Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Πομπός στα FM λίγα watt

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Ναι υπάρχει ένα PLL. Από ένα παλιό σταθμό που είχαμε 2000watt. Πιστεύω όμως ότι θα είναι μεγάλο αυτό το PLL. Και δεν θέλω κάτι με μεγάλη εμβέλεια. 4 – 5 – 6 χμλ MAX. Αλλά τέλος του μηνός θα κατέβω Αθήνα και θα πάω να το τσεκάρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αν το χωριό είναι ομοιόμορφα κατανεμημένο τότε οποιαδήποτε απλή κατασκευή, ακόμα και με ένα τρανζίστορ αρκεί (ηρωικό BC141).
    Και να τσουλήσει λίγο στην αρχή, μετά θα κάτσει στα αυγά του.
    Οι Κινέζικες κατασκευές PLL στα 70¤ που στηρίζονται στο BH1417 και με ισχύ 15w φυσικά υπερκαλύπτουν την απαίτηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Haris K3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Ναι υπάρχει ένα PLL. Από ένα παλιό σταθμό που είχαμε 2000watt. Πιστεύω όμως ότι θα είναι μεγάλο αυτό το PLL. Και δεν θέλω κάτι με μεγάλη εμβέλεια. 4 – 5 – 6 χμλ MAX. Αλλά τέλος του μηνός θα κατέβω Αθήνα και θα πάω να το τσεκάρω.
    το σύνηθες στα PLL ήταν τα 30W, σε καλύπτουν άνετα, εξαρτάται βέβαια από την μορφολογία του εδάφους και τι ισχύ έχουν οι άλλοι σταθμοί, αν είναι για τον Βόλο που βλέπω στην υπογραφή σου, τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ο Βόλος ισχύει. Αλλά είμαι μακριά. Αν βέβαια το δούμε σε ευθεία μέσω θαλάσσης είναι ποιο κοντά. 40 χιλιόμετρα περίπου. Να φανταστείτε ότι το χωριό βρίσκεται σε ύψωμα και σχετικά είναι φλατ. Ούτε αλφαδιά αλλά ούτε και το κόβουν βουνά. Η κεραία στο σημείο που θα μπει θα βλέπει όλο το χωριό. Ακριβώς από κάτω και σε ευθεία πάντοτε βρίσκονται 2 χωριά. 3 με 4 χιλιόμετρα. Μετά είναι θάλασσα. Εγώ θέλω να καλύψω το χωριό μου και αυτά τα 2 χωριά. Αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να έχω πολλά watt. Δεν θέλω να πάω παραπέρα για να μην δημιουργήσω προβλήματα.
    Τα 5 με 7 watt θα είναι ικανοποιητικά? Ή θα πρέπει να πάω στα 15? Ο φίλος aris52 πρότεινε κάτι. Κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάποιο άλλο συγκεκριμένο? ή από Ελλάδα ή εξωτερικό. Σας ευχαριστώ.

    Υ.Γ.....Προς το παρών υπάρχουν αυτές οι σκέψεις…..
    https://www.banggood.com/5W-Stereo-D...SAAEgK0Z_D_BwE


    http://www.ebay.com/itm/12V-DIY-kit-Digital-LED-Radio-Station-7W-PLL-Stereo-FM-Transmitter-76M-108MHz-/152485216287?epid=706312507&hash=item2380d3c01f:g: OTEAAOSw6n5Xvtad

    και για κεραία....

    http://www.ebay.com/itm/15M-Cable-Po...cAAOSwulBZjAIl

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Haris K3 : 24-09-17 στις 16:13

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Haris K3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Βόλος ισχύει. Αλλά είμαι μακριά. Αν βέβαια το δούμε σε ευθεία μέσω θαλάσσης είναι ποιο κοντά. 40 χιλιόμετρα περίπου. Να φανταστείτε ότι το χωριό βρίσκεται σε ύψωμα και σχετικά είναι φλατ. Ούτε αλφαδιά αλλά ούτε και το κόβουν βουνά. Η κεραία στο σημείο που θα μπει θα βλέπει όλο το χωριό. Ακριβώς από κάτω και σε ευθεία πάντοτε βρίσκονται 2 χωριά. 3 με 4 χιλιόμετρα. Μετά είναι θάλασσα. Εγώ θέλω να καλύψω το χωριό μου και αυτά τα 2 χωριά. Αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλω να έχω πολλά watt. Δεν θέλω να πάω παραπέρα για να μην δημιουργήσω προβλήματα.
    Τα 5 με 7 watt θα είναι ικανοποιητικά? Ή θα πρέπει να πάω στα 15? Ο φίλος aris52 πρότεινε κάτι. Κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάποιο άλλο συγκεκριμένο? ή από Ελλάδα ή εξωτερικό. Σας ευχαριστώ.

    Υ.Γ.....Προς το παρών υπάρχουν αυτές οι σκέψεις…..
    https://www.banggood.com/5W-Stereo-D...SAAEgK0Z_D_BwE


    http://www.ebay.com/itm/12V-DIY-kit-Digital-LED-Radio-Station-7W-PLL-Stereo-FM-Transmitter-76M-108MHz-/152485216287?epid=706312507&hash=item2380d3c01f:g: OTEAAOSw6n5Xvtad

    και για κεραία....

    http://www.ebay.com/itm/15M-Cable-Po...cAAOSwulBZjAIl
    Στον Βόλο, σε γενικές γραμμές, υπάρχουν ισχυρά σήματα τόσο από το Πήλιο, όσο και από τις γειτονικές περιοχές, σε μετάφραση σημαίνει ότι οι δέκτες των FM γίνονται ποιο αναίσθητοι όταν υπάρχουν ισχυρά σήματα στην περιοχή.
    Φυσικά στο Πήλιο λόγο μορφολογίας του εδάφους υπάρχουν και πολλές σκιές, αν είσαι σε κάποια από αυτές τότε φτάνουν τα 5W, μια δοκιμή θα δείξει και αν δεν είναι αρκετά προσθέτεις αργότερα μια "παντόφλα" (Linear FM)
    Tο DYI απο το ebay έχει φωτο του PCB και βλέπω ότι υπάρχει το τυπικό φίλτρο στην έξοδο + η ρυθμιζόμενη ισχύ εξόδου, χρήσιμο αν αργότερα να οδηγήσεις κάποιο linear.
    το άλλο είναι ένα black box, μάλλον χωρίς ρυθμιζόμενη ισχύ εξόδου και η κεραία είναι μια χαρά (στα χαρτιά) για την συγκεκριμένη δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα. σε ευχαριστώ. ακόμα το ψάχνω. ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Και κάτι ακόμα …… εγκυκλοπαιδικό……
    αν καταλήξω στο DYI που είναι 7w και δεν είμαι ικανοποιημένος…. Από πού μπορώ να προμηθευτώ linear για να δυναμώσουμε το σήμα?

    Και τη γίνεται με τις τηλεοράσεις? Θα τις επηρεάζει η ο πομπός? Ή τώρα που είναι ψηφιακή δεν έχουμε πρόβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Το 7watt Μπαμπη θα σε καλυψει πληρες για την δουλεια που το θελεις το μονταρισμα προσεχε λυγο μονο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Haris K3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι ακόμα …… εγκυκλοπαιδικό……
    αν καταλήξω στο DYI που είναι 7w και δεν είμαι ικανοποιημένος…. Από πού μπορώ να προμηθευτώ linear για να δυναμώσουμε το σήμα?

    Και τη γίνεται με τις τηλεοράσεις? Θα τις επηρεάζει η ο πομπός? Ή τώρα που είναι ψηφιακή δεν έχουμε πρόβλημα?
    μη μου πεις οτι γκουγλάρισες linear fm και δεν βρήκες τίποτα.
    Τώρα οι παρεμβολές δεν είναι το ίδιο με τα αναλογικά αλλά πάντα παίζουν, τώρα φριζάρει η εικόνα, "δεν υπάρχει σήμα" και τέτοια.
    αλλά επειδη τα κανάλια εκπομπής είναι πολύ λιγότερα απο την εποχή της αναλογικής TV, θα φροντίσεις να πέσει η αρμονική σου σε κάποια κενή συχνότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Τέλος της εβδομάδας θα κατέβω Αθήνα. Θα ρίξω μια ματιά και στο PLL αλλά και σε μία παλιά γέφυρα στάσιμων που είχαμε κάποτε. Γιατί θα την χρειαστώ. Αν καταφέρω θα βρεθώ και με έναν κεραιά γνωστό να μου πει κι αυτός ορισμένα πράγματα από κοντά. Από την άλλη εβδομάδα θα καταλήξω στο τι θα κάνω.
    Όσο αφορά τον στενό μου φίλο Google …… είναι ο πρώτος που ρωταω….. αλλά δεν με βοήθησε αρκετά ή εγώ τα έβλεπα λάθος. Ότι linear μου έβγαλε ήταν μεγάλα. Θα το δούμε όμως ποιο μετά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός 1,5 Watt
    By driverbulba in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-12, 20:32
  2. πομπός fm smartkit 0,2 watt (1001)
    By kostas197180s in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-10, 02:24
  3. πομπός fm smartkit 0,2 watt (1001)
    By kostas197180s in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-10, 22:28
  4. Πομπός FM 1.500 watt
    By savnik in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-10, 16:48
  5. Ενισχυτης ήχου λίγα watt
    By Κώστας21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 22:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας