Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 55

Θέμα: Καλώδια εσωτερικών εγκαταστάσεων

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Γιαννη αν και δεν βλεπω κατι το σωστο σε αυτο συμφωνω μια και καλυπτει και το προτυπο.Τωρα εδω στην Ελλαδα να ριξω 6ρι καλωδιο για επεκταση δεν βρισκω νοημα,με τι ασφαλισω αυριο το καλωδιο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #42
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    θα σου πω τη πιστεύω. μάλλον ο μελετητής όπως κλασικά κάνουν, βάζουν στο πρόγραμμα κάποιες παραμέτρους. απώλειες, θερμοκρασίες, πτώσης τάσης κλπ και βάζουν τα φορτία. το πρόγραμμα υπολογίζει την διατομή του καλωδίου.
    τις περισσότερες φορές οι παράμετροι είναι λίγο υπερβολικοί με αποτέλεσμα να βγάζει το πρόγραμμα κάποια κουλά. στην περίπτωση του Θωμά τους έβγαλε ότι η διατομή του καλωδίου πρέπει να είναι 4άρι αλλά να ασφαλιστεί με 10άρα ασφάλεια.. επειδή θεώρησαν δύσκολη στην χρήση το 4άρι είπανε να βάλουν 6άρι για ευχρηστία (αν και εφόσον υπήρχε σχάρα εγώ πιστεύω ότι τα 4άρια θα ήταν ευκολότερα στην διακλάδωση αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).
    στην προκειμένη περίπτωση εγώ απλά (αν ήμουνα ο εργολάβος και όχι ο υπάλληλος) θα έλεγα στον μελετητή ότι είναι υπερβολικός και θα του πρότεινα να βάλουμε 2.5αρι.
    πχ μου έχει τύχει να μου φέρουν μελέτη σπιτιού και μου είχε την πρίζα του πλυντηρίου με 4άρια (λες και αν ήθελα να τα τραβήξω θα χωράγανε να βιδωθούν στην πρίζα) ανεμιστηρακι του μπάνιου με 2.5άρια (επειδή του έβαλε παράμετρο στο πρόγραμμα μοτέρ και κίνηση) και στην κουζίνα (την συσκευή) 10άρια καλώδια. και επειδή ίσως να θέλανε να συνδεθεί και τριφασικά μου είχε 5Χ10 κιόλας.
    έ όπως καταλαβαίνεις έπεσε λίγο μάχη για να μπορέσω να συνεννοηθούμε και να του δώσω να καταλάβει ότι είναι υπερβολικός και μη πρακτικός με αυτά που έβγαλε. τελικά με πολύ κόπο αποφάσισε ότι είχα δίκιο και μου είπε να τα κάνω όπως υπολογίζω εγώ. φυσικά δεν μου έχει συμβεί μόνο μια φόρα αλλά αρκετές φορές αντίστοιχα κουλά.

    εγώ αυτό καταλαβαίνω με βάση αυτά που είπε ο Θωμάς.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (21-09-17), thomastropo (21-09-17)

  4. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Οπως το λετε συνεβη, εχει συμβει και στο παρελθον. Σε συνδεσεις κυκλοφορητων μερικων watt συνδεαμε 2.5αρια λογω μελετης, φανταστειτε ο χωρος του κιβωτιου πολυ μικρος για 4 καλωδια και να συνδεεις 120 κομματια...(ιατρικο κεντρο)
    Κανονικα οπως ειχα δει παλια επρεπε τα στεγανα αυτα φωτιστικα να ειχαν ασφαλειοθηκη εσωτερικα 2Χ800mA ωστε να ειχαμε τοπικη προστασια απο βραχυκυκλωμα και να μη χρειαζονταν να βγαινει ολοκληρη γραμμη φωτισμου εκτος.
    Αλλα και τωρα λογω της εναλλαγης των φασεων ανα 3 φωτα θα εβγαιναν 10 φωτα εκτος

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιος νόμος που το απαγορεύει, άλλωστε όλοι οι πίνακες, εμπορικοί και βιομηχανικοί, που κατασκευάζονται στα πινακάδικα είναι καλωδιωμένοι με λεπτοπολύκλωνα καλώδια. Απλά επειδή από διατομές 4mm2 και κάτω τα καλώδια είναι λεπτοπολύκλωνα σε αντίθεση με το 6άρι που λες, πιθανώς να έχουν θέμα με τις μηχανικές καταπονήσεις που δέχονται κατά την εγκατάσταση τους. Το πιο σωστό πάντως είναι το σπιράλ να είναι άνετο για τα καλώδια που πρέπει να περαστούν, να υπάρχουν ανα τακτά διαστήματα μπουάτ διακλάδωσης, και δεν θα έχεις κανένα θέμα.

    δε ξερω τι παιζει με τις οικοδομες και τη στερια γενικοτερα αλλα σε χωρους με καταπονησεις και vibrations (πλοια) τα μονοκλωνα απαγορευονται βαση κανονισμου SOLAS γιατι καταπονουνται και σπανε (θεωρητικα τουλαχιστο... δεν εχω δει ποτε στη δουλεια μου εγκατασταση με μονοκλωνο, ουτε εχει μπει ποτε σε οτιδηποτε σε πλοιο εκτος απ τις μπαρες στους πινακες αν τις θεωρησει καποιος ως "μονοκλωνο" ).
    Απο κει και περα μαλλον παιζει το κοστος η ισως διευκολυνση λογω χωνευτων εγκαταστασεων (τις οποιες δε πολυκαταλαβα ποτε γιατι γινονται ετσι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) παρα κατι αλλο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε ξερω τι παιζει με τις οικοδομες και τη στερια γενικοτερα αλλα σε χωρους με καταπονησεις και vibrations (πλοια) τα μονοκλωνα απαγορευονται βαση κανονισμου SOLAS γιατι καταπονουνται και σπανε (θεωρητικα τουλαχιστο... δεν εχω δει ποτε στη δουλεια μου εγκατασταση με μονοκλωνο, ουτε εχει μπει ποτε σε οτιδηποτε σε πλοιο εκτος απ τις μπαρες στους πινακες αν τις θεωρησει καποιος ως "μονοκλωνο" ).
    Απο κει και περα μαλλον παιζει το κοστος η ισως διευκολυνση λογω χωνευτων εγκαταστασεων (τις οποιες δε πολυκαταλαβα ποτε γιατι γινονται ετσι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) παρα κατι αλλο.
    Από την εμπειρία μου στη θάλασσα και σε ναυπηγεία να πω ότι όντως σχεδόν πουθενά δεν συνάντησα μονόκλωνα καλώδια.
    Στις δε περιπτώσεις που συνάντησα ήταν στις κουζίνες στα κρουαζιερόπλοια και σε παροχές σε διάφορα μηχανήματα όπως φριτέζες μεγάλα τηγάνια πιατομηχανές κ.α καθώς και σε παροχές αντλιών grey water στα μηχανοστάσια.
    Εκεί όμως που δεν θάπρεπε να τοποθετηθούν είναι σε παροχικά σε καμπίνες, είχαν βάλει (και απορώ για Φιλανδική κατασκευή πλοίου) 2.5άρια μονόκλωνα σε κουμπωτές κλέμμενς για παροχή πριζών 220.
    Πολλές φορές γλυτώσαμε φωτιά ανοίγοντας ταβάνια έξω από καμπίνες ψάχνοντας τα επίμαχα σημεία.
    Άσε που τροφοδοτούσαν 2 ή και 3 καμπίνες στη σειρά στο ίδιο κύκλωμα...(κάτι που αναφέρονταν όμως στο σχέδιο έκαστου υποπίνακα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #46
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη τα 6αρια διακλαδωνονται καλυτερα (στριβονται) απο τα 4αρια γιαυτο τα βαλαμε. Θα βαζαμε 2.5 κανονικα αλλα προβλεψαμε και μελλοντικη επεκταση γραμμων.
    Απο τα 6αρια φευγαμε με διακλαδωση με 1.5αρια προς το καθε φωτιστικο (απο το καθε κουτι)

    Τι να βαζαμε 25Α ασφαλειες για να ασφαλιζαμε την καλωδιωση? Με 10Α απο 1.5 και πανω για μεχρι και 1500 της καθε φασης ειμαστε οκ ετσι δεν ειναι?

    Το θεμα μου αυτο ειναι, αν εβγαιναν στην παραγωγη 4αρια πολυκλωνα θα τα βαζαμε.
    Το κοστος ομως το πληρωθηκαμε
    Δεν καταλαβαινω, γιατί τα 6αρια "στριβονται" καλυτερα απο τα 4αρια;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 22-09-17 στις 10:41

  8. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινω, γιατί τα 6αρια "στριβονται" καλυτερα απο τα 4αρια;;;
    Σε σχεση με τα μονοκλωνα 4αριαπου βγαζουν οι εταιρειες ναι τα 6αρια στριβονται καλυτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την εμπειρία μου στη θάλασσα και σε ναυπηγεία να πω ότι όντως σχεδόν πουθενά δεν συνάντησα μονόκλωνα καλώδια.
    Στις δε περιπτώσεις που συνάντησα ήταν στις κουζίνες στα κρουαζιερόπλοια και σε παροχές σε διάφορα μηχανήματα όπως φριτέζες μεγάλα τηγάνια πιατομηχανές κ.α καθώς και σε παροχές αντλιών grey water στα μηχανοστάσια.
    Εκεί όμως που δεν θάπρεπε να τοποθετηθούν είναι σε παροχικά σε καμπίνες, είχαν βάλει (και απορώ για Φιλανδική κατασκευή πλοίου) 2.5άρια μονόκλωνα σε κουμπωτές κλέμμενς για παροχή πριζών 220.
    Πολλές φορές γλυτώσαμε φωτιά ανοίγοντας ταβάνια έξω από καμπίνες ψάχνοντας τα επίμαχα σημεία.
    Άσε που τροφοδοτούσαν 2 ή και 3 καμπίνες στη σειρά στο ίδιο κύκλωμα...(κάτι που αναφέρονταν όμως στο σχέδιο έκαστου υποπίνακα)
    Ειχα την εντυπωση οτι σε πλοια θα πηγαιναν μονοκοματες οι γραμμες για πριζες σε καμπινες. Ετσι θα αποφευγονταν τετοιες καταστασεις.
    Αν υπηρχαν προβληματα με μονοκλωνα και ιδιαιτερα με το τρεμουλο που κανει στη θαλασσα, τοτε οι εσωτερικες συνδεσεις στα φωτιστικα θα ηταν ολες με πολυκλωνα και σιλικονουχα. Ισχυει κατι τετοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Οχι σπάνια συνάντησα λεπτοπολύκλωνα σε φωτιστικά πλοίων
    Οι κανόνες εγκατάστασης μονόκλωνων καλωδίων είναι οι παρακάτω (σύμφωνα με κανόνες)

    Καλώδια για εναλλασσόμενο ρεύμα

    Όπου είναι απαραίτητα μονού κλώνου καλώδια για κυκλώματα εναλλασσόμενου ρεύματος μεγαλύτερο από 20 αμπέρ, θα πρέπει να συμμορφώνονται με τα παρακάτω:


    1)Τα καλώδια θα πρέπει να είναι είτε μη οπλισμένα είτε οπλισμένα με μη μαγνητικό υλικό.


    2)Όπου είναι εγκατεστημένα σε σωλήνα ή αγωγό, καλώδια που ανήκουν στο ίδιο κύκλωμα θα πρέπει να εγκαθίστανται στον ίδιο σωλήνα ή αγωγό εκτός αν ο μεταλλικός σωλήνας ή αγωγός είναι από μη μαγνητικό υλικό.


    3)Τα δεματικά καλωδίων θα πρέπει να περιλαμβάνουν καλώδια από όλες τις φάσεις ενός κυκλώματος εκτός αν τα δεματικά είναι από μη μαγνητικό υλικό.


    4)Όπου 2ή3 μονού κλώνουκαλώδια δημιουργούν μονής φάσης κυκλώματαή τριφασικά κυκλώματα τα καλώδια θαπρέπει όσο το δυνατό να είναι σε επαφήτο ένα με το άλλο. Σε κάθε περίπτωση ηαπόσταση μεταξύ 2 γειτονικών καλωδίωνδεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη απότην διάμετρο του καλωδίου.


    5)Όπου μονού κλώνου καλώδια ονομαστικού ρεύματος μεγαλύτερου των 250 αμπέρ δρομολογούνται σε ατσάλινους μπουλμέδες τα καλώδια θα πρέπει να δρομολογούνται όσο το δυνατό πιο μακριά από αυτούς.

    6)Όπου χρησιμοποιούνται μονού κλώνου καλώδια τα οποία έχουν εμβαδό εγκάρσιας διατομής 185 τετραγωνικά χιλιοστά ή μεγαλύτερης και ξεπερνούν τα 30 μέτρα μήκους, οι φάσεις θα πρέπει εναλλάσσονται ανά τακτά διαστήματα περίπου 15 μέτρων ώστε να διατηρηθεί η σύνθετη αντίσταση των κυκλωμάτων, εκτός αν τα καλώδια είναι εγκατεστημένα σε σχηματισμό τριφυλλιού.

    7)Στην περίπτωση κυκλωμάτων με 2 ή περισσότερα μονού κλώνου καλώδια δρομολογημένα παράλληλα ανά φάση, όλα τα καλώδια θα πρέπει να έχουν το ίδιο μήκος και την ίδια εγκάρσια διατομή. Μαγνητικά υλικά δεν θα πρέπει να τοποθετούνται ανάμεσα σε μονού κλώνου καλώδια μίας ομάδας. Όπου τα καλώδια περνάνε μέσα από ατσάλινα ελάσματα, θα πρέπει όλα τα καλώδια του ίδιου κυκλώματος να περάσουν μέσα από ένα έλασμα ή στυπιοθλίπτη έτσι κατασκευασμένα ώστε η απόσταση μεταξύ των καλωδίων και του μαγνητικού υλικού να μην είναι λιγότερη από 75 χιλιοστά εκτός αν τα καλώδια είναι εγκατεστημένα σε σχηματισμό τριφυλλιού.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 22-09-17 στις 16:42
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lepouras (22-09-17), nestoras (22-09-17)

  12. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 22-09-17 στις 16:44
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-17, 08:31
  2. Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-15, 18:19
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-11, 17:08
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-10, 13:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας