Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο 12v

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    ABS έχει; Υδραυλικό τιμόνι;

    Φίλε Γιάννη πολύ σωστά πρόβλεψες να τοποθετήσεις ζώνες ασφαλείας, αλλά δεν πρόβλεψες να εμπνεύσεις τα πιτσιρίκια να τις χρησιμοποιούν......
    Για την ζώνη έχεις απόλυτο δίκιο.Ο συνοδηγός φοράει ΠΑΝΤΑ, ο οδηγός επειδή είναι λίγο χαμηλά το τιμόνι(θα το φτιάξω) δεν μπορεί να οδηγεί εύκολα με ζώνη.
    Για ABS και υδραυλικό ,Μάρκο....είσαι υπερβολικός ήδη το κοστολόγιο έχει ξεφύγει πολύ!Δισκόφρενα,κρεμαγιέρα και μεγάλη η χάρη του...
    Στάδια κατασκευής εδώ..

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια για το ολο εγχειρημα! Πολυ καλη δουλεια!
    Μπραβο σου!

    Μηπως ειναι λιγο επικυνδινο παιχνιδι για παιδια ομως;

    Μια ή δυο μπαρες που θα σκεπαζουν το αυτοκινητο νομιζω οτι ειναι απαραιτητες για την ασφαλεια των επιβατων ακομη κι αν κοστισει στην αισθητικη του αυτοκινητου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Τα πιτσιρίκια από πολύ μικρά άρχισαν να οδηγούν στην αυλή μικρά πλαστικά αυτοκινητάκια.Όταν έγιναν 3 ετών τους έφτιαξα ένα πιο μικρό αυτοκίνητο που πήγαινε πιο αργά -max 6km/h-, που είχε και kill switch για να το ελέγχω.Τώρα που είναι 6 ετών έκρινα ότι είναι έτοιμα για κάτι μεγαλύτερο και πιο πολύπλοκο.Έχουν σωστή αίσθηση του χώρου και ακούν ότι τους πω.Πάντα όμως οδηγούν με ΕΠΙΒΛΕΨΗ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    παιδια εγω εχω τρακαρει με κλαρκ οταν εκανα οπισθεν το πολυ με 2-3 χιλιομετρα οχι περισσοτερα σε πολυ ανθεκτικο τοιχο οχι με τουβλα αλλα τσιμεντο υψηλης αντοχης..
    μου εφυγαν τα μεδουλια απο την αποτομη επιβραδυνση γιατι δεν εχει καποιου ειδους προφυλαχτηρα που να στραβωνει. θα μπορουσε στην κυριολεξια να μου φυγει και ο σβερκος την κατασταση εσωσε καπως το καθισμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    606

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enzonova Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα. Επειδή το συγκεκριμένο site το έχω ''φάει με το κουτάλι'', για την πρόσφυση όντως κάνει δουλειά η σαμπρέλα.Το πρόβλημα είναι ότι τα πλαστικά γρανάζια του μοτέρ ζορίζονται περισσότερο και μπορεί να σπάσουν.
    Μάριε όταν μεγαλώσει το μικρό σου μπορείς να φύγεις από την πλαστικούρα για κάτι πιο σοβαρό όπως έκανα και εγώ πρόσφατα...
    Απίστευτη δουλειά! συγχαρητήρια για το μεράκι και την υπομονή σου!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Οσον αφορά τα πλαστικά γρανάζια, στο τηλεκατευθυνόμενο δεν έχεις πρόβλημα, γιατί έτσι και αλλιώς ξεκινάς ομαλά. Οταν το όχημα είναι αυτόνομο, και έχει απλά start/stop τότε έχεις θέμα, το οποίο το λύνεις με ένα soft start.
    Τώρα που έχει μεγαλώσει η μικρή έχω καταργήσει την τηλεκατεύθυνση και έχω αφήσει την ESC για να εκτελεί χρέη soft start. Αφενός για να μην φοβάται η μικρή αφετέρου για να μην σπάσουν τα πλαστικά γρανάζια...

    Μπράβο και πάλι!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις για να μην την κυνηγάς από πίσω,βάλε ένα kill switch σαν αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Universal-...oAAOSwxf1ZeVON για να σταματάς το αυτοκινητάκι όποτε θες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.modifiedpowerwheels.com/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τι δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    επανέρχομαι στο θέμα μιας και μελέτησα λιγάκι την συνδεσμολογία των καλωδίων του ηλεκτροκίνητου. Κατ'αρχήν με βεβαίωσαν από την εταιρία που έχω αγοράσει το ηλεκτροκίνητο ότι γίνεται η μετατροπή του τηλεχειρισμού σε 2.4ghz και υποστηρίζει την λειτουργία soft start μιας και είναι ενσωματωμένη στην πλακέτα κίνησης.Το κόστος αυτού 35€ η πλακέτα,15€ το remote control και 5€ μεταφορικά για να μου το στείλουν, σύνολο δηλαδή 55€(άλλο κατάστημα μου είπε 90€ για την ίδια δουλειά.....). Επειδή όμως οι πλακέτες με τα χειριστήρια είναι αρκετά ακριβά από Ελλάδα έχω βρει τα σετ τηλεχειρισμού (πλακέτα+control) περίπου 15-16€ από Κίνα.(που σημαίνει 40€ πιο κάτω από αυτά που μου ζητάνε εδώ,σημειωτέον μιλάμε ότι δεν θα γίνει κάποια τροποποίηση στην καλωδίωση απλά μου είπαν ότι θα κουμπώσω τις φύσσες στη νέα πλακέτα). Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας, παρακάτω παραθέτωένα link που περιέχει φωτογραφίες από την υπάρχουσα συνδεσμολογία της πλακέτας που έχει αυτή την στιγμή το ηλεκτροκίνητο. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με την επιλογή του νέου σετ τηλεχειρισμού που θα αγοραστεί από aliexpress.Ποιό θεωρείτε ότι θα ταιριάζει καλύτερα και δεν θα χρειαστεί κάποια τροποποίηση στην καλωδίωση και στις φύσσες. Τα σετ τηλεχειρισμού είναι αυτά εδώ.Εγώ νομίζω ότι με βάση την πλακέτα και τις φύσσες που έχει το ηλεκτροκίνητο ότι ταιριάζει καλύτερα αυτήν εδώ.Παραθέτω και link από το amazon γιατί στις φωτογραφίες φαίνονται και τα σύμβολα (εντολές) πάνω στην πλακέτα. (Η υπάρχουσα πλακέτα του ηλεκτροκίνητου έχει 8-pin).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marsele : 29-09-17 στις 12:27

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marsele Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,

    έχω αυτό το τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια:

    1)Θα ήθελα να αντικαταστήσω το υπάρχον σετ τηλεχειρισμού με αυτό για να αυξήσω την εμβέλεια και να μειώσω το απότομο ξεκίνημα του αυτοκινήτου, μιας και το σετ τηλεχειρισμού που θέλω να αγοράσω έχει λειτουργία για soft start (ομαλό ξεκίνημα) και το είδα στην πράξη σε αυτοκινητάκι που έχει αγοράσει φίλος μου και έχει το ίδιο σετ τηλεχειρισμοΎ. Η ερώτηση μου είναι θα μπορέσω να προσαρμόσω το νέο σετ τηλεχειρισμού στο αυτοκινητάκι;
    2)Μπορώ να εγκαταστήσω ένα βολτόμετρο στην θέση κάτω από το τιμόνι του αυτοκινήτου εκεί που υπάρχει η ένδειξη της μπαταρίας;Συνημμένο Αρχείο 70738
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ενδέχεται να μην υποστηρίζεται η λειτουργία soft start από το υπάρχον εγκατεστημένο σύστημα στο αυτοκινητάκι.
    2. Ναι. Μπορείς και χωρίς να αντικαταστήσεις το υπάρχον (παράλληλα). Υπόψη ότι θα καταναλώνει και αυτό κάποιο ρεύμα που θα μειώνει την αυτονομία της μπαταρίας.

    Καλημέρα,
    επανέρχομαι στο θέμα μιας και μελέτησα λιγάκι την συνδεσμολογία των καλωδίων του ηλεκτροκίνητου. Κατ'αρχήν με βεβαίωσαν από την εταιρία που έχω αγοράσει το ηλεκτροκίνητο ότι γίνεται η μετατροπή του τηλεχειρισμού σε 2.4ghz και υποστηρίζει την λειτουργία soft start μιας και είναι ενσωματωμένη στην πλακέτα κίνησης.Το κόστος αυτού 35€ η πλακέτα,15€ το remote control και 5€ μεταφορικά για να μου το στείλουν, σύνολο δηλαδή 55€(άλλο κατάστημα μου είπε 90€ για την ίδια δουλειά.....). Επειδή όμως οι πλακέτες με τα χειριστήρια είναι αρκετά ακριβά από Ελλάδα έχω βρει τα σετ τηλεχειρισμού (πλακέτα+control) περίπου 15-16€ από Κίνα.(που σημαίνει 40€ πιο κάτω από αυτά που μου ζητάνε εδώ,σημειωτέον μιλάμε ότι δεν θα γίνει κάποια τροποποίηση στην καλωδίωση απλά μου είπαν ότι θα κουμπώσω τις φύσσες στη νέα πλακέτα). Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας, παρακάτω παραθέτω ένα link που περιέχει φωτογραφίες από την υπάρχουσα συνδεσμολογία της πλακέτας που έχει αυτή την στιγμή το ηλεκτροκίνητο. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με την επιλογή του νέου σετ τηλεχειρισμού που θα αγοραστεί από aliexpress.Ποιό θεωρείτε ότι θα ταιριάζει καλύτερα και δεν θα χρειαστεί κάποια τροποποίηση στην καλωδίωση και στις φύσσες. Τα σετ τηλεχειρισμού είναι αυτά εδώ.Εγώ νομίζω ότι με βάση την πλακέτα και τις φύσσες που έχει το ηλεκτροκίνητο ότι ταιριάζει καλύτερααυτήν εδώ.Παραθέτω και linkαπό το amazon γιατί στις φωτογραφίες φαίνονται και τα σύμβολα (εντολές) πάνω στην πλακέτα. (Η υπάρχουσα πλακέτα του ηλεκτροκίνητου έχει 8-pin).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marsele : 29-09-17 στις 12:26

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θήβα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Κανείς που θα μπορούσε να βοηθήσει στην προηγουμένη ερώτηση;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικό παιδικό αυτοκίνητο 12v
    By mixalisg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 07:20
  2. Παιδικό ηλεκτροκίνητο όχημα
    By gmartin in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-15, 20:21
  3. φωτοβολταϊκά σε ηλεκτροκίνητο μηχανάκι?
    By ο-θραξ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-11, 22:05
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-11, 11:01
  5. Ηλεκτροκίνητο ποδήλατο, τι θα χρειαστώ?
    By babisbabou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-10, 02:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας