Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Τελικά οι επιλογές είναι δυσκόλες.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή Τελικά οι επιλογές είναι δυσκόλες.

    Χαιρετω το φόρουμ για άλλη μια φορά. Πάνε κοντα δυο χρόνια και κάτι που τελειωσα την σχολή και δουλεύω απο δω και απο κει, ομως υπάρχει ενας τομεας που θα ήθελα να ασχολήθω και αυτος ειναι τα ηλεκτρικα οχήματα έλα ομως που δεν ξερω απο που να αρχίσω. Τι να κάνω πως θα το κάνω. Αυτο που ξεκίνησα απο σήμερα είναι να διαβαζω ηλεκτρονικα ισχυος που εχουνε εφαρμογη εκει.
    Δεν θελω να αρκεστω σ αυτά θέλω να σχεδιασω και τους ηλεκτροκινητήρες που έχουνε και να γίνεται ακόμα και το αμάξωμα. Είμαι στα 28 το Δεκεμβρη μπαινω στα 29
    και δεν ξερω τι να κάνω. Να ξαναπιάσω τα βιβλία; H να κυνηγήσω μια στανταρ δουλειά ως ιδιωτικός υπάλληλο ή ακόμα και στο δημόσιο αν γίνεται για να έχω ένα σίγουρο είσοδημα ;

    Ισώς είμαι μεγάλος για τέτοια ίσως όχι αλλά οι επιλογές είναι αυτό που καθορίζουν (συνήθως) το μέλλον μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H να κυνηγήσω μια στανταρ δουλειά στο δημόσιο
    Αυτό αν μπορείς, σαν πρώτη - τοπ οφ δε τοπ προτεραιότητα.

    Τα υπόλοιπα, μόνο αν αποτύχεις σε αυτό.

    -1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό αν μπορείς, σαν πρώτη - τοπ οφ δε τοπ προτεραιότητα.

    Τα υπόλοιπα, μόνο αν αποτύχεις σε αυτό.
    Δεν τους καλύπτει όλους η σταθερότητα και 0 δημιουργικότητα του δημοσίου.
    Και αν μπορεις σε κάποια απαιτητική θέση και όχι ζαμαν φου, πάλι δεν αξίζει τον κόπο γιατί στον ιδ. τομέα παίρνεις α διπλά πιο εύκολα

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Προφανώς έχουμε διαμετρικά αντίθετες προσλαμβάνουσες, εγώ βλέπω γύρω μου αυτά που γράφει εδώ, εδώ κι εδώ. Κι εδώ.
    Κι αν βαρεθεί τη '0 δημιουργικότητα του δημοσίου', κανείς (συνήθως) δεν τον εμποδίζει να αναλάβει δράση και στον ιδιωτικό τομέα, παράλληλα.
    Ξεκούραστος θα είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς έχουμε διαμετρικά αντίθετες προσλαμβάνουσες, εγώ βλέπω γύρω μου αυτά που γράφει εδώ, εδώ κι εδώ. Κι εδώ.
    Κι αν βαρεθεί τη '0 δημιουργικότητα του δημοσίου', κανείς (συνήθως) δεν τον εμποδίζει να αναλάβει δράση και στον ιδιωτικό τομέα, παράλληλα.
    Ξεκούραστος θα είναι.
    Εξαρτάται φυσικά την θέση και το αντικείμενο, αν έχεις χαρτιά και ικανότητες δεν πας για 800 ευρώ.
    Αλλιως και στο δημόσιο κάτι παραπάνω θα έπερνες, με όλα τα οφέλη του δημοσίου και συμφωνώ σε αυτήν την περίπτωση μαζί σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετω το φόρουμ για άλλη μια φορά. Πάνε κοντα δυο χρόνια και κάτι που τελειωσα την σχολή και δουλεύω απο δω και απο κει, ομως υπάρχει ενας τομεας που θα ήθελα να ασχολήθω και αυτος ειναι τα ηλεκτρικα οχήματα έλα ομως που δεν ξερω απο που να αρχίσω. Τι να κάνω πως θα το κάνω. Αυτο που ξεκίνησα απο σήμερα είναι να διαβαζω ηλεκτρονικα ισχυος που εχουνε εφαρμογη εκει.
    Δεν θελω να αρκεστω σ αυτά θέλω να σχεδιασω και τους ηλεκτροκινητήρες που έχουνε και να γίνεται ακόμα και το αμάξωμα. Είμαι στα 28 το Δεκεμβρη μπαινω στα 29
    και δεν ξερω τι να κάνω. Να ξαναπιάσω τα βιβλία; H να κυνηγήσω μια στανταρ δουλειά ως ιδιωτικός υπάλληλο ή ακόμα και στο δημόσιο αν γίνεται για να έχω ένα σίγουρο είσοδημα ;

    Ισώς είμαι μεγάλος για τέτοια ίσως όχι αλλά οι επιλογές είναι αυτό που καθορίζουν (συνήθως) το μέλλον μας.
    συγγνώμη αλλά λες οτι θες να σχεδιάσεις ηλεκτροκινητήρα και αμάξωμα
    θες να ασχωληθείς με τη σχεδιάστη ολόκληρου αυτοκινήτου ? και οχι να πάρεις έτοιμα πχ μπαταρίες , controller , μοτέρ αλλά να τα σχεδιάσεις ολα απο το 0?
    Μήπως έχεις άγνοια ? εχεις σχεδιάσει ποτέ έστω μια πλακέτα ? έχεις γράψει κώδικα ?
    Δηλαδή θες να σχεδιάσεις ενα ηλεκτρικό αυτοκίνητο και να το πουλάς ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (24-09-17)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται φυσικά την θέση και το αντικείμενο, αν έχεις χαρτιά και ικανότητες δεν πας για 800 ευρώ.

    Κάτω από 1.000 ευρώ τον μήνα 8 στους 10 Ελληνες

    Που θα αυξηθεί γιατί θα προστεθούν κι άλλοι:
    Μέχρι το 2018, υπολογίζεται ότι επιπλέον 500.000 πολίτες θα σπάσουν προς τα κάτω το φράγμα των 1.000 ευρώ
    Άρα μόνο οι 2 στους 10 Έλληνες έχουν 'χαρτιά και ικανότητες'...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johny16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετω το φόρουμ για άλλη μια φορά. Πάνε κοντα δυο χρόνια και κάτι που τελειωσα την σχολή και δουλεύω απο δω και απο κει, ομως υπάρχει ενας τομεας που θα ήθελα να ασχολήθω και αυτος ειναι τα ηλεκτρικα οχήματα έλα ομως που δεν ξερω απο που να αρχίσω. Τι να κάνω πως θα το κάνω. Αυτο που ξεκίνησα απο σήμερα είναι να διαβαζω ηλεκτρονικα ισχυος που εχουνε εφαρμογη εκει.
    Δεν θελω να αρκεστω σ αυτά θέλω να σχεδιασω και τους ηλεκτροκινητήρες που έχουνε και να γίνεται ακόμα και το αμάξωμα. Είμαι στα 28 το Δεκεμβρη μπαινω στα 29
    και δεν ξερω τι να κάνω. Να ξαναπιάσω τα βιβλία; H να κυνηγήσω μια στανταρ δουλειά ως ιδιωτικός υπάλληλο ή ακόμα και στο δημόσιο αν γίνεται για να έχω ένα σίγουρο είσοδημα ;

    Ισώς είμαι μεγάλος για τέτοια ίσως όχι αλλά οι επιλογές είναι αυτό που καθορίζουν (συνήθως) το μέλλον μας.
    Ξεκίνα με ένα ηλεκτρικό πατίνι, και αν τα καταφέρεις άρχισε να μεγαλώνεις τις ρόδες και στο τέλος βάλε και οροφή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτω από 1.000 ευρώ τον μήνα 8 στους 10 Ελληνες

    Που θα αυξηθεί γιατί θα προστεθούν κι άλλοι:


    Άρα μόνο οι 2 στους 10 Έλληνες έχουν 'χαρτιά και ικανότητες'...
    αυτό που γίνεται ειναι οι νέοι σχετικά εργαζόμενοι να μην παίρνουν πάνω απο 1000ε μισθό.
    Το κάνουν μεγάλες εταιρείες και μικρές , ακόμα και αν έχουν να δώσουν επικρατεί η νοοτροπία δεν δίνει κάνεις πάνω απο 1000ε γιατί να δώσω εγώ.
    Της μοδας έγιναν και τα κουπόνια , αντί για αύξηση δίνουν σε πολλούς κουπόνια για σούπερ μαρκετ και βενζίνη.
    Εξαίρεση κάποιοι παλιοί εργαζόμενοι που εχουν κρατήσει μισθούς πάνω απο 1000ε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που γίνεται ειναι οι νέοι σχετικά εργαζόμενοι να μην παίρνουν πάνω απο 1000ε μισθό.
    Το κάνουν μεγάλες εταιρείες και μικρές , ακόμα και αν έχουν να δώσουν επικρατεί η νοοτροπία δεν δίνει κάνεις πάνω απο 1000ε γιατί να δώσω εγώ.
    Της μοδας έγιναν και τα κουπόνια , αντί για αύξηση δίνουν σε πολλούς κουπόνια για σούπερ μαρκετ και βενζίνη.
    Δεν είναι θέμα 'νοοτροπίας' ή 'μόδας', αλλά προσφοράς και ζήτησης.
    Η προσφορά είναι πολύ μεγαλύτερη της ζήτησης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαίρεση κάποιοι παλιοί εργαζόμενοι που εχουν κρατήσει μισθούς πάνω απο 1000ε.
    Από το λινκ που έβαλα:
    2. Οι θέσεις εργασίας που θα «αδειάζουν», λόγω των συνταξιοδοτήσεων, θα καλύπτονται με εργαζομένους οι οποίοι θα εισπράττουν χαμηλότερες αποδοχές. Και αυτό διότι οι «αντικαταστάτες» θα αμείβονται βάσει των νέων ατομικών ή κλαδικών συμβάσεων ή βάσει των κατώτατων αποδοχών που ορίζει ο βασικός μισθός των 586 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 13:20
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-15, 01:45
  3. Επιλογές για εργαστήριο!
    By bbm4n in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 09:07
  4. Τελικά αυτό τι είναι ?
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 19:08
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 20:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας