Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Εγκατάσταση συναγερμού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή Εγκατάσταση συναγερμού

    Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας σε 2-3 θέματα που έχω σε μια εγκατάσταση συναγερμού.

    Είναι μικρή εγκατάσταση ένα rantar και 2-4 μαγνητικές επαφές, η καλωδίωση υπάρχει και είναι λίγο #΅$%@#.
    ο χώρος του καταστήματος είναι με γυψοσανίδα βαμμένος έτοιμος. οπότε δε μπορώ να κάνω πολλά πράγματα.

    Έχει 2 Γυάλινες δίφυλλες πόρτες 20 πόντους απόσταση η μια από την άλλη σε σειρά (χωρισμένες με μια κώλωνα) .
    Πάνω φεγγίτης, δεξιά και αριστερά σταθερά όλα γυαλί.
    Η μια πόρτα η δεξιά θα είναι πάντα κλειστή, η άλλη κατά τις ώρες καταστημάτων θα είναι το 1 φύλλο ανοιχτώ.
    Για τις 2 πόρτες κατεβαίνει από 1 καλώδιο από την κώλωνα που τις χωρίζει 6χ022.

    Συγνώμη για την πολυλογία μου, αναφέρω πως είναι ο χώρος για να υπάρχει μια ιδέα. Καταλήγω στις ερωτήσεις μου.
    1) Να βάλω 1 μαγνητική επαφή μεταξύ των ανοιγμάτων στις πόρτες, η 2 μαγνητικές επαφές σε άνοιγμα & σταθερό για κάθε πόρτα (δηλαδή 4 μαγν. επαφές).
    2) Επειδή είναι γυαλί με καλύπτουν μαγνητικές επαφές με μια αντίσταση η να βάλω να έχουν και τάμπερ.
    3) Να βάλω σε σειρά τις μαγνητικές και για τις 2 πόρτες στην ζώνη 1 η να βάλω ξεχωριστές ζώνες.

    ευχαριστώ εκ τον προτέρων, για συναγερμό λέω να πάρω κάποιον οικονομικό 4 ζωνών, πιστεύω να θα φτάσουν οι ζώνες,
    πχ paradox sp4000,
    Τον είχα ξαναδουλέψει πριν κάποια χρονιά, κάλο και εύκολο τον θυμάμαι..

    Κάθε άποψη - γνώμη - βοήθεια καλοδεχούμενη !
    καλό απόγευμα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganagnost02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη για την πολυλογία μου, αναφέρω πως είναι ο χώρος για να υπάρχει μια ιδέα. Καταλήγω στις ερωτήσεις μου.
    1) Να βάλω 1 μαγνητική επαφή μεταξύ των ανοιγμάτων στις πόρτες, η 2 μαγνητικές επαφές σε άνοιγμα & σταθερό για κάθε πόρτα (δηλαδή 4 μαγν. επαφές).
    2) Επειδή είναι γυαλί με καλύπτουν μαγνητικές επαφές με μια αντίσταση η να βάλω να έχουν και τάμπερ.
    3) Να βάλω σε σειρά τις μαγνητικές και για τις 2 πόρτες στην ζώνη 1 η να βάλω ξεχωριστές ζώνες.
    Στη θέση σου θα έβαζα μαγνητική μόνο στην πόρτα που μπαινοβγαίνω και τις υπόλοιπες θα τις κάλυπτα με ανιχνευτή κίνηση (και ίσως ανιχνευτή θραύσης).
    Από τη στιγμή που μπορείς να διαχωρίσεις τις μαγνητικές σε διαφορετικές ζώνες να το κάνεις. Σε τυχόν πρόβλημα δε θα χρειάζεται να απομονώσεις όλες τις επαφές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    Οκ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, η γνώμη σου για μαγνητική στα ανοίγματα η τα σταθερά η ακομα και με τάμπερ; να χρειάζεται λες; με ανησυχεί το γυαλί.. Έχω βρει ενα ραντάρ 3πλης λειτουργίας, κίνησης/υπέρυθρο/θραυσης έλεγα να βαλω κάτι τέτοιο..

    Υ.σ. Το ραντάρ καλύπτει και τις 2 πόρτες!!

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ganagnost02 : 12-09-17 στις 20:17

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganagnost02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η γνώμη σου για μαγνητική στα ανοίγματα η τα σταθερά η ακομα και με τάμπερ; να χρειάζεται λες; με ανησυχεί το γυαλί.. Έχω βρει ενα ραντάρ 3πλης λειτουργίας, κίνησης/υπέρυθρο/θραυσης έλεγα να κάτω κάτι τέτοιο..
    Στα σταθερά για ποιο λόγο να βάλεις μαγνητική; Μήπως δεν κατάλαβα κάτι; Για να μην το ξυλώσουν ολόκληρο;
    Από την εμπειρία μου σε αυτές τις περιπτώσεις, ή θα μπούνε παραβιάζοντας την κλειδαριά της εισόδου ή αν δεν τους νοιάζει απλά θα πετάξουν τούβλο, πέτρα, αυτοκίνητο πάνω στη τζαμαρία θα σηκώσουν την ταμειακή και θα φύγουν. Ο ανιχνευτής κίνησης (ακόμη καλύτερα σαν αυτόν που πρότεινες) νομίζω ότι θα σε καλύψει μια χαρά. Η μαγνητική πρέπει να μπει στην είσοδο για να υπάρχει μια λογική σειρά σε κλείδωμα/ξεκλείδωμα του συναγερμού.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    Η πόρτα είναι δίφυλλη, οποτε εννοω να βαλω την μαγνητικη στις 2 πορτες η 2 μαγνητικες σε σειρα σε καθε πορτα με το πανω μερος το σταθερο.

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganagnost02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πόρτα είναι δίφυλλη, οποτε εννοω να βαλω την μαγνητικη στις 2 πορτες η 2 μαγνητικες σε σειρα σε καθε πορτα με το πανω μερος το σταθερο.
    Το ένα από τα δύο φύλλα θα έχει το κομμάτι της μαγνητικής με το καλώδιο οπότε θα πρέπει να μεταφέρεις το καλώδιο πάνω από το τζάμι προς την πλευρά των μεντεσέδων για να μπορέσει να ανοίγει η πόρτα χωρίς να ενοχλεί το καλώδιο.

    Είναι καλύτερα να βάλεις ανεξάρτητες μαγνητικές και να λάβεις υπόψην σου κι όσα σου έγραψα πιο πριν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    Οκ ευχαριστώ πολύ!

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή

    Κάτι τέτοιο εννοούμε..

    Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Ανεξαρτητα οπως δειχνει η εικονα ειναι το σωστο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ganagnost02 (12-09-17)

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Σωστά, όπως δείχνει η εικόνα! Απλά προσπάθησε να μην τις βάλεις πολύ κοντά μεταξύ τους... Δηλαδή ο αριστερός μαγνήτης να μην υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει την δεξιά επαφή!!
    Από εκεί και πέρα, αν μπορείς να τις βάλεις σε ξεχωριστές ζώνες το κάνεις, χωρίς να είναι τόσο σημαντικό. Μπαίνουν άνετα και σε σειρά. Αντίσταση σε σειρά εγώ θα έλεγα οτι δεν είναι απαραίτητη από την στιγμή που τα καλώδια δεν είναι προσβάσιμα.
    Το μόνο σου πρόβλημα είναι οτι η πόρτα είναι γυάλινη και οι επαφές φαίνονται απ έξω. Αν έρθει κάποιος με ισχυρά μαγνητάκια και τα κολλήσει έξω από τις επαφές μήπως τις μπλοκάρει? Δύσκολα γίνονται αυτά και δεν πιάνουν πάντα αλλά υπάρχουν κάποιες πιθανότητες...
    Ρανταράκι προτίμησε να βάλεις ένα καλό και όχι πολύ φθηνή κινεζιά... Υπάρχουν κάποια πολύ καλά και οικονομικά της bosch!
    Θραύσης... ναι καλό θα ήταν να βάλεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Eximnos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ganagnost02 (14-09-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εγκατάσταση Συναγερμού σε Κουφώματα
    By koslyr in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 12:03
  2. Εγκατάσταση συναγερμού...;
    By Gagarin in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-17, 17:44
  3. Εγκατάσταση συναγερμού
    By georgegr77 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 17:33
  4. Εγκατάσταση συναγερμού
    By spakas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 14:40
  5. Εγκατάσταση συναγερμού ADT
    By antxor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 13:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας