Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 41

Θέμα: Σταθμός φοριτσης κινητών απο τροφοδοτικου υπολογιστή.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωρε Γιώργο, δωκε μερικές πληροφορίες για να καταλάβουμε και μεις που δεν έχουμε το χάρισμα.
    Τύπου πώς μετράς τα mA? τι φορτίζεις?
    Αν είναι κινητό, και το βάλεις στο USB του pc πόσα mA τραβάει?
    Τα νέα smartphone για να καταλάβουν οτι μπορούν να τραβήξουν ρεύμα, οι φορτιστές έχουν κάτι κόλπα με αντιστάσεις και όχι μόνο, αλλιώς τραβάνε το λιγότερο δυνατό.
    Ούτε εγω ειμαι ο μάγος των ηλεκτρονικών αλλα 5 βασικά πραγματα τα ξερω,τα mA τα μετρας παρα πολυ ευκολα απο το κινητο με εφαρμογη ,λεγεται Ampere,πιθανον να υπαρχει ενα σφαλμα αλλα οταν το συγκρινεις με τα mA του φορτιστή για να δεις τι σου βγάζει το τροφοδοτικό σε ενδιαφερουν τα μεγεθη (τουλαχιστον εμενα) ,η διαφορα ειναι μεγαλη στην προκείμενη περίπτωση,300 mA απο το τροφοδοτικό του υπολογιστή 1200mA απο το τροφοδοτικό του κινητου.
    Ολο το προτζεκτ ειναι να βγαλω 6-7 usb απο το τροφοδοτικό για ταυτόχρονη φορτιση και να μην εχω τοσους φορτιστες στις πριζες.
    Αυτο με τα "Τα νέα smartphone για να καταλάβουν οτι μπορούν να τραβήξουν ρεύμα, οι φορτιστές έχουν κάτι κόλπα με αντιστάσεις και όχι μόνο, αλλιώς τραβάνε το λιγότερο δυνατό."δεν το ξερω .....αλλα ας μας πει και καποιος παλιός ττην γνώμη του!!ας βοηθήσει λιγο...
    βρηκα την απαντηση μολις τωρα!
    για να παρεις το μαξιμουμ των αμπερ φόρτισης πρέπει να γεφυρώσεις τα πιν των data...τωρα φορτιζει με 1 αμπερ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγω ειμαι ο μάγος των ηλεκτρονικών αλλα 5 βασικά πραγματα τα ξερω,τα mA τα μετρας παρα πολυ ευκολα απο το κινητο με εφαρμογη ,λεγεται Ampere,πιθανον να υπαρχει ενα σφαλμα αλλα οταν το συγκρινεις με τα mA του φορτιστή για να δεις τι σου βγάζει το τροφοδοτικό σε ενδιαφερουν τα μεγεθη (τουλαχιστον εμενα) ,η διαφορα ειναι μεγαλη στην προκείμενη περίπτωση,300 mA απο το τροφοδοτικό του υπολογιστή 1200mA απο το τροφοδοτικό του κινητου.
    Ολο το προτζεκτ ειναι να βγαλω 6-7 usb απο το τροφοδοτικό για ταυτόχρονη φορτιση και να μην εχω τοσους φορτιστες στις πριζες.
    Αυτο με τα "Τα νέα smartphone για να καταλάβουν οτι μπορούν να τραβήξουν ρεύμα, οι φορτιστές έχουν κάτι κόλπα με αντιστάσεις και όχι μόνο, αλλιώς τραβάνε το λιγότερο δυνατό."δεν το ξερω .....αλλα ας μας πει και καποιος παλιός ττην γνώμη του!!ας βοηθήσει λιγο...
    βρηκα την απαντηση μολις τωρα!
    για να παρεις το μαξιμουμ των αμπερ φόρτισης πρέπει να γεφυρώσεις τα πιν των data...τωρα φορτιζει με 1 αμπερ...
    ευτυχώς που το διευκρίνισες, δεν υπήρχε περίπτωση να πάει το μυαλό μου οτι μέτρησες τα mA της φόρτισης με μια εφαρμογή και για σένα είναι ένα απο τα 5 βασικά, έτσι εξηγείται γιατί δεν είδες διαφορά στα mA όταν έβαλες την αντίσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    εγω παλι ειχα καταλαβει πως πηρες απο τα 5v ενος τροφοδοτικου pc οχι απ το ιδιο το pc...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλε ποιος μιλησε για 300mA? 2.1 A ειπα, 2100mA ταχυφορτιση
    αυτα που εχω παραγγειλει εγω ειναι αυτα https://www.aliexpress.com/item/5pcs...311.0.0.iUbbCk για να τα βαλω σε κατι κομοδινα που φτιαχνω (θα μπουν απο 2 στο καθ ενα και τα υπολοιπα μαλλον θα τα χωσω σε ενα ωραιο κουτι για σταθμο φορτισης των παντων) αλλα δεν ειναι και τα μονα που κυκλοφορουν, γεματο ειναι...
    Αυτα που βρηκες με 300mA πρεπει να ναι τιποτα αρχαια που ξεμειναν.
    Το πως ακριβως θες να ανεβασεις τη φορτιση με ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ειναι κατι που δε το ποιανω
    https://www.aliexpress.com/item/Dual...6afbdfd8&tpp=1

    έχει και οθόνη και φακό..

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Φορτιστής 500mA δεν μου φορτίζει το κινητό. Έχει τύχει μάλιστα να το βάλω για φόρτιση με περίπου 20-25%
    και αν και στην φόρτιση, το πρωί να είναι τελείως άδειο!
    Δεν ξέρω πώς λειτουργεί αλλά συμβαίνει.
    Ο κατασκευαστής είχε φορτιστή 2A και θεώρησα πως θα ήταν καλύτερο να το φορτίζω αργά. Δυστυχώς δεν λειτουργεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων

    • Micro USB input: 5V 1A
    • USB Output: 5V 2.1A


    γίνεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    • Micro USB input: 5V 1A
    • USB Output: 5V 2.1A


    γίνεται;
    Ναι, αν εχεις και τη μπαταρια 18650 επανω (εχει τρυπουλες/pads για να κολληαεις καλωδια).

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    • Micro USB input: 5V 1A
    • USB Output: 5V 2.1A


    γίνεται;
    αυτό που είπε ο Παναγιώτης. στην ουσία είναι για να φτιάχνεις powerbank.
    έχω φτιάξει ένα με 5 παράλληλες μπαταρίες 18650 παλιές από λαπτοπ. το Micro USB είναι μόνο για να το φορτίζεις και τα USB για να τραβάς. επιλέγεις και από ποιο θέλεις γιατί το ένα είναι για μέχρι 1Α μέχρι και το δεύτερο για 2.5Α αν θέλουμε να τροφοδοτήσουμε κάποια συσκευή που τραβάει πολύ λίγο τότε το βάζουμε στην υποδοχή που είναι για 1Α γιατί έχει και αναγνώριση ρεύματος και αν είναι πολύ χαμηλά (με βάση την έξοδο) τότε σβήνει. και γενικά όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση σε ότι του βάλουμε μόλις πάψουν να τραβάνε πάλι σβήνει. καμιά φορά αυτό είναι μειονέκτημα (αν θέλουμε να έχουμε πχ κάποιο κινητό που θα τραβάει συνέχεια και μόνο από αυτό όπως όταν το έχουμε κουμπωμένο στον φορτιστή) αλλά άλλες φορές πολύ χρήσιμο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και απο μένα.

    Η άποψη μου είναι.

    Το να φορτίζεις ανεξέλεκτα κινητα tablet και ότι άλλο δουλεύει με LITHIUM δεν είναι και η καλύτερη ιδέα. Οι φορτιστές τις αντιστάσεις και όλα τα άλλα που έχουν μέσα μονο για να μην σου κόβει το ρεύμα δεν είναι.
    Επίσης αυτές οι συσκευές είναι όλες με μπαταρίες Lithium και έχουν φτιαχτεί να φορτίζονται με συγκεκριμένο ρεύμα, εαν τώρα αρχίζεις και δίνεις ρεύματα για γρήγορες φορτίσεις απο τροφοδοτικό πάγκου, μάλλον θα τις πάρεις στα χέρια γρήγορα...

    Στο ενδιάμεσο λοιπόν βρές κάποιο board απο το ebay ώστε να έχει προστασία, σε ρεύμα, τάση και να κόβει την φόρτιση

    Καλή συνεχεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Ολες οι σοβαρες συσκευες εχουν εσωτερικο ελεγκτη φορτισης. Οσους κοινους "φορτιστες" smartphone κι αν εχω ανοιξει δεν ηταν κανενας φορτιστης αλλα απλα παλμοτροφοδοτικα και μαλιστα τα περισσοτερα με χαμηλη ποιοτητα κατασκευης.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ανταλλακτικών κινητών τηλεφώνων απο Κίνα
    By bobo1704 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-15, 00:53
  2. Ερωτήσεις περί τροφοδοτικου υπολογιστή
    By BloodDonor89 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-15, 17:06
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 23:07
  4. Κατασκευη τροφοδοτικου απο τροφοδοτικο Η/Υ
    By xaris_sm in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-14, 20:58
  5. Μετατροπη τροφοδοτικου απο 5,6V σε 1,5
    By ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-11, 10:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας