Δεν το πίστευα! Για αυτό πάντα έλεγχος...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καίγονται LED
    By takis poligenis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 10:12
  2. Όταν έλεγα "μιά χαρά είναι οι λάμπες πυράκτωσης"...
    By Γιώργος Φυσικός in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 21:51
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 12:48
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-10, 19:41
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 17:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας