Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αγορά ακριβού Automatic Voltage Regulator

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή Αγορά ακριβού Automatic Voltage Regulator

    1) Θέλω να προστατέψω κάτι ηχοσυστήματα-home cinema και θέλω ένα καλό σταθεροποιητή (max 500€) κατηγορίας SERVO.
    Ψάχνοντας στο internet έχει φτηνιαδούρες,Ελλάδα έχει περισσότερο σε KEBO (γενικά μικρή γκάμα) και γενικά δεν ξέρω πολλές εταιρείες ξένες να κάνω έρευνα αγοράς.
    Εχει κάποιος να μου προτείνει 5-10 καλές μάρκες ξένες και αν είναι εφικτό να είναι made in Japan ή Germany?Πχ βρήκα αυτήν αλλά ούτε τιμές βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ και δεν έχει αντιπρόσωπο ούτε καν Ευρώπη:

    http://www.stac-japan.jp/high_power/

    *Ο αδερφός μου έχει το VMark KDS 3000VA αλλά δεν κυκλοφορεί πλέον και είναι made in China.

    2) Επίσης για Ελληνικά τι γνώμη έχετε?

    http://tescom-ups.gr/products/avr-11

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Χαίρεται,
    Με σταθεροποιητή με servo δεν θα προστατέψεις τίποτα , η απόκριση σε σύντομα μεταβατικά φαινόμενα , (υπερτάσεις,διακυμάνσεις τάσης) είναι αργή. Χρειάζεσαι on line ups για να είσαι σίγουρος. Ελληνικά δεν νομίζω πως υπάρχουν, απλά είναι rebranded απο Κίνα.
    Ψάξε για εταιρείες που εμπορεύονται UPS.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Με το online ups πρέπει να προσέξεις το θέμα του θορύβου. Λόγω χαμηλότερης απόδοσης θέλει καλύτερη ψύξη και πολλές φορές πιο θορυβώδεις ανεμιστήρες. Σίγουρα έχεις καλύτερη προστασία από servo σταθεροποιητή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ο φτηνοί servo σταθεροποιητές πάσχουν από ηλεκτρομηχανικά προβλήματα. Ενδέχεται να μην κάνουν καλή επαφή τα καρβουνάκια ή να χαλάσει ο μειωτήρας στο μοτέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Θα σου πρότεινα να ψάξεις για σταθεροποιητές με TRIAC. Είναι μια καλή μέση λύση κόστους - απόδοσης - προστασίας. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Μισό λεπτό ρε παιδιά.Πως γίνεται μηχανήματα των 100,200,300€ να βγαίνουν ανίκανα να προστατέψουν τα ηχοσυστήματα-home cinema?
    Δηλαδή με ένα τέτοιο σταθεροποιητή της τάξης των 200€ δηλαδή δεν κάνω δουλειά?Εγώ δε σου λέω να αναλύσουμε το πως δουλευουν οι σταθεροποιητές και να δούμε αν πετυχαίνουμε το 99,9999% αλλά κάπως (50,60,70%) να προστατέψω τα μηχανήματα από τα περισσότερα σενάρια κακής παροχής.Και στην τελική εγώ έψαχνα για κάτι έως 400€,ακόμα πιο αξιόπιστο.Το ups τι να το κάνω,δεν θέλω να έχω ρευμα σε διακοπή ούτε μπορεί οτι σε αυτά τα λεφτά να κάνει καλύτερη δουλειά απο σταθεροποιητή και σου προσφέρει παράλληλα αυτονομία έως 5-10 λεπτά.Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν οι σταθεροποιητές,θα βγαίναν μόνο ups.Επειτα θα πρέπει κάθε 2 χρόνια να αλλάζω μπαταρίες 30-40€...

    Για παράδειγμα ο αδερφός μου έχει σταθεροποιητή V-Mark 3000VA το οποίο έχει μία πολύ σημαντική λειτουργία...και με διακοπή ρευματος και ταυτόχρονη επαναφορά του,αυτό σου δίνει το ρεύμα μετά απο 2 λεπτά που θα είναι ενδεχομένως πιο σίγουρα σταθεροποιημένο.
    Και μόνο για αυτό δεν αξίζει ένας σταθεροποιητής?Επειτα στο ψηφιακό display βλέπεις την τάση που έχει διακυμάνσεις και ακούγεται στο εσωτερικό της συσκεύης ένας μηχανικός θόρυβος που προφανώς δουλεύει το μηχάνημα και κάνει δουλειά.

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ετσι απο περιέργεια.....αυτό το μηχάνημα αξίας 4,5 χιλ € κάνει δουλειά???

    http://www.furmanpower.com/product/1...SPR-16%20E%20I

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ulysses : 26-09-17 στις 03:49
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Παρόμοια Θέματα

  1. Voltage regulator
    By George L in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-10, 12:38
  2. Voltage Regulator - Ερωτήσεις
    By agorts in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 22:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας