Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Το λαπτοπ μου αλλαξε το ονομα του δισκου!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή Το λαπτοπ μου αλλαξε το ονομα του δισκου!

    Ξαφνικα ,εκει που συνδεω τον εξωτερικο στο λαπτοπ ,αντι να φανει σαν ''antonis 1 tb backup'' ,αλλαξε σε ''τοπικος δισκος Ε'' και δεν μπαινω με τιποτα ουτε να τον τσεκαρω ουτε ασφαλη καταργηση να του κανω!!. Βαζω αλλο δισκο (τον κανονικο με τα ιδια δεδομενα) και μου τον βαφτιζει κι αυτον! Ενα ανηψι μου που τα παλευει αυτα ,τον 1ο δισκο τον εφερε βολτα ,αλλαζοντας οπως μου ειπε ,καποιες ρυθμισεις ασφαλειας. Τον αλλο ,δεν τον εχω ψαξει ακομα. Ειναι δυνατον ,να χαλασουν 2 σκληροι ,ο ενας πισω απ'τον αλλο? Ολιγον κουφο ακουγεται. υπ'οψιν ,οι δισκοι εχουν τα ιδια δεδομενα ,μουσικη κυριως ,για εκδηλωσεις (dj) και καποιες φωτογραφιες (ο backup) ,ειναι wd green και οι δυο. Κατι στο λαπτοπ να τους μπερδεψε και τους δυο? Τη γνωμη σας παιδες γιατι ειναι για δουλεια (εκδηλωσεις) να μη γινω ρεζιλι ο καψερος.....Thanksssss.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Σε καθε περιπτωση και εφοσον τα δεδομενα ειναι ακομαεσα υπαρχει η λυση της χρησιμοποιησης μιας εκδοσης των λινουξ πχ ubuntu lubuntu debian που θα δουλεψεις live χωρις εγκατασταση. Απο εκει θα συνδεσεις τον εξωτερικο και θα δεις τα δεδομενα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αντώνη , κακώς δοκίμασες και έβαλες και δεύτερο εξωτερικό σκληρό με δεδομένα στο " ύποπτο " λάπτοπ ,
    Αφού είδες οτι χάλασε τον πρώτο εξ σκληρό , έπρεπε τουλάχιστον να βάλεις εναν πρόχειρο εξωτερικό σκληρό για test και όχι καποιον backup
    Με τα backup δεν κάνουμε πειράματα ... Οι ειδικοί συμβουλεύουν να έχουμε τρια backup ( ιδανικά και σε άλλο υπολογιστη και μέρος)
    και να τα χρησιμοποιούμε διαδοχικά κυκλικά Α Β Γ Α Β Γ ...

    Υπάρχει περίπτωση να εχει καποιο πρόβλημα το λαπτοπ με την τροφοδοσία στο usb . Δεν βλέπει καλά τον εξωτερικό σκληρό και όταν τον
    δει προσπαθεί να τον συνεφέρει ... Πολλές φορές οι εξωτερικοί έχουν πρόβλημα και στην επαφή του καλωδίου ή στο καλώδιο
    ( δεν δίνει το απαραίτητο ρευμα στον εξ δίσκο )

    Να ξέρεις πάντως οτι κυκλοφορούν και ιοί ransomware , που σου κρυπτογραφούν τα δεδομένα του δίσκου με δικό τους password , και μετά
    ζητάνε λύτρα σε bitcoin να σου δώσουν το password .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 23-09-17 στις 11:33

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Τελος καλο ολα καλα τελικα. Τους συνδεσα εναν-εναν στο σταθερο μου πισι ,και με το που συνεδεα τον καθενα ,μου τον επιδιορθωνε κανονικα ,παρολα τα χρονια του. Tους βαφτισα με τα ονοματακια τους και το λαπτοπιον τους ''ειδε'' κανονικα στην εκδηλωση που ειχα το σαββατο. Εφυγε και ενα μεγαλο αγχος βεβαια. Tσεκαρα και το λαπτοπ ,δεν βρεθηκαν ''μαμμουνια'' μεσα. Ενα full scan θελω τωρα να κανω στους σκληρους ,ετσι για σιγουρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με οθονη του λαπτοπ
    By vamei in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 17:50
  2. μεταφορα σκληρου δισκου σε νεο λαπτοπ
    By σεατ 2 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 23:24
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-13, 01:39
  4. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 11:18
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-08, 21:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας